Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Akmeşe, ETUS’u bombaladı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Akmeşe, ETUS’u bombaladı 12.9.2018 - 10:19:19
AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, düzenlediği basın toplantısında Edirne Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında CHP ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edilen ETUS zammına tepki gösterdi. Akmeşe, ETUS’a bir yıl içinde 3 kez olmak üzere toplam yüzde 30’dan fazla zam yapıldığını söyleyerek; “Amaç; batmış durumda olan SerhadBirlik’i kurtarmaktır” dedi. Akmeşe, toplantıda karara ret oyu veren AK Partili meclis üyelerine ise Serhad Birlik Başkanı Hakan Giyik tarafından hakaret edildiğini iddia etti.Akmeşe, ETUS’u bombaladı


Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, basın toplantısı düzenleyerek Edirne Belediye Meclisi’nin Eylül ayında CHP ve MHP gruplarının oylarıyla kabul edilen ETUS zammı, Meclis toplantısının sona ermesinin ardından Serhad Birlik Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Hakan Giyik’in Belediye Başkanlığı makamında AK Partili Belediye Meclis Üyelerine hakaret ettiği iddiaları, yerel seçimlerde AK Parti-MHP ortaklığı, Edirne Belediyesi eski Başkanı Hamdi Sedefçi’nin Edirne Belediye Meclisi’nin AK Partili eski üyesi Belgin İba’ya yeniden meclis üyeliği teklifi ve İba’nın siyasetin dışında kalacağını belirten açıklaması, AK Parti’nin Edirne Belediye Başkan adayı, Edirne Belediyesi tarafından Atatürk Anıtı’nın arka bölümüne koyularak Edirnelilerden büyük tepki çeken tuvaletler ile Tunca ve Meriç Köprülerinin restorasyon işlemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Akmeşe, Edirne Belediye Meclisi’nin Eylül toplantısında ETUS’a zam kararının kabul edilmesinin ardından Edirne halkının büyük tepki gösterdiğini belirterek; “Bir senede yapılan 3’üncü zam. Geçen sene Ağustos ayı içerisinde yüzde 12’lik zam, Mart 2018’de yüzde 8’lik zam ve son olarak da Eylül Meclisi’nde alınan kararla da yüzde 20’lik zam yapıldı. Bunu akılla, mantıklı izah etmek gerçekten zor. Topladığınız zaman bir sene içerisinde yüzde 30’ları geçen zam oldu. Belediyenin görevi; millete iyi hizmet sunmak, ulaşımı kolaylaştırmak, ulaşım hizmetlerinden Edirneli vatandaşlarımızın en iyi şekilde faydalanmasını sağlamaktır. ETUS’u bunun için kurdular. ETUS’un başkanı da Belediye Başkanımız Recep Gürkan’dır. Bunun alt firması da SerhadBirlik’tir. Onun başkanı da Hakan Giyik’tir” ifadelerine yer verdi.

Giyik’in görevlerine dikkat çeken Akmeşe; “Hakan Giyik, Belediye Meclis Üyesi, Ulaşım Komisyonu Üyesi ve aynı zamanda da Serhad Birlik Başkanı’dır. Bu, ‘davulla tokmak sizde, hem çalıp hem oynamak’ demektir. Bu zamlarla Serhad Birlik kendini düşünmüştür. Serhad Birlik iyi yönetilmemektedir. Bu iyi yönetilmemenin ve zarar etmenin faturasını da Edirne halkından çıkarmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu işin içinde ETUS Başkanı olarak Belediye Başkanı Recep Gürkan varsa,  o da sorumludur. Bahane de üretip; ‘Dolar, Euro zamlandı’ diyebilirler. Fakat bu zam kararı, Ağustos ayının başındaki Meclis toplantısında komisyona sevk edildi. O zaman ekonomiye dışarıdan bir müdahale de yoktu. Bunu bahane etmesinler. Bu zam kararı, Türkiye’ye yapılan ekonomik saldırıdan önce yapılmış bir karardır” dedi.

“Amaç; SerhadBirlik’i kurtarmak”

ETUS’a ait toplam 225 aracın olduğunu söyleyen Akmeşe; “40 aracı Yıldırım’da hurdalıkta yatıyor. 10 tanesi gece nöbete kalıyor. 10 araç da her gün rutin bakımda. Geriye kalan araç sayısı 165’tir. Kış aylarında yoğun olduğu zaman Edirnelilere 140 araçla hizmet ediyorlar. Yaz aylarında da 90 araca kadar düşüyor. Zam kararı aldılar da Edirne’ye daha iyi mi hizmet edecekler? Bizim vatandaşımız daha mı memnun olacak? Yine duraklarda beklemeyecek mi? Yine istif gibi minibüslere dolmayacak mı? Bunların hepsi olacak. Burada esas amaç; batmış durumda olan SerhadBirlik’i kurtarmaktır” sözlerine yer verdi.

“Giyik hadsizlik yaptı”

Hakan Giyik’in meclis toplantısından sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın makam odasındaAK Parti’li Belediye Meclis üyelerine, Gürkan’ın gözünün önünde hadsizlik yaptığını söyleyen Akmeşe;“Eğer meclis üyelerine bir laf söyleyecekse gider Meclis’te söyler ve cevabını alır. Ama Belediye Başkanının odasında, kucağında 2 aylık çocuğuyla gelen meclis üyemize ve diğer arkadaşlarımıza hakaret etme hakkını hiç kimseye vermiyorum. Ben, Recep Gürkan’dan görüntüleri istedim. Hakan Giyik, konuşmasının başında zamdan dolayı hem Recep Gürkan’a, hem de CHP’li Meclis üyelerine teşekkür ediyor. Yani; ‘Bizi kurtardınız’ demek istiyor. Halkın yanında olan, halkla beraber hareket eden bizim meclis üyelerimize de sarf ettiği sözler var. Onun görüntülerini istedik ve Recep Gürkan da ‘Vereceğim’ dedi. Bekliyorum, eğer verirse Hakan Giyik’in söylediklerini de sizinle paylaşacağım. Edirne halkının yanında olan meclis üyelerim, o hakaretleri ve lafları hak etmiyor” dedi.

“Türkiye’nin en pahalı ulaşımı”

Edirne Belediye Meclisi’ndeki MHP’li üyelerin ETUS zam oylamasında CHP’liler ile birlikte ‘evet’ oyu kullanmasını değerlendiren Akmeşe; “Tahmin ediyorum ki o arkadaşlar da bu durumu bilseler ‘hayır’ derlerdi. MHP’li kardeşlerimiz tam anlayamamışlar” ifadelerine yer verdi. Akmeşe, Edirne Belediyesi’nin Eylül ve Ekim aylarında gelecek Trakya Üniversitesi öğrencilerinin tepkilerinden korktuğu için Ağustos ayında karar aldığını belirterek; “Bizim Edirnelilerimiz de sakin. Pek ses de çıkarmıyorlar. Şu anda Türkiye’de en pahalı ulaşımı Edirne Belediyesi, ETUS ve Serhad Birlik sağlıyor” dedi.

“Takipçisi olacağım”

Hakan Giyik’in iddia edilen hakaret içeren sözlerinin video görüntüsü ile tespit edilmesi durumunda AK Parti’nin dava süreci başlatıp başlatmayacağının sorulması üzerine cevap veren Akmeşe; “Ben takipçisi olacağım. Belediye Meclis Üyelerimiz, orada beni, AK Parti grubunu ve AK Parti’yi temsil ediyorlar. Onlara yapılan bir hakaret, bize söylenmiş bir laftır. Görüntüler geldiği anda inceleyeceğim ve takipçisi de ben olacağım. Çok enteresandır, Recep Gürkan da çok sakin ve tebessümle karşılık veriyor. Hiçbir cevap da vermiyor. Recep Gürkan ile görüştüm. Kapıda kamera varmış ve olay sırasında kapı da açıkmış. Hakan Giyik de bildiğim kadarıyla o lafları kapının önünde söylüyor” sözlerine yer verdi.

“Hizmet anlayışı sıfır”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlatacağı pet şişeyi otomata atarak toplu taşıma kartına yükleme yapma uygulamasını Edirne Belediyesi’ne de öneren Akmeşe; “İstanbul’da da ‘İstanbulkart’ var ve orada da AK Partili bir belediye var. Geçtiğimiz günlerde çıkan bir haberde pet şişelerin kutuya atılarak ‘İstanbulkart’a ücret yüklendiğini gördük. Edirne Belediyesi’nin bunlarla uğraşması lazım. Zam yapmak kolay, kararı alırsın, çoğunluk da sizde olduğu için uygularsın. Ama insanları memnun edemezsiniz. Edirneliler yine memnun olmayacak. Yine hizmet anlayışı sıfır. 31 Mart’a çok az bir süre kaldı. Edirneliler de sabırsızlıkla bekliyor. Edirnelilerin AK Parti’ye destek olacaklarını biliyorum. Edirneliler daha iyi hizmetlere layık. Çalışmalarımız da bu yöndedir. 31 Mart günü Edirneliler tercihini yapacaklar ve Edirne’yi AK Parti’li belediye başkanı ve belediye ile tanıştıracaklar. Bundan da hiç şüphem yok” dedi.

AK Parti-MHP ittifakı belli değil

Yerel seçimlerde AK Parti ile MHP’nin ittifak yapıp yapmayacağının sorulması üzerine cevap veren Akmeşe; “Ona, bizim karar verme şansımız yok. Biz, 24 Haziran seçimlerinde MHP ile bir ittifak yaptık. Gayet de başarılı oldu ve bence Türkiye’nin de önü açıldı. Yerel seçim farklı, genel seçim farklıdır. Seçimlerde 2+2 maalesef 4 etmiyor. Bunu iyi düşünmek lazım. Onu, Genel Başkanımız ve Sayın Devlet Bahçeli konuşacaklardır. Ama şu anda bize gelen herhangi bir şey yok” ifadelerine yer verdi.

“Sedefçi bile AK Parti’de hizmeti gördü”

                Toplantıda Edirne Belediyesi eski Başkanı Hamdi Sedefçi’nin düzenlediği basın toplantılarında; ‘Gönlüm AK Parti’de’ ifadeleri ve Edirne Belediyesi’nin AK Partili eski Meclis Üyesi Belgin İba tarafından siyasete geri dönmeyeceğini açıklamasına neden olan Belediye Meclis Üyeliği teklifi de AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe’ye soruldu. Akmeşe, Sedefçi ile hiç görüşmesi olmadığını söyleyerek; “Bizde herkes aday adayı olabilir. Buna en doğal hakkıdır. Herkes de açıklayabilir. Ama Hamdi Sedefçi ile birebir görüşmem olmadı. Onun da teveccühü; ‘Ben AK Parti’de olursam Edirne’yi uçururum’ gibi bir lafı var. O da biliyor ki Edirne, AK Parti belediyesi gelirse hizmet alacak. Hamdi Sedefçi, birkaç partide görev yaptı. En çok da CHP’de yaptı. O bile bunu gördü. Edirne’nin zaten bunu gördüğünü biliyoruz. Bizim için önemli olan Hamdi Sedefçi’nin söylemidir. Edirne artık AK Parti’li belediye başkanını bekliyor. Belgin İba ile ikisinin arasında geçen bir diyalogtur. Ona şahit olmadım. Ama bugün gazetelerde çıkan haberde Belgin İba, öyle bir konuşmanın geçmediğini söyledi” dedi.

“Yol haritamız genel seçimlerden önce vardı”

Yerel seçimlerde AK Parti Edirne’nin Belediye Başkan aday adayı olacak isimlerin arasında Hilmi Zorlutuna, Av. Koray Uymaz ile beraber kendisinin de isminin hatırlatılması üzerine cevap veren Akmeşe; “Önemli olan aday değil. Adayı mutlaka buluruz. Edirne bu seçimde kimi isterse aday o olacak. Biz, Edirne’de hangi isimle seçimi alabileceksek onunla yolumuza devam edeceğiz. Bizim çalışmalarımız başladı. Hatta genel seçimlerden önce başladı. 2-3-4 Mart 2018’de İzmit’te yapılan bölge toplantısında zaten başlamış olduk. Fakat ondan sonra alınan erken seçim kararı ile genel seçime yoğunlaşmış olduk. Çalışmalarımız yeni değildir. Genel merkezde yerel yönetimler başkanlığındaki ve komisyonundaki arkadaşlarla Edirne’yi zaten masaya yatırdık. Bizim yol haritamız genel seçimden önce vardı” sözlerine yer verdi.

Edirne’nin adayı önce açıklanacak

AK Parti’nin Edirne’nin sorunlarını ve problemlerini bildiğini söyleyen Akmeşe; “AK Partili olmayan illerin belediye başkanları, diğer illere göre daha erken açıklanacak. Ayın 13-14’ünde Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında İl Başkanları toplantımız var. Orada da bu konu mutlaka gündeme gelecektir. Daha net bilgileri Edirne’ye döndüğümde paylaşırım. Edirne’de AK Partili belediye başkanı, Edirneliler kimi isterse o olacak. Anket yapılıyor. Tahmini olarak Ekim sonu ya da Kasım başı gibi belli olur” dedi.

“CHP’ye oy verenler bile söylüyor”

Akmeşe, genel seçimlerde yaşadığı tecrübenin kendisine önemli çıkarımlar kazandırdığını açıklayarak; “En büyük tecrübe, yerel seçimlerde aday olmamdı. Ben Edirnelilerin çoğunun elini sıktım. Genel seçim yapıyoruz ama şikâyetlerinde yüzde 90’ı hep CHP belediyesinin başarısızlığından, yerelden geldi. Edirne’nin 30 senedir yerinde saydığını, hiçbir hizmet alamadığını söylediler. CHP’ye oy veren vatandaşlarımız dahi bu zihniyetin Edirne’ye 30 senedir hiçbir şey yapmadığını biliyor ve söylüyor. Bu yerel seçimde iktidardan yana olmaları gerektiğini söylüyorlar. Çünkü böyle devam ederse Edirne yine köy gibi olacak. Altyapıya karar veremediler, halka sordular. Halk, ‘evet’ dedi, 4 sene oldu, yine yapılan bir şey yok” ifadelerine yer verdi.

“Betonu atılmış, suyu getirilmiş”

Edirne Belediyesi tarafından Atatürk Anıtı’nın arka bölümüne koyulan ve Edirnelilerin tepkisine neden olan tuvalet ile ilgili sorulan soruya cevap veren Akmeşe; “Tuvalet konusunu ilk önce biz gündeme getirdik. Edirne için çok kötü bir görüntü olduğunu söyledim. Bunu bütün Edirneliler de söylüyor. Hatta Recep Gürkan, açıklamasında tuvaletlerin emaneten konduğunu, hiçbir bağlantısı olmadığını söylüyor. Ama öyle değil. Hatta Anıtlar Kurulu’ndan da izin almamış. Belediye, Anıtlar Kurulu’na; ‘Ben buraya tuvalet koyacağım’ diye bir yazı da göndermemiş. Bizim açıklamamızdan sonra telaşla bir açıklama yaptılar. Orasının betonu atılmış, çeşmesi ve suyu da getirilmiş. Ama tepkileri görünce o tuvaleti oradan kaldıracak. Edirne’ye zaten yakışmıyor. Açıklamalardan sonra Anıtlar Kurulu alanda bir tespit yapmış. Onunla ilgili gerekeni yapacaklardır” dedi.

Köprülere en uygun taş aranıyor

Toplantıda tarihi Tunca ve Meriç Köprülerinde yapılması planlanan restorasyon çalışmalarının da sorulması üzerine Akmeşe; “Karayolları Bölge Müdürümüz ile devamlı görüşüyoruz. Onlar da bu taşların dayanıklı olmadığını biliyorlar ve bununla ilgili araştırma yapıyorlar. En uyumlu taşı buldukları anda yapılacak. Devamlı irtibat halindeyiz. En kısa sürede orasını tadilat yapmalıyız. Köprülerin durumu da kötü. Yüzde 100 tamir olması lazım. Yoksa kaybedeceğiz. Karayolları Bölge Müdürümüzün de Edirne’ye çok hizmetleri var. Kendisi de köprüleri görmek için Edirne’ye geldi ve birlikte inceledik. Şu anda taşlarla ilgili bir çalışma yapıyorlar ve en uygun taşı bulacaklar. Bütün işlemleri tamamlayıp en kısa sürede halledilecek. Ekim ayının sonuna doğru Karaağaç Mahallesi sakinlerini mağdur etmeden en güzel çözümü bulacağız” sözlerine yer verdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2760 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Orta Edirne’de ortak akıl Orta Edirne’de ortak akıl 19.4.2019
Sanatta hedef büyüten konser Sanatta hedef büyüten konser 19.4.2019
Hem öğrendiler hem eğlendiler Hem öğrendiler hem eğlendiler 19.4.2019
Edirne Kanalı’na olimpik öneri Edirne Kanalı’na olimpik öneri 19.4.2019
Havsa’dan teşekkür ziyareti Havsa’dan teşekkür ziyareti 19.4.2019
İlk kez kan verdiler İlk kez kan verdiler 19.4.2019
Makam koltuğunda aşı Makam koltuğunda aşı 19.4.2019
Kadınlara Kapıkule bereketi Kadınlara Kapıkule bereketi 19.4.2019
Uyuşturucu damadımın Uyuşturucu damadımın 18.4.2019
Şiddete karşı tabip çağrısı Şiddete karşı tabip çağrısı 18.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 90
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 229 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tavşan & Tazı
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Baba olmak
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.