Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sokakta Cumartesi temizliği - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sokakta Cumartesi temizliği 12.9.2018 - 10:40:45
Çevre gönüllüsü Edirneliler, hafta sonu temizliğini evlerden sokaklara taşıyarak tüm Edirne’yi pırıl pırıl yapacaklar. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, 15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde düzenleyeceği çöp toplama etkinliğine tüm Edirnelileri davet etti. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren, etkinliğin saat 16.00’da Atatürk Anıtı’ndan başlayacağını açıkladı.Sokakta Cumartesi temizliği


Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, 15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla çöp toplama etkinliği gerçekleştirecek. Daha temiz bir Edirne için Atatürk Anıtı’ndan 16.00’da başlayacak etkinlikle, Saraçlar Caddesi’nden Tunca Nehri Köprüsü’ne kadar olan güzergah, doğa dostu gönüllüler tarafından temizlenecek.

Edirne’deki kurum ve kuruluşların yanı sıra tüm vatandaşların da davet edildiği etkinliğin sonunda ayrıca Tunca Nehri kıyısında klasik müzik konseri düzenlenecek. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayten Eren, 15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde düzenlenecek çöp toplama etkinliği ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, etkinliğe gönüllü olarak katılmak isteyenlerin yanı sıra katılamayacaklara da seslendi. Eren, basın açıklamasında tüm Edirnelileri 15 Eylül Cumartesi günü 16.00’da Atatürk Anıtı’na davet ederken, etkinliğe katılamayacak vatandaşları da bulundukları bölgelerde alternatif çöp toplama etkinlikleri düzenleyebileceklerini söyledi. 15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde daha temiz bir Edirne için Edirnelileri el ele olmaya davet eden Eren; “ Bu günde tüm dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de birçok ilde yapılacak olan bu hareket,ilk defa 2008 yılında Estonya’da başlamış, 100’den fazla ülkede 9 milyon gönüllüye kadar ulaşmıştır.2012 yılında ülkemizde 5 noktada 1300 kişinin katılımıyla, 2013’te ise 17 şehirde 8000 kişi katkı koymuş” ifadelerine yer verdi.

“Hedefimiz kaynağında azaltmak”

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nin 2018 yılında da halkın katılımıyla çöp toplama etkinliği düzenleyeceğini söyleyen Eren; “Halkımızın katılımıyla, tek kullanımlık plastik su v.b.  ambalajlı ürünlerin tüketiminin artmasıyla kentimizde hızla kirlenmeye başlayan sokaklar, nehir kıyıları, piknik alanlarını temizleyerek kirlenmeye dikkat çekmek,devamında bunların kaynağında azaltılmasına yönelik çalışmalar yapmayı hedefimize koyduk” dedi.

“Yurttaşlık görevidir”

Edirnelilerin çevresine değer veren, sağlıklı yaşam hakkına sahip çıkma bilincinde yurttaşlar olduğunu söyleyen Eren; “Çöp toplamanın sadece belediyecilik görevi olmadığı, ortak yaşam alanlarımızın temiz kalmasına katkı koymanın bir yurttaşlık görevi olduğu anlayışından hareketle,15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde gerek bulunduğumuz yerde, sokağımızda, sitemizde ya da Atatürk Anıtı önünden başlatacağımız etkinliğe katılarak destek verebilirsiniz” sözlerine yer verdi.

Tunca Nehri’ne kadar temizlenecek

15 Eylül Cumartesi günü 16.00’da Atatürk Anıtı’ndan başlayacak etkinliğin Saraçlar Caddesi’nden devam ederek Tunca Nehri Köprüsü’nde sona ereceğini açıklayan Eren; “Tunca Nehri Köprüsü kıyasına kadar olan yol üzerinde temizlik günü aktivitesi yapacağız. Kullanılmış torbaları ve eldivenlerimizi yanımızda getireceğiz. Tunca Nehri kıyısına kadar gördüğümüz naylon poşetleri, pet şişeleri, sigara izmaritlerini, şişe kapaklarını, plastik pipetleri toplayacağız. Etkinliğin devamında bir klasik müzik konserimiz olacak” dedi.

Plastiğe Hayır Platformu da düzenleyecek

Eren, açıklamasında Edirne’de plastiğe karşı gerçekleştirdikleri doğa dostu çalışmalarla dikkat çeken Plastiğe Hayır Platformu’nun da aynı gün 18.00-19.00 saatleri arasında Süvari (Nato) Köprüsü’nde çöp temizliği etkinliği olduğunu belirterek; “Eğer bu etkinliklere gelemezsek, uygun gördüğümüz diğer aktivitelere katılabiliriz. Kendi belirlediğimiz bir alanda çalışarak Dünya Temizlik Günü’ne kendi etkinliğimizle katkı yapabiliriz. İstersek yaptıklarımızla ilgili fotoğraflar çekip, sosyal medyada paylaşarak farkındalık yaratabiliriz. Bu çok güzel bir örnek olacaktır. Bu aktiviteleri arkadaşımıza, akrabalarımıza ya da komşularımıza haber verip, daha temiz bir Edirne, daha temiz bir Dünya istediğimizi onlarla birlikte çevremize duyuralım. Belki bugün 2 saatlik bir çalışma şehrimizi temizlemek için yeterli olmayacaktır. Kuşkusuz daha yapılacak çok iş var. Ama bu çalışma insanların dikkatini çekerek, farkındalık oluşmasına katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1218 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şiddet hepimizi öldürüyor Şiddet hepimizi öldürüyor 21.1.2019
Uymaz’a Pomak desteği Uymaz’a Pomak desteği 21.1.2019
Sokakta yangın var Sokakta yangın var 21.1.2019
CHP adaylarını belirliyor CHP adaylarını belirliyor 21.1.2019
Haberim yok ama şüphelendim Haberim yok ama şüphelendim 21.1.2019
Trakya Birlik’te beyaz dönem Trakya Birlik’te beyaz dönem 21.1.2019
Hattati memleketinde bir hattat Hattati memleketinde bir hattat 21.1.2019
CİMER’e KYK şikâyeti CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019
Öykü’nün umudu için Öykü’nün umudu için 18.1.2019
Uymaz’dan kadınlara müjde Uymaz’dan kadınlara müjde 17.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Durumdan vazife çıkarmak
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.