Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Şüpheli hayvan kesilmemeli” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Şüpheli hayvan kesilmemeli” 8.9.2018 - 11:40:26
Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdal İlgü, Brezilya’dan ithal edilen hayvanlarla birlikte tartışma konusu olan ve sosyal medyada yayılmasıyla Edirne ve Trakya bölgesinde infial yaratarak asparagas olduğu açıklanan ‘Şarbon’ tartışması ile ilgili açıklamalarda bulunarak vatandaşları uyardı. İlgü; “Şarbondan şüphelenilen hayvanlar asla kesilmemeli ve otopsi yapılmamalıdırlar” dedi.“Şüpheli hayvan kesilmemeli”


                Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdal İlgü, Brezilya’dan ithal edilen hayvanlarla birlikte tartışma konusu olan ve sosyal medyada yayılmasıyla Edirne ve Trakya bölgesinde infial yaratarak asparagas olduğu açıklanan ‘Şarbon’ tartışması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin gündemini oluşturan şarbon hastalığının ‘BacillusAntracis’ adında bir bakteri tarafından oluşturulduğunu açıklayan İlgü; “Hayvanlarda ve insanlarda hastalık yapması, hayvanlardan insanlara bulaşması açısından çok önemlidir. Hayvanlarda aniden rahatsızlanıp ölümlere sebep olur. Uygun koşullarda imha edilirse sorun olmaz ancak hasta hayvanlar kesilir veya otopsi yapılırsa,  oksijenle temas ettiğinde spor formuna geçerek toprakta ve suda 40-50 yıl kadar canlılığını koruyabilir. Bu nedenle şarbondan şüphelenilen hayvanlar asla kesilmemeli ve otopsi yapılmamalıdırlar” ifadelerine yer verdi.

                Şarbona en duyarlı hayvanların sığır,koyun,keçi, manda ve deve gibi hayvanlar olduğunu söyleyen İlgü; “Soğuk kanlı ve kanatlı hayvanlar hariç tüm hayvanlarda hastalık oluşturmaktadır. İnsanlarda çoğunlukla deri formu oluşmakta ve tedavi edilmektedir. Solunum ve sindirim sistemi formu ise daha ağır seyretmektedir. Geçtiğimiz günlerde Brezilya’dan ithal edilen ve Ankara Gölbaşı’nda özel bir işletmede 4 bine yakın hayvanda şarbon çıkması ve hayvanların imha edilmesi ile gündeme gelmiştir. Bu hastalığın inkübasyon süresi, hastalığın Brezilya’dan gelmesini mümkün kılmamaktadır. Kamuoyunda, ‘İthal edilen hayvanları veteriner hekimler o ülkede kontrol etmediler mi?’ şeklinde yorumlar olmuştur. Evet, 6 ay öncesine kadar öyleydi.Ancak müteahhit firmaların mesleğimiz hakkında Bakanlık nezdinde yaptıkları olumsuz kulis çalışmaları sonucu, yurtdışından canlı hayvan ithalatında veteriner hekimlerin görevlendirilmesine son verilmiştir. Bunun; ülkemiz ekonomisi, halk sağlığı ve hayvan sağlığı konusunda ne kadar zararlı olabileceğini düşünmek bile istemiyoruz ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” dedi.

                İlgü, açıklamasında Türkiye’deki veteriner hekim uygulamalarına tepki göstererek; “ Bu kafa ile gidilirse ülkemizdeki mesleğimizle ilgili alanlarda bugünlerimizi iyi günlerimiz olarak görebiliriz. Her geçen gün uygulanan politikalarla ülkemiz hayvancılığı, halk sağlığı, çevre sağlığı ve ekonomisi kötüye götürülmektedir. Çözüm önerimiz; en kısa zamanda ve ivedilikle özerk ve bağımsız veteriner teşkilatının kurulması, Araştırma Enstitüleri’nin yeniden açılması, fakülte sayısının azaltılması ve veteriner hekimlerin elinden alınmış hak ve yetkilerinin tekrar kendilerine verilmesidir” sözlerine yer verdi. Kaynak: Haber Merkezi 919 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.