Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kırkpınara hüzünlü davet - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kırkpınara hüzünlü davet 11.7.2018 - 09:38:35
657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin önceki gün gerçekleştirilen sessiz açılış töreni ve Kırkpınar’ı temsilen davul zurna ekibinin davula tek tokmak vuruşunun gerçekleştirilmesinin ardından bugün, Edirne Tarihi Kırkpınar davul zurna ekibi, esnaf ziyaretine başladı. Ekip Şefi Fahrettin Zurnacı, ziyaretlerde tüm Edirnelileri Kırkpınar’a davet ederken; meydana gelen tren kazasında 24 vatandaşın hayatını kaybetmesine üzüldüklerini söyledi.Kırkpınara hüzünlü davet
657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin önceki gün gerçekleştirilen sessiz açılışının ardından Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin olmazsa olmazlarından Davul Zurna Ekibi, Edirne esnafı ziyaretlerini gerçekleştirmeye başladı. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi mevkiinde meydana gelen tren kazasında 24 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından önceki gün açılışı sessiz gerçekleştirilen 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nde, Davul Zurna Ekipleri dün Saraçlar Caddesi esnafını Kırkpınar marşları eşliğinde ziyaret ettiler. Esnafların ve Edirneli vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ziyaretlerde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin başladığı müjdeleyerek esnafı Kırkpınar’a davet ederken, davul zurna geleneği de yaşatıldı. Vatandaşlar da ziyaretler sırasında cep telefonlarıyla video kaydı ve sosyal medya canlı yayınları yaparak Kırkpınar Davul Zurna Ekibi’ne destek verdiler. Ziyaretlerle ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekip Şefi Fahrettin Zurnacı, 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin dün gerçekleştirilen programlar ile başladığını belirterek; “Kırkpınar davul zurna ekibi olarak esnaf ziyareti gerçekleştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.
“Dededen toruna doğru gidiyor”
Zurnacı, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde davul zurna ekibindeki müzisyenliğinin dede mesleği olduğunu söyleyerek; “Dedem Osman Zurnacı, Cumhuriyet’in ilanından sonra 1924’te Kırkpınar’da güreş sahasında bu işe başlamış, 1974’te ölünceye kadar çaldı. Babam Fahri Zurnacı, amcalarım Aziz Zurnacı, Sabri Zurnacı ve İsmail Zurnacı da bu işi yapmışlar. Dededen toruna doğru gidiyor. 1966’da dedemlerin yanında Kırkpınar’da davul çalmaya başladım. 1967’de zurna çalmaya başladım. 51 yıldır devam ediyorum. Kırkpınar’ın yanı sıra halk oyunları ekiplerinde de çalıyorum. Bugün de esnafımızı ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretler gelenekseldir. Eski üstatlarımız da böyle ziyaretler yaparlardı. Edirne halkımız ve esnafımız da bu ziyaretlere alışkındır” dedi.
“Tren kazasına hepimiz üzüldük”
Esnaf ziyaretlerinin Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi mevkiinde meydana gelen tren kazasında 24 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından Salı gününe ertelediklerini söyleyen Zurnacı; “Ziyaretlerimizi dün gerçekleştirecektik. Çok üzücü bir olay gerçekleşti. Tren kazasına hepimiz üzüldük. Yaralılara sağlık, hoşluk; ölenlere Allah’tan rahmet dileriz. Bu da bir yazgı. Her şeye rağmen Kırkpınar devam edecek. Dün sabah davul zurna çalmadan Belediye Başkanımızı, Valimizi ziyaret ettik. Bugün de esnafı ziyaret ediyoruz. Esnafımızın ilgisi çok iyi. Ben, 50 yıldan beri ziyaretlere katılıyorum. O zamanlar davul zurna ekibi sivil kıyafetlerle çalıyordu. 1966-67 yılında siyah kıyafetler yapıldı. Siyah kuşaklar ve fesler vardı. Feslerin üzerinde de Ayyıldız vardı. Zamanla şu anki kıyafetlerimize değişti” sözlerine yer verdi.
“Yenişemeyen pehlivanlara çaldım”
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin dünü ve bugününü değerlendiren Zurnacı; “Eski Kırkpınar ile şu anki Kırkpınar arasında fark var. Eskiden 25 başpehlivan varsa, şimdi 60-70 tane var. Şu anda puanlama olsa da heyecan oluyor. Ama eski pehlivanlar nerede? Ben, yenişemeyen pehlivanlara çalgı çaldım. Arap Mustafa, Nazmi Uzun, Şaban Filiz akşama kadar güreşirlerdi. Öğlen 12.00’da kispetleri giyer, akşam 20.00’a kadar güreşirlerdi. Baş altında bile böyle olurdu. Yorulurduk ama o heyecana, Kırkpınar’ın havasına alışmışız. Kırkpınar’a girdiğimizde dedelerimiz, gelmiş ve geçmiş pehlivanlar, davul zurnalar, görev yapan yağcılar, hakemleriyle çok şey yaşadık. Burası bir olimpiyattır. Eskiden güreşler Mayıs ayında olurdu. Daha sonra Haziran oldu” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 296 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.