Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tuna’dan Karadeniz’de köprü - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tuna’dan Karadeniz’de köprü 6.10.2018 - 12:00:43
Edirne İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı son toplantısında Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu’nun Avrupa Bölgeler Meclisi toplantısı hakkındaki raporunu sunan Komisyon Üyesi Erol Açık, Ukrayna’nın Odessa kentinde düzenlenen AER Karadeniz Zirvesi’nde ARGE Donau Lander Çalışma Grubu’nun tekrar ilan edilerek Tuna boyunca bütün bölgelerin bir araya getirildiğini söyledi. Çalışma grubu ile Tuna ile Karadeniz bölgesindeki ticaret ve turizm işbirliği geliştirilecek.Tuna’dan Karadeniz’de köprü


Edirne İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı beşinci birleşimi, Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde gerçekleşti. Toplantıda; Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu, Gençlik ve Spor Komisyonu ile Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’nun raporları görüşüldü.

Yoklama ve bir önceki toplantıya ait tutanakların okunması ile başlayan toplantıda Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu’nun Avrupa Bölgeler Meclisi (AER) toplantısı hakkındaki raporunu Komisyon Üyesi Erol Açık okudu. Açık, raporda Odessa ile Edirne arasında ticaret ve turizm işbirliği konusunda ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla 2018 yılının Şubat ayında İl Özel İdaresi sosyal tesislerinde toplantılar gerçekleştirildiğini açıkladı.

AER’in Alman Marshall Fonu ortaklığında AER Karadeniz Zirvesi’nin 7’ncisini 5-6 Eylül tarihlerinde Ukrayna’nın Odessa kentinde düzenlediğini belirten Açık, toplantıda Tuna ve Karadeniz arasındaki bağlantıya dikkat çekildiğini belirterek; “Başkan Sarkozy’nin açılış konuşmasının ardından Avrupa Komisyonu temsilcileri, Avrupa’nın dört bir yanından gelen bölgesel ve ulusal parlamenterler, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya geldiler. Tuna ve Karadeniz bölgelerinin daha huzurlu bir Avrupa için yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağını görüştüler” ifadelerine yer verdi.

“Tuna boyunca bütün bölgeler bir arada”

Toplantıda; Odessa’da bulunan bölge temsilcilerinin AER sayesinde projelerine ortak bulduklarını açıklayarak memnuniyetlerini dile getirdiğini belirten Açık, zirvenin anahtar çıktılarından birinin de ARGE DonauLander Çalışma Grubu’nun tekrar ilan edilmesi olduğunu söyledi. Açık, çalışma grubunun Tuna boyunca bütün bölgeleri bir araya getirdiğini ve ortak projelerle tekrar çalışmaya başlayacağını ifade ederek; “Bu çalışma topluluğu uzun zamandır AER’in bir ortak ağı olmuştur. İki örgütün çalışmasının nasıl daha fazla bütünleştirileceğine ilişkin tartışmalar devam etmektedir” dedi.

Spor alanları onarıldı

Açık’ın rapor sunumunun ardından toplantıda Gençlik ve Spor Komisyonu’nun okullardaki spor alanları hakkındaki raporunu Komisyon Başkanı Mehmet Ali Yetim okudu. Yetim, raporda Edirne’deki tüm okullarda spor alanları bulunduğunu belirterek, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı öncesi spor alanlarının tamamının onarımının yapıldığını söyledi. Yetim, spor alanlarında öğrencilerin rahatlıkla spor yapabilmesinin olanaklarının sağlandığını ifade etti.

4 okul yapı kullanım izni bekliyor

Gençlik ve Spor Komisyonu raporunun ardından Yetim, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’nun okul yapıları hakkındaki raporunu da okudu. Yetim, raporda yapı kullanım izinlerini alan Havsa Atatürk Ortaokulu ile Uzunköprü Yunus Emre Ortaokulu’nun donatım ve mefruşat işlemlerinin tamamlanmasının ardından Ekim ayı içerisinde eğitim öğretime başlayacağını açıkladı. Yetim, Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2 adet atölyenin tamamlanarak öğretime açıldığını belirtirken, Merkez Kırkpınar Spor Lisesi, Merkez Fevzipaşa İlkokulu, Havsa Sokullu İlkokulu ve İpsala Atatürk Ortaokulu’nun da yapılarının tamamlandığını, fakat yapı kullanım izinlerinin alınmadığını söyledi. Yetim, işlemlerin tamamlanmasının ardından okulların yıl içerisinde eğitim öğretime açılmasının planlandığını ifade etti. Raporların okunmasının ardından İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı toplantıları sona erdi. Toplantılar, 5 Kasım Pazartesi günü devam edecek.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 659 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.