Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Dolmen fotoğrafı ödül getirdi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Dolmen fotoğrafı ödül getirdi 18.8.2018 - 10:33:24
Fotoğraf sanatçısı Hakan Tokuç’un Lalapaşa’da çektiği ve ‘Lalapaşa Dolmeni’ adını verdiği fotoğrafıyla, Uluslararası Altın Safran Kültürel Miras ve Korumacılık Fotoğraf Yarışmasında“sergilenmeye değer” bulundu. Sanatçının aynı fotoğrafı daha önce Kültür Turizm Bakanlığı’nın açtığı yarışmada da ödül almıştı. Tokuç “Her Fotoğrafçı yaşadığı coğrafi bölgeyi tanıtmak mükelleftir ilkesinden hareketle bu fotoğrafı çektim” dedi.Dolmen fotoğrafı ödül getirdiEdirneli fotoğraf sanatçısı Hakan Tokuç’un Edirne’nin Lalapaşa ilçesinde çektiği ve ‘Lalapaşa Dolmeni’ adını verdiği fotoğrafı, Uluslararası Altın Safran Kültürel Miras ve Korumacılık Fotoğraf Yarışmasında sergilenmeye değer bulundu. Fotoğraf daha önce Kültür Turizm Bakanlığı’nın açtığı yarışmada da başarı ödülü almıştı.

Edirne’deki dolmenlerin turizme kazandırılması konusunda uzun yıllar çaba sarf ettiğini belirten Tokuç, dolmenlerin tanıtımını çektiği fotoğraflarla yaptığını belirtti. Tokuç “Lalapaşa ilçesindeki dolmenler Edirne’nin bilinmeyen yüzleridir. Edirne’nin bu bilinmeyen yüzlerini fotoğraflarımla vurgulayarak tanıtımına katkı sağlamaya çalışıyorum. Edirne dolmenler konusunda çok önemli bir tarihi mirasa sahip fakat maalesef bunların tanıtımında gerekli çalışmalar yapılmıyor, turizme kazandırılmıyor. 2005-2012 yılları arasında Edirne’de Seferberlik Bölge Başkanı olarak görev yaptım. Bu süreçte turizme kazandırılması ve tanıtılması için çaba sarfettim. Bu çabalarım neticesinde yeterli sonuç alamayınca kıdemli albay rütbesiyle emekli olduktan sonra çekmiş olduğum dolmen fotoğraflarımı ulusal ve uluslararası yarışmalara gönderip almış olduğum ödüller sayesinde yurt içi ve yurtdışında tanıtmak istedim. Fotoğraf yarışmaları sonucunda ödül ve sergileme alan fotoğraflardan oluşan sergi açılıyor ayrıca sosyal medyada çeşitli platformlarda bu fotoğraflar yer alıyor. Sosyal medya ve açılan sergi sayesinde dolmen fotoğrafımın binlerce kişiye ulaşabileceğimi düşündüm. Fotoğrafın gücünden istifade etmek istedim. Dolmenlerin içerisinde en ünlüsü olan Lalapaşa Dolmenini çekerek ulusal ve uluslararası yarışmalara katıldım. Her Fotoğrafçı yaşadığı coğrafi bölgeyi tanıtmak mükelleftir ilkesinden hareketle bu fotoğrafı çektim.‘Lalapaşa Dolmeni’ adını verdiğim Fotoğrafım Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Altın Safran Kültürel Miras ve Korumacılık Fotoğraf Yarışmasında sergilenmeye değer görülmüştür. Aynı eser TC. Kültür Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Devlet Fotoğraf Yarışmasında ‘Anadolu’da tarihi yapılar’ dalında başarı ödülü almıştır” dedi.

Yunanistan ve Bulgaristan’da da var

Dolmenler hakkında bilgi veren Hakan Tokuç şu ifadeleri kullandı: “Halk arasında ‘Kapaklıkaya’ ve ‘Perikızı’ olarak da anılan Dolmenler, tarih öncesinde mezar olarak kullanılan iki tanesi dikili, üçüncüsü de bunların üzerine kapak gibi yatırılmış üç büyük taştan meydana gelmiş yapılardır. Asya'dan Batı Avrupa'ya kadar uzanan  pekçok bölgede varlığına rastlanılan dolmen kültürünün Türkiye de en yoğun olarak rastlanıldığı yer Edirne'de – Lalapaşa, Vaysal, Büyünlü, Hacılar ve Doğanköy köylerinin yakınlarında yer almaktadır. Trakya Dolmenlerinin son Tunç Çağı bitimiyle ilk Demir Çağı başlarından M.Ö.7-8 yüzyıllara kadar süren zaman dilimlerinde inşa edildiği düşünülmektedir. Trakya dolmenleri genelde ortak özelliklere sahiptirler. Dolmenler esas mezar ve giriş odaları ile bunları çevreleyen küçük bir tepeden oluşmuştur. Mezar odaları ile ön odaların yapımında boyutları 2-3 metreye kadar olan iri taş bloklar kullanılmıştır. Esas mezar odasının dört yanı iri blokların dik olarak yerleştirilip, üzerinin de yine iri bir blok taş ile örtülmesi ile biçimlendirilmiştir. Yan taşlar, arkada küçük bir antre oluşturacak şekilde çıkıntı yapar. Arka odanın ön kısmındaki kenar taşına küçük bir delik açılmıştır. Genellikle iki tane olan giriş odaları da aynı yöntemle şekillendirilmiştir. Bazen delik öndeki odanın girişinde de bulunmaktadır. Trakya dolmenlerinin bir devamı niteliğinde olan Yunanistan'da Batı Trakya'daki ve özellikle Bulgaristan'da Yıldız, Sakar ve Rodop olmak üzere üç dolmen bölgesi olup, bu bölgede bilinen 750 kadar dolmen bulunmaktadır. Neolitik Çağdan, Maden Çağının başlangıcına kadar olan döneme ait olan bölgedeki dolmenlerin benzerlerine Türkiye'de sadece Kars çevresinde rastlanmaktadır.”

Hakan Tokuç kimdir?

Niğde’nin Bor ilçesinde doğan fotoğrafçı 1987 yılında Kara Harp Okulu’ndan Teğmen rütbesiyle mezun olmuştur. 2003 yılında Endüstri Mühendisliği Yüksek lisansını, 2005 yılında Yönetim Organizasyon yüksek lisansını tamamlamış, 2012 yılında Kıdemli Albay rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olmuştur. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nden ‘’Yüksek Onur’’ belgesiyle mezun olmuş, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından; 2014 yılında AFIAP unvanını, 2015 yılında EFIAP unvanını almaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda 2015 yılında Global Photographic Union (Küresel Fotoğraf Birliği) tarafından GPU CR2 unvanı verilmiştir. Eserleri ulusal ve uluslararası yarışmalarda 100‘den fazla ödüle layık görülmüş, 2015 yılında TC. Kültür Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Devlet Fotoğraf yarışmasında Anadolu’da tarihi yapılar dalında “Başarı Ödülü” almıştır. Yurtiçi ve yurt dışında çok sayıda karma sergide fotoğrafları ile yer almış, ülkemizi ve Türk fotoğrafını temsil etmek ve tanıtmak adına yurtdışında fotoğraf festivallerinde etkinliklere katılmıştır. 2016 yılında Dünya engelliler gününde toplumsal mesaj içeren belgesel nitelikli “Sezer’in Günlüğü” isimli kişisel fotoğraf sergisini; fotoğraf sanatçısı Leyla Emektar ile birlikte açmıştır. 2015 - 2017 Yılları arasında Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Yönetim kurulunda “Ulusal ve Uluslararası Yarışmalar Birim Sorumlusu”görevi yapmıştır. Halen fotoğraf derneklerinde “Uluslararası yarışmalar ve unvanlar” konularında eğitim vermekte, fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği ve TFSF temsilciliği görevlerini icra etmektedir. EFOD (Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği) üyesi olan ve ‘’Belgesel Fotoğrafçılık’’ alanında çalışmalarına devam eden sanatçı evli ve bir kız çocuk babasıdır. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 1882 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çocuğa extasy satana 12,5 yıl Çocuğa extasy satana 12,5 yıl 17.11.2018
1 kg esrara 16 yıl 8 ay 1 kg esrara 16 yıl 8 ay 17.11.2018
Gençliğe örnek Hz. Muhammed Gençliğe örnek Hz. Muhammed 17.11.2018
Roman çocuklara talih kuşu Roman çocuklara talih kuşu 17.11.2018
AK Parti’nin temayül adayları AK Parti’nin temayül adayları 17.11.2018
Diyanet-Sen Diyanet’i savundu Diyanet-Sen Diyanet’i savundu 16.11.2018
MHP’de ilk aday adayı MHP’de ilk aday adayı 16.11.2018
Amsterdam’dan buluşturdu Amsterdam’dan buluşturdu 16.11.2018
Eş katiline tahliye yok Eş katiline tahliye yok 16.11.2018
Dostluğa akademik adım Dostluğa akademik adım 16.11.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 37
Web Siteleri 58
Facebook 77
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 182 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
CHP ve dönen mavralar
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Bir yol hikayesi
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.