Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Selimiye için gözler Ankara’da - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Selimiye için gözler Ankara’da 11.7.2018 - 09:46:32
Edirne İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün 2018 yılı ikinci dönemi projeleriyle ilgili sunum gerçekleştiren Bölge Müdürü Osman Güneren, Selimiye Camii restorasyon projesi dosyasının Ankara’ya gönderildiğini açıkladı. Güneren, dosyanın onaylandıktan sonra projenin ihaleye çıkacağını söyledi.Selimiye için gözler Ankara’da
Edirne İl Koordinasyon Kurulu, Temmuz ayı toplantısını Edirne Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirdi. Devecihan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Karslıoğlu’nun yanı sıra Edirne Valiliği’ne bağlı kamu kurum müdürleri ile temsilcileri katıldılar.
Toplantının açılışında Edirne’de gerçekleştirilen yatırımlar ile ilgili genel değerlendirmeyi açıklayan Karslıoğlu; “Kuruluşlarımızca Valiliğimize gönderilen raporlara göre; ilimizde kamu kuruluşlarımızın 2018 yılı yatırım programlarında küçük, orta ve büyük ölçekli 620 proje yer almaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 4,7 milyar TL’yi bulmaktadır. Bu projeler için önceki yıllarda 1 milyar 330 milyon TL harcanmış, 2018 yılında da 671 milyon TL ödenek kullandırılması öngörülmüştür. İkinci yatırım dönemi içinde yapılan çalışmalar dâhilinde 267 milyon TL harcama yapılarak yüzde 40 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır” ifadelerine yer verdi.
Karslıoğlu, izleyici kuruluşlar itibariyle değerlendirildiğinde 2018 yılının ikinci döneminde yapılan yatırım harcamalarının 229 milyon TL’sini merkezi idare kuruluşlarının yaptığını belirterek; “Merkezi idare kuruluşlarımızın bu harcama miktarı ile sağladıkları nakdi gerçekleşme düzeyi yüzde 40’tır. Yerel yönetim kuruluşlarımız ise 38 milyon TL tutarında yatırım harcaması yaparak, yüzde 40’lık nakdi gerçekleşme sağlamışlardır” dedi. Karslıoğlu, merkezi ve yerel yönetim kuruluşlarınca yapılan yatırım harcamaları sonucunda, 2018 yılı ikinci döneminde, kamu kuruluşlarının programlarında yer alan 620 projeden 138 tanesinin bitirildiğini, 304 projenin devam ettiğini, 178’inin ise henüz başlamadığını açıkladı.
Karayolları çalışmaları açıklandı
Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Okan Gerçek, Edirne sınırı içindeki projelerle ilgili bilgi vererek; “2018 yılı sonu itibariyle de Gazimihal kavşağını ve Yıldırım Beyazıt viyadüğünün bir kısmının tamamlanması hedeflenmektedir. Edirne-Kırklareli yolunda yapım çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılı sonunda yaklaşık 23 kilometrelik kısmının tamamlanması hedeflenmektedir. Edirne’deki tarihi köprülerden Sırp Sındığı ve Uzunköprü’deki çalışmalarla ilgili proje çalışmaları hemen hemen tamamlanmış olup, ihale süreçleriyle ilgili gerekli ödenek temin edilmesi halinde ihaleleri yapılacaktır” sözlerine yer verdi.
“Dosyamızı Ankara’ya gönderdik”
Toplantıda Vakıflar Bölge Müdürlüğü 2018 yılı projeleriyle ilgili sunum gerçekleştiren Bölge Müdürü Osman Güneren ise Edirne’de devam eden restorasyonları açıklayarak; “Saatli Medrese, Kadı Bedrettin Camii, Enez Fatih Camii, Süleymanpaşa Camii, Şeyh Kabuli Mustafa Er-Rıfai Türbesi, Ekmekçizade Kervansarayı, Havsa Hacı Süleyman Efendi Mescidi, Kıyakbaba Camii’nin tuvaletinin onarımı ve İsmailağa Camii’nin de ihalesini gerçekleştirdik” dedi. Güneren, sunumunda Medrese Ali Bey Camii, Hasan Çelebi Sebili, Uzunköprü Hamamı ve KadirhaneDergâhı’nın kazım işinin tamamlandığını da açıkladı. Güneren’in sunumunun ardından söz alan Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm ise Selimiye Camii restorasyonu çalışmalarını sorarken; Üzüm’ün sorusunu yanıtlayan Güneren, Selimiye Camii restorasyonundaki tüm hazırlıkların tamamlandığını söyleyerek; “Dosyamızı Ankara’ya gönderdik. Birim fiyat kitaplarında olmayan bazı imalatlarımız var. Bu imalatlarla ilgili olarak oluşturduğumuz fiyatları Ankara’dan onaylatmamız gerekiyor. Selimiye Camii, hacimli bir iştir. Yaklaşık 85-90 parça birim fiyat kitaplarında olmayan yeni analiz dediğimiz fiyatlarımızı yaptık ve gönderdik. Ankara fiyatları inceliyor. Onayladıktan sonra ihaleye geçeceğiz. Şu anda bizim adımıza dosya tamamdır” sözlerine yer verdi.


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 140 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
"Zaman" davası sürüyor 18.7.2018
Evlâd-ı Fâtihân’ın torunları Edirne’de Evlâd-ı Fâtihân’ın torunları Edirne’de 18.7.2018
Bozkurt’tan ‘değişim’ çağrısı Bozkurt’tan ‘değişim’ çağrısı 18.7.2018
Yunan askerlerine tahliye yok Yunan askerlerine tahliye yok 18.7.2018
Okulu, ‘Başpehlivanlar Diyarı’nda Okulu, ‘Başpehlivanlar Diyarı’nda 17.7.2018
Çevreyi kim koruyacak? Çevreyi kim koruyacak? 17.7.2018
Çakırlar komisyona seçildi Çakırlar komisyona seçildi 17.7.2018
15 Temmuz’a ‘özel’ gündem 15 Temmuz’a ‘özel’ gündem 17.7.2018
Düğümü 'ses analizi' çözecek Düğümü 'ses analizi' çözecek 17.7.2018
Kazaya davetiye gibi yol Kazaya davetiye gibi yol 17.7.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 30
Web Siteleri 36
Facebook 63
Twitter 4
Instagram 1
Youtube 3


Ankete 137 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BEN KAZANDIM, CHP KAYBETTİ
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK…
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.