Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kırkpınar BESYO’dan tarihi ilkler - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kırkpınar BESYO’dan tarihi ilkler 12.9.2018 - 10:43:06
Trakya Üniversitesi Kırkpınar BESYO, 2018-2019 akademik yılı öncesi gerçekleştirdiği sınavlarla Türkiye tarihinde bir ilki başararak Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılan pehlivanları milli sporcu kabul ederek 2 kontenjan açtı. 150 puanı geçen pehlivanların, BESYO’da öğrenci olacağını açıklayan BESYO Müdürü Prof. Dr. Hakan Tuna, engelli öğrenciler için 2 aday kontenjanı açarak sınavlarını gerçekleştirdiklerini açıkladı.Kırkpınar BESYO’dan tarihi ilkler


Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, 2018-2019 akademik yılı öncesi gerçekleştirdiği sınavlarla Türkiye’de bir ilki başardı. Basketbol, voleybol, hentbol, futbol, badminton, tenis, güreş, judo ve atletizmde 100 ve 800 metre sınavlarının düzenlendiği Kırkpınar BESYO’da, Türkiye tarihinde ilk kez sınavda 150’yi geçmiş ve Kırkpınar’da güreşen öğrenci adaylarına Kırkpınar kontenjanı açıldı.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne pehlivan olarak katılan ve sınavlarda 150 puanı geçmiş 2 pehlivan, Kırkpınar BESYO’da milli sporcu olarak kabul edildi. Sınavlarda ayrıca yüzde 10 engelli kontenjanı açıldı. Engelli öğrenci adayları için ayrı bir sınav uygulanırken; 40 metre koşu, atlama ve sağlık topu fırlatma sınavlarına katıldılar. Öğrenci adaylarının spor geçmişleri ile aldıkları puanlar birleştirilmesinin ardında 2 engelli öğrenci Kırkpınar BESYO’da eğitimlerine başlayacak.

Kırkpınar BESYO Müdürü Prof. Dr. Hakan Tuna, 1-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen sınavların, 1 Eylül Cumartesi günü engelli öğrenci adayı sınavları ile başladığını açıklayarak; “Pazartesi’den Cuma’ya kadar gerçekleştirdiğimiz sınavlarla toplam 10 branşta sınav yaptık. Branşlarımız basketbol, voleybol, hentbol, futbol, badminton, tenis, güreş, judo ve atletizm de 800 ve 100 metre yarışlarından oluştu. Judo branşını bu yıl 2’nci kez uyguluyoruz. Bunun sebebi de milli takımların burada kamp yapıyor olması, Galatasaray takımının burada olması ve şehirde judoya yoğun ilgi olmasıdır. En son da tenis branşımızı ekledik. Tenise de yoğun bir ilgi var ve bu yüzden ekledik” ifadelerine yer verdi.

3’üncü yıla branş değişikliği

880 öğrenci adayının Kırkpınar BESYO sınavlarına kayıt yaptırdığını açıklayan Prof. Dr. Tuna; “Bu sefer sayı az oldu ama böylelikle adayların ikinciye gelip bize kayıt yapmalarını garantilemek istedik. Çünkü daha önce başvuruyor ve gelmiyorlardı. Sınavlarımızda 31 öğretim üyemiz aktif olarak görev aldı. Bunun esas planlaması da önceden hazırladığımız kitapçıkla oldu. Bu kitapçık, bu çocukların 4 yıllık eğitimlerini de etkiliyor. Kitapçıkta bir değişiklik yaptık. Daha önceden bizde girdikleri branşla mezun oluyorlardı ya da 3’üncü sınıfta ek branş olarak sadece Fitness’i seçebiliyorlardı. Kitapçıkta BESYO’da üçüncü yılında başka branşta uzmanlaşmak isterse ona geçme şansı tanıdık. Artık öğrenciler istediği branşı seçip oradan mezun olabiliyor. Böylelikle öğrencilere bir miktar hareket serbestliği tanıdık” dedi.

Sonuçlar Cuma günü açıklanacak

Sınavların sonucunda Kırkpınar BESYO’ya 270 öğrencinin katılacağını söyleyen Prof. Dr. Tuna; “Bu yıl 167’si bayan olmak üzere 880 kişi sınava girdi. Bunların içinde 37 milli, 2 tane Kırkpınar’dan katılan, 2 tane de engelli başvurumuz var. Sonuçlarla ilgili henüz bir şey söyleyemiyoruz. Muhtemelen Cuma günü açıklanacak. Bu yıl şöyle bir yenilik oldu; sınavda 150’yi geçmiş Kırkpınar'da güreşen öğrenci adaylarını biz milli gibi kabul ettik ve Kırkpınar'a 2 kontenjan ayırdık. Bu yıl milli kontenjan gibi Kırkpınar kontenjanı açtık. Bu, şu an ülke tarihinde ilk defa açılıyor” sözlerine yer verdi.

BESYO engelleri aştı

2018-2019 akademik yılında ayrıca yüzde 10 engelli kontenjanının açıldığını söyleyen Prof. Dr. Tuna; “Bunun üzerine bir miktar da onun için çalışma yaptık. Komisyon olarak oturup çalıştık. Görme engelliden tutun işitme engelliye, hareket engelliye ve zihin engelliye kadar onları ayrı bir sınava tabi tuttuk. Seçmeleri için üç sınav türü sunduk. Ya 40 metre koşu, ya atlama ya da sağlık topu fırlatmalarını istedik. Bunun dışında bir de spor geçmişlerine baktık. Bununla ilgili de puanları birleştirerek 2 engelli öğrencimizi aldık. 2 öğrencimiz de mental engelli. Rekreasyon veantrenörlük bölümünü seçtiler” dedi.

“Hazırlığı 2 yıl sürüyor”

Prof. Dr. Tuna, sınav dönemlerinde özellikle velilerin sitemi ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek; “Sınav döneminde sitemlerle karşılaşıyoruz. Ama velilerin şunu anlaması lazım; bizde her branş yok. Ama bizim kadar da çok branşta sınav yapan yoktur. Vatandaş diyor ki;‘Niye bu branşınız yok?’ Mesela tenisi açabilmek için hazırlamamız 2 yıl sürüyor. Bunlar hep bizim dış paydaşlarımızdan taleplere göre şekillendi” ifadelerine yer verdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 634 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şiddet hepimizi öldürüyor Şiddet hepimizi öldürüyor 21.1.2019
Uymaz’a Pomak desteği Uymaz’a Pomak desteği 21.1.2019
Sokakta yangın var Sokakta yangın var 21.1.2019
CHP adaylarını belirliyor CHP adaylarını belirliyor 21.1.2019
Haberim yok ama şüphelendim Haberim yok ama şüphelendim 21.1.2019
Trakya Birlik’te beyaz dönem Trakya Birlik’te beyaz dönem 21.1.2019
Hattati memleketinde bir hattat Hattati memleketinde bir hattat 21.1.2019
CİMER’e KYK şikâyeti CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019
Öykü’nün umudu için Öykü’nün umudu için 18.1.2019
Uymaz’dan kadınlara müjde Uymaz’dan kadınlara müjde 17.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Durumdan vazife çıkarmak
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.