Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Köylü arızalı sistemden memnun(!) - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Köylü arızalı sistemden memnun(!) 8.9.2018 - 11:46:52
Tayakadın Köyü’nde Edirne İl Özel İdaresi’nin destekleriyle gerçekleştirilen Kapalı Devre Sulama Sistemi’nde 4 adet kuyuda göçük tespit edildiği ve bazı rögarların dere yatağına kurulması sonucunda çeşitli arızaların oluşarak kooperatifi zor duruma düşürdüğü açıklandı. Edirne İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyon raporundaki bilgilere göre; arızaya rağmen vatandaşların sistemden memnun olduğu belirtildi.Köylü arızalı sistemden memnun(!)


Edirne İl Genel Meclisi’nin Eylül ayındaki son toplantısı Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleşti. Yoklama ve bir önceki toplantıya ait tutanağın okunması ile başlayan toplantıda Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu ile Tarım ve Hayvancılık Komisyonu raporları görüşüldü. Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu’nun Avrupa Birliği Fonları hakkındaki raporu, Komisyon Üyesi Özcan Tosun okudu. Tosun, Avrupa Birliği Fonlarının proje teklif çağrılarına çıktıklarında proje başlıklarını, verilebilecek hibe bütçelerini ve yüzdelerini, hangi kurumların ve kuruluşların başvurup başvuramayacakları başvuru paketinde belirttiklerini söyleyerek; “Bu koşullar her yeni teklif çağrısı döneminde farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca hibe programlarının teklif çağrısına çıkma dönemleri, proje değerlendirme ve sonuçları açıklama süreleri programların kendi inisiyatifindedir” ifadelerine yer verdi.

Avrupa Birliği Fonları kapsamında Edirne İl Özel İdaresi’nin yararlanabileceği programları açıklayan Tosun; “Bu programlar; Erasmus Plus, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın AB projeleri için proje teklif çağrıları, Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı, Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin AB projeleri için proje teklif çağrıları ve Interreg IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’dır” dedi.

Bir proje tamamlandı

AB fonları ile gerçekleştirilen projeleri açıklayan Tosun; “Bulgaristan-Türkiye bölgesinde çevrenin korunması için ortak sınır ötesi girişimler projesi, Interreg IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ programı kapsamında gerçekleştirilmiştir. 21 Mart 2017 tarihinde başlayan proje, 20 Haziran 2018 tarihinde sona ermiştir. Projenin lider ortağı Edirne İl Özel İdaresi olup, projenin 2’nci ortağı Bulgaristan’ın Aytos Belediyesi’dir. Projenin bütçesi 357 bin 732,85 Euro’dur. Bütçenin 175 bin 763,22 Euro’su Edirne İl Özel İdaresi, 181 bin 969,63 Euro’su Aytos Belediyesi tarafından karşılanmıştır. Toplam proje bütçesinin yüzde 85’i AB tarafından karşılanmış olup, geriye kalan yüzde 15’in yüzde 7,5’i AB Bakanlığı, yüzde 7.5’i de Bulgaristan hükümeti tarafından karşılanmıştır” sözlerine yer verdi.

Ekolojik proje elemeyi geçemedi

Tosun, AB fonlarına sunulan 2 adet projenin bulunduğunu açıklayarak; “Birinci proje; Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin Türkiye ve AB arasında şehir eşleştirme hibe programına sunulan ‘Ekolojik Düşünmeyi Öğrenmek’ isimli proje, ön elemeyi geçememiş ve elenmiştir. Projenin konusu iklim değişikliği olup, lider ortak Edirne İl Özel İdaresi, diğer ortaklar Yunanistan’ın Orestiada Belediyesi, Almanya’nın Lörrach Belediyesi, Arel Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi’dir” dedi.

Proje onay bekliyor

Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ programına sunulan bir diğer projenin ise Edirne ve Aytos şehirlerinde geliştirilmiş çevre korunması projesi olduğunu açıklayan Tosun; “Lider ortak Edirne İl Özel İdaresi, 2’nci ortak Aytos Belediyesi’dir. Proje konusu çevrenin korunması üzerinedir. Proje kapsamında; Edirne İl Özel İdaresi çöp toplama kamyonu, Aytos Belediyesi de yeşil atıkların toplanmasına yönelik ekipman alımı yapacaktır. Ayrıca çevrenin korunasına yönelik çeşitli aktiviteler yapılacaktır. Proje, idari değerlendirme aşamasını geçmiş, teknik değerlendirme sonucunu beklemektedir. Sunulan bütçe, 380 bin Euro olup, kesin bütçe proje eleme aşamasını geçtikten sonra Bulgaristan-Program Yönetim Makamı ile yapılacak kesin bütçe görüşmeleri sonrasında belli olacaktır” ifadelerine yer verdi.

8 bin 500 dekar sulandı

Tosun’un raporunun ardından Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nun Tayakadın Köyü Kapalı Devre Sulama Sistemi hakkındaki raporu ise Komisyon Üyesi Enver Erkan okudu. Erkan, raporda Edirne İl Özel İdaresi’nin destekleriyle Edirne merkez ilçeye bağlı Tayakadın Köyü’ne sulama amaçlı yapılan kapalı devre sulama sistemi ile ilgili komisyon tarafından yapılan araştırma ve incelemeleri açıkladı. Erkan, kooperatif tarafından yönetilen sistemin Kooperatif Başkanı ile görüşüldüğünü açıklayarak; “Görüşmeler sonucunda sulanan tüm ekim alanlarının 8 bin 500 dekar olduğunu, çeltik alanının ise Bin 330 dekar, diğer alanların da muhtelif tarım ürünleri ekili olduğu görüldü” dedi.

4 kuyuda göçük tespit edildi

Alanda 23 kuyunun görev yaptığını açıklayan Erkan; “Fakat 4 kuyunun da göçtüğü tespit edildi. Rögarların dere yatağına kurulması sonucunda çeşitli arızaların olduğu, bu durumun da kooperatifi zor duruma düşürdüğü anlaşılmıştır. Devir sözleşmesi yapılmadığından dolayı geri ödemeler yapılamamaktadır. Köy halkının basınçlı kapalı sistemden çok memnun oldukları, yapılan işçilik ve bilinçsiz kullanımdan dolayı bazı sorunlar yaşadığı komisyonumuzca tespit edilmiştir” sözlerine yer verdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 430 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.