Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Avukatın isyanı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Avukatın isyanı 10.9.2018 - 09:40:02
Edirne Barosu avukatlarından Süleyman Özduygu, işyeri ve ikametinin bulunduğu Abdurrahman Mahallesi’nin belediye hizmetlerinden yeterince yararlanamamasından şikayetçi. Av. Özduygu, 25 Mayıs 2018 tarihinde verdiği dilekçeye henüz bir cevap alamadığından yakınıyor.Avukatın isyanı


Uzun yıllar Edirne’de avukatlık yapan Edirne Barosu’na kayıtlı Süleyman Özduygu’nun oğlu Alper Hakan Özduygu, Abdurrahman Mahallesi’nde trafik durumu başta olmak üzere birçok konuda eksikleri Edirne Belediyesi’ne bildirdi. Ancak Özduygu’nun özellikle dikkat çektiği Şehit Emniyet Müdürü Ertan Nezihi Turan Caddesi’nde belediyenin yetkili olmadığı yolundaki cevaptan sonra bu kez de baba Av. ÖzduyguEdirne Valiliği’ne başvurdu.

Başvurusu Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne havale edilen Özduygu’ya gelen cevapta söz konusu cadde üzerinde Edirne Belediyesi’nin yetkili olduğu belirtildi. Bunun üzerine 25 Mayıs 2018 tarihinde tekrar belediyeye başvuran Av. Özduygu “Edirne Valilik makamına daha önce yazmış olduğum dilekçede Şehit Emniyet Müdürü Ertan Nezihi Turan Caddesi’ndeki Sebze Hali’nden yeni Adliye Sarayının önüne varıncaya kadar trafik ışıklarının, yaya geçidinin, park yasağının olmadığı, ters yönde ve keyfi park etmelerin alabildiğine bulunduğunu, egzosu patlak motosiklet ve diğer araçların özellikle akşam saatlerinden sonra araçlarını bağırtarak kullandıklarını hız yapmalarını engellemek için tümseklerin ve klakson yasağının, park etme yasağının bulunduğunu belirten tabelaların da olmadığı belirtilerek gerekli tedbirlerin alınmasını talep etmiş idim” dedi.

Caddede standart yok

Bu konuda daha önce oğlu Alper Hakan Özduygu’nun Edirne Belediyesi’ne başvurduğunun altını çizen Özduygu dilekçesinde şöyle dedi: “Verilen cevapta bu düzenlemenin belediyenin yetkisinde olmadığı şeklinde olumsuz yanıt verilmiştir. Oysa dilekçeme ek olarak sunduğum Edirne Valiliği İl Emniyet Müdürlüğünün 11 Mayıs 2018 tarihli cevabi yazısında bu konunun 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 10. Maddesi ile yönetmeliğinin 16. Maddesinde ayrıca 5393 sayılı Belediye Kanunun 15. Maddesinde düzenlenerek tamamen belediyelerin yetki alanında olduğu belirtilmiştir.Yol yapmak önemli ise de standartlara uygun yol yapmak çok daha önemlidir. Özellikle yukarıda ismi yazılı caddenin hiçbir standarda uymadığı, yaşlı, hasta, kadın ve çocukların karşıdan karşıya geçmek için uzun süre bekledikleri, kimi zaman bir vasıtanın yol vermesi durumunda dahi arkadan gelen vasıtanın solladığı ve karşı şeritten gelen vasıtanın yol vermediği takdirde insanların orta şeritte kalakaldığı açıktır.”

“Avrupa kentine yakışmıyor”

Dilekçesinde “Adliye Sarayı arkasındaki sanayiye giden yolda (….)Hurdacılık firması diye çevreye görüntü hava plastik yayan bir firmayı buradan ne zaman kaldıracaksınız?”diye soran Av. Özduygu daha sonra şu ifadeleri kullandı: “Standartlara uygun olmasa da önünden geçen araçları ve tüm Edirne’yi yaktıkları zehirli maddelerle (çeşitli kauçuk, otomobil lastiği vs) ortalığı simsiyah dumanlara boğan bu görüntüler Avrupa kenti olduğu iddia edilen Edirne’mize yakışmamaktadır. Burayı kaldırmayı düşünüyor musunuz?Edirne’de gerek yayalar ve gerekse motorlu vasıtalar atlı araba ile hurda toplayan kimselerden çok çekmektedir. Zira hiçbir trafik kuralına uymayan, ne zaman ve hangi tarafa döneceği kestirilemeyen, kırmızı ışığı dinlemeyip geçen ve trafiğin akışında bir şeridi tıkamakla sorun yaratan bu atlı vasıtaları Edirne’den ne zaman kaldıracaksınız? Örnek vermek gerekirse; bu kimseleri bir kooperatif altında birleştirmek suretiyle motorlu araç temini ile belki bir ölçüde çözümü mümkün olur.Ayrıca Stadyum yanında duran faytonlar ile değindiğimiz diğer atlı araçların olur olmaz her yerde dışkılarını bırakmaları çevre, görüntü, her türlü kirliliğe neden olmaktadır. Bunların Avrupa’da torba bağlamak suretiyle çözümlendiğini bizzat görmüş bulunmaktayım. Sayın Başkan, eskiden “Bahçelievler” semti diye bilinen terminal arkasındaki mahallemiz verilen inşaat ruhsatları ile ve çoğu kez betonarme yığınına dönüştürülerek kaderine terk edilmiştir. Keza daha önce sözlü olarak ilettiğim çocuk parkı da aynı kaderi paylaşmaktadır. Sadece otları biçmek yetmiyor. Aletler çok eski ve bakımsız. Okullar tatil oluyor. Çocukların sokak aralarında oynamaları artık imkansız gibi bir şeydir.”

Hizmetleri kıyasladı

Yaşadığı mahalle ile diğer mahallelerin aldığı belediye hizmetlerini de kıyaslayan Özduygu “Abdurrahman Mahallesinde yaşadığım için kendimi son derece talihsiz sayıyorum. Zira Fatih Mahallesinden başlayarak Binevler ve Esentepe semtleri ile ikamet ve iş yerimin olduğu kendi mahalleme baktığımda son derece bakımsız bütün imkanların ise kaldırımlarının dahi renkli parkelerle döşendiği, yürüyüş ve bisiklet yolu yapıldığı diğer semtlere uygulandığını görmekteyim. Acaba benim mahallem de ne zaman yukarıda saydığım mahalleler gibi belediyemizin ilgi alanına girecektir?” ifadelerini kullandı.

Av. Özduygu, geçtiğimiz 25 Mayıs’ta Edirne Belediyesi’ne ulaştırdığı dilekçesine hala cevap alamadığından da yakındı. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 542 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şiddet hepimizi öldürüyor Şiddet hepimizi öldürüyor 21.1.2019
Uymaz’a Pomak desteği Uymaz’a Pomak desteği 21.1.2019
Sokakta yangın var Sokakta yangın var 21.1.2019
CHP adaylarını belirliyor CHP adaylarını belirliyor 21.1.2019
Haberim yok ama şüphelendim Haberim yok ama şüphelendim 21.1.2019
Trakya Birlik’te beyaz dönem Trakya Birlik’te beyaz dönem 21.1.2019
Hattati memleketinde bir hattat Hattati memleketinde bir hattat 21.1.2019
CİMER’e KYK şikâyeti CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019
Öykü’nün umudu için Öykü’nün umudu için 18.1.2019
Uymaz’dan kadınlara müjde Uymaz’dan kadınlara müjde 17.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Durumdan vazife çıkarmak
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.