Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne’ye çok yakışır - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne’ye çok yakışır 7.9.2018 - 09:49:03
Gün geçtikçe artan tüketime karşı ortaya çıkan çöp ve plastiğin doğaya zararlarına karşı insanoğlu çevreci proje arayışına devam ediyor. Plastiğe Hayır Platformu’ndaki çevre dostu çalışmaları ve sosyal medyadaki çevreci önerileriyle dikkat çeken Av. Fatih Altun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılacak pet şişeyi otomata atarak toplu taşıma kartına yükleme yapma uygulamasını Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a önererek; “Bu uygulama Edirne’ye çok yakışır” dedi.Edirne’ye çok yakışırPlastiğe Hayır Platformu’ndaki çevre dostu çalışmaları ve sosyal medyadaki çevreci önerileriyle dikkat çeken Av. Fatih Altun, sosyal medyada dikkat çeken doğa dostu bir öneriyi Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a sundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından pet şişelerin sokağa atılarak doğaya zarar vermesini önlemek amacıyla başlatılacak uygulamayı Gürkan’a öneren Av. Altun, Gürkan’dan olumlu cevap aldı.

Pet şişeyi otomata atarak‘İstanbulkart’a yükleme yapılabilecek uygulamayı Edirne Belediyesi’ne de öneren Av. Altun, çevreye duyarlı proje için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik etti. Av. Altun, uygulamanın Edirne’ye çok yakışacağını söyledi. Av. Altun’un önerisine kayıtsız kalmayan Gürkan ise ‘Hemen arkadaşlara baktırıyorum’ yorumunda bulundu.

Geri dönüşüm kültürünün oluşması ve plastik kullanımının azaltılması amaçlanan proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Av. Altun; “Plastiğe Hayır Grubu olarak uzun süredir, nehir kenarlarındaki başta plastik atıklar olmak üzere çöpleri toplamaya çalışıyorduk. Ancak bu faaliyetimiz çevredeki kirliliğin yanında oldukça sınırlı ve hatta sembolik kalıyordu. Bu uygulama ile pek çok insanın gönüllü olarak elindeki pet şişeleri geri dönüşüme kazandıracağını, dolayısı ile çevrenin daha temiz olacağını düşünüyorum. Belki de hurda toplayanlar gibi pet şişe toplayanlar bile olacaktır. Böylece doğaya daha az plastik atılmış olacak. Hem çevre temiz olacak, hem de özellikle denizlere karışan plastiklerden zarar gören canlıları biraz daha korumuş olacağız” ifadelerine yer verdi.

“Plastik kullanımı en az düzeye indirilmeli”

Uygulamanın oldukça fazla turist çeken bir il olarak Edirne’ye çok yakışabileceğini belirten Av. Altun; “Böylece hem Edirnelilerin, hem de dışarıdan gelen yurttaşlarımızın çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Son olarak şunu söylemeliyim ki, asıl hedef plastik kullanımını mümkün olan en az düzeye indirmek olmalıdır. İşte bu proje, o asıl hedefe yönelik bir bilinçlenme safhası olarak büyük katkı sağlar diye düşünüyorum” dedi.

“Umarım hayata geçirilebilir”

Av. Altun, sosyal medyadaki önerisine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın geri dönüş yapmasını olumlu bulduğunu söyleyerek; “Belediye Başkanımızın 5 dakika içinde dönüş yapması ve projeyi inceleteceğini söylemesi elbette ki çok olumlu bir durum. Aslında sivil toplum kuruluşları ya da gönüllüleri yerel yönetimle ve hatta devlet kurumları ile bir şekilde ilişki içinde olabilmeli ve mümkünse birlikte proje yapabilmeli. Umarım bu proje hayata geçirilir” sözlerine yer verdi.

“Zamlı tarifeler motivasyon sağlar”

Edirne Belediye Meclisi’nin önceki gün düzenlenen toplantısında Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS)’ne yüzde 12.54 zam kararı ile öğrenci 1.81 TL, sivil 2.54 TL, nakit biniş 3 TL olan tarifelerinin ardından uygulamanın motivasyon sağlayabileceğini söyleyen Av. Altun; “Projenin nasıl uygulanacağı ve maddi olarak ne kadar katkı sağlayacağını görmeden bu konuda bir şey söyleyemeyiz. Ama mutlaka bir motivasyon sağlar” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1488 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Önce dağıttı, sonra yedi Önce dağıttı, sonra yedi 22.9.2018
Ustadan çırağa şed kuşandılar Ustadan çırağa şed kuşandılar 22.9.2018
Edirne’ye 360 derece çevre yolu Edirne’ye 360 derece çevre yolu 22.9.2018
Millet Kıraathanesi’nin ilk ziyaretçisi Millet Kıraathanesi’nin ilk ziyaretçisi 22.9.2018
26 yıl sonra yeniden 26 yıl sonra yeniden 21.9.2018
Hedef bin üzeri imza Hedef bin üzeri imza 21.9.2018
Altın demişler, esrar çıktı Altın demişler, esrar çıktı 21.9.2018
Hayvana tecavüz iddiası Hayvana tecavüz iddiası 21.9.2018
Unutulduk ey halkım! Unutulduk ey halkım! 21.9.2018
Gün batımında kürek çektiler Gün batımında kürek çektiler 20.9.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 33
Web Siteleri 52
Facebook 69
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 164 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİLMEK HAKKIMIZ DEĞİL Mİ?
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Ha..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.