Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sağlığın beyaz geleceği - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sağlığın beyaz geleceği 11.9.2018 - 10:50:39
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2018-2019 akademik yılında Tıp Fakültesi’ne kayıtlarının tamamlayan 216 ÖSYM, 43 yabancı uyruklu, 2 yatay geçiş ve 2 de TÖMER kontenjanı olmak üzere 263 öğrenci için beyaz önlük töreni düzenledi. 152 kız ve 111 erkek öğrencinin beyaz önlük giydiği törende konuşma yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir; “Beyaz önlüğünüz çalışmaktan kirlenebilir, bu sorun değil. Ama önemli olan yüreğinizi ve zihninizi kirletmemeniz, aklınızı başkasına teslim etmemenizdir” dedi.Sağlığın beyaz geleceği


                Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2018-2019 akademik yılında Tıp Fakültesi’ne kayıtlarının tamamlayan öğrenciler için beyaz önlük töreni düzenledi. Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengin Kalkan, akademisyenler, veliler ve öğrenciler katıldılar.

                Tören; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Trakya Üniversitesi tanıtım filminin gösterimi ve Devlet Konservatuvarı Yaylı Trio mini konseri ile devam eden törende, 2018-2019 akademik yılında Tıp Fakültesi’ne ilk sırada giren öğrenci Mert Yücel Ayrık da bir konuşma gerçekleştirdi.

                Ayrık, konuşmasında Tıp eğitimine Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dinlenmemek üzere yola çıkanlar, asla ve asla yorulmazlar’ sözünü ilke ederek başlayacağını belirterek; “Yorulmak, rehavet yok; çalışmak var. Başarı, başaracağım diyenlerindir. O halde hedefimize kilitlenelim. İyi bir insan, güçlü bir kişilik; kolumuzda altın bilezik ve iyi bir hekim. Evet, enstrümanımız insan. İnsana hizmet, insana saygı. İşte bu duygu, beni iyi eğitim alacağıma inandığım Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne taşıdı” ifadelerine yer verdi.

                Ayrık, Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlilerinin altın ışık saçan birer yıldız olduğunu söyleyerek; “Işıklarınız altında aydınlanmaya geldim. Benim en değerli servetim, sahip olduğum en kıymetli hazinelerim hocalarımdır. Sizlere, daha önceki hocalarımdan selamlar getirdim. Hepinizin ellerinden öperim. Gururluyum, sevinçliyim, mutluyum” dedi.

2024 yılının önemine dikkat çekti

                Ayrık’ın konuşmasının ardından bir konuşma da Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir yaptı. Demir, konuşmasında 2024 yılı mezunlarının, maneviyatı yüksek bir zaman diliminde mezun olacaklarını söyleyerek; “ Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin nüvesini oluşturan Edirne Tıp Fakültesi’nin kuruluşunun 50’inci yılında ve Sultan II. Bayezid Külliyesi Tıp Medresesi’nin de 536’ncı kuruluş yılında mezun olacaklarını unutmamaları gerekiyor. Beyaz önlük töreni, fakültemizde ilk defa 2003 yılında gerçekleştirilmiş ve geçmiş yöneticilerimizin çabalarıyla bugünlere gelmiştir. Günümüze kadar emeği geçen tüm yöneticilerimize Dekanlık yönetimimiz adına çok teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

“43 yabancı uyruklu kayıt yaptırdı”

                Demir, Tıp Fakültesi Dekanlığı’nın yeni kayıt yaptıran öğrenciler için 3 günlük uyum programı hazırladığını açıklayarak; “Beyaz önlüklerini giyecekleri bugüne ‘benim mesleğim’ günü adını verdik. İkinci gün, üniversitemizi ve fakültemizi tanıtacağımız gün olarak saptandı ve adı, ‘benim okulum’ günü oldu. Üçüncü günde ise Edirne’mizi ve üniversitemizin yönetimindeki tarihsel mekânları tanıttığımız gün olacak. 2018-2019 eğitim öğretim yılında fakültemizde 216 ÖSYM, 43 yabancı uyruklu, 2 yatay geçiş ve 2 öğrencimiz de TÖMER kontenjanı olmak üzere 263 öğrencimiz kayıt yaptırmıştır” dedi.

“152 kız, 111 erkek kayıt yaptırmıştır”

                Tıp Fakültesi’nde yurt dışından kayıt yaptıran öğrencilerin ülkelerini açıklayan Demir; “Yunanistan, Sırbistan, Makedonya, Kosova, Karadağ, İrlanda, Danimarka, Bulgaristan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Arnavutluk ve Almanya’dan kayıt yaptıran öğrencilerimiz var. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kız öğrencilerimiz yine çoğunluktadır. Toplamda 152 kız, 111 erkek evladımız kayıt yaptırmıştır. Yabancı öğrencilerimizde de 30 kız, 13 erkek öğrencimiz vardır” ifadelerine yer verdi.

“27 akredite edilmiş fakülteden biri”

                Demir, Tıp Fakültesi’nin Türkiye’de eğitim programı akredite edilmiş 27 fakülteden biri olduğuna dikkat çekerek; “Şu anda 114 Tıp Fakültesi mevcuttur. Bizi tercih eden öğrencilerimiz eminim bunun bilincinde olarak tercihini yapmışlardır. Akredite olmanın sorumluluğu ve bilinciyle yeni bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Dekanlık ve eğitim yönetimi olarak güzel bir başlangıç yapmak için çok çaba harcadık. Aslında öğrencilerimiz ve ailelerin gördüğü, buz dağının görünen yüzüdür. Hâlbuki iyi bir eğitim programı, etkili ve huzurlu bir eğitim ortamı için çok çaba harcamak gerekiyor. Hem eğitim yönetimimiz, hem de öğretim görevlilerimiz bu çabayı harcamaktan oldukça memnunlar” dedi.

“Beyaz önlüğünüz değil, zihniniz kirlenmesin”

                Tıbbın, bilim ve sanatı bir araya getiren bir meslek olduğunu söyleyen Demir; “Hekim olanların sahip olması gereken bazı özellikleri sıralamak istiyorum. Edeceğiniz yemine, vereceğiniz söze ve görevinize sadık olun. İnsanlığa, hastanızın özel yaşamına saygılı olun. Sizden yardım isteyenlere yardımcı olun. Ekip olma ruhu ile birlikte çalışmak, yani işbirliği içinde olmak, güçlü ve sabırlı olmak, vicdanlı olmak ve en önemlisi özel olmak. Gerek eğitim, gerekse özel yaşantınızda donanımlı olmaya çaba gösterin. Her gün yeni bir şey öğrenin. Meslek eğitiminiz kadar genel kültürünüzü ve kendinize kattıklarınızın önemli olduğunu unutmayın. Beyaz önlüğünüz çalışmaktan kirlenebilir, bu sorun değil. Ama önemli olan yüreğinizi ve zihninizi kirletmemeniz, aklınızı başkasına teslim etmemenizdir. Tek yol göstericinizin akıl ve bilim olduğunu unutmayın” sözlerine yer verdi.

“Keşke demeden mezun olun”

                Demir’in konuşmasının ardından bir konuşma da İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengin Kalkan yaptı. Kalkan, konuşmasında Trakya Üniversitesi’nin gün geçtikçe çıtasını yükselttiğini belirterek; “Yıldız hocalarıyla beraber her geçen gün harikalar yaratıyorlar. Ben mezun olduğumda çok fazla ‘keşke’ kelimesi kullanarak mezun olmuştum. Kardeşlerimizin ‘keşke’ kelimesini kullanmadan mezun olmalarını arzuluyorum. Hepimizin bu anlamlı gününü kutluyorum” dedi.

“Edirne, belki de en büyük öğretmendir”

                Kalkan’ın konuşmasının ardından törendeki son konuşmayı Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasında Edirne’nin bir üniversite için en mükemmel yerlerden biri olduğunu söyleyerek; “8 bin 300 yıllık tarihi vardır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1350’lerde bizim medeniyetimizin buraya gelmesiyle başkent olmuştur. 92 yıl başkentliği süresinde Adriyatik’e kadar bütün Balkanları fethetmiştir. Fatih’i doğurmuştur. Fatih, ordusunu burada hazırlamıştır. İstanbul’u fetheden şehirdir Edirne. Esasen İstanbul başşehir olsa da Edirne’nin başkentliği hep eş başkent olarak devam etmiştir. Sarayı, II. Bayezid Külliyesi, Selimiye ile dünyada metrekare başına düşen tarihi eser bakımından 2’nci olan Edirne, belki de en büyük öğretmendir” ifadelerine yer verdi.

“Fatih’i yetiştiren medresenin devamıyız”

                Trakya Üniversitesi’nin 1982 yılında kurulduğunu söyleyen Tabakoğlu; “Fakat Fatih’i yetiştiren medreselerin devamıdır. 1488’de tamamlanmış II. Bayezid Külliyesi’nin devamıdır. Trakya Üniversitesi’nin Sağlık Müzesi olarak işlettiği II. Bayezid Külliyesi, 1488’de, ‘içine şeytan girdi’ diye Avrupa’da insanların yakıldığı zamanda, müzik sesiyle, su sesiyle insanların tedavi edildiği, en ileri tıbbın uygulandığı merkezdir. Bu merkez, Trakya Üniversitesi Hastanesi ile bugün Bin 100 yatığıyla, eksiksiz bölümleriyle, yenilenmiş hasta odalarıyla, yepyeni 100’e yakın yoğun bakım yatağıyla, onkoloji hastanesiyle, psikiyatri hastanesiyle hizmetine devam ediyor. Yalnızca bölgenin değil, Balkanlar’ın da en önemli sağlık kurumudur ve her geçen gün uluslararası hasta sayımız artmaktadır” dedi.

İlk önlükler Tabakoğlu’ndan

                Trakya Üniversitesi’nin yüzünü Balkanlar’a dönmüş bir üniversite olduğunu söyleyen Tabakoğlu; “Amacı; Balkanlar’dır. Bu coğrafyadan Türkiye’ye en çok gelen öğrenci sayısı Trakya Üniversitesi’ndedir. Şu anda bu rakam 3 bin civarındadır. Tıp Fakülte’mizde 216 öğrencimizin 43’ünün pek çoğu Balkanlar’dandır. Bu bizim misyonumuzdur. Toplam 49 bini geçen öğrencimiz vardır. 12 fakültesi var ve artık gençliğini bitirdi, olgunluğa doğru yol alan bir fakültedir. Bütün eğitim altyapısı tamamlanmış ve artık Aziz Sancarlar’ın, bu millete yeni buluşlar yapacak nesli yetiştirmeye hazır bir üniversitedir. Geçen yıl bir Tıp Fakültesi öğrencimiz, 570 öğrenci projesi içerisinden birinci oldu. Öğrencimiz; örümcek ağının kansere etkisini gösterdi ve Bakan’ın elinden ödülünü aldı. Belki de ülkenin kaderini değiştirecek bir buluşa imza attı” sözlerine yer verdi. Tabakoğlu, konuşmasının sonunda öğrencileri tebrik ederken; öğrencilerden Mert Yücel Ayrık, Uygar Ağırbasan ve Ezgi Deniz’e beyaz önlüklerini giydirdi. Tören, öğrencilerin yeminleri ile sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 354 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.