Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
'İçici'lere ceza yağdı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
'İçici'lere ceza yağdı 17.9.2018 - 09:57:17
Edirne'de uyuşturucu ticareti yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 10’u tutuklu 25 sanık hakkında karar verildi. Sanıkların bir kısmına “Uyuşturucu madde ticareti” suçundan 7,5 yıl ile 16 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezaları ve 15 bin TL ile 37 bin 500 TL arasında değişen adli para cezaları verilirken, tutuksuz yargılanan sanıkların bir kısmının da aldıkları hapis cezasının miktarı nedeniyle tutuklanmalarına karar verildi. Sanıklar yargılama sırasında "satıcı değil içiciyiz" savunması yapmıştı.'İçici'lere ceza yağdı


Edirne Jandarma Komutanlığı, geçen yıl Keşan ve İpsala ilçelerinde uyuşturucu sattığı öne sürülen bir grubu takibe aldı. Teknik takibin ardından düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 21'i tutuklanarak cezaevine konuldu. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 2'si kadın 22 şüpheli için Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde “Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama”, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma”, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Tehdit” ve “Basit yaralama” suçlarından dava açıldı.

Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar A. A., C. B., E. D., M. K., S. K. S. U., T. K., Y. Ö., Y. U. ve Y. D. katıldı. Tutuksuz sanıklar A. T., B. B., D. D., G. K., İ. Ç., İ. E., O. T., S. Ö. ve V. S. ile sanık avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.
“Sadece içiciyiz” savunması

Duruşmada sanıkların savunmaları ve ardından son sözleri soruldu. Tutuklu sanık A. A., “Uyuşturucu madde satmadım, temin etmedim. Sadece kullanıcıyım. Bundan dolayı da daha önce ceza aldım” dedi. Tutuklu sanık C. B. de uyuşturucu madde kullandığı için pişman olduğunu belirterek, tahliyesini ve beraatını talep etti. E. D. de uyuşturucu madde içicisi olduğunu belirterek, “Hiç kimseye satmadım, temin etmedim” dedi. S. U. ise 19 aydır tutuklu olduğunu belirterek, tahliyesini talep etti. Y. Ö., hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu ileri sürerek, “Uyuşturucu ticareti yapmadım. Mağdurum, tahliyemi talep ederim” dedi. T. K., uyuşturucu madde kullandığı için pişman olduğunu ifade ederek, “Satmadım, içiciyim” dedi. S. K. de içtiği için pişman olduğunu ifade ederek “İçtiğim için pişmanım. 19 aydır tutukluyum tahliyemi talep ederim” dedi. Diğer tutuklu sanıklar Y. U. ve Y. D. de uyuşturucu madde satmadıklarını ve temin etmediklerini ileri sürerek, tahliyelerini talep etti.
Dava reddedildi

Mahkeme heyeti, sanıkların son sözlerini de sorduktan sonra hükmü açıklamak üzere ara verdi. Mahkeme heyeti, aranın ardından açıkladığı kararında; sanıklar H. U. ve İ. Ç.’nin üzerlerine atılı suçlardan beraatlarına; sanıklar A. C. K., İ. E. ve S. E.’nin üzerilerine atılı “Uyuşturucu madde ticareti yapma” suçunun “Uyuşturucu madde kullanma” suçuna dönüştüğünü ve bu sanıklar hakkında bu suçtan Keşan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığından bu sanıklar hakkındaki davanın reddine karar verdi.
İçicilikten ceza verildi

Öte yandan sanıklar D. D. ve O. T.’nin üzerine atılı suçun “Uyuşturucu madde kullanma” suçuna dönüştüğünü belirten mahkeme heyeti, iki sanığın TCK’nın 191. maddesi gereğince 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına, sanıklar hakkındaki cezanın ertelenmesine ancak sanıkların denetime tabi tutulmalarına hükmetti.
7,5 yıl ile 16 yıl arasında değişen cezalar

Mahkeme heyeti sanıklar A. A., T. K., Y. D., S. K., M. K., Y. U.’nun “Uyuşturucu madde ticareti” suçundan eylemlerine uyan TCK’nın 188/3-4 maddeleri gereğince 15 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve 31 bin 240 TL adli para cezası; S. U.’nun 16 yıl 3 ay hapis cezası ve 37 bin 500 TL para cezası; sanıklar S. Ö. ve Y. Ö.’nün 13 yıl 9 ay hapis ve 37 bin 500 TL adli para cezası; sanıklar A. T.,B. B., C. B., E. D., E. S., G. K. ve V. S.’nin ise 12 yıl 6 ay hapis ve 25 bin TL adli para cezası ve sanık D. K.’nin cezasında “etkin pişmanlık” hükümleri uygulanarak 7 yıl 6 ay hapis ve 15 bin TL adli para cezası ile cezalandırılmalarına hükmetti.
Bazı suçlardan beraat

Heyet, ayrıca haklarında “6736 sayılı Kanuna Muhalefet” suçlaması bulunan 4 sanığa ise 10 ay ile 1 yıl 15 gün hapis ve 500 TL ile 740 TL arasında değişen adli para cezalarına hükmetti. Heyet ayrıca tüm sanıkların üzerlerine atılı “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” ve “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma” suçlarından beraatlarına, ayrıca sanıklar S. U. ve H. U.’nun üzerlerine atılı “Tehdit” ve “Basit yaralama” suçlarından beraatına hükmetti.
Tutuklandılar

Öte yandan mahkeme heyeti, tutuklu 10 sanığın da bu hallerinin devamına karar verirken, tutuksuz yargılanan sanıklardan 10 yıl üzeri hapis cezası alan 6 sanığın ise tutuklanmalarına karar verdi. Hükmün açıklanmasının ardından duruşma salonunda hazır bulunan 5 sanık tutuklanarak cezaevine gönderildi.Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 1972 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tarihi anıta izinsiz yalıtım Tarihi anıta izinsiz yalıtım 14.12.2018
Nihat Hatipoğlu Edirne’deydi Nihat Hatipoğlu Edirne’deydi 14.12.2018
Emekle büyütecekler Emekle büyütecekler 14.12.2018
Mutlu, tahliye oldu Mutlu, tahliye oldu 14.12.2018
Sedefçi’nin desteği, İYİ Parti’ye Sedefçi’nin desteği, İYİ Parti’ye 14.12.2018
Kampanyayı GÜNDEM’e anlattı Kampanyayı GÜNDEM’e anlattı 14.12.2018
Erkeklere örnek olsun Erkeklere örnek olsun 14.12.2018
Meclis’e sel ödeneği Meclis’e sel ödeneği 14.12.2018
En eğlenceli eğitim En eğlenceli eğitim 13.12.2018
İYİ Parti’den Oğulpaşa’ya destek İYİ Parti’den Oğulpaşa’ya destek 13.12.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 41
Web Siteleri 60
Facebook 78
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 190 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Fırtına yakın
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
Derdimiz su baskınları...
Namık K. Döleneken

Nihal Özocak
Ah o tv dizileri
Nihal Özocak

Nefize Ramadan
Yoga ile engelleri aşmak
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.