Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sinit göleti küçülecek - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sinit göleti küçülecek 4.10.2018 - 10:51:33
Edirne İl Genel Meclisi toplantısında Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu’nun Edirne’deki sulama göletleri hakkındaki raporunda Havsa ilçesine bağlı Sinit Göleti’nin yargıya taşındığı ortaya çıktı. Rapor sunumunun ardından söz alan Meclis Üyesi Fedayi Işık, göletin boşaltıldığını belirterek; “Gölet mahkemelik oldu. Şahıs davayı kazandı. İl Özel İdaresi’nin orada sadece 30 dönüm yeri var” dedi. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ise göletin küçültüldükten sonra kullanıma açılacağını söyledi.Sinit göleti küçülecekEdirne İl Genel Meclisi, Ekim ayının üçüncü toplantısı Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleşti. Yoklama ve bir önceki toplantıya ait tutanakların okunması ile başlayan toplantıda Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından gönderilen ödenek aktarma konulu teklif ile Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu raporu görüşüldü.

                Vali Özdemir tarafından İl Genel Meclisi’ne gönderilen ödenek aktarımı teklifinin görüşülmesinde; harcama kalemlerine kurumsal düzeyde aktarma yapılması konusu, oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. Ödenek aktarımının komisyona sevk edilmesinin ardından toplantıda Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu’nun Edirne’deki sulama göletleri hakkındaki raporu görüşüldü. Raporu, Komisyon Başkanı Erdinç Can okudu.

                Can, raporda Edirne İl Özel İdaresi sorumluğunda bulunan sulama ve hayvan sulama göletlerinin sayısını, kapalı sulama sistemi bulunan göletlerin işletmesini ve kapalı sistem sulama göletlerinden sulanan arazileri açıkladı. İl Özel İdaresi sorumluluğunda 31 adet sulama göletinin bulunduğunu belirten Can; “Bu göletlerden 4 tanesi kapalı sulama sistemi, 27 tanesi cazibeli sulama sistemi ile faaliyet göstermektedir. Göletlerin tümü muhtarlıklarca işletilmektedir. Ayrıca 550 adet hayvan içme göleti bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

74 bin 430 dekar alan sulandı

                Can, raporda Lalapaşa ilçesi Taşlımüsellim Göleti’nde 6 bin dekarda kapalı sistem sulama, Merkez Göleti’nde 970 dekarda cazibeli sistem sulama; Süloğlu ilçesi Sülecik Göleti’nde 10 bin dekarda kapalı sistem sulama, Akardere Göleti’nde 510 dekarda cazibeli sistem sulama, Geçkinli Göleti’nde 6 bin 410 dekarda cazibeli sistem sulama; Uzunköprü ilçesi Dereköy Göleti’nde 6 bin dekarda kapalı sistem sulama, Hasanpınar Göleti’nde 5 bin dekarda kapalı sistem sulama, Balabanköy Göleti’nde bin 210 dekarda cazibeli sistem sulama, Çöpköy Göleti’nde 300 dekarda cazibeli sistem sulama, Karayayla Göleti’nde 850 dekarda cazibeli sistem sulama, Kiremitçisalih Göleti’nde 5 bin 950 dekarda cazibeli sistem sulama, Malkoç Göleti’nde 490 dekarda cazibeli sistem sulama, Turnacı Göleti’nde bin 80 dekarda cazibeli sistem sulama; Edirne merkeze bağlı Tayakadın Göleti’nde 550 dekarda cazibeli sistem sulama; Havsa ilçesi Sinit Göleti’nde bin 200 dekarda cazibeli sistem sulama, Köseömer  Göleti’nde 660 dekarda cazibeli sistem sulama, Habiller Göleti’nde 2 bin 200 dekarda cazibeli sistem sulama; Meriç ilçesi Akçadam Göleti’nde 8 bin 320 dekarda cazibeli sistem sulama, Hasırcıarnavut Göleti’nde 670 dekarda cazibeli sistem sulama, Karayusuflu Göleti’nde 640 dekarda cazibeli sistem sulama, Küçükaltıağaç Göleti’nde 8 bin dekarda cazibeli sistem sulama, Olacak Göleti’nde 530 dekarda cazibeli sistem sulama, Paşayenice Göleti’nde 750 dekarda cazibeli sistem sulama, Rahmanca   Göleti’nde 480 dekarda cazibeli sistem sulama, Subaşı Göleti’nde bin 150 dekarda cazibeli sistem sulama; Keşan ilçesi Akhoca Göleti’nde 900 dekarda cazibeli sistem sulama, Orhaniye Göleti’nde 890 dekarda cazibeli sistem sulama, Şabanmera Göleti’nde 740 dekarda cazibeli sistem sulama; Enez ilçesi Sütçüler Göleti’nde 730 dekarda cazibeli sistem sulama, Umurbey Göleti’nde 760 dekarda cazibeli sistem sulama ve İpsala ilçesi Kocahıdır Göleti’nde 490 dekarda cazibeli sistem sulama yapıldığını açıkladı. Can, raporun sonunda toplam 74 bin 430 dekar alanın sulandığını belirtti.

“Gölet mahkemelik oldu”

                Can’ın rapor sunumunun ardından raporla ilgili söz alan İl Genel Meclisi Üyesi Fedayi Işık, raporda bulunan bir yanlışa dikkat çekti. Işık, Havsa ilçesi Sinit Göleti’nin boşaltıldığını açıkladı. Işık, göletin yargıya taşındığını açıklayarak; “Gölet mahkemelik oldu. Şahıs davayı kazandı. İl Özel İdaresi’nin orada sadece 30 dönüm yeri var” dedi.

“Gölet küçültülecek”

                Işık’ın konuşmasının ardından göletle ilgili açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ise göletin küçültüleceğini söyleyerek; “ Orada şahıs malı var. Şahıs bize araziyi ekemediği için dava açıp para alıyordu. Şahıs kamulaştırma teklif edildi ama şahıs ona da itiraz etti. Son şeklini bilmiyorum ama gölet küçültülüp tekrar devam edecek” sözlerine yer verdi.

Yeni bir önerge verilecek

                Toplantıda raporla ilgili söz alan İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Durmaz ise 74 bin 430 dekar sulama alanın ne kadarının sulandığını sordu. Durmaz’ın sorusunun ardından açıklama yapan Meclis Başkanı Geçmiş, sulanan alanlarının belirtileceği yeni bir önergenin verilerek konunun raporlaştırılacağı açıklandı.

“Sulanmasa da sulanmış gibi görünecek”

                Sulama alanlarıyla ilgili söz alan İl Genel Meclisi Üyesi Secaattin Uyur ise sulanan alanlarla ilgili bilgilerin Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri ile Ziraat Odaları’nda bulunduğunu belirterek; “Benim ilçemde de Dombay ve Taşlımüsellim Göletleri var. Vatandaş bunları kayıt yaptırırken sulamasa bile sulamanın desteği fazla diye hepsini suluyormuş gibi gösterip, devletten 3 kuruş fazla para almaya çalışıyor. Ziraat Odaları, bunların sadece evrak üzerinde kaydını yapar. İncelemelerini ise Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri yapar. Ziraat Odaları’nın kontrol etme gibi bir görevi yok ya da yetkisi yok. Çiftçi, birinciye buğday ekiyor, ikinciye mısır ekeceğini söylüyor. Buğdayı sulamasa bile suladığını söylüyor. Çünkü kıraç arazinin sulama ile mazot ve gübre destekleri aynı değil. Biraz daha farklıdır. Bunu Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine de sorsak tam net bir şey söyleyemeyiz. Sulanmasa da sulanmış gibi görünecek” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 724 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tarihi anıta izinsiz yalıtım Tarihi anıta izinsiz yalıtım 14.12.2018
Nihat Hatipoğlu Edirne’deydi Nihat Hatipoğlu Edirne’deydi 14.12.2018
Emekle büyütecekler Emekle büyütecekler 14.12.2018
Mutlu, tahliye oldu Mutlu, tahliye oldu 14.12.2018
Sedefçi’nin desteği, İYİ Parti’ye Sedefçi’nin desteği, İYİ Parti’ye 14.12.2018
Kampanyayı GÜNDEM’e anlattı Kampanyayı GÜNDEM’e anlattı 14.12.2018
Erkeklere örnek olsun Erkeklere örnek olsun 14.12.2018
Meclis’e sel ödeneği Meclis’e sel ödeneği 14.12.2018
En eğlenceli eğitim En eğlenceli eğitim 13.12.2018
İYİ Parti’den Oğulpaşa’ya destek İYİ Parti’den Oğulpaşa’ya destek 13.12.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 41
Web Siteleri 60
Facebook 78
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 190 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Fırtına yakın
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
Derdimiz su baskınları...
Namık K. Döleneken

Nihal Özocak
Ah o tv dizileri
Nihal Özocak

Nefize Ramadan
Yoga ile engelleri aşmak
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.