Edirne 25°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Altyapı-Edirneli Mehmet atışması - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Altyapı-Edirneli Mehmet atışması 6.10.2018 - 11:55:41
Edirne Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısı, MHP ve AK Parti gruplarının Recep Gürkan’ın açıkladığı Fatih Sultan Mehmet Düşü projesi için Fen İşleri Müdürlüğü’nden Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ödenek aktarımına ret vermesi gerginliğine sahne oldu. Ödeneğin altyapı için harcanmasını savunan gruplara Gürkan’ın cevabı sert oldu. Ödenek aktarımı, CHP grubunun oyları ile kabul edildi.Altyapı-Edirneli Mehmet atışması


                Edirne Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısı, Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda gündem içi 4 ve gündem dışı 3 olmak üzere toplam 7 madde görüşülerek karara bağlandı. Yoklama ile başlayan toplantıda Meclis toplantına mazeret dilekçesi göndererek katılmayan üyelerin dilekçeleri oybirliğiyle kabul edildi.

                Gündem içi maddelerin görüşülmesinden önce konuşma yapan Gürkan, Meclis Üyelerini Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Kitap Fuarı’nın 17.30’daki açılışına davet etti. Gürkan, Kitap Fuarı’nın KipaAVM’de düzenleneceğini belirterek, fuarın Kipa AVM’de düzenlenmesinin nedenlerini açıkladı. Kitap Fuarı’nın 5 yıldır yapıldığı Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nın 2 yıldır restorasyonda olduğunu ifade eden Gürkan, kervansarayın iç bölümünün de restorasyonuna başlanması nedeniyle Kitap Fuarı’nın gerçekleştirilemediğini söyledi.

                Gürkan, Edirne’de bin 200 metrekarelik çadır kiralamak amacıyla görüşmeler yaptıklarını ve İstasyon meydanını Devlet Demiryolları’ndan kiralamayı teklif ettiklerini açıklayarak; “Onlar da 9 bin TL kira istediler. Böylece vazgeçtik. Bizim herhalde ticari bir iş yapacağımızı, yöresel ürünler pazarı açacağımızı düşündüler. Kipa AVM’den de böyle bir teklif gelince değerlendirdik” dedi.

Topuz açacak Özdil kapayacak

                Gürkan, Kitap Fuarı’na 60’tan fazla yayınevi, 100’den fazla yazar katılacağını belirterek, açılışın onur konuğu Ali Topuz, kapanışın ise Yılmaz Özdil ile yapılacağını ifade etti. Gürkan’ın açılış konuşmasının ardından gündem içi maddeler görüşüldü. Gündem içi maddelerde Edirne Belediyesi Servis Araçları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması ve Servis Araçları Hizmet Ücret Tarifesinin Belirlenmesi talepleri görüşülerek karara bağlandı.

2 talep 1 yıl uzatıldı

                Edirne Belediyesi Servis Araçları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması ile ilgili Ulaşım Komisyonu kararının görüşülmesinde konuşma yapan Gürkan, Edirne Servis Araçları Odası’nın 3 talebinin bulunduğunu belirterek; “19 yaş uygulamasının 1 yıl daha uzatılması, plakası olup aracı olmayanlara araç alınması ile ilgili uygulamanın 1 yıl daha uzatılması ve araçlardaki renkli cam ve emniyet kemerleri ile ilgili taleptir. Üçüncüsü ile ilgili zaten bir düzenleme yapıldı. Onunla ilgili bir karar almamıza gerek kalmadı” ifadelerine yer verdi. Gürkan, konuşmasının ardından gündem maddesini Meclis’e sundu. Meclis, gündem maddesini oybirliğiyle kabul etti.

Servis zammı komisyonda

                Servis Araçları Hizmet Ücret Tarifesinin Belirlenmesi ile ilgili Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün yazısının görüşülmesinde ise Gürkan, servis araçlarının yıllık ücret tarifesini her yıl Ağustos ayında Edirne Belediye Meclisi’nin belirlediğini söyleyerek; “Bu yıl, Esnaf Odaları Birliği, bize sormadan tarife belirledi. Biz de yasal yetkilerimizin bizden izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle dava açtık. İdare Mahkemesi, Esnaf Odaları Birliği’nin yetkisi olmadığına hükmederek yürütmeyi durdurma kararı verdi” dedi. Gürkan’ın konuşmasının ardından tarifenin belirlenmesi, oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

“29 Ekim’de açmayı planlıyoruz”

                Toplantıda gündem dışı maddelerde Fen İşleri Müdürlüğü’nün 2018 yılı gider bütçesinden toplam 6 milyon TL’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne aktarılması görüşüldü. Gündem maddesi ile ilgili açıklama yapan Gürkan; “Birçok yeni projeler yapıyoruz. Özellikle şu anda devam eden Türkiye’nin ve Balkanlar’ın en büyük interaktif çocuk eğitim müzesi devam ediyor. Onun bütçesi ile ilgili bir sıkıntı yok. Finlandiya eğitim modeliyle hizmet verecek. Çocuklarımızın yaparak, yaşayarak öğrenmesini sağlayacak, inovasyona, bilgi edinmeye, araştırma ve sorgulamayı öğreten harika bir çocuk eğitim müzesi oluyor. 12 bin metrekare alanda, 3 gündür çalışmalar hızlandı. 29 Ekim’de açmayı planlıyoruz” sözlerine yer verdi.

“ANKA Park ile alakası yok”

                Gürkan, interaktif çocuk eğitim müzesi çeşitli tarih öncesi hayvanların maketlerinin olması nedeniyle çocukları şimdiden müzeye gelmeye başladığını belirterek; “Bu müze ANKA Park ile karşılaştırılıyor. Uzaktan yakından ilgisi yok. ANKA Park, bir eğlence parkıdır. Burası ise bir eğitim müzesidir. Burada hafta içi okulların açık olduğu zamanlarda öğrenciler girebilecekler. Ama içeride bireysel olarak gezemeyecekler. Gruplar halinde gezecekler ve başlarında belediyemizin öğretmenlik mezunu öğretmenleri olacak. Çünkü buradaki programın müfredatı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylıdır. Hafta sonları ise serbest bir şekilde ailelerin ve çocukların gezebilecekleri bir eğitim müzesi olacak. Kesinlikle eğlence parkı değildir” dedi.

Yeni projeyi açıkladı

                Fatih Sultan Mehmet ile ilgili de bir proje gerçekleştireceklerini açıklayan Gürkan; “Projenin adı Fatih Sultan Mehmet Düşü’dür. Hem Edirne’ye hem de Fatih Sultan Mehmet’in şanına yakışır bir proje olacak. Onun için diğer birimlerde kullanılmayacak olan ödeneklerimizi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne aktarıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Altyapı eksikleri nedeniyle uygun değil”

                Gürkan’ın konuşmasının ardından toplantıda AK Parti Edirne Belediye Meclis Üyesi Tamer Karadağ söz aldı. Karadağ, konuşmasında ödenek aktarımının altyapı eksiklikleri olması nedeniyle uygun olmayacağını düşündüklerini belirterek; “Yol bakımlarının daha iyi olması açısından bu paranın Fen İşleri’nde kalmasını değerlendiriyoruz” dedi.

“Kullanılmayacak kısmı aktarıyoruz”

                Karadağ’a cevap veren Gürkan, ödenek aktarımına karşı çıkmanın Fatih Sultan Mehmet projesine karşı olmak anlamına geldiğini söyleyerek; “Keşke bu aktarımı iyi inceleyerek karşı çıksaydınız. İyi inceleseydiniz burada aktarılan ödeneklerin 2018 yılı bitmeden hiçbir şekilde kullanılmayacak kısmı olduğunu görürdünüz. Kullanılamayacak kısmı buraya aktarıyoruz. Bu, yiyemeyeceğinizi bildiğiniz halde dolapta 10 tane ekmek tutmak gibi bir şey. Biz de diyoruz ki, 10 tane ekmeği dolapta tutmayalım, diğer tarafta yiyecek olanlarla paylaşalım. Ama anlaşılıyor ki projeye karşısınız. Edirne Belediyesi’nin bir şeyler yapmasına karşısınız” sözlerine yer verdi.

“Fatih’in düşlerini gerçekleştireceğiz”

                Gürkan, konuşmasının ardından ödenek aktarımını Meclis’in onayına sundu. Ödenek aktarımı MHP ve AK Parti gruplarının ret ve CHP grubunun kabul oyları sonucunda oy çokluğu ile kabul edildi. Gürkan, MHP ve AK Parti gruplarının ret oylarına tepki göstererek; “Biz kabul etmeyenlerin oylarına rağmen de Fatih Sultan Mehmet’in düşlerini gerçekleştireceğiz” dedi. Gürkan, gündem dışı maddelerin sona ermesinin ardından toplantıda Batman’daki terör saldırısında şehit olan 8 Mehmetçiği anarak; “Edirne Belediyesi olarak en sert şekilde bunu lanetlediğimizi, kınadığımızı belirtmek istiyorum” dedi. Gürkan’ın konuşmasının ardından toplantı sona erdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 600 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hükümlülerden tarihi çalışma Hükümlülerden tarihi çalışma 27.5.2019
Kadının engelsiz gündemi Kadının engelsiz gündemi 27.5.2019
Arı nereye, onlar oraya Arı nereye, onlar oraya 27.5.2019
Fakülteyi 3 yılda bitirdi Fakülteyi 3 yılda bitirdi 27.5.2019
Mahalle meclisi dönemi Mahalle meclisi dönemi 27.5.2019
22’nci yıla 2 sergi 22’nci yıla 2 sergi 27.5.2019
O otobüs tanıdık çıktı O otobüs tanıdık çıktı 27.5.2019
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.