Edirne 25°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Oğulpaşa’ya para yetmemiş - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Oğulpaşa’ya para yetmemiş 6.10.2018 - 11:59:15
Edirne İl Genel Meclisi’nin önceki gün düzenlenen toplantısında Oğulpaşa Köyü Kapalı Devre Sulama Sistemi projesine Trakya Kalkınma Ajansı’ndan hibe desteği çıkmamasına tepki gösterilmesinin ardından Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, dün konuyla ilgili Meclis’te sunum yaptı. Şahin, projenin başarılı olmasına rağmen bütçe yetersizliği nedeniyle projeye destek veremediklerini açıkladıOğulpaşa’ya para yetmemiş

.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, dün Edirne İl Genel Meclisi’ni ziyaret etti. Şahin, önceki gün Meclis toplantısında görüşülen Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nun Oğulpaşa Köyü Kapalı Devre Sulama Sistemi hakkındaki raporuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Toplantıda ayrıca Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Memet Akbal da katıldı.

Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in toplantıda söz verdiği Şahin, Trakya Kalkınma Ajansı’nın yetkileri, çalışma alanları ve Trakya bölgesi yatırımları ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Şahin, Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan projelerde istemeyerek mağduriyetler ya da Oğulpaşa Köyü Kapalı Devre Sulama Sistemi’ndeki gibi projenin kuruldan geçememesi durumlarının yaşanabildiğini söyleyerek, Trakya Kalkınma Ajansı’nın belirli bir bütçesi olduğuna dikkat çekti.

Şahin, proje yazımındaki önemi vurgulayarak, başvurusu yapılan projelerin içeriklerinin ayrıntılı olması gerektiğini söyledi. Oğulpaşa Köyü Kapalı Devre Sulama Sistemi projesine kaynak kısıtlılığından dolayı maddi destek veremediklerini açıklayan Şahin, devletin parasının ikna edici projelerde kullanılmasına dikkat edildiğini belirtti.

“Projelerin her noktasına dikkat etmem lazım”

Şahin, devletin parasının harcanacak yerin iyi bilinmesinin gerektiğini söyleyerek; “Çünkü sizler vergi veriyorsunuz. Sizlerin vergisini devlet, bana veriyor. Yönetim Kurulumuz ile projeleri değerlendirmemizi ve en uygun, kaliteli ve düzgün projeye vermemizi istiyor. Ben bu vebali almışım. Sizin vergilerinizden toplanan paranın bana harcama yetkisinin verildiği bir yerde benim de her noktasına dikkat etmem lazım. Köylü istiyor ama Edirne’de 255 tane köy var. Her köyün de ihtiyacı var. Bu istek bitmiyor. Ayrıca Tekirdağ, Kırklareli de var. Herkesin ayrı talepleri var. O yüzden en iyi analiz edilen projelere destek vermemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

“Üretim yapan projeleri destekliyoruz”

Oğulpaşa Köyü Kapalı Devre Sulama Sistemi projesinin 2019 yılında yeniden başvuru yapmasını öneren Şahin, İl Genel Meclisi Üyelerinin sorularını yanıtladı. İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Durmaz’ın Trakya Kalkınma Ajansı’na başvuran projeler arasında önceliğin hangi projelere verildiğini sordu. Durmaz’ın sorusunu yanıtlayan Şahin, Trakya Kalkınma Ajansı’nın en çok desteklediği projelerin üretim yapan projeler olduğunu ifade ederek, özel sektörden de kooperatiflerden de projelerin kabul edildiğini söyledi.

“Binalara destek vermiyoruz”

Trakya Kalkınma Ajansı’nın binalara destek vermediğini söyleyen Şahin; “Çünkü devlet daha önce tecrübe etmiş. Binaya para verildiğinde makine ekipmana sıra gelince para bitiyor. Makine alınamıyor ve yatırım yarıda kalıyor. O yüzden destek vermiyor” dedi.

“Başarılı ama paramız yetmedi”

İl Genel Meclisi Üyesi Secaattin Uyur ise Şahin’e Trakya Kalkınma Ajansı’nın kabul ettiği projeler ile Oğulpaşa Köyü Kapalı Devre Sulama Sistemi projesinin üretime katkısı arasındaki farkı sordu. Şahin, Uyur’a cevap vererek; “Her proje bizim için değerlidir. Bizim bir bütçemiz ve projeler var. Bütçemiz tek ve yaklaşık 108 tane proje geldi. Projeler elenerek en son toplam 30 proje kaldı. Bu projelerden 12 tanesi Edirne projesiydi. Bu projelerin arasından farklı alanlarla ilgiliydi. Sadece özel sektör ile kamuya verdiğimiz paraları ayırıyoruz. Her proje gelir getirecek projedir. Oğulpaşa Köyü Kapalı Devre Sulama Sistemi projesi başarılı bir projedir. Fakat puanlamada biraz aşağılarda kaldığı için paramızın da yetmemesiyle birlikte destek veremedik” sözlerine yer verdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 846 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hükümlülerden tarihi çalışma Hükümlülerden tarihi çalışma 27.5.2019
Kadının engelsiz gündemi Kadının engelsiz gündemi 27.5.2019
Arı nereye, onlar oraya Arı nereye, onlar oraya 27.5.2019
Fakülteyi 3 yılda bitirdi Fakülteyi 3 yılda bitirdi 27.5.2019
Mahalle meclisi dönemi Mahalle meclisi dönemi 27.5.2019
22’nci yıla 2 sergi 22’nci yıla 2 sergi 27.5.2019
O otobüs tanıdık çıktı O otobüs tanıdık çıktı 27.5.2019
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.