Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Külliyeyi videoyla anlattı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Külliyeyi videoyla anlattı 8.9.2018 - 11:34:24
Dr. Ratip Kazancıgil’in anısı, vefatının birinci yılında büyük emek vererek Edirne’ye kazandırdığı Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nde düzenlenen ‘Osmanlı Sağlık Gelenekleri Toplantısı’nda yaşatıldı. Çalışkanlığıyla tanınan Dr. Kazancıgil, toplantıda vefat etmeden önce çekilen ve Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ni anlattığı video gösterimi ile katkı verdi.Külliyeyi videoyla anlattı


Edirne Valiliği, İstanbul Medipol Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Türk Tıp Tarihi Kurumu tarafından Dr. Ratip Kazancıgil anısına düzenlenen Osmanlı Sağlık Gelenekleri Toplantısı, Sultan II. Bayezid Külliyesi Tabhane Salonu’nda başladı.7-8 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek toplantıya Edirne Valisi Günay Özdemir, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahatttin Aydın, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Türk Tıp Tarihi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gülten Dinç, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğr. Gör. Nilüfer Gökçe, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Akıncı, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ile çok sayıda akademisyen katıldılar.

Toplantı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Toplantının açılış konuşmasını Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir yaptı. Demir, konuşmasında 4 farklı kurumun bir araya gelerek ilk kez Osmanlı Sağlık Gelenekleri temalı bir toplantı düzenlediğini belirterek; “Bu, bizim için büyük bir onur ve mutluluk kaynağı. Osmanlı tıbbı, binlerce yıllık birikimiyle oluşturulmuş Hint tıbbı, eski Yunan tıbbı ve İslam âlimlerinin bilgilerini kapsar. Osmanlı hekimleri, yetkinlikleri ve üretkenlikleriyle dönemine göre Osmanlı tıbbını uluslararası kabul edilebilir bir niteliğe taşımışlardır” ifadelerine yer verdi.

Toplantı kitaplaştırılacak

Demir, konuşmasında Osmanlı hekimlerinin amacının, öncelikle sağlıklı yaşam konusunda halkı bilgilendirmek olduğunu söyleyerek; “Hava durumu, evlerin inşası, temizliğin şekli, yemeklerin yapılışı, kıyafetler ve tüm yaşam tarzı o dönemin sağlıklı yaşam konusunda tartışılan ve konuşulan başlıklarını oluşturmaktaydı. Osmanlı’da yaşam tarzı ve sağlık geleneklerinin doğru kişiler ve doğru yöntemlerle yeni kuşaklara aktarılması akademik camianın en önemli görevlerinden birisidir. Bu bilinçle, 4 farklı kurumun işbirliğiyle 2 günlük bir program hazırladık. Programın birinci günü, akademik gün; ikinci gün ise yerinde tarihsel mekânlarımızı görmek üzere ziyaretlerdir. Toplantı tarihimiz, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nin kurulmasında Edirne şehir tarihi ve Türk tıp tarihine büyük katkıları olan merhum hocamız, Dr. Ratip Kazancıgil’in ölüm yıldönümüne rastladığı için ilk oturumumuzu hocamızın adına düzenlemek istedik. Toplantıdaki konuşmaların tam metinlerini bir kitap haline getirip, bu toplantımızı kalıcı olmak için elimizden gelen çabaları göstereceğiz. En kısa zamanda toplantımızın kitabı çıkmış olacak” dedi.

“Günümüze ciddi cevaplar verecek”

Demir’in konuşmasının ardından bir konuşma da Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasında Osmanlı’yı en güzel anlatan şehirlerden biri olan Edirne’de şifahanelerin en güzel örneklerinden biri olan Sultan II. Bayezid Külliyesi’nde Osmanlı tıbbını konuşmak amacıyla toplantıyı düzenlediklerini söyleyerek; “Osmanlı; Külliye’de ve Selimiye’de gördüğümüz gibi muhteşem eserler oluşturmuş. Bu mimariyi ve sanatı yapan mühendisliğe sahip bir medeniyet. 3 kıtada hüküm sürmüş, onlarca millet ve inançla bir arada yaşamış, pek çok medeniyetin özünü almış. Bu toplantının günümüze ciddi cevaplar vereceğine inanıyorum” sözlerine yer verdi.

“Osmanlı tıbbının ana unsuru insandı”

Tabakoğlu, konuşmasında günümüzde tıbbın bilgisayar ekranlarının tutsaklığında olduğunu söyleyerek; “Artık hasta ile aramızda engeller var. Ama Osmanlı tıbbının ana unsuru insandı. Modern tıbbın unuttuğu bazı şeyleri buralarda bulabilir miyiz? Osmanlı’da bir hekim, bir yere gönderildiğinde; önce suyuna, havasına, ne yiyip ne içtiklerine bakardı. Oradan hasta gelmemesine uğraşılırdı. Çok fazla hasta gelmeye başladığı anda da hekim değiştirilirdi. İşini iyi yapmadığı düşünülürdü. Bugünün performans sisteminde ‘ne kadar çok hasta olursa o kadar iyidir’ anlayışı ile bu yaklaşım ne kadar bağdaşıyor?” dedi.

“Osmanlı’da önemli sırlar mevcut”

Sultan II. Bayezid Külliyesi ile ilgili bilgiler de veren Tabakoğlu; “Bu binanın çok büyük bir ibadethanesi var. 250 kişiden fazla kişiye her gün yemek çıkıyor. Ama şifahaneye girdiğinizde hemen solda sizi mutfak karşılıyor. Niye bu kadar yeme-içmeye yer verilmiş? Acaba sağlıkta yeme-içme ile alakalı bir şey mi düzenlendi? Bugün bu toplantıda bunlar değerlendirilecek. Yan tarafında büyük bir hamam var. Herkesin evinde bir banyosu var. ‘Amaç temizlikti’ deyip geçelim mi? Acaba hamamın, sağlık için çok daha farklı fonksiyonları mı vardı? Ya da şerbetler? Endüstrinin bize sunduğu gazlı içeceklerden başka içecek şansımızın olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Osmanlı, mevsimine göre değişik şerbetler hazırlayarak acaba sağlığa bir fayda mı buldu? Koskoca bir orduyu ya da saray ahalisini hastalanmadan yaşatmak görevi olan hekimler, hangi metotları uyguladı da orduyu oradan oraya intikal ettirdi? Osmanlı’da çok önemli ve gizli sırlar mevcuttur. Açığa çıkarmaya ihtiyaç vardır. Türkiye’nin en saygın isimlerini aramızda görmekten mutluyum. Çok önemli bir toplantı” ifadelerine yer verdi.

“İnsanı merkeze alan bir gelenek”

Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından bir konuşma da İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahatttin Aydın yaptı. Aydın, konuşmasında gelenek denildiğinde nesilden nesle aktarılan davranışlar bütünlüğü değil, davranışların ardında onları besleyen bir ruh olduğunu söyleyerek; “Kendi geleneğimize baktığımızda, devletin varlığının temelinde insan vurgusunun olduğu görülecek. İnsanı tamamen merkeze alan bir geleneğin mensubuyuz. Böyle bir ruhu günümüze taşımayı başarmak, bugünün birçok modern anlayışına rehberlik edecek bir dinamiktir. Bu mekanların mimari yapısında ve faaliyetlerinde esas ruh yatıyor. Bunların restorasyonunda, bu ruhun bugüne tanıtılmasında ve bu toplantıda katkısı olan herkese şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

“Osmanlı tüm medeniyetlerden değerler almış”

Aydın’ın konuşmasının ardından bir konuşma da Edirne Valisi Günay Özdemir yaptı. Özdemir, konuşmasında Edirne’nin, İstanbul’u fetheden medeniyetin kurulduğu şehir olduğuna dikkat çekerek; “Edirne’de öyle bir medeniyet kurulmuş ki bu medeniyet Bizans medeniyetinden üstün hale gelmiş ve İstanbul’u fethetmiş. Osmanlı medeniyeti, tarihi süreç içerisinde bütün dünya medeniyetlerinden değerler kazanmış ve bu değerleri de bütün insanlığın ortak değeri haline getirmiş. Temeli, İslam medeniyeti olarak Mekke’de doğan, Medine’de medeniyet haline gelip daha sonra Mısır, Hint, Doğu ve Akdeniz medeniyetlerinin de etkisiyle yeni anlayışlara ve değerlere bürünen bir medeniyet haline gelmiş. Tarihi süreç içerisinde Osmanlı medeniyetinin, bütün medeniyetlerden değerler alarak ve en sonunda da Edirne’de, Batı medeniyetinden de değerler alarak dünyaya barışı getiren ve Avrupa’nın da söylediği gibi ‘Osmanlı barışı’ adı altında dünyaya 600 yıl barış getiren bir medeniyet haline gelmiştir” sözlerine yer verdi.

“Çoğulculuğu Osmanlı’da görüyoruz”

Osmanlı medeniyetinde farklı inanç ve düşüncedeki insanların, kendi inanç ve düşüncelerini yaşadığı ve ortak yaşama bilincinin oluşturulduğunu söyleyen Özdemir; “Bu da gösteriyor ki farklı inanç ve düşüncedeki insanlar, kendi inanç ve düşüncelerini yaşayacaklar ve bir orkestra gibi ortak bir yaşama biçimi oluşturacaklardır. Hoşgörüde bir hiyerarşi vardır; bir hoş görülen, bir de hoş gören vardır. Hoş görülen, hoş görenin sınırları içerisinde yaşar. Hoş gören her zaman hiyerarşik olarak üsttedir. Osmanlı, hoşgörünün ötesinde birlikte yaşamayı yönetmeyi başarmış bir medeniyettir. Osmanlı medeniyetinin farklı anlamda değerlendirildiği ve günümüzde de farklı inanç ve düşünceleri bir arada yaşatacak, insanlığa barışı getirecek bir anlayışa ihtiyaç var. Günümüzde de çoğulculuğu yönetebilirsek o zaman dünyaya hâkim olacak yeni bir anlayışın kurulmasıyla ilgili bir altyapı oluşturmuş olacağız. Bunu da Osmanlı medeniyetinde görüyoruz” dedi.

“Yılda 6 milyon hasta başvuruyor”

Osmanlı tıbbının bütün medeniyetlerin tıbbından değerler katarak dünya tıp tarihinde çok önemli bir katkı sağladığını söyleyen Özdemir; “Bütün medeniyetlerde olduğu gibi Osmanlı medeniyetinde de tıp alanındaki en önemli konuyu araştıracak ve bundan sonra da tıp ile ilgili de eksiklerimizi, günümüzün şartlarına uygun olarak neler yapılabileceğini bilimsel bir şekilde tartışacak böyle bir organizasyonu yapmaktan ve sizlerle beraber olmaktan mutluluk duyuyorum. Türkiye açısından tıp ile ilgili bu tür araştırmaların eksik olduğunu gördüm. Bu konuda biraz daha iyi araştırmalar, bilgisayarlı işlemlerin ötesinde insani ilişkilerle de yapılması gereken olan bir faaliyet alanı olduğunu anlamamız gerekiyor. Artık performansın hasta sayısıyla, hastanelerimizin büyüklüğüyle, günlük olarak hasta muayenelerimiz ile ölçüldüğü dönemde Osmanlı tıbbının ne kadar önemli olduğunu, sağlık anlamında da önleme konusunda sağlık hizmetlerinin ne kadar önemli olduğunu da günümüzde daha iyi araştırmamız gerekiyor. İnsanları hastaneye götürmektense insanların hastaneye ne kadar gitmediğini bilmemiz gerekiyor. Edirne’de 1 yılda devlet hastanelerimize 4 milyonun üzerinde müracaat olduğunu öğrendim. Edirne için çok büyük bir rakam. 1,5 milyon civarında Tıp Fakültesi’ne ve baktığımız zaman 6 milyon insanın hastanelere müracaat ediyor. Bu da gösteriyor ki aslında hasta olmama ile ilgili de ciddi bir çaba ve sağlık politikası izlememiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Video görüntüsü ile katkı verdi

Özdemir’in konuşmasının ardından toplantının ilk oturumu olan Dr. Ratip Kazancıgil oturumunu Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Prof. Dr. Sabahatttin Aydın yönettiler. Oturumda; Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğr. Gör. Nilüfer Gökçe, ‘Bir yol gösterici olarak Dr. Ratip Kazancıgil’; Prof. Dr. Murat Tuğrul, ‘Bir akademisyen olarak Dr. Ratip Kazancıgil’ ve Öğr. Gör. Hakan Akıncı, ‘Sultan II. Bayezid Darüşşifahanesi’ sunumlarını gerçekleştirdiler. Öğr. Gör. Akıncı, sunumunda Dr. Ratip Kazancıgil’in video görüntüsüne yer verirken, toplantıda duygusal anlar yaşandı. 12 Ağustos 2018 tarihinde vefatının birinci yılını dolduran Dr. Kazancıgil, büyük emekleri sonucunda tamamlanan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nde ilk kez 4 kurumun işbirliğiyle anısına düzenlenen ‘Osmanlı Sağlık Gelenekleri Toplantısı’na video görüntüsü ile katkı vermiş oldu. 5 oturum ile ilk günü tamamlanan toplantı, bugün düzenlenecek Selimiye Camii, Taş Odalar ve Osmanlı Hamamı, Kent Müzesi, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Bahattin Öğütman Konağı ve Karaağaç Yerleşkesi ziyaretleri ile sona erecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 290 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.