Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Romanlara hapis yolu görünüyor” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Romanlara hapis yolu görünüyor” 27.8.2018 - 10:03:28
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Roman derneklerinin hibe programları kapsamında yürüttüğü projelerin, proje sözleşmesine uygun davranılmadığını belirterek, “Proje sonunda geri ödeme talebinin miktarı en az 5 bin Euro’dur. Bu paranın ödenmesi de Euro cinsinden olacağı için bu parayı ödemeleri asla mümkün değildir. İstenilen tutarların ödenmemesi durumunda Roman dernek başkanlarına hapis yolu görünüyor” dedi.“Romanlara hapis yolu görünüyor”Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde müzakere ettiği başlıklardan biri Romanların olduğunu ifade eden Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı,    “Toplumun en dezavantajlı, ayrımcılığa en çok uğrayan kesimi olan Romanların yaşam düzeylerinin artması ve topluma entegre olabilmeleri için AB ve Türkiye uyum çalışmaları kapsamında çalışmalar yürütmektedir. AB Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mali İşler Daire Başkanlığının denetiminde "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ve İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi" hibe programında 145 proje kabul gördü. 2016 yılının sonunda başlayan proje 2017 yılının sonunda tamamlandı. İçlerinde 30’dan fazla Roman derneği, devletin bazı kurumları proje yürütmeye hak kazandı. Projede profesyonel bir çalışma ekibi kuramayan Roman dernekleri olduğu gibi, ilgili bakanlık birimi, Roman dernek başkanlığı yapanların genelinin düzenli bir geliri olmadığını, banka hesaplarına yatırılan paranın sağlıklı ve usulüne uygun ödemelerde kullanmada hata yapabileceğini, Proje kapsamında derneğin % 5 eş finansman sağlama zorunluluğu istismara açık kapı bırakacak gerçeğini görmesi gerekirdi” dedi.

Yürütülecek projeler AB mali disiplin anlayışında çok katı kuralları içerdiğini hatırlatan Şallı, “En küçük hatayı dahi kabul etmiyordu. Projenin yürütülmesinde profesyonel ekip oluşturamayan Roman derneklerinin geneli projenin nihai mali raporunda mali yönden şok yaşadı. Evrakların eksikliği, önceden onaylanan maliyetlerin nihai rapor sonunda uygun görülmemesi gibi sonuçlar şaşkınlık ve ekonomik sorun bırakmıştır. En küçük hataların sonradan düzeltilmesi, sonradan üretilebilecek belge niteliği taşıyabileceği gerekçesi ile kabul edilememesi dernek başkanlarını isyan noktasına getirmiş, feryat, figan içindedirler. Dezavantajlı Romanlarla çalışmanın verdiği büyük zorluk ve yaşanan tüm sıkıntılara rağmen gelinen sonuç çok üzücü, acıdır” diye konuştu.

Yürütülen projelerde derneklerin de hataları olmasıyla birlikte Mali İşler Daire Başkanlığının da sorumluluğu olduğunu sözlerine ekleyen Şallı, “Özellikle Roman dernekleri için daha dikkatli ve özenli bir çalışma yürütmeliydi. Proje sözleşmesi gereği, uygun olmayan maliyetler dernek başkanından tahsil edilmesi şartı yasal olarak dava konusu olacaktır. Roman derneklerinin yapmış oldukları hatalar iyi niyetli çalışmalar Roman derneklerine de olumsuz yansımıştır. Proje sonunda geri ödeme talebinin miktarı en az 5 bin Euro’dur. Bu paranın ödenmesi de Euro cinsinden olacağı için bu parayı ödemeleri asla mümkün değildir. Proje yürüten dernekler kötü tecrübe ile karşılaştılar. İstenilen tutarların ödenmemesi durumunda Roman dernek başkanlarına hapis yolu görünüyor. Umarız arkadaşlarımız bu durumlara düşmezler” şeklinde konuştu. Kaynak: Haber Merkezi 1509 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Önce dağıttı, sonra yedi Önce dağıttı, sonra yedi 22.9.2018
Ustadan çırağa şed kuşandılar Ustadan çırağa şed kuşandılar 22.9.2018
Edirne’ye 360 derece çevre yolu Edirne’ye 360 derece çevre yolu 22.9.2018
Millet Kıraathanesi’nin ilk ziyaretçisi Millet Kıraathanesi’nin ilk ziyaretçisi 22.9.2018
26 yıl sonra yeniden 26 yıl sonra yeniden 21.9.2018
Hedef bin üzeri imza Hedef bin üzeri imza 21.9.2018
Altın demişler, esrar çıktı Altın demişler, esrar çıktı 21.9.2018
Hayvana tecavüz iddiası Hayvana tecavüz iddiası 21.9.2018
Unutulduk ey halkım! Unutulduk ey halkım! 21.9.2018
Gün batımında kürek çektiler Gün batımında kürek çektiler 20.9.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 33
Web Siteleri 52
Facebook 69
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 164 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİLMEK HAKKIMIZ DEĞİL Mİ?
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Ha..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.