Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne’nin vatandaşlık hedefi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne’nin vatandaşlık hedefi 25.9.2018 - 12:21:59
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedelinin 1 milyon Dolar’dan 250 bin Dolar’a indirilmesinin ardındanEdirne’deki emlakçılar ve müteahhitlerle görüşmelerinin tamamlanmayarak çıkarılacak portföyü büyükelçiler ve ateşelikler vasıtasıyla Türki Cumhuriyetler ve Arap Yarımadası pazarlarına sunacaklarını açıkladı.Edirne’nin vatandaşlık hedefi

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp ve yönetim kurulu üyeleri, Edirne’nin ekonomisi ve ETSO’nun ekonomik göstergelere göre yaptıkları ve yapacakları ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

                ETSO Toplantı Salonu’nda basın mensupları ile bir araya gelen ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, toplantıda özellikle döviz fiyatlarının yükselmesiyle birlikte Bulgaristan ve Yunanistan’dan yoğun olarak Edirne’ye gelen turistler ve Edirne esnafının turistler için gerçekleştirmesi gereken çalışmalarına dikkat çekti. Zıpkınkurt, toplantıda ayrıca geçtiğimiz günlerde hükümet tarafından açıklanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alabilme konusuna da değindi. Toplantının sonunda ise Zıpkınkurt, ekmek fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

                Zıpkınkurt, konuşmasında döviz fiyatlarının artmasıyla birlikte son günlerde Edirne’ye ciddi oranda Yunan ve Bulgar turistlerin geldiğini söyleyerek; “Alışveriş çılgınlığı devam ediyor. Gündemimiz ciddi anlamda Yunan ve Bulgar turistlerin Edirne’ye gelmesi ve Edirne’den ciddi anlamda alışveriş etmeleridir. Bu arkadaşlar eskiden belirli malları alıyorlardı ama bugün o kadar çeşitli şeyler almaya başladılar ki; bakıyorsunuz arabaların bagajlarında market malı da, tekstil de, zücaciye de, nalbur malzemesi de, herşey var. Dolayısıyla esnafımızın fiyat etiketlerini dükkanlarına veya malların üzerine asmasını öneriyorum. Niye büyük mağazalardan alışveriş yapıyorlar? Çünkü üzerinde fiyat etiketi var. Ama bizim büyük mağazaların haricinde küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin birçoğunda fiyat etiketi yok. Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü dönem dönem denetimlere çıkıyor ama fiyat etiketinin olmaması, müşterinin aklında ‘Acaba yabancıya farklı fiyata mı mal satıyor?’ gibi endişeye yol açıyor. Dolayısıyla bunu ortadan kaldırmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

“Yunanca-Bulgarca-Türkçe menüye geçin”

                Fiyat listesi sorununun restoran ve lokantalar için de geçerli olduğunu söyleyen Zıpkınkurt; “Lokantalarda bazı arkadaşlarımız Yunanca – Türkçe – Bulgarca menüye geçtiler ama bazıları geçmedi. Ben, bunların da geçmelerinden tarafım çünkü insanlar geldiğinde neyi, kaça yediğini bilmesi lazım. Dolayısıyla arkadaşlarımız bu fiyat tarifelerini masalarına koyarlarsa müşteri sayısında daha fazla artış olur ve gelen insanlar da, ‘Biz normal fiyatla yemek yedik, alışveriş ettik' der ve bir güven duygusu olur. Bu hakikaten bugün için çok önemli” dedi.

“5 TL alması gereken 5 Leva istiyormuş”

                Edirne’ye gelen yabancı turistlerden otoparkçılar konusunda şikayetler aldıklarını açıklayan Zıpkınkurt; “Bazı duyumlar alıyoruz; otoparkçılar 5 TL alması gereken parayı 5 Leva, 5 Euro gibi rakamlar çıkıyor. Aynı şekilde çorbacılardan şikayet var. Esnafın her kesiminden ufak tefek şikayetler var ama bunu ETSO olarak denetleme yetkimiz yok. Tarifeler bizden çıkıyor ama denetleme yetkisi Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ve Edirne Belediyesi’ndedir. Dolayısıyla Belediye ile de işbirliği yapıyoruz ve görüşüyoruz. Belki önümüzdeki günlerde belediye başkanı, esnaf odası başkanı ile birlikte bir basın toplantısı da yaparız veya esnaflarla bir araya geliriz. Çünkü hakikaten çok önemli. Fiyatın insanlara güven vermesi lazım” sözlerine yer verdi.

“Yeri müşteriyi göz ardı etmeyin”

                Edirne’ye çok sayıda yabancı turistin gelmesiyle birlikte yerli müşterinin de unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Zıpkınkurt; “Bunları zaman zaman yaşadık. Bilhassa yabancı müşterinin çok olduğu dönemde yerli müşteriye karşı bir ilgisizlik var. Yerli müşteriyi de gözardı etmemek lazım. Müşterinin yerlisi, yabancısı, ufağı, büyüğü olmaz. Müşteri veli nimettir mantığıyla, esnaflık terbiyesiyle insanlarla ilgilenmemiz lazım” dedi.

“Pazarkule Gümrük Kapısı gündemde”

                Edirne’nin gümrük kapılarında ciddi yoğunluklar olduğunu söyleyen Zıpkınkurt; “Bununla alakalı Gümrük Baş Müdürü’müz ile haftada en az 2-3 kez telefonla konuşuyor ve sık sık biraraya geliyoruz. Neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. Pazarkule Gümrük Kapısı gündemde. Artık burası yetersiz kaldı. Bununla alakalı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda bir çalışma yapıldı. O kapının yenilenmesiyle alakalı bir çalışma var. Gümrük ve Ticaret İşletmeleri projeleri hazırlattı. Bakanlık'ta tartışılıyor; kaç metrekare olsun, alışveriş mağazası olsun mu, idari binalar ne olacak gibi konular konuşuluyor. Kaldı ki geçen hafta büyük ihtimalle Rıfat Hisarcıklıoğlu, Milli Savunma Bakanı ile biraraya gelecekti. Pazarkule’nin çıkışında solda askeriye var. Askeriyenin yerinin değişmesi lazım. Odamızın da gümrük sahası içerisinde 5 bin metrekare yeri var. Biz de yapılacak gümrük binalarının içinearsamızı vermeyi planlıyoruz. Dolayısıyla oradaki gümrük sahası da genişlerse Pazarkule'yi de rahatlatmış oluruz. Hem otobüs trafiği hem de binek araç trafiği ciddi anlamda rahatlamış olur” ifadelerine yer verdi.

“Hedefimiz Türki Cumhuriyetler ve Birleşik Arap Emirlikleri’dir”

                Geçtiğimiz günlerde hükümetin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alabilme konusunda açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Zıpkınkurt; “Eskiden vatandaşlık 1 milyon Dolar karşılığında veya 100 işçi çalıştıran işletmedeki yabancılara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı veriliyordu. Bununla alakalı bir çalışma yapıyoruz. Yarın emlakçılarla bir toplantı yapacağız. Çarşamba günü de Edirne'deki inşaat müteahhitleriyle bir toplantı yapacağız. Elimizdeki envanteri çıkaracağız. Ne kadar ev, dükkan, ne kadar pazarlamaya hazır mal var. Bunlarla ilgili bir toplantı yapacağız. Topladığımız bu portföyü Türki Cumhuriyetler ve Arap Yarımadası’na büyükelçiler ve ateşelikler vasıtasıyla pazara sunacağız. Bununla ilgili yönetim kurulumuz 1 haftadır ateşelikler ve büyükelçiliklerimizle görüşüyor. Söz konusu envanteri çıkarıp, İngilizce’ye çevirip onlara sunacağız. Çünkü şu anda İran tarafı vatandaşlık içinTrabzon'da gayrimenkul alımı yapıyor, Van’da alımlar yapıyorlar. Bursa'ya Dubai'den ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden talep var. Bizim burada istediğimiz şu; Edirne Avrupa'ya yakınlığı dolayısıyla farklı lokasyonda olan bir il. Tabii Edirne'de bu insanlar gelip yerleşmeyecek sadece yatırım veya vatandaşlık için alacaklar. Edirne'ye gelsinler, gayrimenkul alsınlar. Sonuçta kiraya verecekler ve Edirne ekonomisine canlılık gelecek. Bunları dikkatli yapmak ve dikkatli olmak lazım. Bizim buradaki hedefimiz Yunan, Bulgar değil; Türki Cumhuriyetler ve Birleşik Arap Emirlikleri’dir” dedi.

“İyi davrandıysan geri gelecektir”

                ETSO’nun yaz sezonunda Kapıkule ve Pazarkule gümrük kapılarında gerçekleştirdiği çalışmaları açıklayan Zıpkınkurt; “Yaz sezonunun başlamasıyla beraber Edirne Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Ticaret ve Sanayi Odası olarak Kapıkule ve Pazarkule'ye 2 tane stant açtık. Yurt dışından gelenlerin şehir içine girmediği konusunda hep şikayetçiydik. Bunlarla alakalı yönetim kurulu bir karar aldı. Edirne’deki işletmeleri broşürlere toplayarak 2 tane stant açtık. Ciddi anlamda da geri dönüşler aldık. Çünkü yurtdışında çalışan arkadaşlarımızı hiç görmediğimiz kadar Edirne’nin şehir merkezinde gördük. Bunu, gerek restoran, gerekse otel doluluklarından biliyoruz. Esnaftan; ‘Giderken kaldılar da dönüşte niye gelmiyor?’ gibi sorular alıyoruz. Giderken sen adamı iyi ağırladıysan, güler yüzle iyi yolcu ettiysen dönüşünü de bekle. Ama sen adama iyi davranmadıysan, güler yüzle yolcu etmediysen dönüşte benden ne bekliyorsun. Ticaret ve Sanayi Odası ne yapacak? Sen hayatı kendinde arayacaksın. Ticaret ve Sanayi Odası yapabileceğini yapıyor. Senin belgelerini, broşürlerini insanlara ikramlarda bulunarak insanları karşılıyor” sözlerine yer verdi.

“Eğlence sektörü oluşacaktır”

                2018 yılı yaz sezonunda Edirne’deki otel doluluklarının ciddi oranda arttığını söyleyen Zıpkınkurt; “Eskiden Bulgar dostlarımız geliyor, günlük alışveriş yapıyorlardı. Artık bir gece yatmalı geliyorlar. Eğlence ve yemek sektörüne ciddi görevler düşüyor. Kendilerini, bunlara göre dizayn etmeleri lazım. İnsanlar artık Edirne’de akşamları kalıyorlar ve eğlence hayatına gitmek istiyor. Onlar, akşam yemeğini 21.30’da yiyorlar ve ondan sonra saat 01.00-02.00’a kadar nerede eğleneceklerini düşünüyorlar. Bunlar için yeni sektörler oluşacaktır. Hizmet sektörü öne çıkacaktır. Bizim de esnafımız kendini bu yeni talebe göre dizayn etmesi lazım” dedi.

“2-2,5 TL’nin üzerinde olur”

                Edirne’deki ekmek fiyatlarına da değinen Zıpkınkurt; “Ekmek fiyatlarına baktığınızda Edirne en ucuz illerden bir tanesi. 2014 yılından bu yana aynı tarife uygulanıyor. Dolayısıyla 50 kiloluk un çuvalı 65 TL’den 115 TL’ye çıkmış. Fırıncıların mağduriyeti var. Bu fiyatları ETSO olarak verirken;Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ETSO ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Edirne Belediyesi olarak hepimiz toplanıyoruz ve fırıncıların girdilerini kontrol ediyoruz. Ekmeğin fırından çıkmasına kadar girdilerini etkileyen 85 kalem var. Bugün eğer ki o 85 kalemin tamamını yansıtmaya kalksak 200 gram ekmek fiyatı 2-2,5TL’nin üzerinde olur. Ama tabi insanların çoğu ailece çalışıyor, kira vermiyor, çeşitli maliyetleri hesaba koymuyor. Piyasa şartlarına baktığınız zaman ekmeğe verilen fiyat çok fahiş bir fiyat değil çünkü Türkiye'nin birçok yerinde bu fiyatlar uygulanıyor” ifadelerine yer verdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2324 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şiddet hepimizi öldürüyor Şiddet hepimizi öldürüyor 21.1.2019
Uymaz’a Pomak desteği Uymaz’a Pomak desteği 21.1.2019
Sokakta yangın var Sokakta yangın var 21.1.2019
CHP adaylarını belirliyor CHP adaylarını belirliyor 21.1.2019
Haberim yok ama şüphelendim Haberim yok ama şüphelendim 21.1.2019
Trakya Birlik’te beyaz dönem Trakya Birlik’te beyaz dönem 21.1.2019
Hattati memleketinde bir hattat Hattati memleketinde bir hattat 21.1.2019
CİMER’e KYK şikâyeti CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019
Öykü’nün umudu için Öykü’nün umudu için 18.1.2019
Uymaz’dan kadınlara müjde Uymaz’dan kadınlara müjde 17.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Durumdan vazife çıkarmak
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.