Edirne 26°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Binler Kurtuluşa Katıldı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Binler Kurtuluşa Katıldı 27.11.2017 - 11:50:46
Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıldönümü, Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen coşkulu etkinliklerle kutlandı. Rengarenk anlara sahne olan kutlamalara binlerce Edirneli’nin katıldığı dikkat çekerken; kutlamalara vatandaşların yoğun ilgisi damga vurdu. Atatürk Anıtı’nda, Talatpaşa Caddesi’nde, SOLOTÜRK gösterisinde bir araya gelen vatandaşlar, Edirne’de uzun zamandır bu kadar coşkulu bir bayram yaşamadıklarını ifade ettiler.Binler Kurtuluşa Katıldı
Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıldönümü, Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen coşkulu etkinlikler ve yoğun halk katılımıyla kutlandı. Kutlama törenleri, Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başladı. Törene Edirne Valisi Günay Özdemir, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Baro Başkanı Av. Özgür Yıldırım, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, silahlı kuvvetler mensupları, siyasi parti temsilcileri, oda ve borsa başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldılar.

Pakistan askerleri dikkat çekti
Edirne Valisi Günay Özdemir’in Edirne Valiliği çelengini Atatürk Anıtı’na sunması ile başlayan törende Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Valiliği’nden çelenk sunmak için izin alan kurum ve kuruluşlar çelenklerini sundular. Çelenk sunumunun ardından törende Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile şehitlerin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı’nın okunması sırasında törene katılan Pakistan Ordusu askerleri, askeri selamlamalarının farklılığıyla dikkat çektiler.

Kurtuluş canlandırıldı
Çelenk sunma töreninin ardından protokol, Atatürk Anıtı’ndan Talatpaşa Caddesi’ne kortej halinde yürüdü. Vatandaşların alkışları eşliğinde Talatpaşa Caddesi tören alanına gelen protokol ile kurtuluş şenlikleri başladı. Törende ilk olarak Edirne’nin kurtuluşunun seremonisi sergilendi. Dönemin Valisi Şakir Bey’i temsil eden öğrencinin, Edirneli kadınları temsilen 3 kız öğrenci tarafından karşılanması ile başlayan seremonide Edirne’de yetişen buğdaydan Edirneli kadınların el emeğiyle yoğrulmuş bir yudum ekmek ve bir adet makas Vali Şakir Bey’e sunuldu. Vali Şakir Bey ekmeği tadarak, makası aldı ve kırmızı kurdeleyi kesti. Kırmızı kurdelenin kesilmesinin ardından Vali Şakir Bey’e Türk ulusunun bağımsızlık sembolü olan Türk Bayrağı teslim edildi. Vali Şakir Bey, Türk Bayrağı’nı öperek teslim aldıktan sonra Edirne Valisi Günay Özdemir’e teslim etti. Özdemir, Türk Bayrağı’nı öperek teslim alırken; Türk Bayrağı’nı göndere çekilmek üzere teslim etti.

“Edirneliler zülüm altında kalmışlardır”
Seremoninin ardından törende Edirne Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Duygu Kaya, ‘Edirne Destanı’ adlı şiirini okudu. Kaya’nın şiirinin ardından törende Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, konuşma yaptı. Gürkan, konuşmasında Edirne’nin 2 yıldan fazla düşman işgalinde kaldığını belirterek; “Ulusumuzun yine Edirne’den, yine Trakya’dan yaktığı kurtuluş meşalesi, bağımsızlık savaşı sona ermiş ve kahraman Türk ordusu vatanın her bölgesinde olduğu gibi Edirne’yi de düşman işgalinden kurtarmıştır. O tarihe kadar 2 yıldan fazla bir süre düşman işgalinde kalan Edirneliler, yokluk, harabe ve zülüm altında kalmışlardır” ifadelerine yer verdi.

“İlk müdafa-i hukuk cemiyeti Edirne’den”
Gürkan, konuşmasında batıdan bir güneş, bir Mustafa Kemal Atatürk doğduğunu söyleyerek; “Demiştir ki Mustafa Kemal; ‘Düşman vatanın bağrına dayamışsa hançerini vardır elbet memleketi kurtaracak bahtı kara mâderini. Ülkenin ilk müdafa-i hukuk cemiyeti, Türkiye’yi işgalden çıkarak, aydınlığa kavuşturacak ilk müdafa-i hukuk cemiyeti Edirne’de, bu şanlı topraklarda Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti olarak kurulmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın devamında yine bizzat Atatürk tarafından kurulan Anadolu Müdafa-i Hukuk Cemiyeti ile ikisi birleştirilmiş, Anadolu ve Trakya Müdafa-i Hukuk Cemiyeti adını alarak devamında Kurtuluş Savaşı’nın ordusu olan Kuva-i Milliye’yi oluşturmuştur” dedi.

“Edirne’de Mehmetçiğin ruhuyla karşılaşırsınız”
Gürkan, Edirne’nin 8 bin 300 yıllık tarihi boyunca defalarca işgaller gördüğünü belirterek; “Memleketimizin bu şanlı ve güzel köşesi adeta her karışı vatandaşın, askerin kanıyla sulanmış, bir vatan parçasıdır. Edirne’nin neresine giderseniz gidin, neresinde nefes alırsanız alın mutlaka bir Mehmetçiğin ruhu ile karşılaşırsınız. 1361’de 1 Murat tarafından fethedilen ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunun da merkezi olan Edirne 1361’den bu yana 25 Kasım 1922’de yaşadığı son kurtuluş ile beraber ebediyen sonsuza kadar Türk yurdu Türk vatanı olmuştur. Bize öncelikle bu toprakları canlarıyla, kanlarıyla vatan yapan aziz şehitlerimizi 1071’den bu yana bu toprakları vatan yapmak için şahadet mertebesine gözünü kırpmadan yükselen tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun. Bu savaşlarda, bu mücadelelerde vatanımızın birliği, dirliği ve Türk Milleti’nin bölünmez bütünlüğü için gazi olan bütün vatandaşlara uzun ömürler diliyorum. Şundan hiç kimsenin şüphesi yoktur. Aradan 95 yıl geçmiş olmasına rağmen bugün bu alanı dolduran Edirneliler, memleketin her köşesinde vatanın bölünmez bütünlüğü, bağımsızlığı; milletimizin bekası için Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak için Türk Milleti’nin her ferdi yeri geldiğinde göğsünü düşmana gözünü kırpmadan siper edecek kararlılıktadır. Türk Milleti bunu geçmişte defalarca başarmıştır, gerektiğinde yine başaracaktır” sözlerine yer verdi.

Rengarenk geçit
Gürkan’ın konuşmasının ardından törende kutlama mesajları okundu. Kutlama mesajlarının ardından törende Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ulaş Sayar, ‘Edirne’de Zaman’ adlı şiirini okudu. Sayar’ın şiirinin ardından törende Edirne Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundular. Halk oyunlarının ardından Edirne Belediyesi Bandosu eşliğinde geçit töreni başladı. Rengarenk anlara sahne olan geçit töreninde Edirne’deki kurumlar, okullar ve esnaflar kurtuluş törenlerine zenginlik kattılar. Geçit töreninin ardında Talatpaşa Caddesi’ndeki kutlama töreni sona erdi.


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2297 Kişi tarafından okundu.
 
 
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.