Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Şüpheli hayvan kesilmemeli” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Şüpheli hayvan kesilmemeli” 8.9.2018 - 11:40:26
Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdal İlgü, Brezilya’dan ithal edilen hayvanlarla birlikte tartışma konusu olan ve sosyal medyada yayılmasıyla Edirne ve Trakya bölgesinde infial yaratarak asparagas olduğu açıklanan ‘Şarbon’ tartışması ile ilgili açıklamalarda bulunarak vatandaşları uyardı. İlgü; “Şarbondan şüphelenilen hayvanlar asla kesilmemeli ve otopsi yapılmamalıdırlar” dedi.“Şüpheli hayvan kesilmemeli”


                Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdal İlgü, Brezilya’dan ithal edilen hayvanlarla birlikte tartışma konusu olan ve sosyal medyada yayılmasıyla Edirne ve Trakya bölgesinde infial yaratarak asparagas olduğu açıklanan ‘Şarbon’ tartışması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin gündemini oluşturan şarbon hastalığının ‘BacillusAntracis’ adında bir bakteri tarafından oluşturulduğunu açıklayan İlgü; “Hayvanlarda ve insanlarda hastalık yapması, hayvanlardan insanlara bulaşması açısından çok önemlidir. Hayvanlarda aniden rahatsızlanıp ölümlere sebep olur. Uygun koşullarda imha edilirse sorun olmaz ancak hasta hayvanlar kesilir veya otopsi yapılırsa,  oksijenle temas ettiğinde spor formuna geçerek toprakta ve suda 40-50 yıl kadar canlılığını koruyabilir. Bu nedenle şarbondan şüphelenilen hayvanlar asla kesilmemeli ve otopsi yapılmamalıdırlar” ifadelerine yer verdi.

                Şarbona en duyarlı hayvanların sığır,koyun,keçi, manda ve deve gibi hayvanlar olduğunu söyleyen İlgü; “Soğuk kanlı ve kanatlı hayvanlar hariç tüm hayvanlarda hastalık oluşturmaktadır. İnsanlarda çoğunlukla deri formu oluşmakta ve tedavi edilmektedir. Solunum ve sindirim sistemi formu ise daha ağır seyretmektedir. Geçtiğimiz günlerde Brezilya’dan ithal edilen ve Ankara Gölbaşı’nda özel bir işletmede 4 bine yakın hayvanda şarbon çıkması ve hayvanların imha edilmesi ile gündeme gelmiştir. Bu hastalığın inkübasyon süresi, hastalığın Brezilya’dan gelmesini mümkün kılmamaktadır. Kamuoyunda, ‘İthal edilen hayvanları veteriner hekimler o ülkede kontrol etmediler mi?’ şeklinde yorumlar olmuştur. Evet, 6 ay öncesine kadar öyleydi.Ancak müteahhit firmaların mesleğimiz hakkında Bakanlık nezdinde yaptıkları olumsuz kulis çalışmaları sonucu, yurtdışından canlı hayvan ithalatında veteriner hekimlerin görevlendirilmesine son verilmiştir. Bunun; ülkemiz ekonomisi, halk sağlığı ve hayvan sağlığı konusunda ne kadar zararlı olabileceğini düşünmek bile istemiyoruz ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” dedi.

                İlgü, açıklamasında Türkiye’deki veteriner hekim uygulamalarına tepki göstererek; “ Bu kafa ile gidilirse ülkemizdeki mesleğimizle ilgili alanlarda bugünlerimizi iyi günlerimiz olarak görebiliriz. Her geçen gün uygulanan politikalarla ülkemiz hayvancılığı, halk sağlığı, çevre sağlığı ve ekonomisi kötüye götürülmektedir. Çözüm önerimiz; en kısa zamanda ve ivedilikle özerk ve bağımsız veteriner teşkilatının kurulması, Araştırma Enstitüleri’nin yeniden açılması, fakülte sayısının azaltılması ve veteriner hekimlerin elinden alınmış hak ve yetkilerinin tekrar kendilerine verilmesidir” sözlerine yer verdi. Kaynak: Haber Merkezi 801 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şiddet hepimizi öldürüyor Şiddet hepimizi öldürüyor 21.1.2019
Uymaz’a Pomak desteği Uymaz’a Pomak desteği 21.1.2019
Sokakta yangın var Sokakta yangın var 21.1.2019
CHP adaylarını belirliyor CHP adaylarını belirliyor 21.1.2019
Haberim yok ama şüphelendim Haberim yok ama şüphelendim 21.1.2019
Trakya Birlik’te beyaz dönem Trakya Birlik’te beyaz dönem 21.1.2019
Hattati memleketinde bir hattat Hattati memleketinde bir hattat 21.1.2019
CİMER’e KYK şikâyeti CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019
Öykü’nün umudu için Öykü’nün umudu için 18.1.2019
Uymaz’dan kadınlara müjde Uymaz’dan kadınlara müjde 17.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Durumdan vazife çıkarmak
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.