Edirne -4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gemi iskelesine çevreci itiraz - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gemi iskelesine çevreci itiraz 12.7.2018 - 10:22:22
EÇGD, Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’nün duyurusu ile ÇED başvuru dosyasının uygun bulunduğu ilan edilmesinin ardından Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde yapılması planlanan Saros FSRU gemi iskelesi projesinin bölgeyi olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek itiraz dilekçesi verdi. Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren tarafından verilen dilekçede ÇED sürecinin iptal edilmesi istendi.Gemi iskelesine çevreci itiraz
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği (EÇGD), Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde yapılması planlanan SarosFSRU gemi iskelesi projesinin bölgeyi olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek, Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi verdi.Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’nün duyurusu ile ÇED başvuru dosyasının uygun bulunduğu ilan edilmesinin ardından Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren, itiraz dilekçesini Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’ne iletti. Eren, itiraz dilekçesini iletmesinin ardından yaptığı açıklamada; “Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köylerini ilgilendiren Saros FSRU gemi iskelesi planlamasının hukuk ve doğa hakkına, Saros Körfezi’nin özel ekolojik yapısına aykırı olduğunun saptanmasıyla ÇED sürecinde iptal başvurusunda bulunduk. Bu planlanan yapı, aktif fay hattı üzerindedir ve dolgulu liman projesi olup bu bölgede milyarlarca yılda oluşmuş yeraltı ve yerüstü varlıkların yok edilmesidir. Boru hattı, ormanlık alandan geçerek binlerce ağacın kesilmesi ve doğal bitki örtüsüne zarar verecektir. Ekonomik yatırım olarak sunulan ama kamu yararı olmayan, o bölge insanının bölgeden göç etmesine neden olacak bir projedir. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak sağlıklı bir doğada yaşama hakkımıza tehdit içeren BOTAŞ boru hattı projesine itiraz hakkımızı kullanmak üzere Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’ne dilekçemizi verdik” ifadelerine yer verdi.
EÇGD adına Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren tarafından Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’ne iletilen itiraz dilekçesinde; “Edirne ili Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde BOTAŞ - Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili olarak Bakanlığınıza sunulan eksik, yetersiz, hatalı, mevzuata açıkça aykırı ÇED Başvuru Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 8. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve maalesef bu hukuka ve doğa haklarına, Saros körfezine, özel ekolojik değerlere aykırı başvuru dosyası uygun bulunmuştur. İş bu projeye ilişkin ÇED Süreci daha fazla ilerlemeden durdurulmalı ve ÇED başvuru dosyası reddedilmelidir. Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci hukukun ve doğanın korunmasını düzenleyen yasal bir süreçtir. Devlet yetkilileri de ÇED mevzuatı ve aşağıda sunduğumuz gerekçeler nedeniyle çevreyi koruma görevlerini yerine getirmelidirler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yatırımları gözetmek değil çevreyi korumakla görevlidir” denildi.
“Doğal ekolojik yapısı alt üst edilecek”
Dilekçede projenin Trakya'nın, Saros körfezinin doğal ekolojik yapısını alt üst edeceği belirtilerek;“Denizi yok edecek bu proje, Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş.(BOTAŞ) tarafından,Edirne İli, Keşan İlçesi, Sazlıdere Köyü sınırları içerisinde yapılmak istenen “SarosFSRU Gemi İskelesi” projesidir. FSRU İskelesi planlama alanı denilen aslında dolgulu bir liman projesidir. Saros Körfezinde Sazlıdere köyü, Bekirçavuş burnu ile Köpekli deresi arasında kalan lokasyonda kıyı noktasında 0+000 kotunda yer almaktadır. Boru Hattı Saros Körfezi Sazlıdere Köyü Köpekli deresinden yaklaşık 290 m doğuda, Bekirçavuş burnundan yaklaşık 395 m batı kısmında deniz ile karanın buluştuğu kıyı noktasında ve 0+000 kotundan çıkış almaktadır. Deniz lokasyonunda ise kıyı yapıları olarak rıhtım, iskele ve yanaşma yapıları tesis edilecektir. Deniz kısmındaki boru hattı iskele üzerinden karaya ulaştırılacaktır. Yapılması planlanan boru hattı kıyıda yer alacak sabit tesislerden çıkış alıp kara tarafında yaklaşık 17 km. devam ederek mevcut Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattına bağlanacaktır” sözlerine yer verildi.
“Risk olması yeterlidir”
Çevre mevzuatına da dikkat çekilen dilekçede; “Çevre mevzuatına göre proje değerlendirilmesinde ‘halkın katılımı’ ilkesi esastır. Uluslararası Çevre Koruma Sözleşmelerine göre halkın istemediği hiçbir projeye hiçbir yatırıma izin ve onay verilemez. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8.maddesinin ihlal edilmiş sayılması için insan sağlığına gerçek bir zararın verilmiş olmasının şart olmadığını belirtmiştir. Çevre hukuku ve ÇED’in temel mantığı da bu yöndedir. İnsan sağlığının ve doğanın zarar görmesi beklenmemelidir. Risk olması yeterlidir. Nitekim ulusal mevzuat açısından düzenleme yetersiz de olsa, bu hususta uluslararası mevzuat paralelindedir. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanmadan, projenin gerçekleştirilmesinin bilim ve hukuk açısından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılacağı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliği gereğidir” denildi.
“ÇED süreci derhal iptal edilmeli”
İnsanın yaşam hakkının tartışmasız en kutsal hak olduğu belirtilen dilekçede; “Ayrıca uluslararası bildirgelerin ve anlaşmaların güvencesi altındadır. Şirket Başvuru dosyasında, çevreye ve insan sağlığına duyarlı çalışacağını çevredeki bitki örtüsünü ve doğal yasamı koruyacağını iddia etmektedir. Dünya üzerindeki şirketler çalışmaya başlamadan önce, asla çevre üzerinde zararlı bir etki yapacaklarını söylemezler. Ancak bilinen örnekler, bu konuda şirketlerin samimi olmadıkları yönündedir. Ayrıca bu konuda şirketlere inanmak, geri dönüşümü olmayan bir riski gelecek kuşaklara aktarmaktır. Çünkü bu durum, şirketin haksız çıkması durumunda koşullarının laboratuvar ortamında kolayca geri alınabileceği bir deney değildir. Anayasa'nın 17. maddesi, 45. maddesi, 56.maddesi, 169.maddelerine, Çevre Kanununa tamamen aykırı olan Trakya'nın ve tüm Saros körfezinin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek, doğal yaşamı ortadan kaldıracak Edirne ili Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde BOTAŞ - Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesine ait ÇED sürecinin derhal iptal edilmesini ve acilen sonlandırılmasına karar verilmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 407 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çevreye de hayvanlara da zarar Çevreye de hayvanlara da zarar 22.2.2019
İşçi adaydan ücretsiz ulaşım sözü İşçi adaydan ücretsiz ulaşım sözü 22.2.2019
Uymaz, Meclis’i topladı Uymaz, Meclis’i topladı 22.2.2019
Kozan’dan gururlu veda Kozan’dan gururlu veda 22.2.2019
İttifak dışı adayları açıkladı İttifak dışı adayları açıkladı 22.2.2019
Adli Tıp, muayene tarihi verdi Adli Tıp, muayene tarihi verdi 22.2.2019
Çözüm; aile işletmeleri Çözüm; aile işletmeleri 22.2.2019
İkinci kez zarar verildi İkinci kez zarar verildi 21.2.2019
Fahiş fiyat beze de yansıdı Fahiş fiyat beze de yansıdı 21.2.2019
Cinsiyetçi kavrama yer yok Cinsiyetçi kavrama yer yok 21.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 64
Facebook 84
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 206 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pazar tezgâhı
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Toprak, çocuk, doğa… Çöp
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.