Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meclis’ten ‘asparagas’ tepkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meclis’ten ‘asparagas’ tepkisi 8.9.2018 - 11:29:52
Hafta başından itibaren sosyal medyadan yayılarak Edirne’de infial ve korku yaratan ‘Şarbon’ asparagasına bir tepki de İl Genel Meclisi’nden geldi. GÜNDEM’in dünkü sayısında ‘O tweetasparagas çıktı’ manşetinde yer verdiği olayla ilgili açıklama yapan İl Genel Meclisi Üyeleri Mustafa Suiçmez ve Erdal Akgün, Edirne’de şarbon dahil olmak üzere hiçbir hayvansal hastalığın bulunmadığını açıkladılar.Meclis’ten ‘asparagas’ tepkisi


                Dünyanın en ünlü mesaj ve paylaşım sitesi twitter’da “Şarbonda son bomba. Edirne’de Et ve Balık Kurumu’ndan ithal 50 sığır ölmüş. Köylüler ölü sığırları nehre atmışlar. Şu anda tüm Trakya’nın karantina altına alınması konuşuluyor” şeklindeki mesajın asparagas çıkmasının ardından bir tepki de Edirne İl Genel Meclisi’nden geldi. İl Genel Meclisi’nin Eylül ayındaki son toplantısında gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından gündem dışı söz alan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Suiçmez ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Akgün, Edirnelilerin infiale kapılmasına neden olay sosyal medya asparagası ile ilgili açıklamalarda bulundular. Toplantıda ilk sözü, aynı zamanda Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı da olan Mustafa Suiçmez aldı. Suiçmez, konuşmasında sosyal medyada aslı olmayan birtakım haberlerin yer aldığını belirterek; “Kurban Bayramı’ndan önce Ankara, İstanbul ve bayram sonrası Silivri’de şarbon vakası görüldü. Akabinde oradaki Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri ile İlçe Sağlık Müdürlükleri gerekli müdahaleyi yaptılar. Şarbon önemli bir hastalıktır ve tehlikelidir. Ama bunun tedavisi mümkündür. Bütün kurumlarımız bununla ilgili gerekli müdahaleleri yaptılar. Ancak özellikle birkaç gün içerisinde sosyal medyada Edirne ile ilgili aslı olmayan haberler çıkması üzerine Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’müzden gerekli bilgiler aldım. 2 gün önce de İl Sağlık Müdürlüğü’müzü ziyaret ettim” ifadelerine yer verdi.

“Rutin aşılama her yıl oluyor”

                Edirne’de Kurban Bayramı öncesi ve sonrası şarbon dahil hiçbir hayvansal hastalığı görülmediğini söyleyen Suiçmez; “Buradan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’müzü ve veteriner arkadaşlarımızı bir kez daha tebrik ediyorum. Şu anda veteriner arkadaşlarımız sahadadır. Her gün köylere aşıya gidiyorlar. Belki bunun için de yanlış değerlendirmeler olabiliyor. Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüklerimiz, yılda 2 defa rutin olarak şap aşılaması ve çiçek hastalığı aşılaması yapıyorlar. Hastalık olsun veya olmasın bu uygulamalar her yıl oluyor. Sonbahar ve İlkbahar’da aşılamalar yapılır. Şu anda da Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’ndeki arkadaşlarımız köylerde bu aşılamaları yapıyorlar” dedi.

“Brezilya’dan Edirne’ye hayvan gelmedi”

                Suiçmez, sosyal medyada yer alan asparagas ‘tweet’i bazı Edirnelilerin de paylaştığını söyleyerek; “Sosyal medya çok iyi bir şeydir. Ama kaynaklarının ne kadar güvenilir ve sağlam olduğu çok tartışılır. Bunları, birilerine zarar vermek ya da eleştirmek amacıyla kullanmayalım, paylaşmayalım. Bunların kaynağına dikkat edelim. ‘Bir köyde Brezilya’dan getirilen 50 tane hayvan şarbon vakası nedeniyle Meriç Nehri’ne atıldı ve köylüler akın akın hastanelere gitti’ diye aslı olmayan bir haber var. Bu haberi paylaşanları uyardım ve ikaz ettim. Ülkemiz ciddi ithalat yapıyor. Edirne iline bugüne kadar Brezilya’dan tek bir hayvan ithalatı yapılmamıştır. Haber daha başta yalan. Edirne’ye Brezilya’dan hayvan hiç gelmedi. Edirne’ye gelen hayvanların yüzde 90’ı Avrupa menşeilidir” sözlerine yer verdi.

“Hastalığın şakası olmaz”

                Söz konusu paylaşımda meydana geldiği iddia edilen köyün isminin yer almadığına dikkat çeken Suiçmez; “Köyün adını söylesinler. Hastanelere de bu olayı sorduk ve öyle bir şey olmadığını öğrendik. Tamamen panik havası. Üreticilere verdikleri zararın farkında değiller. Beni birkaç tane ulusal ölçekli süt firması aradı ve olayı sordular. Böyle bir şeyin olmadığını söyledim. Burada bir yalan atılıyor. Delinin biri kuyuya bir taş atmış, 50 tane akıllı çıkaramamış. Bunlara dikkat etmemiz lazım. Bunlar bizim milli değerlerimizdir. Eğer hayvancılığı eleştireceksek hep beraber eleştirelim. Yem fiyatları bugün 95 TL olmuş. Bu dayanılacak bir olay değil. Bugünlerde süt fiyatlarını da takip ediyorum. En kısa süre içerisinde Ulusal Süt Konseyi toplanacak. Bizim taleplerimiz en az 2 TL’nin üzerinde olmasıdır. Bu fiyatların dayanılacak bir hali yok. Bunları eleştiririz. Ben de ithalata karşıyım. İthalatı da eleştirelim. Ama hastalığın şakası yok. Onu eline aldığında seni de yakar. Bununla siyaset olmaz” dedi.

“Özellikle gündeme getiriyorlar”

                Edirne’de şarbon vakasının olmadığını vurgulayan Suiçmez; “Bırakın şarbonu, hayvansal hiçbir vaka görülmemiştir. Geçtiğimiz yıllarda Kurban Bayramı dönüşünde münferit yerlerde birtakım mihraklar çıkıyordu. Özellikle şap hastalığında oluyordu. Bu yıl o da olmadı. O kadar temiziz ki Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden günlük bilgi alıyoruz. Bir vaka olsa mutlaka oraya gidecek. 2 gün önce İl Sağlık Müdürlüğü ile görüştüğümde hastanelerde bu olayla ilgili tanık olunan hiçbir şey yok. Sosyal medyada kurşunu ayağımıza değil kafamıza sıkıyoruz. Bu bölgedeki bütün insanlara zarar vermeyelim. Birtakım oyunlar oynanmaya çalışılıyor ama ne olduğunu ben de çözemiyorum. Özellikle gündeme getiriyorlar” ifadelerine yer verdi.

“Süt kaynatıldığında bulaşmaz”

                Ulusal basındaki bazı köşe yazarlarının süt ve süt ürünlerinin türevlerinde kullanılmaması ile ilgili yazılar yazdığını belirten Suiçmez; “Hastalıklı hayvandan alınan süt, kaynatılmadan içilirse geçmesi mümkündür. Ama süt mamul ürüne döndüyse, kaynatıldığı anda geçme şansı yok. Şarbon vakası insandan insana bulaşan bir hastalık değildir. Tehlikeli, ölümcül neticeleri olan bir vakadır ama tedavisi vardır. Hayvandan hayvana da birbirine temas etmediği sürece geçme şansı çok zayıftır. Bağlı sistemde bir hayvanda hastalık varsa, diğer hayvanlara temas etmediği sürece bulaşma şansı neredeyse yüzde 0’dır. Sağlıksız hayvanın mutlaka direkt temas etmesi lazım. Şarbon ya da herhangi bir vakada tedbir amaçlı 10 kilometre çapındaki bir alan karantinaya alınır ve aşı yapılır. Bu da rutindir ve bütün hayvansal hastalıklarda bir mihrak görüldüğünde mutlaka 10 kilometre çaptır. O bölgede karantina uygulanır ve aşılama yapılır. Özellikle Edirne’miz çok temizdir. Eti de, sütü de temizdir” dedi.

“Türkiye genelinde 180 odak var”

Hayvanların canlı olarak veya et olarak Türkiye’ye girmesinden önce Tarım ve Orman Bakanlığı’nın görevlendirdiğiveteriner hekim,zoo tekniker ve beslenme uzmanlarının denetiminden geçtiğini söyleyen Suiçmez;“Oradaki kontrolleri yapıyorlar. Bu konuda çok detaylı bilgim yok ancak şarbon mikrobu sadece ithal hayvandan gelecek diye bir durum yok. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın elinde Türkiye genelinde 180 civarında mihrak odaklar vardır. Çünkü bu mikrop 50 ile 60 yıla kadar toprakta kendini koruyabiliyor. Özellikle yazların çok sıcak ve kurak gittiği mevsimlerde meraya çıkan hayvanlarla bu mikrop toprak yüzeyine çıkıyor. Bağışıklık sistemi zayıf hayvanları yakalıyor. Kesilerek gelen etlerde şarbon olabileceğine hiç ihtimal vermiyorum. Öyle bir şeyin olması söz konusu olamaz. Gerekli tedbirler alınıyor. Bu konu da çok fazla gündemde tutulduğunda yanlış anlaşılmalara sebebiyet veriyor. Edirne’miz tertemizdir. Etini ve sütünü günlük takip ediyoruz” sözlerine yer verdi.

“Toplantıya bile katılamazdık”

                Suiçmez’in konuşmasının ardından aynı zamanda Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı da olan Erdal Akgün söz aldı. Akgün, konuşmasında Edirne ve Trakya’da çok uzun yıllardan beri hayvanlardaki herhangi bir hastalıktan dolayı insan sağlığını etkileyen hiçbir olayla karşılaşmamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek;“Başta yetiştiricilerimizin, üreten insanlarımızın, bizim, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’müzün bu konuyla ilgili ne kadar hassas çalışmalarımızın olduğunun bir göstergesidir. Kendini bilmez insanların bunları sosyal medyada paylaşımları kadar kötü bir şey yok. Böyle bir şey olmuş olsa, bizim için felaketin başlangıcı olur. Burada hayvan bakan insanların bu toplantıya katılması mümkün olmaz” dedi.

“Son geleceği yer Edirne’dir”

                Edirne ve Trakya’da hayvan hastalıkları ile ilgili herhangi bir olaya rastlanmadığını söyleyen Akgün; “İstanbul’a yakın 1-2 ilçede başka bir hastalıkla ilgili derhal yapılan müdahalelerde hastalıkların kontrol altına alınarak hiçbir yere yayılmadığını görüyoruz. Ülke genelinde bütün Tarım ve Orman İl Müdürlüklerinin Hayvan Sağlığı Şubeleri çok ciddi uğraşıyorlar. Gerek büyükbaşta, gerekse küçükbaşta yıl boyunca rutin kontroller sık aralıklarla yapılıyor. Bütün aşılamalar yapılıyor. Dünya çapında böyle bir şey olsa en son geleceği yer Edirne veya Trakya’dır. Edirne’mize gelen bütün misafirlerimiz de Edirne ve Trakya’da üretilen hayvansal ürünlerin hepsini gönül rahatlığıyla yiyebilir, içebilir. Böyle bir şey yoktur. Herkesin dikkatli açıklamalar yapmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ne olmuştu?

                Sosyal medyadan hafta başından itibaren yayılan ve asparagas olduğu açıklanan ifadelerde; “Şarbonda son bomba. Edirne’de Et ve Balık Kurumu’ndan ithal 50 sığır ölmüş. Köylüler ölü sığırları nehre atmışlar. Şarbon sporları onlarca yıl toprak ve suda yaşıyormuş. O derenin ulaştığı her yere şarbon yayılmış durumda. Şu anda tüm Trakya’nın karantina altına alınması konuşuluyor” sözlerine yer verilmişti. İfadeler, sosyal medya kullanıcılarında korku yaratması üzerine binlerce kişi tarafından paylaşılırken, pek çok kişi de ifadelerin doğru olmadığını belirterek tepki göstermişti.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1047 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.