Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ekmeği de yapılıyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Ekmeği de yapılıyor 7.9.2018 - 09:47:32
Son yıllarda Edirne’deki Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen ve “Siyah-1” adı verilen siyah pirincin ekmeği de yapıldı. Yüksek antioksidan ve düşük şeker içeren siyah pirinç hem pilav hem de ekmek olarak diyet yapanlara öneriliyor.Ekmeği de yapılıyor


Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde geliştirilen ve “Siyah-1” adıyla tescil ettirilen siyah pirinç ve ondan elde edilen un ile yapılan ekmek Çeltik Tarla Günlerinde tanıtıldı ve büyük beğeni aldı.

Ziraat Mühendisi Dr. Halil Sürek öncülüğünde ve Çeltik Uzmanı Hasan Kuşku’nun yoğun çalışmaları sonucu Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde geliştirilen ve “Siyah-1” adıyla tescil edilen pirincin besin değerleri yapılan tahlillerde son derece yüksek çıktı. Siyah pirinç bundan yaklaşık 2000 yıl önce Çin hükümdarları tarafından ”İmparator Pirinci” olarak biliniyor ve tüketiliyordu. Siyah pirincin üretiminde yoğun çalışmaları bulunan uzman Hasan Kuşku, yüksek besin değerlerini düşünerek siyah pirincin ununu tam buğday unuyla karıştırarak önce evde ekmek yapmayı denedi daha sonra tarla günleri için bir fırından yardım isteyerek yaptığı ekmekler, Çeltik Tarla Günlerinde tadına bakanlar tarafından büyük beğeni kazandı.

Yüksek antioksidan

Kuşku; yaptığı açıklamada “Siyah-1 adıyla tescil ettirdiğimiz pirinç unuyla elde ettiğimiz ekmek yüzde 20-25 siyah pirinç, yüzde 75-80 tam buğday unu karışımıyla elde edildi. Besin ve mineral değerleri çok yüksek olan bu siyah pirinç, Çin imparatorlarının daha önce tükettiği ‘İmparator Pirinci’ diye bilinen bir tür siyah pirinç. Biz bunun üretimini yapmaya başladık, anlaşma yaptığımız bir firma da geliştirdiğimiz tohumluğunu piyasaya sürmeye başladı. Siyah pirinç, antioksidan içeriği çok yüksek bir çeşit. Bilindiği gibi pirinçte genelde şeker hastalarına pek tavsiye edilmez ama bunda öyle bir durum yok. Bizim geliştirmiş olduğumuz ekmek aynı zamanda diyet ekmeği özelliğini taşımaktadır. Siyah pirincin zengin besin değerini düşünerek ekmek ve birçok unlu mamulde kullanılabileceği fikri gelişti. Önce evde denedik ve sonrasında Çeltik Tarla Gününde bir fırından da yardım alarak bu ekmeği ürettik. Bu pirinçteki besin değerleriniCanan Karatay hocam gördüğünde kesin tavsiye edecektir. Siyah pirinç diğer pirinçlere göre daha az verim veriyor ama marketlerde gördüğümüz satış fiyatları, beyaz pirince göre hayli yüksek. Bu bağlamda, üreticiyi de memnun edeceği düşünülüyor” dedi.

Şeker oranı düşük

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Toplumda, beslenme alışkanlığı ve bilincinin değişmesi sonucu, tüketicilerimiz beyaz pirincin yanında, siyah pirinçgibi farklı pirinç türlerine de diyetlerinde yer vermeye başlamışlardır. Bu nedenle tüketicilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla, 2010 yılında Trakya Tarımsal Araştırma Enstitümüzde, siyah pirinç konusunda çeşit geliştirme çalışmalarına başlanmıştır. Bunun sonucu, ilk siyah pirinç çeşidimiz, 2015 yılında ‘Siyah-1’ ismiyle tescil edilmiştir. Enstitümüzdesiyah, kırmızı ve kahverengi pirinç çeşitleri geliştirme çabaları devam etmektedir. Siyah pirinç, yüksek seviyede antioksidan içermektedir. Aynı zamanda beyaz pirinçlerden daha fazla hazmedilebilir selüloz ve B vitamini içermektedir. Şeker oranı antioksidan içeren diğer besin maddelerinden daha düşüktür. Bu nedenle şeker hastalarına tavsiye edilir. Siyah pirinç lysine başta olmak üzere, aminoasit içeriği bakımından beyaz pirinçten daha yüksek değerlere sahiptir. Siyah pirincin çinko, demir, fosfor, kalsiyum ve magnezyum içeriği beyaz pirinçten daha yüksektir. Siyah pirinç, beyaz pirince oranla daha yüksek besin maddesi içeriğine sahiptir. Bu nedenle, diyetlerde yer alması tavsiye edilir.”Kaynak: Şener ŞENTÜRK 676 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.