Edirne 26°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Trakya’ya Yatağan uyarısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Trakya’ya Yatağan uyarısı 1.8.2018 - 14:11:12
Turgut Yardımlaşma, Kültür ve Tabiat Koruma Derneği Başkanı Kazım Erol, DAYKO Temsilcisi Mehmet Emin Efe tarafından sosyal medyada paylaşılan video ile Trakya halkını termik santrale karşı uyardı. Yatağan termik santralinin bölgeye etkilerine dikkat çeken Erol, Trakya halkına seslenerek; “Termik santrali hiçbir şekilde kabullenmeyin” dedi.Trakya’ya Yatağan uyarısı

Turgut Yardımlaşma, Kültür ve Tabiat Koruma Derneği Başkanı Kazım Erol, Trakya halkına video ile seslenerek Kırklareli’nin merkez ilçesine bağlı Tekkeşeyhler ve Dokuzhöyük mevkiinde Deba Madencilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından yapılması planlananentegre termik santral projesine karşı uyardı.

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Temsilcisi Mehmet Emin Efe tarafından sosyal medyada paylaşılan videoda Erol, Yatağan Termik Santrali’nin Yatağan’daki etkilerini Trakyalılar ile paylaştı. Erol, termik santralin Yatağan’daki çevreye, tarıma, hayvancılığa ve insanlara olan etkilerini anlattı.

Termik santralin, bulunduğu bölgeye sadece ölüm, kanser, yokluk, kuralık getirdiğini söyleyen Erol;“Bizim bölgemiz daha önce Muğla’nın en verimli arazilerinden birine sahipti. Termik santralin gelmesiyle birçok arazimiz önce maden sahası adı altında, kamulaştırma adı altında elimizden çıktı. Daha sonra açılan maden sahaları da yeraltı kaynak sularımızı elimizden aldı. Artık tarım burada bitme noktasına geldi. Termik santralin baca gazlarından çıkan asitli yağmurlar tarımımızı bitirdi. Hayvancılık zaten yok” ifadelerine yer verdi.

“Termik santral ölüm demektir”

Termik santralin havaya bıraktığı asitler ve değişik gazlar sonucunda yapılan ölçümlerde kurşun oranının dünya ortalamasından 8 kat daha yüksek çıktığını söyleyen Erol; “Şu anda Yatağan, Türkiye’nin en çok akciğer kanseri, üst solunum yolları hastalıkları olan bölgesidir. Yani saymakla bitmiyor. Termik santral eşittir ölüm. Termik santrali hiçbir şekilde kabullenmeyin. Termik santrali kabul ettiğiniz an arazileriniz elinizden çıkacak, arazileriniz çoraklaşacak, yoksulluk gelecektir. Size önce diyecekler ki; ‘Sizi önce işe alacağız, refahınız yükselecek’. Bizim bölgede söyledikleri yalanları söyleyecekler. Bunların hepsi büyük bir yalandır. Bölgenizde ekolojik tarım, ekolojik turizm yapın. İyi ve güzel yaşayın ama ne yaparsanız yapın termik santrali kesinlikle sokmayın” dedi.

Bilgilendirme toplantısı düzenlendi

Kırklareli Ovasının Büyük Ova Koruma Alanı kapsamında yapılmak istenen termik santral projesinin Çevre Düzeni Planı’nda tarım arazisi, orman alanı, yeraltı suları beslenme alanında bulunması dikkat çekmiş, Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirilen imza kampanyasına ilk günden yüzlerce vatandaş imza vermişti. İmza kampanyası, Saraçlar Caddesi’nde devam ederken; Trakya Platformu, önceki gün Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Karahalil Beldesi’nde termik santrale karşı bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya Kırklareli ve çevresinden çok sayıda vatandaş katıldı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 12992 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
24 saat sonra kontrol altında 24 saat sonra kontrol altında 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.