Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
O ‘tweet’ asparagas çıktı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
O ‘tweet’ asparagas çıktı 7.9.2018 - 09:45:42
Dünyanın en ünlü mesaj ve paylaşım sitesi twitter’da “Şarbonda son bomba; Edirne’de Et ve Balık Kurumu’ndan ithal 50 sığır ölmüş. Şu anda tüm Trakya’nın karantina altına alınması konuşuluyor” şeklindeki mesaj üzerine Edirneliler dün infiale kapılarak gün boyu iç rahatlatıcı bir açıklama beklediler.Vatandaşlar yerel yayın organlarını arayarak bilgi almaya çalıştılar. Tarım ve Orman Edirne İl Müdürü Atilla Bayazıt sosyal medyada yer alan şarbonla ilgili iddiaların asparagas haber olduğunu belirtti.   O ‘tweet’ asparagas çıktıTarım ve Orman Edirne İl Müdürü Atilla Bayazıt ve Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, sosyal medyada yayılan Edirne’de şarbon vakası iddialarına sert tepki gösterdiler. Bayazıt, sosyal medyadan yayılan iddialara hiç kimsenin inanmaması gerektiğini belirterek, iddianın asparagas olduğunu söyledi. Akgün ise iddiayı kimsenin dikkate almaması gerektiğini ifade ederek; “Bu tamamen çamur hareketidir” dedi.

Büyükdöllük Köyü ziyareti sırasında ulaştığımız Tarım ve Orman Edirne İl Müdürü Atilla Bayazıt, sosyal medyada yayılan iddiaları kendisinin de gördüğünü ifade ederek; “Edirne’de böyle bir durum yok. 50 tane hayvanın ölerek vatandaşın nehre atması mümkün mü? Bir hayvanın tanesi 15 bin TL. Bunların tazminatı var. Köylümüz hayvanının bir yerine bir şey olduğu zaman bile bize haber veriyor. 50 tane hayvan ölecek ve nehre atacaklar, bu ifadelerden sahte olduğu belli. Böyle bir şey yok. Sosyal medyada paylaşıldığını ben de gördüm. Sahte olmasına rağmen bugün talimat verdim ve Meriç Nehri kıyısını Kapıkule’ye kadar taradılar. Böyle bir şeyin olmasına ihtimal vermiyorum. Hayvanı ölen vatandaş ilgili kuruma haber vermez mi? Kimseye haber vermeden 50 tane hayvanı nehre mi atacak?” sözlerine yer verdi.

Bayazıt, Edirne’nin hiçbir köyünden Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne şarbon vakasıyla ilgili ihbar gelmediğini açıklayarak; “Ben de şu anda köylerimizde geziyorum ve Büyükdöllük köyündeyim. Köylülerimiz bir tane hayvanı ölse bile bize haber verirler. Biz de teşhisimizi anında yapıyoruz. Gerekirse laboratuvara göndeririz. Gereken ne ise yaparız. Eğer şarbondan dolayı öldüğü tespit edilirse zaten parasını alacak. Neden nehre atsın? Kesin teşhis koyulduktan sonra zaten gereken ne ise yapıyoruz. Vatandaşlarımız sosyal medyadan yayılan bu yalana kesinlikle inanmasınlar. Edirne’de bu konuda tespit ettiğimiz bir vaka yok” dedi.

“İddialar asparagastır”

Şarbon hastalığının farklı şehirlerde görülse bile lokal bir hastalık olduğuna dikkat çeken Bayazıt; “Yayılan bir şey değildir. Önlem olarak da durumu anında tespit edip ne gerekiyorsa yaparız. Bu konuda ekip olarak her türlü duruma hazırız. Şu anda böyle bir tehlike de yok. Herhangi bir hastalık durumunda anında ekiplerimiz tarafından değerlendirilir. Küçük bir vaka bile olsa da atlamayız. Ama bugüne kadar vatandaşlarımızda böyle bir talep yok. Köylerdeki her işletmede ekiplerimiz ayrı ayrı görevlidir. Herhangi bir problemde üretici, ekiplerimizi arayabilir. Bu konuda altyapımızı da oluşturduk. BU nedenle sosyal medyadan yayılan iddia tamamen asparagastır” ifadelerine yer verdi.

“Tamamen çamur hareketidir”

Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün ise sosyal medyadan yayılan iddiaların dikkate alınmaması gerektiğini söyleyerek; “Böyle bir şey yok. Bu tamamen çamur hareketidir. Silivri’de bir tane hayvanda şüphe vakası yaşandı. O da zaten kontrol altında. Yayılması da mümkün değil” dedi.

Sosyal medyada yaşananlar

Sosyal medyadan önceki gün yayılan ve asparagas olduğu açıklanan ifadelerde; “Şarbonda son bomba. Edirne’de Et ve Balık Kurumu’ndan ithal 50 sığır ölmüş. Köylüler ölü sığırları nehre atmışlar. Şarbon sporları onlarca yıl toprak ve suda yaşıyormuş. O derenin ulaştığı her yere şarbon yayılmış durumda. Şu anda tüm Trakya’nın karantina altına alınması konuşuluyor” sözlerine yer verilmişti. İfadeler, sosyal medya kullanıcılarında korku yaratması üzerine binlerce kişi tarafından paylaşılırken, pek çok kişi de ifadelerin doğru olmadığını belirterek tepki göstermişti.

Asparagas haber nedir?

Asparagas kelimesinin özellikle basın dünyasındaki anlamı; “gazetecilikte, gerçekmiş gibi yayımlanan uydurma, düzmece haber” demektir. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1903 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.