Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Mazeretsiz konferans - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Mazeretsiz konferans 11.9.2018 - 10:58:04
Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Mazeret Yok’ adlı konferansta öğretmenlere seslenen İletişim ve Yönetim Uzmanı Dr. Şaban Kızıldağ, eğitim ve iletişimdeki problemlere dikkat çekti. Türkiye’deki iletişimde en büyük problemin insanların içlerindeki çocuğu öldürmesi ile ortaya çıktığına dikkat çeken Kızıldağ, sağlıklı ruh halinin 6 önemli kriteri açıkladı.Mazeretsiz konferans


                Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin mesleki gelişimine ve yeterliliğine katkı sunmak amacıyla ‘Mazeret Yok’ adlı konferans düzenlendi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa İletişim ve Yönetim Uzmanı Dr. Şaban Kızıldağ, konuşmacı olarak katıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansın açılış konuşmasını Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt yaptı. Cırıt, konuşmasında düzenlenen konferans ile öğretmenlere farklı bir mesleki çalışma deneyimi yaşatmak istediklerine dikkat çekerek; “Bizim mesleki çalışmalarımız 1 Eylül itibariyle başlıyor, okulların açılma sürecine kadar devam ediyor. Okullar tatil olduktan sonra da Haziran 15 itibariyle başlayıp 1 Temmuz'a kadar devam ediyor. Yaklaşık 10 günlük bir mesleki çalışma yapıyoruz. Bu çalışmalar genelde okul içerisinde geçiyor. Okulda öğretmen arkadaşların birbiriyle olan iletişimleriyle, zümre toplantıları, öğretmenler kurulu toplantıları gibi toplantılarla geçiyor. Yeni döneme veya dönem sonu bir dahaki döneme hazırlık aşamasında yapılacak planlamalar ve çalışmalar bu mesleki çalışmalar içerisinde hallediliyor. Biz de öğretmen arkadaşlarımızın ortamını değiştirerek farklı bir etkinlik yapmak istedik. Şaban beyi yıllardır tanıyoruz. Kitaplarını okuduk ve sizlerin de ülkemizin bu değerini tanımanızı istedik açıkçası. Kendisine ulaştık ve hiç tereddüt etmeden ‘Edirne ise gelirim’ dedi” ifadelerine yer verdi.

                Cırıt’ın konuşmasının ardından konferansta Dr. Kızıldağ, sunumunu gerçekleştirdi. Kızıldağ, eğlenceli sunumuyla öğretmenlere unutulmayacak anlar yaşatırken, düşündüren esprileri ile de öğretmenlere farklı bir mesleki çalışma deneyimi yaşattı. Doğru iletişim, kariyer hedefleri ve Türkçe’nin düzgün kullanımı konularında yaklaşık 1 saat 30 dakika sunum yapan Dr. Kızıldağ, öğretmenler tarafından beğeniyle izlendi.

“Eğitim ve iletişimde bir problem var”

                Dr. Kızıldağ, 10 yıldan bu yana 57 ülke ile ilgili çalışmalar gerçekleştirdiğini açıklayarak; “57 ülkenin içerisinde Türkiye de var. Bu ülkelerin ortak özellikleri, hepsinin Müslüman ülkeler olmasıdır. Toplam nüfusları da 1 milyar 770 milyon. Dünya nüfusunun 3’te 1’idir. 7 kategori belirledik; milli gelir, teknoloji, eğitim, spor, sağlık, kültür… Tam 10 yıldır bu 57 ülke, 1 milyar 770 milyon nüfus,7 kategoride ne üretiyor diye alt alta koyuyoruz. Gördüğümüz manzara şudur; 57 ülke, 80 milyonluk Almanya’nın ürettiği katma değerin yarısını üretmiyor. 40 milyonluk Almanya, 1 milyar 770 milyonluk nüfustan daha çok üretiyor. Sadece milli gelir olarak baktığınızda; Almanya’nın geçen seneki milli geliri 3.6 trilyon dolardır. 57 ülkenin toplam milli geliri 5.5 trilyon dolar. 57 ülkenin arasında Türkiye 800 milyar ile birinci sırada. 800 milyar dolar da 20 yıl önce kurulmuş olan ‘Apple’ firmasının marka değerinden 200 milyar dolar eksik. Bunun birçok nedeni var. Ama bence en önemli nedeni insan faktörüdür ve aldığımız eğitim ve iletişimde bir problem var” ifadelerine yer verdi.

“İnsan karakteri 0-12 yaş arasında oluşur”

                İnsan karakterinin 0-12 yaşları arasında oluştuğuna dikkat çeken Kızıldağ; “0-3 yaş arası bizim çok ihmal ettiğimiz bir alandır. İnsan karakterinin yüzde 70’i 0-7 yaş arasında şekilleniyor. 12 yaşına gelince de karakter tam anlamıyla oluşur. Sonrasında da 24 yaşında insanların sosyal kimliği tamamlanıyor. Kıvamında bir insan olmak için öncelikle hukukuyla, anayasasıyla, ekonomisiyle, adaletiyle, özgürlükleriyle iyi bir devlet lazım. Devlet yoksa din, kültür, hiçbir şey olmuyor” dedi.

Öğretmenlere 5 kitap önerdi

                Sunumunda öğretmenlere Alice Harikalar Diyarında, Robinson Crusoe, Küçük Prens, Momo ve Halil Cibran’ın Ermiş kitabı olmak üzere 5 adet kitap tavsiye eden Kızıldağ, öğretmenlerden kitapları yeniden okumalarını istedi. Kızıldağ, Türkiye’de insanların içlerindeki çocuğu çok erken yaşlarda öldürdüğünü söyleyerek; “Her insanın içinde 2 tane benlik vardır. Biri bizimle beraber doğup bizimle beraber ölüyor, işte o içimizdeki çocuk. Bir de öteki benlik var, annenin, babanın ve çevrenin istediği benlik. Biz içimizdeki çocuğu çok erken yaşlarda öldürüyoruz. Ondan dolayı inovasyon yok, icat çıkartmıyoruz, ondan dolayı itiraz etmiyoruz. 16 yaşına gelince içimizdeki çocuğu öldürüyoruz, 70 yıl yaşıyoruz 54 yıl o çocuk yok. En büyük iletişim problemimiz buradan kaynaklanıyor” sözlerine yer verdi.

Sağlıklı ruh için 6 kriter

                İnsanların sağlıklı ruh halinde olabilmesi için 6 önemli kritere sahip olmaları gerektiğine dikkat çeken Kızıldağ; “Bana göre sağlıklı ruh halinin 6 önemli kriteri var. Aslında o kriterleri destekleyecek eğitim politikalarına ihtiyaç var. İlki, insan önce kendisini sevecek. Kendini sevmeyen, aklı başkasının cebinde olan bir adamın memleketin başına bela olması yüzde 100’dür. Önce aynadaki adamı sevecek, sonra gelip sınıftaki öğrencileri sevecek. İkincisi, sağlıklı bir ruh hali için insan başkalarını sevecek. Başkalarını severken de rengine, kılığına, dinine, ırkına bakmayacak. Üçüncüsü, insan çalışmayı, yaptığı işi sevecek. 2017’de yaptığımız araştırmada Türkiye’de insanların yüzde 22’si işlerini sevdiğini söylüyor, 78’i sevmiyor. Dördüncüsü, insan ait olmayı sevecek. Sağlık bir ruh hali için beşincisi ise insanların sağlıklı bir ruh hali için sağlam bir inancı olacak. Altıncısı da sağlıklı bir ruh hali için insanların sağlam hayalleri olacak. Hayali olmayanın geleceği olmaz” dedi. Kızıldağ, sunumunun ardından öğretmenler tarafından yoğun alkış aldı. Konferans, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’ın, Kızıldağ’a hediye takdim etmesi ile sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 339 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.