Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Tarım payı nereye gitti?” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Tarım payı nereye gitti?” 5.10.2018 - 10:03:12
İl Genel Meclisi’nin dördüncü birleşiminde görüşülen Oğulpaşa Köyü Kapalı Devre Sulama Sistemi hakkındaki raporda, sistemin enerji maliyetinin çok yüksek olduğu açıklandı. Maliyetin düşürülmesi amacıyla Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan projenin kabul edilmediği ortaya çıkarken; Meclis Üyeleri, ajansa tepki gösterdiler. Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez, tarımın neden heba edildiğini sorarak; “Tarıma ayrılan pay nereye gitti?” dedi.“Tarım payı nereye gitti?”


                Edirne İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı dördüncü birleşimi, Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleşti. Yoklama ve bir önceki toplantı tutanaklarının okunması ile başlayan toplantıda İmar ve Bayındırlık Komisyonu, İdari ve Mali İşler Komisyonu ile Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nun raporları görüşüldü.

                Toplantıda; İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun içkili yer bölgesi hakkındaki raporunu Komisyon Başkanı Erdal Akgün sundu. Akgün, raporda Edirne ili, Keşan ilçesi, Akhoca Köyü’nde 1159 parselin içkili yer bölgesi kapsamına alınmasını Meclis gündemine sundu. Parselin içkili yer bölgesi kapsamına alınması oybirliğiyle kabul edildi. Gündemin ikinci maddesinde ise İdari ve Mali İşler Komisyonu’nun Edirne İl Özel İdaresi’nde çalışan işçiler hakkındaki raporunu Komisyon Başkanı Necmi Sınır okudu. Sınır, raporda Edirne merkez ve ilçe özel idare şantiyelerinden Edirne merkez şantiyesinde 62, Keşan şantiyesinde 18, Uzunköprü şantiyesinde 10, Havsa şantiyesinde 5 olmak üzere toplam 95 kadrolu işçinin çalıştığını açıkladı.

                Sınır, raporda işçilerin, İl Özel İdaresi’ne iş hukukuna ilişkin açtığı davalardan 78 adet dosyanın derdest olduğunu belirterek, 38 davanın İş Mahkemesi, 40 davanın ise İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nde devam ettiğini söyledi. Davaların işçilere yapılan intibak ücret ödemeleri nedeniyle faiz alacağı, 2005-2013 yılları servis ücretleri ve 1999 yılına ait yıllık izin ücreti talepleri nedeniyle açıldığını söyleyen Sınır, işçilerin sendikal haklarının korunduğunu ve alacaklarının bulunmadığını açıkladı.

“Enerji maliyeti çok yüksek”

                Gündemin son maddesinde ise Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nunOğulpaşa Köyü Kapalı Devre Sulama Sistemi hakkındaki raporunu Komisyon Başkanı Tuncay Aytın sundu. Aytın, raporda Oğulpaşa Köyü Kapalı Devre Sulama Sistemi’nin maliyetinin büyük bir bölümünü İl Özel İdaresi’nin karşıladığını belirterek, 4 bin 200 dönüm alanın sulanabilir olduğunu ve 7 pompayla hizmet verildiğini açıkladı. 4 bin 200 dönüm ekilebilir alan olmasına rağmen bin 200 dönüm alana sulama yapıldığını söyleyen Aytın, köylülerin sulama sisteminden memnun olmasına rağmen enerji maliyetinin yüksek olması nedeniyle sulamadan koptuklarını açıkladı.

“Projemiz kabul edilmedi”

                Aytın, kooperatif yetkilileri ve köy muhtarının 2018 yılında 220 bin TL enerji sarfiyatı olduğunu açıkladıklarını ifade ederek, çözüm noktası kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı’na güneş enerjisi için başvurulmasına rağmen projenin kabul edilmediğini söyledi. Projenin kabul edilmesi durumunda 1 dönüm başına maliyetin düşeceğini ve 4 bin 200 dönümün tamamına sulanabilir ürün ekilebileceğini belirten Aytın, güneş enerjisi sisteminin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

“Projeye para yetmedi”

                Aytın’ın raporunun ardından İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Akgün, Trakya Kalkınma Ajansı’na tepki göstererek; “Böyle bir projeye Trakya Kalkınma Ajansı destek vermeyecek de nasıl bir projeye verecek? Hayretler içinde kaldım” ifadelerine yer verdi. Meclis Başkanı Geçmiş ise projenin Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu’na geldiğinde tartışma konusu olduğunu açıklayarak; “Paraların bölünme tartışması oldu. 10 milyon TL gibi belli bir paranın aslan payını Tekirdağ alıyor. Projenin uygunluğu ile ilgili hiçbir sıkıntı yoktu. Ama paraların bölünmesi ile ilgili Edirne’de 9 tane proje var. Biz ayrılan para projeye yetmedi. Bunu da ortak kararla bir sonraki dönemde müracaat ettirmeye karar verdik. Oğulpaşa’daki projeye mevcut para yetmedi. Mevcut projenin aynısını tekrar vermelerini rica ediyorum” dedi.

“Tarımdan alınan hangi projeye verildi?”

                Geçmiş’in açıklamalarının ardından söz alan İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Suiçmez ise Trakya Kalkınma Ajansı’nın onay verdiği projelerin isimlerinin açıklanmasını istedi. Suiçmez, tarımın neden heba edildiğini sorarak; “Bu projelerin isimlerini öğrenelim. Bunlar açıklanırsa seviniriz. Hepimiz tarım diyoruz ama tarımdan alınan para hangi projeye verildi? Tarıma ayrılan para kamuya mı gidiyor? Yoksa birtakım özel şirketlere mi gidiyor? Bir şirketin tüzüğünde tarımla ilgili bir şeyler yazıyor ve bu yüzden depolarını büyütüyor. Onun depolarını ya da makinelerini yenilemesi, bizi çok ilgilendirmiyor. Ama kooperatif bizi ilgilendiriyor. Tarıma ayrılan pay nereye gitti? Kooperatiflere mi, yoksa Hüseyin ağanın mandırasına mı?” sözlerine yer verdi.

Şahin’i davet edecek

                Suiçmez’in konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan Geçmiş, kabul edilen projeleri Kasım ayı toplantısında açıklayacağını ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’i meclis toplantısına davet edeceğini söyledi. Konuşmaların ardından toplantı sona erdi. İl Genel Meclisi’nin Ekim ayındaki son toplantısı bugün gerçekleştirilecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 708 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar 24.5.2019
İpek Yolu hayata geçecek İpek Yolu hayata geçecek 24.5.2019
Yeni yönetime yeni renk Yeni yönetime yeni renk 24.5.2019
Korkutmak için ateş ettim Korkutmak için ateş ettim 24.5.2019
Moldovalı Olga fakülte birincisi Moldovalı Olga fakülte birincisi 24.5.2019
Türkiye’yi temsil edecekler Türkiye’yi temsil edecekler 23.5.2019
Filibe ile Edirne arası tren seferi Filibe ile Edirne arası tren seferi 23.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.