Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
O ‘tweet’ asparagas çıktı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
O ‘tweet’ asparagas çıktı 7.9.2018 - 09:45:42
Dünyanın en ünlü mesaj ve paylaşım sitesi twitter’da “Şarbonda son bomba; Edirne’de Et ve Balık Kurumu’ndan ithal 50 sığır ölmüş. Şu anda tüm Trakya’nın karantina altına alınması konuşuluyor” şeklindeki mesaj üzerine Edirneliler dün infiale kapılarak gün boyu iç rahatlatıcı bir açıklama beklediler.Vatandaşlar yerel yayın organlarını arayarak bilgi almaya çalıştılar. Tarım ve Orman Edirne İl Müdürü Atilla Bayazıt sosyal medyada yer alan şarbonla ilgili iddiaların asparagas haber olduğunu belirtti.   O ‘tweet’ asparagas çıktıTarım ve Orman Edirne İl Müdürü Atilla Bayazıt ve Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, sosyal medyada yayılan Edirne’de şarbon vakası iddialarına sert tepki gösterdiler. Bayazıt, sosyal medyadan yayılan iddialara hiç kimsenin inanmaması gerektiğini belirterek, iddianın asparagas olduğunu söyledi. Akgün ise iddiayı kimsenin dikkate almaması gerektiğini ifade ederek; “Bu tamamen çamur hareketidir” dedi.

Büyükdöllük Köyü ziyareti sırasında ulaştığımız Tarım ve Orman Edirne İl Müdürü Atilla Bayazıt, sosyal medyada yayılan iddiaları kendisinin de gördüğünü ifade ederek; “Edirne’de böyle bir durum yok. 50 tane hayvanın ölerek vatandaşın nehre atması mümkün mü? Bir hayvanın tanesi 15 bin TL. Bunların tazminatı var. Köylümüz hayvanının bir yerine bir şey olduğu zaman bile bize haber veriyor. 50 tane hayvan ölecek ve nehre atacaklar, bu ifadelerden sahte olduğu belli. Böyle bir şey yok. Sosyal medyada paylaşıldığını ben de gördüm. Sahte olmasına rağmen bugün talimat verdim ve Meriç Nehri kıyısını Kapıkule’ye kadar taradılar. Böyle bir şeyin olmasına ihtimal vermiyorum. Hayvanı ölen vatandaş ilgili kuruma haber vermez mi? Kimseye haber vermeden 50 tane hayvanı nehre mi atacak?” sözlerine yer verdi.

Bayazıt, Edirne’nin hiçbir köyünden Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne şarbon vakasıyla ilgili ihbar gelmediğini açıklayarak; “Ben de şu anda köylerimizde geziyorum ve Büyükdöllük köyündeyim. Köylülerimiz bir tane hayvanı ölse bile bize haber verirler. Biz de teşhisimizi anında yapıyoruz. Gerekirse laboratuvara göndeririz. Gereken ne ise yaparız. Eğer şarbondan dolayı öldüğü tespit edilirse zaten parasını alacak. Neden nehre atsın? Kesin teşhis koyulduktan sonra zaten gereken ne ise yapıyoruz. Vatandaşlarımız sosyal medyadan yayılan bu yalana kesinlikle inanmasınlar. Edirne’de bu konuda tespit ettiğimiz bir vaka yok” dedi.

“İddialar asparagastır”

Şarbon hastalığının farklı şehirlerde görülse bile lokal bir hastalık olduğuna dikkat çeken Bayazıt; “Yayılan bir şey değildir. Önlem olarak da durumu anında tespit edip ne gerekiyorsa yaparız. Bu konuda ekip olarak her türlü duruma hazırız. Şu anda böyle bir tehlike de yok. Herhangi bir hastalık durumunda anında ekiplerimiz tarafından değerlendirilir. Küçük bir vaka bile olsa da atlamayız. Ama bugüne kadar vatandaşlarımızda böyle bir talep yok. Köylerdeki her işletmede ekiplerimiz ayrı ayrı görevlidir. Herhangi bir problemde üretici, ekiplerimizi arayabilir. Bu konuda altyapımızı da oluşturduk. BU nedenle sosyal medyadan yayılan iddia tamamen asparagastır” ifadelerine yer verdi.

“Tamamen çamur hareketidir”

Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün ise sosyal medyadan yayılan iddiaların dikkate alınmaması gerektiğini söyleyerek; “Böyle bir şey yok. Bu tamamen çamur hareketidir. Silivri’de bir tane hayvanda şüphe vakası yaşandı. O da zaten kontrol altında. Yayılması da mümkün değil” dedi.

Sosyal medyada yaşananlar

Sosyal medyadan önceki gün yayılan ve asparagas olduğu açıklanan ifadelerde; “Şarbonda son bomba. Edirne’de Et ve Balık Kurumu’ndan ithal 50 sığır ölmüş. Köylüler ölü sığırları nehre atmışlar. Şarbon sporları onlarca yıl toprak ve suda yaşıyormuş. O derenin ulaştığı her yere şarbon yayılmış durumda. Şu anda tüm Trakya’nın karantina altına alınması konuşuluyor” sözlerine yer verilmişti. İfadeler, sosyal medya kullanıcılarında korku yaratması üzerine binlerce kişi tarafından paylaşılırken, pek çok kişi de ifadelerin doğru olmadığını belirterek tepki göstermişti.

Asparagas haber nedir?

Asparagas kelimesinin özellikle basın dünyasındaki anlamı; “gazetecilikte, gerçekmiş gibi yayımlanan uydurma, düzmece haber” demektir. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1711 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şiddet hepimizi öldürüyor Şiddet hepimizi öldürüyor 21.1.2019
Uymaz’a Pomak desteği Uymaz’a Pomak desteği 21.1.2019
Sokakta yangın var Sokakta yangın var 21.1.2019
CHP adaylarını belirliyor CHP adaylarını belirliyor 21.1.2019
Haberim yok ama şüphelendim Haberim yok ama şüphelendim 21.1.2019
Trakya Birlik’te beyaz dönem Trakya Birlik’te beyaz dönem 21.1.2019
Hattati memleketinde bir hattat Hattati memleketinde bir hattat 21.1.2019
CİMER’e KYK şikâyeti CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019
Öykü’nün umudu için Öykü’nün umudu için 18.1.2019
Uymaz’dan kadınlara müjde Uymaz’dan kadınlara müjde 17.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Durumdan vazife çıkarmak
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.