Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
‘Sanatın İncisi’nde yeni dönem - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
‘Sanatın İncisi’nde yeni dönem 8.10.2018 - 12:07:47
Trakya Üniversitesi rektörlerinden Prof. Dr. Osman İnci’nin 2017 yılında açılışını gerçekleştirerek Edirne’nin sanat hayatına katkı sunduğu Osman İnci Müzesi, 2018-2019 sanat yılının açılışını yaptı. Prof. Dr. İnci’nin yaşamı boyunca sahibi olduğu sanat eserlerini sergilediği müzede yeni yılın ilk sergisi, Ayten Baran’ın kişisel resim sergisi oldu.‘Sanatın İncisi’nde yeni dönem


Trakya Üniversitesi rektörlerinden Prof. Dr. Osman İnci’nin yaşamı boyunca sahibi olduğu sanat eserlerini sergilediği ve çeşitli sergilere yer vererek Edirne’nin sanat hayatına katkı sunduğu Osman İnci Müzesi, 2018-2019 sanat yılının açılışını gerçekleştirdi.

Karaağaç Mahallesi Üçüncü Çayır Sokak No: 18’de 2017 yılında hizmete açılan özel müze, yeni sanat yılının açılışını Ayten Baran’ın kişisel resim sergisi ile açtı. Sanatseverlerin katıldığı resim sergisinin açılış konuşmasını Müze Müdürü Bilal Sarıgül gerçekleştirdi. Sarıgül, konuşmasında Osman İnci Müzesi’nin yeni sanat sezonunu Ayten Baran’ın kişisel resim sergisi ile açtığını ifade ederek; “Umarım yeni dönemde de birçok sergi ile karşınızda olacağız” dedi.

Resim sergisinde Ayten Baran’ın 31 adet eserinin sergilendiğini belirten Sarıgül, sanatseverlerin Baran’ın eserlerini belirli bir ücret karşılığında satın alabileceğini söyledi. Sarıgül’ün konuşmasının ardından bir konuşma da Baran yaptı. Baran, konuşmasında kişisel resim sergisinin Osman İnci Müzesi’nin yeni sanat yılı ile birlikte açılmasının heyecan verici olduğunu söyleyerek; “İstanbul’dan geldim. Bu sergi, 41’inci kişisel sergimdir. Edirne’de de 3’üncü sergim oluyor. Daha önce Türk-İslam Eserleri Müzesi ve Deveci Han Kültür Merkezi’nde sergi açmıştım. Bugün de Osman İnci Müzesi’ndeyiz. Edirne’de yeniden olmak çok güzel. Hepinize çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Karaca’nın mini konseri ile açıldı

Konuşmaların ardından Ayten Baran kişisel resim sergisi, piyano sanatçısı Bilgesu Karaca’nın mini konseri ile açıldı. Karaca, mini konserde Norveçli besteci Edvard Hagerup Grieg’in ’25 Norveç Dansı ve Halk Ezgileri’ albümünden ‘Grisen’, ‘Solfagerog Ormekongen’, ‘So Lokka Me over den Myra’, ‘RabnabryllupIkraakalund’ ve ‘Kleggenog Fluga’ eserlerini seslendirdi. Mini konserin ardından konuşma yapan Sarıgül, Karaca’ya teşekkür ederek serginin açılışını resmi olarak gerçekleştirdi. Sanatseverlerin kokteyl eşliğinde gezdiği sergide, Baran’ın realist tuval üzerine yağlı boya eserlerinde hayvan, insan ve doğa temaları dikkat çekerken; ebru üzerine yağlı boya tekniği kullanılan soyut eserleri de beğeni topladı. Sergi, 6-16 Ekim tarihleri arasında sanatseverler tarafından gezilebilecek.

Ayten Baran kimdir?

1957 yılında Malatya’da doğan sanatçı, Bakırköy Kız Meslek Lisesi mezunudur. Çocukluğundan beri resme büyük ilgisi olan Baran, Ressam Mehmet Öz ve Ahmet Şahit’ten uzun yıllar resim eğitimi aldı. Resim çalışmalarını 11 yıldır kişisel atölyesinde sürdüren Baran, resim çalışmalarının yanı sıra ebru çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Resim ve ebru sanatını bir araya getirerek ebru üzerine yağlı boya çalışmaları da yapan Baran, Türkiye Ressamlar Derneği üyesidir. Yurt içinde ve yurt dışından toplam 40 kişisel resim sergisi açan Baran, yurt dışı kişisel sergilerini Fransa’nın başkenti Paris ve Almanya’nın başkenti Berlin’de açtı. Baran, ayrıca yurt dışında 100 karma sergiye de katıldı.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 465 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Bin 500 metrede brifing Bin 500 metrede brifing 15.10.2018
‘Tombul’ hasretinde son ‘Tombul’ hasretinde son 15.10.2018
Ekonomide resesyon iddiası Ekonomide resesyon iddiası 15.10.2018
Altın Kur’an’ı o kurtarmış Altın Kur’an’ı o kurtarmış 15.10.2018
Batıkale tribünü gibi düğün Batıkale tribünü gibi düğün 15.10.2018
‘Mustafa Kemal’ izdihamı ‘Mustafa Kemal’ izdihamı 15.10.2018
İğneada – Burgas 20 dakika İğneada – Burgas 20 dakika 15.10.2018
“Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” “Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” 13.10.2018
Yıldırım’ın son töreni oldu Yıldırım’ın son töreni oldu 13.10.2018
Şumnu’da bir zanaatkâr Şumnu’da bir zanaatkâr 13.10.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
KAZANIR MI? KAYBEDER Mİ?
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
ETUS’a kıyak
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.