Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne’ye çok yakışır - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne’ye çok yakışır 7.9.2018 - 09:49:03
Gün geçtikçe artan tüketime karşı ortaya çıkan çöp ve plastiğin doğaya zararlarına karşı insanoğlu çevreci proje arayışına devam ediyor. Plastiğe Hayır Platformu’ndaki çevre dostu çalışmaları ve sosyal medyadaki çevreci önerileriyle dikkat çeken Av. Fatih Altun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılacak pet şişeyi otomata atarak toplu taşıma kartına yükleme yapma uygulamasını Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a önererek; “Bu uygulama Edirne’ye çok yakışır” dedi.Edirne’ye çok yakışırPlastiğe Hayır Platformu’ndaki çevre dostu çalışmaları ve sosyal medyadaki çevreci önerileriyle dikkat çeken Av. Fatih Altun, sosyal medyada dikkat çeken doğa dostu bir öneriyi Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a sundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından pet şişelerin sokağa atılarak doğaya zarar vermesini önlemek amacıyla başlatılacak uygulamayı Gürkan’a öneren Av. Altun, Gürkan’dan olumlu cevap aldı.

Pet şişeyi otomata atarak‘İstanbulkart’a yükleme yapılabilecek uygulamayı Edirne Belediyesi’ne de öneren Av. Altun, çevreye duyarlı proje için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik etti. Av. Altun, uygulamanın Edirne’ye çok yakışacağını söyledi. Av. Altun’un önerisine kayıtsız kalmayan Gürkan ise ‘Hemen arkadaşlara baktırıyorum’ yorumunda bulundu.

Geri dönüşüm kültürünün oluşması ve plastik kullanımının azaltılması amaçlanan proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Av. Altun; “Plastiğe Hayır Grubu olarak uzun süredir, nehir kenarlarındaki başta plastik atıklar olmak üzere çöpleri toplamaya çalışıyorduk. Ancak bu faaliyetimiz çevredeki kirliliğin yanında oldukça sınırlı ve hatta sembolik kalıyordu. Bu uygulama ile pek çok insanın gönüllü olarak elindeki pet şişeleri geri dönüşüme kazandıracağını, dolayısı ile çevrenin daha temiz olacağını düşünüyorum. Belki de hurda toplayanlar gibi pet şişe toplayanlar bile olacaktır. Böylece doğaya daha az plastik atılmış olacak. Hem çevre temiz olacak, hem de özellikle denizlere karışan plastiklerden zarar gören canlıları biraz daha korumuş olacağız” ifadelerine yer verdi.

“Plastik kullanımı en az düzeye indirilmeli”

Uygulamanın oldukça fazla turist çeken bir il olarak Edirne’ye çok yakışabileceğini belirten Av. Altun; “Böylece hem Edirnelilerin, hem de dışarıdan gelen yurttaşlarımızın çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Son olarak şunu söylemeliyim ki, asıl hedef plastik kullanımını mümkün olan en az düzeye indirmek olmalıdır. İşte bu proje, o asıl hedefe yönelik bir bilinçlenme safhası olarak büyük katkı sağlar diye düşünüyorum” dedi.

“Umarım hayata geçirilebilir”

Av. Altun, sosyal medyadaki önerisine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın geri dönüş yapmasını olumlu bulduğunu söyleyerek; “Belediye Başkanımızın 5 dakika içinde dönüş yapması ve projeyi inceleteceğini söylemesi elbette ki çok olumlu bir durum. Aslında sivil toplum kuruluşları ya da gönüllüleri yerel yönetimle ve hatta devlet kurumları ile bir şekilde ilişki içinde olabilmeli ve mümkünse birlikte proje yapabilmeli. Umarım bu proje hayata geçirilir” sözlerine yer verdi.

“Zamlı tarifeler motivasyon sağlar”

Edirne Belediye Meclisi’nin önceki gün düzenlenen toplantısında Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS)’ne yüzde 12.54 zam kararı ile öğrenci 1.81 TL, sivil 2.54 TL, nakit biniş 3 TL olan tarifelerinin ardından uygulamanın motivasyon sağlayabileceğini söyleyen Av. Altun; “Projenin nasıl uygulanacağı ve maddi olarak ne kadar katkı sağlayacağını görmeden bu konuda bir şey söyleyemeyiz. Ama mutlaka bir motivasyon sağlar” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2462 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.