Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yazoğlu’ndan ihanet çıkışı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yazoğlu’ndan ihanet çıkışı 11.7.2018 - 09:48:38
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 1991, 1992 ve 1993 yıllarında ağalığını üstlenen, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu kurucularından ve Kırkpınar Kültürünü Yaşatma ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Yazoğlu, yağlı güreşlerdeki yanlışlara dikkat çekerek çözüm önerilerinde bulundu. Yazoğlu; “Yağlı güreşe bu ihaneti yapmayın” dedi.Yazoğlu’ndan ihanet çıkışı
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 1991, 1992 ve 1993 yıllarında ağalığını üstlenen, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu kurucularından ve Kırkpınar Kültürünü Yaşatma ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Yazoğlu, önceki gün 657’ncisinin açılışı gerçekleştirilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali ve yağlı güreşin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yazoğlu, açıklamalarında Yağlı Güreş Federasyonu’nun kurulmasının önemine dikkat çekerek; “Yağlı Güreş Federasyonu olmazsa bu işler düzelmeyecek. Yağlı güreş, Geleneksel Sporlar Federasyonu’nda ana spor dalıyken basiretsiz bazı kişilerin ihaneti nedeniyle buradan ayrılıp olimpik spora bağlanmasıyla bu dramatik süreç, yağlı güreşe yakışmayan süreç başladı. Şu anda ben dahil yağlı güreşe yıllarını veren belli bir camia var. Bu camianın içerisinde Ankara Gazi Üniversitesi’nden Profesör İbrahim Yıldıran, İstanbul’da Profesör Alaaddin Çelik, değerli ağalar, gazeteciler, yazarlar, bilge kişiler, bilim adamlarından oluşan bir yönetim var. Bu ekip nerede? Şu anda yaşıyorlar ve hayatlarına devam ediyorlar. Bir tek Ali Gümüş rahmetli oldu. Ayrıca Destan-ı Kırkpınar dergimizde de üstatların yazıları çıkmaktadır” ifadelerine yer verdi. Geleneksel Sporlar Federasyonu’nun amacını açıklayan Yazoğlu; “Bir defa geleneksel sporları sağlam zeminde tutmaktı. Bir de bunların değerlerini koruyarak gelecek nesillere aktarmaktı. Peki, şu anda yağlı güreşler ve bunun en büyüğü, yıllarımızı verdiğimiz Kırkpınar kimin yönetiminde?  İnsanları küçümsemek için söylemiyorum ama o yıllarda; ‘Başkanım bana da bir görev verin?’ diyen insanların denetimindedir. Dünyada bunun bir benzeri olamaz. Bizim böyle bir camiamız ve deneyimli değerli insanlarımız var ama durum şu anda budur” dedi.
“Malı götürenler var”
Federasyon Başkanlığı’nın onursal bir görev olduğunun altını çizen Yazoğlu;“Federasyon Başkanlığı yapıp da Türkiye'de çok büyük malı götürenler de var. Bunu herkes bilir de dokunmazlar. Çark böyle kurulmuş gidiyor. Bir tek Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nda, ben dâhil yakın arkadaşlarım hep bütün yolluklarımızı diğer çalışan arkadaşlara dağıtırdık. Ama şu andakiler; ‘Ne kadar çok güreşe gidersek, ne kadar çok yolluk alırsak’ gibi bunların peşindeler” sözlerine yer verdi.
“Minder kurallarına geçiyorlar”
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ndeki sorunları çözecek ekibin olduğunu söyleyen Yazoğlu; “Ama şu andaki ekip değil. Mesela; şu anda yağlı güreşte yenişemeyince, bu işi bilmeyenlerin koyduğu kurallarla minder kurallarına geçiyorlar. Her zaman bunun yapılmaması gerektiğini söylüyorum. Olimpik güreşlerde bile grekoromen ayrı, serbest ayrıdır. Grekoromen berabere bitti,‘hadi serbeste başla’ diyebilir misiniz? İkisinin kuralları ayrıdır. Yağlı güreşte;‘Arkasına dolandı, bir puan aldı ve başpehlivan oldu’ diyemezsiniz. Çünkü yağlı güreşte yenme ve yenilme kuralları bellidir. En ünlüsü de göbeği yıldız görecek” dedi.
“Puanlama yüzünden oyun yapmıyorlar”
Yeni neslin yağlı güreş oyunlarını unuttuğunu söyleyen Yazoğlu; “Artık yağlı güreş içerisinde unutulmaya yüz tutmuş oyunlar var. Öyle oyunlar var ki isimleri de tamamen özgündür. O oyunları tekrar gündeme taşıdım. Bunların sebebi puanlama güreşidir. Süre 40 dakika olunca bu oyunlar kullanılmıyor. İki pehlivanda puanlama güreşini bekliyor. 40 dakika ayakta itiş kakışla geçiyor. Puanlamada; ‘Ben minderciyim, nasıl olsa puan alırım’ diyor ve oyun yapmıyorlar” ifadelerine yer verdi.
“Bu ihaneti yapmayın”
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin de bağlı olduğu Güreş Federasyonu’nun işinin çok yoğun olduğunu belirten Yazoğlu; “Dünya Şampiyonası, Olimpiyatlar, Türkiye Şampiyonası, Balkan Şampiyonası, gençler, yıldızlar, bayanlar, büyükler vs. derken çok yoğunlar. Yağlı güreş ayrıca olimpik bir spor değil. Yağlı güreş, geleneksel bir spordur. Her ülkenin geleneksel güreşleri var ve federasyonları ayrıdır. Yazıktır, insaflı olun. Yağlı güreşe bu ihaneti yapmayın” dedi.
“Elemeden geçtikten sonra gelsinler”
1 990’lı yıllarda ağalık görevini üstlendiğinde Kırkpınar ile ilgili çok sayıda kaynak okuduğunu belirten Yazoğlu; “1950’li yıllarda bir gazetecinin Kırkpınar ile ilgili serzenişine denk gelmiştim ve hiç unutamam. Diyor ki; ‘Sahada pehlivanlar güreşiyor, sayısı da belli değil. Hakemler de var ama kim kiminle güreşiyor, yeniyor mu yenmiyor mu belli değil. Bir kaos var, çorba gibi’ ve hâlâ o yıldan beri bu böyle devam ediyor. Kırkpınar’a gelecek insanların belli bir elemeden geçtikten sonra gelmesi lazım. Mesela Türk töresinde sembolik isimler vardır. Örneğin; 40, kutsal bir sayıdır. Başpehlivan sayısını 40’a ayarla. İlk 40’a girenler Kırkpınar’a gelsin. 70 kişi birden gelmesin. Öyle bir sistem kuracaksın ki birisine haksız bir güç sağlamayacaksın” sözlerine yer verdi.
“Tatbikatla şampiyon tespit edilebilir”
Zaman kavramının insanlar için önemli olduğunu söyleyen Yazoğlu; “İnsanların şartları gereği, sosyo- ekonomik şartlardan dolayı çok değerli. Mesela, normal güreş süresine 50 dakika veya 60 dakika vereceksin. Bitiminde yenişemezlerse, bir tatbikatla şampiyonu tespit edilebilir. İki başpehlivanı çağıracaksınız, yenişemezlerse ya birbirlerini paça kasnak tutacaklar ya da göğüs çaprazına alacaklar. Birbirlerini kim yıkarsa o güreşin galibi o olsun. Ondan sonra da hiçbir pehlivan çıkıp; ‘Arkama dolaştı bir puan aldı, yendi’ diyemez. Ya da özendireceksiniz, ihtar cezasını çalıştıracaksın. ‘Adam gibi güreşeceksiniz, yağlı güreşin oyunlarını yapacaksınız, itiş kakış yok, yoksa 3'üncü ihtarda yenik sayılırsın’ diyeceksiniz. Seyirci de buna ilk sene belki tepki gösterebilir ama onlar da bu durumu görüyor.Dolayısıyla bütün bunları toparlayıp belli bir otorite sağlamak gerekiyor. Artık bakın meydanlarda kavgalar, hakemlere saygısızlıklar başladı. Çünkü artık otorite boş. Bunlarla bu iş düzelmez” dedi. 


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 564 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.