Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
"İçtik ama satmadık" - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
"İçtik ama satmadık" 6.9.2018 - 10:05:52
Edirne'de uyuşturucu ticareti yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 10’u tutuklu 25 sanık yeniden hakim karşısına çıktı. Sanıklar, önceki celselerde yaptıkları “Satıcı değil, içiciyiz” yönündeki savunmalarını bu celsede de tekrarladı.

Edirne Jandarma Komutanlığı, geçen yıl Keşan ve İpsala ilçelerinde uyuşturucu sattığı öne sürülen bir grubu takibe aldı. Teknik takibin ardından düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 21'i tutuklanarak cezaevine konuldu. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 2'si kadın 22 şüpheli için Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde “Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama”, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma”, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Tehdit” ve “Basit yaralama” suçlarından dava açıldı.

Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar A. A., C. B., E. D.,S. U., T. K., Y. Ö. ve Y. D. ile başka bir mahkemede yargılandıkları dosyadan birleştirilme kararı verilen tutuklu sanıklar S. K., M. K. ve Y. U. katıldı. Tutuksuz sanıklar A. T., A. C. K., D. D., G. K., İ. E., İ. Ç., S. Ö. ve V. S. ile sanık avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.
Duruşma savcısının önceki celse verdiği esas hakkındaki görüşünü tekrarlaması üzerine, mahkeme heyeti duruşma salonunda hazır bulunan sanıklardan esasa ilişkin savunmalarını sordu.
Suçlamaları kabul etmediler
Tutuklu sanık Y. U., uyuşturucu madde sattığı yönündeki suçlamayı kabul etmediğini tekrar ederek, “Ben kimseye uyuşturucu satmadım, temin etmedim. Tapelerden bellidir. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.
Tutuklu sanık A. A., da daha önce içicilikten ceza aldığını belirterek, kimseye uyuşturucu madde satmadığını ve temin etmediğini ifade etti. Bir diğer tutuklu sanık Y. Ö. de evinde yapılan aramada kokain maddesi ele geçirildiğini ancak dosyadaki maddenin eroin olduğunu ifade ederek, “İddiaların hiç birini kabul etmiyorum. Uyuşturucu ticareti yapmadım. İçiciyim” diye konuştu. 18 aydır tutuklu olduğunu belirten sanık C. B. de “Uyuşturucu madde kullandığımı her seferinde açık bir şekilde beyan ettim, gizlemedim. 18 aydır ailem dışarıda mağdur, önce tahliyemi sonra beraatımı talep ediyorum” ifadelerini kullandı.
“Sadece kullandık”
Tutuklu sanık E. D. de savunmasında uyuşturucu madde satmadığını ve temin etmediğini ifade ederken, bir diğer tutuklu sanık T. K. “Uyuşturucu madde satmadım. İçtiğim için pişmanım” şeklinde savunma yaptı. Tutuklu sanık Y. D., “Ben bu işi yapmadım” şeklinde savunma yaparken, tutuklu sanık S. U., 18 aydır tutuklu olduğunu ifade ederek, mahkeme heyetinden tahliyesini talep etti. Tutuklu sanık M. K., kimseye uyuşturucu satmadığını belirterek, “Sadece kullandım. Bu yaşıma kadar sabıkam yoktur. Benim kendime karşı işlediğim bir suçtan dolayı ailem de ceza çekmektedir. Eşim, çocuklarım mağdur oldu” dedi.

Tutuklu sanık S. K. de suçlamaların hiçbirini kabul etmediğini ifade ederek, “İçici olduğum ortadadır, ailemle birlikte mağdurum” şeklinde savunma yaptı. Duruşma salonunda hazır bulunan tutuksuz sanıklar, suçlamaları kabul etmediklerini ifade ederek sadece içici olduklarını ileri sürdü. Duruşma, sanık avukatlarının savunmalarıyla devam etti.
Dosya heyetçe incelenecek
Savunmaların ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından açıkladığı kararında heyet değişikliği nedeniyle ve dosyanın kapsamlı olması nedeniyle sanıklara son sözlerini sormadan önce dosyanın heyetçe incelemeye alınmasına karar vererek; yargılamayı ileri bir tarihe erteledi. Heyet, ayrıca tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verdi.
Ne ceza istenmişti?
Duruşma savcısı önceki celse belirttiği esas hakkındaki görüşünde 25 sanığın da “Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlam” suçunu işledikleri sabit sayılarak, TCK’nın 188/3 ve 188/4 maddeleri gereğince ayrı ayrı cezalandırılmaları talep etmişti.
Duruşma savcısı ayrıca, sanıklar H. U. ve S. U.’nun üzerlerine atılı “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Basit yaralama” ve “Tehdit” suçlarının unsurları oluşmadığından bu suçlardan beraatlarına; sanık D. K.’nin üzerine atılı “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma” suçundan beraatına; sanıklar S. Ö., Y. Ö. ve Y. D.’nin “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma” suçundan ayrı ayrı cezalandırılmalarını talep etmişti.Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 850 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şiddet hepimizi öldürüyor Şiddet hepimizi öldürüyor 21.1.2019
Uymaz’a Pomak desteği Uymaz’a Pomak desteği 21.1.2019
Sokakta yangın var Sokakta yangın var 21.1.2019
CHP adaylarını belirliyor CHP adaylarını belirliyor 21.1.2019
Haberim yok ama şüphelendim Haberim yok ama şüphelendim 21.1.2019
Trakya Birlik’te beyaz dönem Trakya Birlik’te beyaz dönem 21.1.2019
Hattati memleketinde bir hattat Hattati memleketinde bir hattat 21.1.2019
CİMER’e KYK şikâyeti CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019
Öykü’nün umudu için Öykü’nün umudu için 18.1.2019
Uymaz’dan kadınlara müjde Uymaz’dan kadınlara müjde 17.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Durumdan vazife çıkarmak
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.