Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sedefçi’nin 100’üncü yıl plan - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sedefçi’nin 100’üncü yıl plan 20.9.2018 - 11:05:29
Edirne Belediyesi eski Başkanı Hamdi Sedefçi, GÜNDEM’i ziyaret ederek 2019 yerel seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Belediye Başkan Adaylığı için görüştüğü ve görüşmeye devam edeceği siyasi partilerinden projelerine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulunan Sedefçi, aday gösterilip seçilmesi halinde belediye başkanlığını bırakacağı tarihi de ilk kez açıkladıSedefçi’nin 100’üncü yıl plan


Edirne Belediyesi eski Başkanı Hamdi Sedefçi, GÜNDEM’i ziyaret ederek 2019 yerel seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Sedefçi, 20 yıl boyunca Edirne Belediye Başkanlığı görevinde gerçekleştirdiği çalışmaları anlatırken, 2019 yılı Mart ayında gerçekleştirilmesi beklenen yerel seçimlerde yeniden Belediye Başkanı seçilmesi halinde gerçekleştirmek istediği projeleri anlattı.

Sedefçi, açıklamalarında Edirne Belediye Başkan Adaylığı için görüştüğü ve görüşmeye devam edeceği siyasi partileri de açıkladı. Tüm Edirnelileri 2019 yerel seçimlerinde oy pusulasında Hamdi Sedefçi isminin bulunduğu bölüme mühür vurmaya davet eden Sedefçi, belediye başkanlığını bırakacağı tarihi de ilk kez açıkladı.Edirne Belediye Başkanlığı’na adaylığı için Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir grup ile görüşmelerde yaptığını söyleyen Sedefçi; “Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir grup, benimle temasa geçerek Cumartesi günü Ankara’ya davet etmek istediklerini söylediler. Kendileriyle görüşeceğim. Ankara’ya özel bir işim dolayısıyla 15-20 gün içinde gidecektim. Onlarla da görüşürüm diye düşünüyorum. Görüşeceğim kişilerden bir tanesi Sayın Kılıçdaroğlu’nun danışmanlarındandır. Ayrıca Parti Meclisi üyeleri de var” ifadelerine yer verdi.

“Partiden çok Edirne önemli”

Sedefçi, AK Parti’nden de Edirne Belediye Başkanı adaylığı için ciddi bir yetkili ile görüştüğünü açıklayarak; “Şu anda AK Parti içinde ve parlamentoda ciddi bir konumum var. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da yakın mesai arkadaşlarından bir tanesi ile daveti üzerine görüştüm. Benim için partiden çok Edirne önemlidir. 20 sene Belediye Başkanlığı yaptım ama hiç kimseye CHP’lilik yapmadım. Herkese eşit muamele yaptım, tüm partilere kucağımı açtım” dedi.

“Recep’in siyasi eceli olacağım”

Edirnelilerde ciddi bir karşılığı olduğunu söyleyen Sedefçi, halen Edirne Belediye Başkanlığını sürdüren Recep Gürkan’ın siyaseten doğumunda ebeliğini yaptığını, siyasetten silinmesinin de kendi elinden olacağını belirterek “O hiç hak etmedi ve Edirne’ye son 5 yılda ciddi yanlışlar yaptı. Şu anda belediyenin çok büyük borçları var. Geçtiğimiz günlerde vatandaşlarla bir toplantı yaptım ve vatandaşlar Recep Gürkan için, ‘Bu adam nasıl bir adam?’ diyorlardı. Ne olduğunu sorduğumda da cenazelerine belediyeden araç istediklerini ve yakıt olmadığı için araç verilmediğini söylediler. Böyle bir mazeret var mı? Belediye Başkanlığı mazeret üretme yeri değildir, iş yapma yeridir. Bu adam, 4 buçuk yıl geçmesine rağmen hâl⠑laylaylom’ yapıyor. CHP gibi benim de yıllarca emek verdiğim bir partiye yıllarca yanlış yaptı. En büyük yanlışı da Edirne’ye yaptı” sözlerine yer verdi.

“Kentsel dönüşüm yapmak şart”

Sedefçi, Edirne Belediye Başkanlığı’na yeniden seçilmesi durumunda Edirne’nin içme suyu problemini çözeceğini söyleyerek; “Edirne, damacana su kullanmaktan 2-3 sene sonra vazgeçecek. Her aileye çeşmeden rahat su içme şansını sağlayacağız. Böylece her aileye 100-200 TL katkı yapmış olacağız. Ayrıca Edirne’ye hızlı tren gelecek. Bu proje de Avrupa Birliği ile hükümetimizin ortak projesidir. Finansmanın yarısı AB’den, diğer yarısı Türkiye Cumhuriyeti devletinden karşılanacak. Bu proje geldiğinde Edirne’nin İstanbul ile mesafesi 50 dakikaya düşecek. Bu demektir ki, İstanbul’un zengin tabakası ya ev alıp Edirne’de yaşayacak ya da çalışmak için Edirne’den İstanbul’a gidecekler. Hızlı tren geldiğinde Edirne hazır olmazsa batar.  Edirne şu anda düğmeye basmak, kentsel dönüşüm yapmak zorundadır” dedi.

“İhtiyaç sahiplerinin ameliyatlarını yaptıracağım”

Edirne’ye kirletici ağır sanayi girmesine karşı olduğunu belirten Sedefçi; “Yıllarca da ağır sanayiyi Edirne’ye sokmadık. Ama konfeksiyon türü ve kirlilik yaymayan fabrikalara da ben izin verdim. Fabrikalar için yer tesis edeceğim ve Edirne’ye gelerek tesisini kurması halinde yeri bedavaya vereceğimi söyleyeceğim. Edirne’de 4-5 bin kişiye iş bulabiliriz. Şu anda Edirne sıkıntılı. Kenar mahallelerin yaşamları şu anda alt seviyede. Bu mahallelere ben gidiyorum. Mahalle kahvesinde çay ısmarlamaya korkuyorlar. Ceplerinde çay parası olmadığını fark ediyorum. Eğer belediye başkanı olursam Edirne’de ihtiyaç sahibi, rahatsız insan varsa ameliyatlarını belediye yaptıracak. 15-20 bin TL nedeniyle ameliyat olamayıp gözleri görmeden yaşamaya devam eden insanlar var.  Benim zamanımda hiç kimse yatağına aç girmeyecek. Kimseyi aç bırakmayacağım. İhtiyaç sahiplerinin evlerinin tespitini yaptıracağım. Yemekleri evlerine gidecek. Çağdaş bir Edirne’yi hazırlamak zorundayız” ifadelerine yer verdi.

“Yüzde 50’yi aşacağımı düşünüyorum”

AK Partili yetkililerle görüşmesinde Edirne Belediye Başkanlığı’na hükümet partisinden aday olmak isteğini ilettiğini açıklayan Sedefçi; “İkinci tercihimin CHP olduğunu, üçüncü ise İYİ Parti olduğunu söyledim. Fakat İYİ Parti, yüzde 1 ihtimaldir.  AK Parti’den aday olursam en azından yüzde 50 oy alırım. Yüzden 49 oy alırsam başkanlıktan istifa ederim. Yüzde 50’yi aşacağımı da düşünüyorum. Şu anda belediyeyi CHP mi yönetiyor? Hayır, Recep Gürkan yönetiyor. Seçmenler, kim bu işi daha iyi yapacaksa ona yönelmeliler. Burada partiden çok sizin kazanmanız önemlidir. AK Parti’nin de, CHP’nin de anket yapacağını öğrendim. Anketlerin yapılmasının ardından kesinlikle benim ismim ön plana çıkacaktır. Edirne’ye güzel yıllar yaşatma şansımız var” dedi.

Başkanlığı bırakacağı tarihi açıkladı

Edirne’de tarih yazan bir Belediye Başkanı olduğunu söyleyen Sedefçi; “Ben aslında Edirne’de tarih yazdım. Edirne bunun farkında değil. 600 yıllık Edirne tarihini değiştirdim. Saraçlar Çarşısı’nda 600 seneden beri kavimler, at arabaları, otomobiller, otobüsler geçti. Saraçlar Caddesi trafiğin olduğu bir yerdi. Ben bu tarihi değiştirdim. Tahmis Meydanı’nda eskiden at arabaları vardı. Bunlar ciddi birikim ve tecrübe isteyen işlerdir. Ben, Edirne için bir şansım. Bu da son şanstır. Daha 5 yıl görev yapma düşüncem var. Eğer belediye başkanı seçilirsem, 2023 yılında Edirne Belediye Başkanı sıfatıyla Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayıp bu işi taçlandırarak bırakmak istiyorum. Edirne’nin son şansıdır. Hangi partiden katılırsam katılayım vatandaşlarımızın bana oy vermesini rica ediyorum. Edirne kazansın” ifadelerini kullandı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2910 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar 24.5.2019
İpek Yolu hayata geçecek İpek Yolu hayata geçecek 24.5.2019
Yeni yönetime yeni renk Yeni yönetime yeni renk 24.5.2019
Korkutmak için ateş ettim Korkutmak için ateş ettim 24.5.2019
Moldovalı Olga fakülte birincisi Moldovalı Olga fakülte birincisi 24.5.2019
Türkiye’yi temsil edecekler Türkiye’yi temsil edecekler 23.5.2019
Filibe ile Edirne arası tren seferi Filibe ile Edirne arası tren seferi 23.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.