Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
En ‘ateşli’ Meclis - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
En ‘ateşli’ Meclis 6.9.2018 - 10:00:56
Edirne İl Genel Meclisi’nin Eylül ayı üçüncü birleşimini ziyaret eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, toplantıda söz alarak konuşma yaptı. Gaytancıoğlu,AK Parti politikalarının doların ateşini düşürmediğini söylediği sırada AK Partili Üyeler Nedret Akbulut ve MustafaSuiçmez tepki gösterdiler. Tartışmanın büyümesi üzerine Akbulut ve Suiçmez, Meclis’i terk ettiler.En ‘ateşli’ MeclisEdirne İl Genel Meclisi’nin Eylül ayı üçüncü birleşimi, Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıya, Meclis’e ziyaret gerçekleştiren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Nedim İşcan, CHP Keşan İlçe Başkanı Salim Yatıkçı ve yönetim kurulu üyeleri de katıldılar.

Yoklama ve bir önceki toplantıya ait tutanakların okunması ile başlayan toplantıda Meclis Başkanı Geçmiş, toplantıdaki ilk konuşmayı Milletvekili Gaytancıoğlu’na verdi. Ziyaretinde Meclis’e seslenen Gaytancıoğlu, Edirne İl Genel Meclisi Üyeleri’nin 4,5 yıldan bu yana görev yaparak tecrübelendiklerini söyleyerek; “Ciddi anlamda köylerin sıkıntılarını tespit edip, elinizdeki olanaklarla en iyi şekilde çalışıyorsunuz. Hangi köyün, neye ihtiyacı varsa çözmeye çalışıyorsunuz. Daha iyi bir konumda olsak, daha da güçlensek, köylerimiz daha da yaşanabilir bir hale gelse çok daha iyi olur” ifadelerine yer verdi.

Gaytancıoğlu, konuşmasında istatistiklere dikkat çekerek; “Türkiye’de 81 milyon kişi yaşıyoruz. 81 milyonun yaş ortalaması 29. Yani genç bir nüfusuz. Genç bir nüfus; güzel, üretken, iyi eğitildiği zaman dünyada sayılı ülkelerden biri haline gelebileceğiniz bir nüfustur. Ancak kırsaldaki nüfusun da yaş ortalaması 54. Bunu da çok dikkatle değerlendirmek lazım. Gün geçtikçe kırsalın boşaldığını görüyoruz. Köyden kente göç olduğunu istatistikler bize söylüyor. Örneğin; Tekirdağ’a baktığımızda 20 sene önce bizimle aynı nüfusa sahipti. Ama 20 sene aradan geçince nüfusu birden bire 600 bin kişi birden artabiliyor. Bu, nüfus artışıyla mı oldu? Hayır, göç ile oldu. Göçü, Trakya’nın Edirne ve Kırklareli gibi illerinin ilçelerinden ve Anadolu’nun çeşitli illerinden aldığını görüyoruz” dedi.

“Fiyatlara sevinelim mi, üzülelim mi?”

Göçün nedenlerini açıklayan Gaytancıoğlu; “Çünkü son yıllarda kırsala yönelik politikalarda ciddi sıkıntıların olduğunu görüyoruz. ‘Siyaset yapmayın’ diyeceksiniz ama bunun siyasetle bir ilgisi yok. Rakamlara baktığınızda zaten ortaya çıkıyor. Türkiye, 10 sene önce hiç buğday, arpa, mısır, soya, tütün, pamuk ithal etmezken, şu anda ithal etmeden duramıyor. Yıllardır yağlı tohumlu bitkilerde ithalatçıydık. 500 milyon dolarla başladı. ‘Açığımızı kapatalım’ dedik, şu anda 4,5 milyar dolar ithalat yapıyoruz ve geçtiğimiz günlerde Trakya Birlik, ayçiçeği fiyatını açıkladı. Sevinelim mi, üzülelim mi? Bu rakam 2 ay önce telaffuz edilseydi çok iyi bir rakam olduğunu söylerdik. Yüzde 40 yağ oranına 2,320 TL gerçekten 2 ay öncesi için iyi bir rakam. Ama şimdi baktığımızda tabii ki döviz ile karşılaştırmak zorundayız. Çünkü ithal ediyoruz. Dolar 6,5 TL, dışarıdan yüzde 40 yağlı getirirsek aşağı yukarı 2,800 TL’ye mal oluyor. Dışarıdan cazip değil. Fakat ayçiçeğindeki gümrük vergisini yüzde 27’den yüzde 13’e düşürtüyorlar, yetmiyor yüzde 0 için lobi yapıyorlar. Şimdi bize bir ekonomik saldırı var ya; 60 milyar dolar cari açığımız var, sene sonuna kadar ödememiz gereken 210 milyar dolar var, kasada 20 milyar dolar para var. Yapmamız gereken tasarruftur. Madem yerli ve milliyiz, ekonomimizi ayakta tutmak için ithalat yapmayalım, çiftçimize verelim” sözlerine yer verdi.

Akbulut tepki gösterdi

AK Parti hükümetinin 3 hafta önce piyasaya 3 milyar dolar sürdüğünü söyleyen Gaytancıoğlu; “Doların ateşi düşmedi. 10 milyar da nakit parayı bankalar aracılığıyla piyasalara sürdü. Yine doların ateşi düşmedi. Çünkü doların ateşi böyle düşmez” dedi. AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Nedret Akbulut ise Gaytancıoğlu’nun sözlerine tepki göstererek; “Sayın Vekilim, bunları niye anlatıyorsunuz?” ifadelerine yer verdi. Gaytancıoğlu, Akbulut’un tepkisine cevap vererek; “Bunlar bölgemizi ilgilendirdiği için anlatıyorum. Bölgemiz, ayçiçeğinde yüzde 60 üretici bir ülkedir. Önce bir dinleyin, sonra cevap verirsiniz” dedi.

“Böyle terbiyesizlik olmaz”

Gaytancıoğlu’nun sözlerine bir tepki de AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Suiçmez’den geldi. Suiçmez, Gaytancıoğlu’nun konuşmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapmasını söylerken; “Masal anlatma masal” sözlerine yer verdi. Suiçmez’in sözlerinin ardından tartışma büyürken; Gaytancıoğlu, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de anlattığını ve anlatmaya devam edeceğini belirtti.Tartışmanın büyümesi üzerine araya giren Meclis Başkanı Geçmiş, Suiçmez’e tepki göstererek; “Niye böyle yapıyorsunuz? Nedret ile ikinizden başka da yok. Hiçbir şey demeyeceğiz, her şey güllük gülistanlık diyeceğiz. Dolar 7 TL oldu. Bunu hâlâ konuşmayacak mıyız? Böyle terbiyesizlik olmaz. Önce bir dinle, sonra da sözünü burada konuş. Yüzde 35 enflasyon yok mu diyeceğiz? Hepimiz bu ülkede yaşıyoruz. Bunları konuşacağız ki hep beraber çözeceğiz” dedi. Geçmiş’e cevap veren Suiçmez ise Gaytancıoğlu’nun TBMM’de konuşması gerektiğini yineleyerek; “AK Parti geldiğinde bu ülkede enflasyon yüzde 85’ti” ifadelerine yer verdi.

Meclis’i terk ettiler

Tartışmaya son noktayı ise Gaytancıoğlu koyarken; “Edirne’deki yurttaşlar size nasıl oy verdiyse bana da verdi. Kusura bakmayın; beni dinlemek istemeyebilirsiniz. Ama size oy veren vatandaşlar bize de oy verdi. Biz, nerede ne konuşacağımızı çok iyi biliriz. Size önerilerde bulunuyoruz. Siz de bu önerileri dikkate alırsınız. Siz köylerle ilgilenmiyor musunuz? Köylerin nüfusu yaşlandı, kırsal boşaldı diyoruz. Köy kahvelerinde saat 22.00’dan sonra açık kahve bulabilecek misiniz? İnsanların cebinde para var mı? Bu da bizim tespitimiz. Milletvekiliniz gelsin, anlatsın, tartışalım. Edirne, Türkiye ayçiçeği üretiminin tek başına yüzde 20’sini karşılıyorsa, ayçiçeği konusunu burada konuşurum. Önerilerde de bulunurum. 400 bin kişinin 150 bini bize oy vermiş. Biraz saygılı olalım. Anlatalım, tartışalım, konuşalım. Ben de görüşlerimi ifade edeyim. Soru sorarsanız belki cevap veririm, belki cevap vermem. Katılmadığımı söylerim” dedi. Gaytancıoğlu, konuşmasına devam ettiği sırada Akbulut ve Suiçmez, Meclis’i terk ettiler.

“Türkiye hâlâ şarbonu konuşuyor”

Tartışmanın sona ermesinin ardından konuşmasına devam eden Gaytancıoğlu; “Biz şarbonu mu konuşacağız? Burada besiciler, hayvan yetiştiricileri var. Türkiye hâlâ şarbon konuşuyorsa, hâlâ ithalat durmuyorsa, besiciye kaynak aktarılmıyorsa, sınır kapılarında hayvanlar kontrolsüz bir şekilde giriyorsa, bu hayvanlar 6 aydan beri kontrol edilmediyse biz ne konuşalım? Bilgilendirmeyelim mi? Kimin malına ‘geçsin’ diyorlar? Namet’in etleri geçsin, diğerleri beklesin. Bu nasıl bir şey? Böyle bir şey olmaz. Bu bir yandaş kayırmadır” sözlerine yer verdi.

“4 milyar doları çiftçiye verelim”

Edirne’nin bir diğer ürünü olan çeltikte hasadın başlayacağını söyleyen Gaytancıoğlu; “Niye 100 bin ton sıfır gümrükle çeltiğin girmesini söylüyorsunuz? Gümrük vergisini yüzde 50’ye çıkardınız ve ABD’ye karşı güzel bir yaptırım oldu. ABD’den artık zaten almıyoruz, Çin’den alıyoruz. Niye sıfıra çekiyorsunuz? Niye çiftçinin biraz para kazanıp köyünde durmasını düşünmüyorsunuz? Niye buradan bir deklarasyon yayınlamıyorsunuz? Siz kırsalı savunan insanlarsınız. Bunu göremiyor musunuz? Çeltiğe yılda 300 milyon dolar para ödüyoruz. Şu anda dövize ihtiyacımız var. 4 milyar doları çiftçiye versek, çiftçi bankalara borcunu ödese, bankalar esnafa kredi verse fena mı olur? Her şeyi partinizin görüşü diye savunmayın. Partiniz ile bazen ters düşebilirsiniz. Söylemeniz de gerekir. ‘Burada, bu politika yanlış’ diyebilirsiniz” dedi.

“Hep sizin dediğiniz doğru olmayabilir”

Türkiye’nin parti gözetmeksizin herkesin olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu; “CHP olarak her zaman yardıma hazırız. Ekonomik saldırı varsa bize de aynı saldırı var. Bunun çözümü üretmektir. Üretmezseniz, başkalarına muhtaç kalırsınız. Ayçiçeği hasadı başlamış, üretimimizi 2 milyon tona çıkarırsak ithalata gerek kalmayacağını anlatıyoruz. Kötü bir şey mi söylüyoruz? Sizin de göreviniz, kırsaldaki insanların nasıl refah içerisinde yaşatabileceğinizi düşünmek değil midir? Yılın her ayı planlar hazırlayıp toplantılar yapıyorsunuz. Olaya tek taraflı bakarsanız hata yaparsınız. Daha fazla konuşmama gerek yok. Bu ülke hepimizinse, biz fedakârlık yapmaya her zaman hazırız. Hep sizin dediğiniz doğru olmayabilir. Bazı şeyleri tartışarak ve uzlaşarak çözebiliriz” ifadelerine yer verdi. Gaytancıoğlu, konuşmasının ardından Meclis üyelerine teşekkür ederek toplantıdan ayrıldı. Toplantı, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu raporlarının okunması ile sona erdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 800 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.