Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kâr farkına rağmen esnaf mutlu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kâr farkına rağmen esnaf mutlu 10.9.2018 - 09:42:07
Türk Lirası’nın Euro, Dolar ve Leva karşısında değer kaybının ardından başta Yunan ve Bulgar turistler olmak üzere bazı Balkan ülkelerinden turistlerin de Edirne’ye gelerek alışveriş yapmaları, durgun seyreden iç piyasanın ardından esnafın yüzünü güldürdü. Edirne’nin sınır komşuları Selimiye Arastasında alışveriş yaparken; esnaf, Leva’nın TL’ye çevrilmesi sırasında oluşan fark ile kârdan fedakârlık yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.Kâr farkına rağmen esnaf mutluTürk Lirası’nın Euro, Dolar ve Leva karşısında değer kaybının ardından başta Yunan ve Bulgar turistler olmak üzere çok sayıda turist Edirne’ye akın etmeye devam ediyor. Türkiye’nin sınır komşuları Bulgaristan ve Yunanistan’dan hafta içi ve hafta sonu rahatlıkla Edirne’ye gelerek alışveriş yapabilen Bulgar ve Yunan turistlerin yanı sıra Edirne, yaz tatili sona eren Balkan ülkelerinden de turistleri ağırlıyor. İç turizminin yanında dış turizminin de en yoğun günlerini geçiren Edirne’de, turistlerin yoğun ilgisine maruz kalan Edirne esnafı da özellikle sınır komşularından gelen turistlerin alışverişinden memnun. Yunan ve Bulgar turistlerin Edirne’de başta yiyecek ve giyecek olmak üzere her üründen satın aldığını belirten esnaf, Balkan ülkelerinden gelen turistlerin ise küçük çaplı hediyelik eşya satın aldığını açıkladı.

Turizm yoğunluğundan nasibini alan yerlerden biri de Mimar Koca Sinan’ın UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki ustalık eseri olan Selimiye Camii’nin Arastası. Edirne’ye gelen turistlerin uğramadan geçmediği, yerele özgü tatların, hediyelik eşyaların ve giyim sektöründen çok sayıda esnafın yer aldığı Selimiye Arastası, hafta sonu da yoğun turizm trafiği yaşadı. Yunan ve Bulgar turistler, hafta sonlarını Selimiye Arastasında alışveriş yaparak değerlendirirken, iç piyasanın durgunluğu nedeniyle Edirne esnafına adeta ilaç oldular.

“Esnafımıza ilaç oldu”

28 yıldan bu yana Selimiye Arastasında esnaf olan Arasta Dernek Başkanı Adem Bayrak, özellikle son 2 gündür Bulgar ve Yunan turistlerin Selimiye Arastası esnafına çok yoğun ilgisi olduğunu belirterek;“Güzel alışveriş yapıyorlar. Esnaf arkadaşlarımız da turistleri iyi karşılıyorlar. Evimize ekmeğimizi götürebiliyoruz. Son 8-10 yıldır işlerimiz minimum seviyede gidiyordu. Sadece buradaki dükkânlardan ev geçindirmemiz mümkün değil. Herkesin emekliliği ya da köyden bir geliri var. İşimizi ekstra gelirlerle idame ettirebiliyoruz. Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen turistler de esnafımıza ilaç oldu” ifadelerine yer verdi.

“Bütün Bulgarlar Edirne’de”

Bayrak, Türk Lirası’nın Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesinin Edirne esnafına yaradığını belirterek; “Bulgar ve Yunanlar artık alışverişlerini Edirne’den yapıyorlar. Gelen müşterilerimiz özellikle mazot fiyatlarının Türkiye’de daha düşük olduğunu ve mazotu Edirne’den aldıklarını söylüyorlar. Önceki gün ben de Bulgaristan’a gittim ve hiç kimsenin olmadığını gördüm. Bütün Bulgarlar Edirne’de. Gümrük kapılarında da hep Bulgaristan plakalı araçlar var. Esnafımız kazansın istiyoruz. Bulgar ve Yunan turistler, alışverişlerinde yiyecek, giyecek, hediyelik eşya başta olmak üzere her şeyden satın alıyorlar. Esnafımızın da memnuniyetini görüyoruz” dedi.

“Askerlerin bırakılması etkiledi”

30 yıldır Selimiye Arastasında esnaf olduğunu belirten Refik Boz ise Yunan turistlerin, Yunan askerlerin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmalarının ardından özellikle son 5 gündür yoğun olarak Edirne’ye gelmeye başladıklarını söyledi. Boz, Türkiye’nin zaman zaman Yunanistan ile inişli çıkışlı ilişkileri olduğunu hatırlatarak; “Ama netice itibariyle komşuyuz ve bize yararları var. Kısmen de olsa Edirne ekonomisini canlandırıyorlar. Son günlerde ayrıca Bosna Hersekliler, Romanyalılar da tatil dönüşünde Edirne’ye uğramaya başladılar” sözlerine yer verdi.

“Kârdan fedakârlık yapıyoruz”

Türk Lirası’nın Bulgar Levası karşısında değer kaybetmesiyle birlikte Bulgarların da yoğun olarak Edirne’ye gelmeye devam ettiğini söyleyen Boz; “Fakat alım satımda çok büyük problemler yaşıyoruz. Çünkü Leva’yı alıyoruz ama TL’ye çevirirken daha az fiyatı oluyor. Keşke böyle olmasa da biz de ne alıp verdiğimizi bilsek. Şu anda bile neye alıp sattığımızı bilmiyoruz. 10 Leva’yı alıyorsun ama bozdurmaya gittiğin zaman daha düşük oluyor. Dolayısıyla kârından fedakârlık yapmış oluyorsun. İnşallah bu canlılık devam eder. İç piyasalar kötü ama bizi canlandıran turistler oluyor. İyi ki varlar. Bulgarlar, mobilyasından yiyeceğine kadar her şeyi Edirne’den alıyor. Yunanlar da çok fazla yiyecek alıyorlar. Makedonya, Bosna Hersek, Romanya’dan gelenler ise küçük hediyelik eşyalar alıyorlar” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 842 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şiddet hepimizi öldürüyor Şiddet hepimizi öldürüyor 21.1.2019
Uymaz’a Pomak desteği Uymaz’a Pomak desteği 21.1.2019
Sokakta yangın var Sokakta yangın var 21.1.2019
CHP adaylarını belirliyor CHP adaylarını belirliyor 21.1.2019
Haberim yok ama şüphelendim Haberim yok ama şüphelendim 21.1.2019
Trakya Birlik’te beyaz dönem Trakya Birlik’te beyaz dönem 21.1.2019
Hattati memleketinde bir hattat Hattati memleketinde bir hattat 21.1.2019
CİMER’e KYK şikâyeti CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019
Öykü’nün umudu için Öykü’nün umudu için 18.1.2019
Uymaz’dan kadınlara müjde Uymaz’dan kadınlara müjde 17.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Durumdan vazife çıkarmak
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.