Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
"İçtik ama satmadık" - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
"İçtik ama satmadık" 6.9.2018 - 10:05:52
Edirne'de uyuşturucu ticareti yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 10’u tutuklu 25 sanık yeniden hakim karşısına çıktı. Sanıklar, önceki celselerde yaptıkları “Satıcı değil, içiciyiz” yönündeki savunmalarını bu celsede de tekrarladı.

Edirne Jandarma Komutanlığı, geçen yıl Keşan ve İpsala ilçelerinde uyuşturucu sattığı öne sürülen bir grubu takibe aldı. Teknik takibin ardından düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 21'i tutuklanarak cezaevine konuldu. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 2'si kadın 22 şüpheli için Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde “Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama”, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma”, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Tehdit” ve “Basit yaralama” suçlarından dava açıldı.

Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar A. A., C. B., E. D.,S. U., T. K., Y. Ö. ve Y. D. ile başka bir mahkemede yargılandıkları dosyadan birleştirilme kararı verilen tutuklu sanıklar S. K., M. K. ve Y. U. katıldı. Tutuksuz sanıklar A. T., A. C. K., D. D., G. K., İ. E., İ. Ç., S. Ö. ve V. S. ile sanık avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.
Duruşma savcısının önceki celse verdiği esas hakkındaki görüşünü tekrarlaması üzerine, mahkeme heyeti duruşma salonunda hazır bulunan sanıklardan esasa ilişkin savunmalarını sordu.
Suçlamaları kabul etmediler
Tutuklu sanık Y. U., uyuşturucu madde sattığı yönündeki suçlamayı kabul etmediğini tekrar ederek, “Ben kimseye uyuşturucu satmadım, temin etmedim. Tapelerden bellidir. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.
Tutuklu sanık A. A., da daha önce içicilikten ceza aldığını belirterek, kimseye uyuşturucu madde satmadığını ve temin etmediğini ifade etti. Bir diğer tutuklu sanık Y. Ö. de evinde yapılan aramada kokain maddesi ele geçirildiğini ancak dosyadaki maddenin eroin olduğunu ifade ederek, “İddiaların hiç birini kabul etmiyorum. Uyuşturucu ticareti yapmadım. İçiciyim” diye konuştu. 18 aydır tutuklu olduğunu belirten sanık C. B. de “Uyuşturucu madde kullandığımı her seferinde açık bir şekilde beyan ettim, gizlemedim. 18 aydır ailem dışarıda mağdur, önce tahliyemi sonra beraatımı talep ediyorum” ifadelerini kullandı.
“Sadece kullandık”
Tutuklu sanık E. D. de savunmasında uyuşturucu madde satmadığını ve temin etmediğini ifade ederken, bir diğer tutuklu sanık T. K. “Uyuşturucu madde satmadım. İçtiğim için pişmanım” şeklinde savunma yaptı. Tutuklu sanık Y. D., “Ben bu işi yapmadım” şeklinde savunma yaparken, tutuklu sanık S. U., 18 aydır tutuklu olduğunu ifade ederek, mahkeme heyetinden tahliyesini talep etti. Tutuklu sanık M. K., kimseye uyuşturucu satmadığını belirterek, “Sadece kullandım. Bu yaşıma kadar sabıkam yoktur. Benim kendime karşı işlediğim bir suçtan dolayı ailem de ceza çekmektedir. Eşim, çocuklarım mağdur oldu” dedi.

Tutuklu sanık S. K. de suçlamaların hiçbirini kabul etmediğini ifade ederek, “İçici olduğum ortadadır, ailemle birlikte mağdurum” şeklinde savunma yaptı. Duruşma salonunda hazır bulunan tutuksuz sanıklar, suçlamaları kabul etmediklerini ifade ederek sadece içici olduklarını ileri sürdü. Duruşma, sanık avukatlarının savunmalarıyla devam etti.
Dosya heyetçe incelenecek
Savunmaların ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından açıkladığı kararında heyet değişikliği nedeniyle ve dosyanın kapsamlı olması nedeniyle sanıklara son sözlerini sormadan önce dosyanın heyetçe incelemeye alınmasına karar vererek; yargılamayı ileri bir tarihe erteledi. Heyet, ayrıca tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verdi.
Ne ceza istenmişti?
Duruşma savcısı önceki celse belirttiği esas hakkındaki görüşünde 25 sanığın da “Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlam” suçunu işledikleri sabit sayılarak, TCK’nın 188/3 ve 188/4 maddeleri gereğince ayrı ayrı cezalandırılmaları talep etmişti.
Duruşma savcısı ayrıca, sanıklar H. U. ve S. U.’nun üzerlerine atılı “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Basit yaralama” ve “Tehdit” suçlarının unsurları oluşmadığından bu suçlardan beraatlarına; sanık D. K.’nin üzerine atılı “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma” suçundan beraatına; sanıklar S. Ö., Y. Ö. ve Y. D.’nin “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma” suçundan ayrı ayrı cezalandırılmalarını talep etmişti.Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 962 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.