Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
ÖTV indirimi memnun etti - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Bilim-Teknoloji
ÖTV indirimi memnun etti 25.9.2018 - 12:30:44
Otomobillerdeki ÖTV matrahı limitleri yeniden belirlenmesiyle segmentine göre araçlarda 3 ile 11 bin lira arasında indirim olması bekleniyor.ÖTV indirimi memnun etti

Otomobil sektöründe özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah limitlerinin yeniden belirlenmesi kararı sektörde memnuniyet yarattı. Otomobilde "vergi yükü"nü düşüren, ÖTV matrah limitlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Segmentlerine göre araçlara 3 ile 11 bin lira arasında indirim olacak. Ford Tuzcular Otomotiv Genel Müdürü İsmail Hakkı Gündoğdu, yaptığı açıklamada, ÖTV matrah fiyatlarına yönelik yapılan düzenlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Otomotiv endüstrisinin son aylarda sıkıştığını ve yapılan düzenlemeyle piyasanın tekrar canlanması beklediklerini ifade eden Gündoğdu, "Bu indirim, fiyatlara bayi indirimiyle birlikte yüzde 5 ile 10 arasında avantaj sağlayacak. Piyasalara da hareketlilik getirmesini bekliyoruz. Biraz sıkışan piyasamız açılır. Eylül ayı beklentilerimizin çok altındaydı, bunu da hükümetimiz gördü sanırım. Müdahale etme gereği duydu. Piyasaya olumlu olarak yansıyacaktır." dedi.

                Köşkdere Plaza Kia Satış Müdürü Tolga Diner ise alınan kararla piyasalarda hareketlenme beklediklerini vurguladı.  Uzun süredir gerek kurdaki artış, gerekse ana girdi fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle otomotiv sektöründe durgunluk yaşandığını anlatan Diner, "Yapılan düzenleme sonrası araçlarda segmentine göre 3 ile 11 bin lira indirim olmasını bekliyoruz. Bu da piyasaya hareket katacaktır. Böyle bir uygulamadan çok memnunuz. Satışlarımız durma noktasına gelmişti. Sektörü hareketlendirecek bu tür uygulamaların devamını bekliyoruz." diye konuşu.

                Dünden itibaren geçerli düzenlemeye göre, 1600 cc ve altı araçlar için ÖTV, matrahının alt limiti 70 bin liraya kadar otomobillerde yüzde 45, 70-120 bin liraya kadar olanlarda ise yüzde 50 oldu. Matrahı 120 bin liradan fazla olanlarda ise ÖTV oranı yüzde 60 olarak uygulanacak. Kaynak: (aa) 46272 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.