Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
TCDD kazadan sonra anladı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
TCDD kazadan sonra anladı 11.7.2018 - 09:34:22
Devlet Demiryolları 1. Bölge Müdürlüğünü temsilen Edirne İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan Bölge Müdür Yardımcısı Halil Korkmaz, 24 kişinin hayatını kaybetmesine, 318 kişinin ise yaralanmasına neden olan tren kazasının raylarının (dün) akşam saatlerinde açılacağını açıklayarak; sadece Meteoroloji tahminlerinin yetersiz olduğunu söyledi. Korkmaz; “Artık Meteorolojinin tahmininden ziyade, olan yağışlarla veya ısılarla ilgili bilgilerini de kullanmamız gerekiyor. Çünkü sadece tahmin yetmiyor” dedi.TCDD kazadan sonra anladı
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi mevkiinde meydana gelen ve 24 kişinin hayatını kaybetmesine, 318 kişinin ise yaralanmasına neden olan tren kazası, Edirne İl Koordinasyon Kurulu toplantısında gündeme geldi. Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Devlet Demiryolları 1. Bölge Müdürlüğü’nü temsilen toplantıya katılan Bölge Müdür Yardımcısı Halil Korkmaz’ın sunumu sırasında gündeme gelen tren kazasının yaşandığı bölgedeki çalışmalar açıklandı. Korkmaz, toplantıdaki sunumunda Devlet Demiryolları 1. Bölge Müdürlüğü’nün toplam proje tutarının 9 milyon 382 bin TL olduğunu açıklayarak;“Önceki yıllar harcaması 5 milyon 652 bin TL’dir. 2018 yılı ödeneğimiz de 8 milyon 220 bin TL’dir. Dönem sonu yaptığımız harcama 2 milyon 823 bin TL’dir. Nakdi gerçekleşmemiz yüzde 27, fiziki gerçekleşmemiz yüzde 35’tir. Toplam proje sayımız 15’tir. Devam eden 8 projemiz, ihale aşamasında 4 ve hazırlık aşamasında olduğumuz 3 projemiz var” ifadelerine yer verdi. Korkmaz’ın sunumunun ardından Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu’nun hızlı tren projesini sorması üzerine cevap veren Korkmaz; “Hızlı tren ile ilgili projeyi yürüten Ulaştırma Bakanlığımızın Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü diye bir genel müdürlüğü vardı. IPA fonları kullanılan projelerin yürütülmesi, onlar tarafından yapılıyordu. Bunlar, 2018’in içerisinde ihaleyi yapmış olacaklar. Ancak biz, kontrol aşamasında devreye giriyoruz. Kamulaştırmayı da TCDD yapıyor” dedi.
Açılış zamanını açıkladı
Vali Vekili Karslıoğlu’nun Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi mevkiinde meydana gelen ve 24 kişinin hayatını kaybetmesine, 318 kişinin ise yaralanmasına neden olan kazanın ardından trafiğe kapatılan demiryolunun açılış zamanını sorması üzerine cevap veren Korkmaz; “Bugün, (dün) akşama doğru açmayı planlıyoruz” sözlerine yer verdi.
Kontrol çalışmalarını anlattı
Toplantıda söz alan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, kazadan sonra Edirne sınırları içindeki rayların denetiminin yapılıp yapılmadığını sorması üzerine cevap veren Korkmaz; “Bu çalışmalarla ilgili Bölge Müdürlüğü’müzde bir kontrol ve ölçme aracımız var. Yılda 2 kez tüm şebekeyi gezer. İnsan unsurunun dışında kendi ölçüm yaparak sonuçlandırır. Bu sonuçların verilerini kullanıyoruz. Bunun dışında Bakım Müdürü’müz var. Edirne’de de bir Bakım Müdürü’müz var. Bakım Müdürü’müz, 200 kilometrelik bir alanı kontrol eder. Kontrol eden arkadaşımız, ayda 1 kez kendi güzergâhını lokomotifle gidip gelir. Bunun dışında bakım araçları vardır. Bakım araçları da kontrole gider. Kontrol de 15 günde 1 yapılır” dedi.
“Sadece tahmin yetmiyor”
Bakım şeflerinin de bulunduğunu söyleyen Korkmaz; “Onların da yaklaşık 30-40 kilometrelik bir alanda görevlidirler. Kendi alanlarını kontrol ederler. Özellikle kontrolün olmaması konusundan ziyade, aslında sık sık Meteoroloji ile de iletişim halinde oluyoruz. Hatta bu dönemde daha çok ray ısınmaları ile ilgili ray ölçümleri alarak bu işleri yapmaya çalışıyorduk. Havanın çok ısınmasından dolayı da yolda genleşmekten dolayı yol taşması diye tabir ettiğimiz yolun sağa veya sola doğru eğilmesi konusunda sıkıntılarımız oluyordu. Bununla ilgili de sürekli Meteoroloji ile birlikte çalışıyorduk. Ancak şunu da gördük ki, bundan sonra artık Meteorolojinin tahmininden ziyade,olan yağışlarla veya ısılarla ilgili bilgilerini de kullanmamız gerekiyor. Çünkü sadece tahmin yetmiyor” ifadelerine yer verdi.
“Yağış ihbar edilmedi”
Korkmaz, açıklamalarında tren kazasının gerçekleştiği bölgede yaklaşık yarım saat içerisinde metrekareye 28 kilogram yağış düştüğünü söyleyerek; “Bu yağışın da yerleşim merkezinin dışında bir yerde oldu. Genelde bu tür konularda köylerden ihbarlar gelir. Ama olayın olduğu yer talihsiz bir şekilde yerleşim yerine uzak. Bu kadar yağışın olduğu kimse tarafından ihbar edilmiyor. Çok dar bir alanda yağış var. Çok kısa zamanda oluyor. Olaydan hemen sonra biz ulaştık. Biz ulaştığımızda da yine menfezin sadece 8’de 1’i kadar su vardı. Yaklaşık 2 saat sonra olay yerindeydik. Menfezimiz de 1,5 metre genişliğinde, 2 metre yüksekliğindedir” dedi.
“11 tane tren geçiyor”
Korkmaz, açıklamalarında 10-15 yıllık geriye doğru gidişlerde bu tür olaylara rastlanmadığını söyleyerek; “Dolayısıyla biz, hem bu tür debileri yüksek yerlerde Devlet Su İşleri’nden bize gelen talepleri değerlendiriyoruz hem de bu tür debileri yüksek yerlerde yollardan geçen su hatlarında köprülerin genişletilmesiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Buradaki olay, kontrolden ziyade Meteoroloji’nin verilerinin daha sonra kullanılmaması gibi geliyor. Çünkü bu trenden önce de oradan 11 tane tren geçiyor. Uzunköprü treni de geçiyor ve olay dönüşünde oluyor. O sürede de hiçbir trende de bize ihbar da gelmiyor. Çünkü yağış yok. Bundan sonra yapacağımız daha çok Meteoroloji’nin verilerini tahmin olarak değil de oluşumları takip etmek olacaktır” sözlerine yer verdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 456 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
On numara Edirne'ye çıktı On numara Edirne'ye çıktı 18.9.2018
Prostatta erken tanıya dikkat Prostatta erken tanıya dikkat 18.9.2018
Kampanya öğrenci andıyla başladı Kampanya öğrenci andıyla başladı 18.9.2018
Yüzyılların geleneği Ahilik kutlandı Yüzyılların geleneği Ahilik kutlandı 18.9.2018
İdam saatinde anıldı İdam saatinde anıldı 18.9.2018
Galatasaray’a Edirne’de otel krizi Galatasaray’a Edirne’de otel krizi 18.9.2018
Bir harekette iki farkındalık Bir harekette iki farkındalık 18.9.2018
Akademik kuyruk Akademik kuyruk 18.9.2018
‘Kervan’ Edirne’den yola çıktı ‘Kervan’ Edirne’den yola çıktı 18.9.2018
Türkiye’nin en büyüğü olacak Türkiye’nin en büyüğü olacak 18.9.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 33
Web Siteleri 51
Facebook 68
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 162 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Mavi pazar
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Ha..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.