Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kırkpınara hüzünlü davet - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kırkpınara hüzünlü davet 11.7.2018 - 09:38:35
657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin önceki gün gerçekleştirilen sessiz açılış töreni ve Kırkpınar’ı temsilen davul zurna ekibinin davula tek tokmak vuruşunun gerçekleştirilmesinin ardından bugün, Edirne Tarihi Kırkpınar davul zurna ekibi, esnaf ziyaretine başladı. Ekip Şefi Fahrettin Zurnacı, ziyaretlerde tüm Edirnelileri Kırkpınar’a davet ederken; meydana gelen tren kazasında 24 vatandaşın hayatını kaybetmesine üzüldüklerini söyledi.Kırkpınara hüzünlü davet
657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin önceki gün gerçekleştirilen sessiz açılışının ardından Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin olmazsa olmazlarından Davul Zurna Ekibi, Edirne esnafı ziyaretlerini gerçekleştirmeye başladı. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi mevkiinde meydana gelen tren kazasında 24 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından önceki gün açılışı sessiz gerçekleştirilen 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nde, Davul Zurna Ekipleri dün Saraçlar Caddesi esnafını Kırkpınar marşları eşliğinde ziyaret ettiler. Esnafların ve Edirneli vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ziyaretlerde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin başladığı müjdeleyerek esnafı Kırkpınar’a davet ederken, davul zurna geleneği de yaşatıldı. Vatandaşlar da ziyaretler sırasında cep telefonlarıyla video kaydı ve sosyal medya canlı yayınları yaparak Kırkpınar Davul Zurna Ekibi’ne destek verdiler. Ziyaretlerle ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekip Şefi Fahrettin Zurnacı, 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin dün gerçekleştirilen programlar ile başladığını belirterek; “Kırkpınar davul zurna ekibi olarak esnaf ziyareti gerçekleştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.
“Dededen toruna doğru gidiyor”
Zurnacı, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde davul zurna ekibindeki müzisyenliğinin dede mesleği olduğunu söyleyerek; “Dedem Osman Zurnacı, Cumhuriyet’in ilanından sonra 1924’te Kırkpınar’da güreş sahasında bu işe başlamış, 1974’te ölünceye kadar çaldı. Babam Fahri Zurnacı, amcalarım Aziz Zurnacı, Sabri Zurnacı ve İsmail Zurnacı da bu işi yapmışlar. Dededen toruna doğru gidiyor. 1966’da dedemlerin yanında Kırkpınar’da davul çalmaya başladım. 1967’de zurna çalmaya başladım. 51 yıldır devam ediyorum. Kırkpınar’ın yanı sıra halk oyunları ekiplerinde de çalıyorum. Bugün de esnafımızı ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretler gelenekseldir. Eski üstatlarımız da böyle ziyaretler yaparlardı. Edirne halkımız ve esnafımız da bu ziyaretlere alışkındır” dedi.
“Tren kazasına hepimiz üzüldük”
Esnaf ziyaretlerinin Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi mevkiinde meydana gelen tren kazasında 24 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından Salı gününe ertelediklerini söyleyen Zurnacı; “Ziyaretlerimizi dün gerçekleştirecektik. Çok üzücü bir olay gerçekleşti. Tren kazasına hepimiz üzüldük. Yaralılara sağlık, hoşluk; ölenlere Allah’tan rahmet dileriz. Bu da bir yazgı. Her şeye rağmen Kırkpınar devam edecek. Dün sabah davul zurna çalmadan Belediye Başkanımızı, Valimizi ziyaret ettik. Bugün de esnafı ziyaret ediyoruz. Esnafımızın ilgisi çok iyi. Ben, 50 yıldan beri ziyaretlere katılıyorum. O zamanlar davul zurna ekibi sivil kıyafetlerle çalıyordu. 1966-67 yılında siyah kıyafetler yapıldı. Siyah kuşaklar ve fesler vardı. Feslerin üzerinde de Ayyıldız vardı. Zamanla şu anki kıyafetlerimize değişti” sözlerine yer verdi.
“Yenişemeyen pehlivanlara çaldım”
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin dünü ve bugününü değerlendiren Zurnacı; “Eski Kırkpınar ile şu anki Kırkpınar arasında fark var. Eskiden 25 başpehlivan varsa, şimdi 60-70 tane var. Şu anda puanlama olsa da heyecan oluyor. Ama eski pehlivanlar nerede? Ben, yenişemeyen pehlivanlara çalgı çaldım. Arap Mustafa, Nazmi Uzun, Şaban Filiz akşama kadar güreşirlerdi. Öğlen 12.00’da kispetleri giyer, akşam 20.00’a kadar güreşirlerdi. Baş altında bile böyle olurdu. Yorulurduk ama o heyecana, Kırkpınar’ın havasına alışmışız. Kırkpınar’a girdiğimizde dedelerimiz, gelmiş ve geçmiş pehlivanlar, davul zurnalar, görev yapan yağcılar, hakemleriyle çok şey yaşadık. Burası bir olimpiyattır. Eskiden güreşler Mayıs ayında olurdu. Daha sonra Haziran oldu” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 230 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yakayı Hamzabeyli’de ele verdiler Yakayı Hamzabeyli’de ele verdiler 22.11.2018
Dolandırıcılıkta son nokta Dolandırıcılıkta son nokta 22.11.2018
6 kg esrara 30 yıl hapis istemi 6 kg esrara 30 yıl hapis istemi 22.11.2018
   Akmeşe’ye İSKİ’li cevap Akmeşe’ye İSKİ’li cevap 22.11.2018
Balon Hangarı kurtuluyor Balon Hangarı kurtuluyor 22.11.2018
Edirne imarla barıştı Edirne imarla barıştı 22.11.2018
‘Bakkal Amca’ doğanın farkında ‘Bakkal Amca’ doğanın farkında 22.11.2018
Meclis’te hatalı rakam krizi Meclis’te hatalı rakam krizi 22.11.2018
Tanıtım elçisi olacak Tanıtım elçisi olacak 21.11.2018
Dersimiz kan bağışı Dersimiz kan bağışı 21.11.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 38
Web Siteleri 58
Facebook 77
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 183 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Güle güle güzel insan
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
Kim başkan olacak?
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Farkındalığın Önemi
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.