Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Köfteden sonra peynir tartışması - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Köfteden sonra peynir tartışması 12.7.2018 - 10:20:27
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Edirne Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Edirne peyniri ile Kırklareli peyniri arasındaki tatlı rekabet dikkat çekti. Sosyal medyadan başlayarak ulusal basına yayılan Edirne köftesi ile Kırklareli köftesi tartışmasına dikkat çeken Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, peynirler arasındaki tatlı rekabete de dikkat çekti.Köfteden sonra peynir tartışması
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) katkılarıyla Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın en büyük destekçisi olduğu Edirne Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Sanayi Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. 11-15 Temmuz tarihleri arasında ziyarete açık olacak fuarın açılışına Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Jandarma Komutanı J. Alb. Alpaslan Doğan, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım, Bulgaristan Başkonsolosu VassilValchev ile davetliler katıldılar. Fuarın açılış konuşması ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt yaptı. Zıpkınkurt, konuşmasında fuarın 18’inci kez kapılarının açıldığını belirterek; “ETSO Yönetim Kurulu olarak yaptığımız çalışmalarda her zaman önce Edirne ekonomisini, sonra üyelerimizin memnuniyetini ve gelişimini ön plana koyduk. Görev süremiz boyunca bu önceliklerle hareket ettik ve Türkiye’nin, Avrupa’ya açılan sınır kapısı Hamzabeyli’ye ülkemize ve ilimize yakışır bir TIR parkı yaparak hem Türkiye’ye, hem de Edirne farklı bir vizyon verdik. Edirne’nin tüm yönleriyle, sektörleriyle kalkınması esastır. Hangi yönden bakarsak bakalım Edirne, Türkiye ve ülkemizin gelecek yılları için son derece önemli bir şehir merkezi durumundadır. Bu kapsamda en önceliklerimiz arasına ilimize yakışır, tüm Balkanlara hatta Avrupa’ya kucak açacak modern bir fuar merkezi kazandırmayı dahil ettik. Çünkü biliyoruz ki turizm ve ticareti istediğimiz seviyeye taşıyamayız” ifadelerine yer verdi. Fuarın 16 bin metrekare kapalı alan üzerinde yüzlerce firma ve yaklaşık 250 bin ziyaretçi ile gerçekleştiğini söyleyen Zıpkınkurt; “Fuarımız, bölgemizin ekonomik yapısına göre başta tarım ve tarım aletleri olmak üzere iş makineleri, otomotiv, hayvancılık ürün ve ekipmanları, zirai ilaç, gübre ve bankacılık ile hizmet sektörleri yer almaktadır” dedi.Zıpkınkurt’un açılış konuşmasının ardından birer konuşma da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Valisi Günay Özdemir yaptılar. Gürkan ile Özdemir, konuşmasında Edirne Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın Edirne ve Trakya Bölgesi’ne hayırlı olmasını dilediler. Açılış konuşmalarının ardından tören protokolü, açılış kurdelesini keserek fuarın açılışını gerçekleştirdiler.
En iyi köfte tartışmasını hatırlattı
Fuar açılışının ardından protokol; Edirne, Kırklareli, Çerkezköy ve Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odalarının stantlarını gezdiler. Stantlarda protokole yöresel ürünlerden peynir ve hardaliye gibi ürünler ikram edilirken, tanıtım broşürleri dağıtıldı. Stantlarda Edirne ve Kırklareli peynirleri dikkat çekerken; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sosyal medyada ‘samsofian1907’ ve ‘Trakya Sevdalısı’ adlı hesapların gündeme getirmesiyle başlayan ‘Trakya’da en iyi köfteyi hangi il yapıyor?’ tartışmasını hatırlattı.
Peynir tartışması çıkar mı?
‘Laik Trakyalı’, ‘Suyun Öte Tarafı’, ‘Selanikspor’ gibi sosyal medya hesaplarının da tartışmaya katılmasıyla Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş’ın yorumlarıyla ‘en iyi köfte’ tartışması yerel ve ulusal basında gündem yaratırken; Gürkan, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın standında Kırklareli peynirini denediği sırada; “Twitter’da en iyi köfte tartışması gibi en iyi peynir tartışması da çıkar mı?” diyerek Edirne ve Kırklareli arasındaki köfte rekabetinin yanı sıra peynirdeki rekabete de dikkat çekti. Gürkan, köfte tartışmasında Kırklarelililerin baskın çıktığını söyledi.
Zıpkınkurt da katıldı
Gürkan’ın sözlerinin üzerine sohbete katılan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Edirne’de 9 çeşit köfte var. Kırklareli’de ise 1 çeşit köfte var. Bizde 9 ayrı damak tadına uygun köfte var” sözlerine yer verirken tartışmaya köfte tartışmasına yeni bir boyut kazandırdı. Sohbet sırasında Kırklareli peynirleri ise katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.Gıda stantların gezilmesinin ardından protokol, tarım makine ve ekipmanlarının bulunduğu stantları gezerek ürünlerle ilgili bilgi aldılar. 
Altıntaş son noktayı koymuştu
Sosyal medyada yayılan ‘Trakya’da en iyi köfteyi hangi il yapıyor?’ tartışmasına son noktayı köftesiyle ünlü bir belde olan Ahmetbey’in Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş koymuş;Ahmetbey’de yapılacak festival alanında Trakya Köfte Festivali düzenleyeceğini açıklamıştı. Altıntaş; “Ahmetbey Köftesi sınıflar üstüdür, yağlı kâğıt üzerinde de yenir, porselen tabakta da, yanında ayran da içilir, rakı da… Festival alanını yapıyoruz, festivali de bize yakışır.Her zaman yanımda olan Başkanlarım da desteğini verir, tartışma da biter” demişti. 


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1207 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 2 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.