Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hayat kadınından insanlık dersi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hayat kadınından insanlık dersi 28.9.2018 - 09:48:36
Edirne Genelevindeki bir evde çalışan Mürvet Taşvur, yaklaşık 35 kediye genelevin arka bahçesinde bir barınak yaptı. Ancak genelev patronları kedilerden rahatsız oldu ve hayvanların başka yere nakledilmesi için Taşvura baskı uyguladı. Gördüğü bütün baskılara rağmen kedilerinden vazgeçmeyen Taşvurişinden oldu. Sahipsiz kalan kedilerin ise akıbeti belirsiz. Hayvanların kurtarılması için hayvan sever derneklerine başvuran Taşvur, yaşadıklarını gündeme anlattı.Hayat kadınından insanlık dersi


Edirne Genelevi’ndehayvansever bir emekçisi Mürvet Taşvur. Mesleğindeki tüm kazancını hayvanlarla paylaşan Taşvur, Edirne Genelevi’nde kiraladığı evinin bahçesinde en küçüğünden en büyüğüne yaklaşık 35 kedi bakıyor. 9 yıl önce hayvanları sahiplenerek başladığı hayvan bakımı nedeniyle Edirne Genelevi’nden atıldı.

Hayvansever genelev emekçisi Taşvur, sokak hayvanlarını sahiplenmesinin ardından Edirne Genelevi kapısına çok sayıda hayvan bırakıldığını söylerken, zor durumda kalan hayvanları yalnız bırakmadığı için yıllardır emek verdiği işinden edilmek istendiğini açıkladı. Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hijyen kontrollerinin düzenli olarak yapılmasına rağmen hiçbir olumsuzluğun ortaya çıkmadığını belirten Taşvur, Edirne Genelevi’ndeki kiracıların, hayvanları istemediğini belirterek; “İmza toplayarak hem beni işimden, hem de hayvanları dışarı attırmak istiyorlar” dedi.

Kiracısı olduğu evinde 3 adet kimlikli kedi besleyen Taşvur, diğer hayvanları ise evinin dışında hazırladığı alanda besliyor. Taşvur, hayvanların bakımı için de özel bir bakıcı tuttuğunu belirterek; “Günlük 100 TL’ye hayvanlarımı bakıcı tuttum. Her gün 5 kilo ciğer, 5 tane ıslak mama, 5 tane de kuru mama olmak üzere 3 öğün yemek veriyorum. Hayvanların da kimseye bir zararı yok. Ayrıca düzenli olarak veterinere götürüyorum. 2 bin 400 TL de veteriner borcum var. Burada çalışamazsam veterinere borcumu nasıl ödeyeceğim? Bugüne kadar kimseden de hayvanlar için yardım istemedim. Sağlık konusunda düzenli denetlendiğimiz için de raporlar ortadadır. Sağlığa zararlı hiçbir bulgu yok. İl Sağlık Müdürlüğü, sağlığa zararlı bir şey bulsaydı evimi 15 gün kapatırdı” ifadelerine yer verdi.

“Hayvan bakabileceğimiz tüzükte var”

Ev sahibi tarafından evinin kapatıldığını açıklayan Taşvur, evinin yeniden açılması için hayvanların atılmasının öne sürüldüğünü belirterek; “Benim kimseyle şahsi bir problemim yok. 8-9 seneden beri hayvan besliyorum. Tüzükte bizim hayvan bakabileceğimiz var. Asayiş Şube’den gelen eski memurlarla bu konuda hiçbir sorun yaşamıyordum. Fakat yeni memurlarla da sorun yaşıyorum” dedi.

“Kedimi silahla vurdular”

Besleği hayvanlara zarar verildiğini söyleyen Taşvur; “Kimi pet şişe, kimi ise taş atıyor. Bazı hayvanların ayağı, bazılarının gözü yaralandı. ‘Yalaka’ adını verdiğim kedimi silahlavurdular.  Kısırlaştırma ameliyatı olmuştu. 10 gün içerde baktıktan sonra dışarıya salmıştım. Hayvan geri geldiğinde her yeri paramparçaydı. Hayvanın her yerinden toplam 21 tane saçma çıktı. Ayrıca beline de vurmuşlar ve beli kırıktı. Nasıl çıldırmayayım? Olayın ardından Edirne Orman İşletme Müdürlüğü’nden ceza yediler. Ceza olayından sonra da herkes bana karşı ayaklandı. Beni evimden attırmak istiyorlar. Beni attırdıktan sonra da kedileri zaten atacaklarını söylüyorlar. Kedileri atmam halinde de kalabileceğimi söylüyorlar” sözlerine yer verdi.

“Atılmamın ardından bir tane hayvan kalmaz”

Hayvan Hakları Derneklerine telefonla ulaşarak yaşadıklarını anlattığını belirten Taşvur; “Evimi kapattırdılar, beni ortada bıraktılar. Artık ne yapabilirim? Hiç kimse bir şey yapamıyor. Ruhsat sahibim, Edirne İl Emniyet Müdürlüğü’ne evi kapatacağına dair dilekçe vermiş. Bugün (dün) de komisyon toplanacak ve evimi kapatacaklar. İnsanlar bu durumu şahsileştirdi. Benim şahsi problemim oldu. Ben oradan çıktıktan 2 gün sonra orada bir tane hayvan kalmaz. Geçmişte de bunu daha önce yaşamıştım. Eski patronum hamile kedimi tekme atarak öldürmüştü” dedi.

“Edirne Valiliği’nden yardım istiyorum”

Taşvur, kedilerinin çok sağlıklı olması nedeniyle Edirne Hayvan Barınağı’na vermek istemediğini ifade ederken, işsiz kalmasıyla birlikte hayvanlara kendisinin de bakamayacağını söyledi. Hayvanları son çare olarak sahiplendirmeyi de düşündüğünü söyleyen Taşvur; “Edirne Valiliği’nden, Edirne İl Emniyet Müdürlüğü’nden yardımcı olmalarını istiyorum. Benim hayvan sevgim, işimi sağlıklı bir şekilde yapmamı engellemiyor. Hayvanlarım da kimseye zarar vermiyor. Lütfen bu sorunu çözsünler. İşime ve hayvanlarıma geri dönmek istiyorum” ifadelerine yer verdi. Edirne Genelevi’ndeki yaşanan sorunun ardından Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal ile görüşme gerçekleştirdiğini belirten Taşvur, görüşmenin ardından dilekçelerinin alındığını ve durumun Edirne Valisi Günay Özdemir’e iletileceğinin söylendiğini ifade etti.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2181 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Bin 500 metrede brifing Bin 500 metrede brifing 15.10.2018
‘Tombul’ hasretinde son ‘Tombul’ hasretinde son 15.10.2018
Ekonomide resesyon iddiası Ekonomide resesyon iddiası 15.10.2018
Altın Kur’an’ı o kurtarmış Altın Kur’an’ı o kurtarmış 15.10.2018
Batıkale tribünü gibi düğün Batıkale tribünü gibi düğün 15.10.2018
‘Mustafa Kemal’ izdihamı ‘Mustafa Kemal’ izdihamı 15.10.2018
İğneada – Burgas 20 dakika İğneada – Burgas 20 dakika 15.10.2018
“Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” “Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” 13.10.2018
Yıldırım’ın son töreni oldu Yıldırım’ın son töreni oldu 13.10.2018
Şumnu’da bir zanaatkâr Şumnu’da bir zanaatkâr 13.10.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
KAZANIR MI? KAYBEDER Mİ?
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
ETUS’a kıyak
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.