Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Romanlara hapis yolu görünüyor” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Romanlara hapis yolu görünüyor” 27.8.2018 - 10:03:28
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Roman derneklerinin hibe programları kapsamında yürüttüğü projelerin, proje sözleşmesine uygun davranılmadığını belirterek, “Proje sonunda geri ödeme talebinin miktarı en az 5 bin Euro’dur. Bu paranın ödenmesi de Euro cinsinden olacağı için bu parayı ödemeleri asla mümkün değildir. İstenilen tutarların ödenmemesi durumunda Roman dernek başkanlarına hapis yolu görünüyor” dedi.“Romanlara hapis yolu görünüyor”Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde müzakere ettiği başlıklardan biri Romanların olduğunu ifade eden Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı,    “Toplumun en dezavantajlı, ayrımcılığa en çok uğrayan kesimi olan Romanların yaşam düzeylerinin artması ve topluma entegre olabilmeleri için AB ve Türkiye uyum çalışmaları kapsamında çalışmalar yürütmektedir. AB Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mali İşler Daire Başkanlığının denetiminde "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ve İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi" hibe programında 145 proje kabul gördü. 2016 yılının sonunda başlayan proje 2017 yılının sonunda tamamlandı. İçlerinde 30’dan fazla Roman derneği, devletin bazı kurumları proje yürütmeye hak kazandı. Projede profesyonel bir çalışma ekibi kuramayan Roman dernekleri olduğu gibi, ilgili bakanlık birimi, Roman dernek başkanlığı yapanların genelinin düzenli bir geliri olmadığını, banka hesaplarına yatırılan paranın sağlıklı ve usulüne uygun ödemelerde kullanmada hata yapabileceğini, Proje kapsamında derneğin % 5 eş finansman sağlama zorunluluğu istismara açık kapı bırakacak gerçeğini görmesi gerekirdi” dedi.

Yürütülecek projeler AB mali disiplin anlayışında çok katı kuralları içerdiğini hatırlatan Şallı, “En küçük hatayı dahi kabul etmiyordu. Projenin yürütülmesinde profesyonel ekip oluşturamayan Roman derneklerinin geneli projenin nihai mali raporunda mali yönden şok yaşadı. Evrakların eksikliği, önceden onaylanan maliyetlerin nihai rapor sonunda uygun görülmemesi gibi sonuçlar şaşkınlık ve ekonomik sorun bırakmıştır. En küçük hataların sonradan düzeltilmesi, sonradan üretilebilecek belge niteliği taşıyabileceği gerekçesi ile kabul edilememesi dernek başkanlarını isyan noktasına getirmiş, feryat, figan içindedirler. Dezavantajlı Romanlarla çalışmanın verdiği büyük zorluk ve yaşanan tüm sıkıntılara rağmen gelinen sonuç çok üzücü, acıdır” diye konuştu.

Yürütülen projelerde derneklerin de hataları olmasıyla birlikte Mali İşler Daire Başkanlığının da sorumluluğu olduğunu sözlerine ekleyen Şallı, “Özellikle Roman dernekleri için daha dikkatli ve özenli bir çalışma yürütmeliydi. Proje sözleşmesi gereği, uygun olmayan maliyetler dernek başkanından tahsil edilmesi şartı yasal olarak dava konusu olacaktır. Roman derneklerinin yapmış oldukları hatalar iyi niyetli çalışmalar Roman derneklerine de olumsuz yansımıştır. Proje sonunda geri ödeme talebinin miktarı en az 5 bin Euro’dur. Bu paranın ödenmesi de Euro cinsinden olacağı için bu parayı ödemeleri asla mümkün değildir. Proje yürüten dernekler kötü tecrübe ile karşılaştılar. İstenilen tutarların ödenmemesi durumunda Roman dernek başkanlarına hapis yolu görünüyor. Umarız arkadaşlarımız bu durumlara düşmezler” şeklinde konuştu. Kaynak: Haber Merkezi 1929 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.