Edirne -4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Birinci sırada bendim - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Birinci sırada bendim 10.7.2018 - 10:28:28
MHP’nin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra Meral Akşener ile birlikte istifa ederek İYİ Parti’ye üye olan Gürsel Şimşek, İYİ Parti’den istifa etti. Şimşek, basın toplantısında 20 Mayıs’ta Meral Akşener’in kendisini Milletvekilliği birinci sıra adaylığına koyduğunu, 21 Mayıs’ta ise Mehmet Akalın’ın birden bir aday gösterildiğini söyledi. Şimşek, siyasete devam edeceğini belirtirken, İYİ Parti ve MHP’ye kapıyı kapattığını söyledi. Şimşek, AK Parti’ye ise ‘hayır’ demedi.Birinci sırada bendim
Yaklaşık 20 yıl Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Teşkilatı’nın çeşitli kademelerinde eşi Hatice Şimşek ile beraber görev yaptıktan sonra Meral Akşener ile birlikte MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye üye olan Gürsel Şimşek, 24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin ardından İYİ Parti’den istifa etti. Şimşek, Lalezar Restoran’da eşi ve çocuklarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında MHP’de görev yaptığı çeşitli kademelerden İYİ Parti’ye geçiş sürecine, İYİ Parti’deki görevlendirme yapılmamasından 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerine ve süreç içinde istifa etmesine neden olan yaşananları anlattı.  Şimşek, konuşmasında önceki gün Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi mevkiinde meydana gelen kazayı vefat edenlere Allah’tan rahmet dilerken; “Yaralananlara da acil şifalar dileğimiiletmek istiyorum. Konumuz, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri ve o süreçte yaşananlardır. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tekrar bu göreve gelmiş ve Cumhurbaşkanlığı sisteminde ilk Cumhurbaşkanı olarak da görevine başlamış bulunmaktadır. Ben, bir kez daha kendisini bu başarısından dolayı takdir ve tebrik ediyorum. Çünkü 16 senelik iktidar döneminin yaratmış olduğu teşkilatlarda ve toplum içerisindeki yıpranmalara rağmen Türkiye’nin yüzde 50’sinden fazla insanının oyunu alabiliyorsa, o insanı önce takdir ve tebrik etmek gerekir. Bu arada da meclise giren tüm 600 milletvekili arkadaşımızı ve Edirneli arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.
“Seçimlerin 2 önemli partisi vardı”
24 Haziran seçimlerinin 2 önemli partisi olduğunu söyleyen Şimşek; “Bu seçimlerin 2 önemli partisi vardı. Birisi İYİ Parti, diğeri de MHP. Seçim sonuçlarına bakıldığında da her iki sonuç da şaşırtıcı oldu. Çünkü çökmesi ve Türkiye’de yüzde 5’lere düşmesi beklenen bir MHP, yüzde 11 civarında oyla parlamentoda yerini aldı. Hatta 1 Kasım seçimine göre biraz daha yüksek milletvekili sayısıyla şu anda yerini aldı. Cumhur ittifakının ortağı olarak ülkeyi yönetecek olan iktidarın en önemli anahtar rolünü uygulayacağı bir parti konumundadır. İYİ Parti ise Meral Akşener ile bu sürece başladığında yüzde 25-30’luk bir bant gözüküyordu. Ne yazık ki bu bant zaman içerisinde eriye eriye yüzde 7,29’luk Cumhurbaşkanlığı oyuna, yüzde 9,96’lık da bir parlamento oyuna sahip olarak ikisi de şaşırttı” dedi.
“Aramızda çok büyük fark vardı”
İki buçuk yıl boyunca İYİ Parti sürecini Akşener ile birlikte götürdüklerini söyleyen Şimşek; “Fakat Meral Akşener ile beraber Edirne’de bu süreci bir kişi daha yürütüyordu. O da Keşan’daki avukat arkadaşımız Mehmet Tolga Akalın. Ama ikimizin arasında çok büyük bir fark vardı. Ben, MHP’de 19 yıl bizatihi görev yapmışbir kişiydim ama Tolga Akalın sadece bu ilde 6’şar aydan 2 kez yani toplam 12 ay görev yapmış bir arkadaşımızdı. Özellikle komitacı kişiliği, ortamı bozan, partiyi devamlı kötüleyen yapısı dolayısıyla partiden uzaklaştırılmış bir kişiydi. Ama yollarımız kesişmiş ve aynı hedefe birlikte yürüyorduk. Meral Akşener ile zaman zaman yaptığımız konuşmalarda ondan ayrı hareket ettiğimizi daima kendisine hissettirdik” sözlerine yer verdi.
“Akşener’i yalnız bıraktılar”
Akşener’in Türkiye’de yüzde 20-25’lik tabana hitap ederek işe başladığını ve Akşener rüzgarının bazı insanların başını döndürdüğünü söyleyen Şimşek; “Bir tembellik hâkim oldu ve herkes kendini Akşener'e bağladı. Aslında işler 25 Ekim 2017’de parti kurulana kadar normal gidiyordu. Çünkü Türkiye’de Akşener’in deyişiyle ‘işlevsiz’, ‘donmuş' bir muhalefet anlayışı vardı.Bu süreçte arkadaşlarımız o ışıktan çok fazla etkilendiler ve Akşener’i yalnız bıraktılar. Bize ne zaman görev vereceğini sorduk. Görev vermeden de bir şey yapmamız söz konusu değildi. Çünkü Edirne’de daha çok Avukat Tolga Akalın ile bir yürüyüş tercihi vardı. 25 Ekim 2017’de parti kurulduğunda 200 kişilik kurucu heyete Avukat Akalın dâhil edildi ve kendisi Trakya bölgesinin organizasyonuna soyunduruldu. Bence, Edirne ve Trakya için atılmış ilk büyük yanlıştı. O gün düğmeler tamamen yanlış iliklendi” dedi.
“İYİ Parti’yi Edirne’de kuramadı”
Akalın’ın Şimşek ailesini dışlayan, onların işin içerisinde olmasını istemeyen, ‘küçük olsun benim olsun’ düşüncesinden hareketle İYİ Parti’yi Edirne’de kuramadığını söyleyen Şimşek;“Tolga Akalın ve benzeri insanlar da tüm Türkiye’de bu yanlışa imza attı. Parti; yetersiz, işi bilmeyen insanlar tarafından kurdurulmaya çalışıldı. Yapılması gereken Edirne’de toplumun en kabul edilebilir insanlarının il başkanı olmasıydı. Bunu hem Sayın Akşener’e, hem de teşkilat başkanı Koray Aydın’a anlattığımda anket yaptırdıklarını, çok iyi insanlarla yola çıkacaklarını söylediler. Ama ben Edirne’de böyle bir anket de, çalışma da görmedim” ifadelerine yer verdi.
“Birinci sırada bendim”
Süreç sonucunda Edirne’de İYİ Parti’nindoğru dürüst kurulamadığını söyleyen Şimşek; “Edirne’nin 9 ilçesinin 5’inde parti kuruldu, 4’ünde kurulmadı. Bu dördünden bir tanesi seçimden üç ay önce, üç tanesi de seçim açıklandığı tarihlerde kuruldu. Üye olmak isteyenleri beklettiler ve üye yapmak istemediler. Tamamen kendi insanlarını üye yaparak bugünlere geldiler.Parti binalarında oturdular, geyik muhabbeti yaptılar. Saha çalışması yapmadılar. Bir gün hiçbir köye gidip hiçbir temsilci atamadılar. İş adaylık noktasına geldiğinde Edirne'den 11 milletvekili adaydı. Ben de aday oldum. Neticede 21 Mayıs’ta adaylar açıklandığında hiç aday olmayan birisi Mehmet Akalın, Edirne’de birinci sıra gösterildi. Hâlbuki işin gerçeği böyle değildi. 20 Mayıs günü birinci sırada bendim. Bütün yalanlara, iftiralara rağmen Meral Akşener Gürsel Şimşek’i öyle ya da böyle sıraya koymuştu. Çünkü bu arkadaşlar Şimşek ailesini istemediklerini defalarca ilettiler. Özellikle Edirne’de yapılan 3 tane büyük firmanın anketinde birinci çıkmamdan rahatsız oldular. Bu anketler, Meral Akşener’in kendi ifadesidir. Ama iftiralar öyle noktalara geldi ki, bizim anket şirketlerini satın aldığımız noktasına geldi” dedi.
“Ya gaflet içindeydi ya da bilmiyordu”
Marmara Üniversitesi'nde Profesör olan Mehmet Akalın’ın birden bire aday gösterildiğini söyleyen Şimşek;“Bu durum, partinin işleyişinin nasıl yanlış olduğunu gösteriyordu. Aday adaylığı başvurusu olmayan biri, birden bire aday gösterilmişti. Ne yazık ki Mehmet Akalın da ya gaflet içindeydi ya da bu işi bilmiyordu. Üniversitede görevli olan biri normalde seçimden belirli bir süre önce istifa etmesi ve öyle başvuru yapması gerekir. Tarih önemsenmeden nasıl bu başvuru yapıldı? YSK da bunu gördü ve hemen haftasında bu kişiyi veto etti” sözlerine yer verdi.
“Mete Türkay kukla başkan”
İYİ Parti Edirne’nin; ‘küçük olsun benim olsun’ yapısının başında Tolga Akalın ve Ekrem Demir’in bulunduğunu söyleyen Şimşek; “Mete Türkay ne yazık ki kendi halinde il başkanlığı dönemini geçirmiş, kukla başkanlık yapmıştır. Ona da yardımcı olacaklarını söylemişler, hiç olmamışlar. İl Başkanını çok değişik zamanlarda küçük duruma bile düşürmüşlerdir. Bunun örneklerinden biri, ilk toplantıdaki Atatürk resmi krizidir. Uzunköprü’de miting vardır, İl Başkanının haberi yoktur. Uzunköprü İlçe Başkanını, Tolga Akalın ve ekibi anlaşmazlık sonucu bir akşam darp etmişlerdir. İl Başkanının bundan haberi yoktur. Özellikle Ekrem Demir ve Tolga Akalın’ın hedefleri, Orhan Çakırlar arkadaşımızı birinci sıra yapmak ve Edirne’de Milletvekili seçtirmekti. Bu esnada tarihi bir rezalete imza attılar. Cumhuriyet’in yetiştirdiği bir öğretmeni ne yazık ki bu işe alet ettiler” dedi.
“Akşener’i yarı yolda unuttular”
İYİ Parti’den 1 milletvekilinin CHP’nin ikram olarak dağıttığı oylarla seçildiğini söyleyen Şimşek; “Asla bu oylar İYİ Parti'nin oyları değil. Bu oylarla az da bir farkla milletvekili çıkarılmıştır. Ama artık İYİ Parti için balayı dönemi bitmiştir. Akşener’in liderlik vasfıyla birlikteki o algısı Türkiye’de sıfırlanmıştır.İYİ Partililer,yola çıkarken Meral Akşener’i Cumhurbaşkanı yapmak adına yola çıktılar. Ama geldiğimiz noktada Akşener, yüzde 7,29 alarak hapiste o mücadeleyi veren Selahattin Demirtaş’ın altında kaldı. Aslında İYİ Partililerin genel merkezi, ili, ilçesi olarak utanılması gereken bir sonuçtur.  İYİ Partililer meclise çıktı ama çok büyük eksiklikler olduğunu gördüler. Akşener’i yarı yolda unutmuşlardı. İYİ Partililer ömür boyu bu ayıptan kurtulamaz” ifadelerine yer verdi.
“İYİ Parti ile asla çalışmayacağız”
6 ay içerisinde yerel seçimlerin gerçekleşeceğini ve İYİ Parti’nin de gerçek tabanını ortaya koyacağını söyleyen Şimşek; “Bizim bugüne kadar yaptığımız fedakârlıklar sonucunda geldiğimiz nokta sadece aldatılmışlık oldu. Bu kadar fedakârca yürüdüğümüz insanların arkasından biz kullanıldığımızı hissediyoruz. MHP’den ayrılışımıza hiçbir zaman üzülmüyor, utanmıyoruz. Yanlış yapmadık, doğru yaptık. Çünkü MHP’yi bu kadar küçük konuma düşürmek kimsenin hakkı değil. İYİ Parti’yi de bu noktaya getirmek kimsenin hakkı değildi. Biz bu işin içerisinde harcandık. Bunu itiraf etmek zorundayım. Bugün halen Tolga Akalın’ın, Ekrem Demir’in ve ekibinin görevde olduğunu görüyorum. Bu insanların olduğu bir partide, bu ilde, bu ile hizmet gelmez. Bunlar sadece kendileri için siyaset yaparlar. Dolayısıyla o insanlar olduğu müddetçe de bizim bunlarla siyaset yapmamız, Meral Akşener’in de acilen yeni bir teşkilatlandırma hamlesi gerçekleştirmediği takdirde bu partini sonu ne yazık ki çok iyi olmayacaktır. Geçici, bir dönemlik siyasi parti olmaktan öteye geçemez. Yerel seçimde hüsran bir sonuçla karşılaşırlar. Bu şartlar altında da bu insanların bulunduğu partide siyaset yapmak bana tamamen zül gelmektedir. Bunlarla birlikte adımın anılmasını asla istemiyorum. O nedenle bugün itibariyle İYİ Parti’yle olan bütün ilişkilerimi ben ve eşim kesiyoruz. Bu kafalar hâkim olduğu sürece bundan sonra İYİ Parti ile asla birlikte olmayacağız, çalışmayacağız” dedi.
“MHP’de siyaset yapmam”
MHP’den teklif gelmesi halinde düşüncesinin ne olacağının sorulması üzerine Şimşek; “MHP’ye 20 yıla yakın hizmet ettim. Ayrılırken de haklı sebeplerden ayrıldım. Oradan ayrıldıktan sonra vefasızlıkları, hakkınızda söylenen yanlışları duyduğunuz için insan üzülüyor. Bundan sonra MHP’de de siyaset yapmam. Siyasetteki insanın duruşu, tavrı olacak. Dün, seçilen Milletvekillerinin, düne kadar Genel Başkanıyla kavgalı olan Devlet Bey’i görüp hemen el öpmek gibi bir acizlik olabilir mi? Duruşu olmayan insanların hepsini Meclis’e taşıdılar” sözlerine yer verdi.
AK Parti’ye ‘hayır’ demedi
Gelecekte nasıl bir siyasi yol çizeceğinin sorulmasına cevap veren Şimşek; “Siyaseti seven bir aileyiz. Dolayısıyla uzak duramayız. Acı tecrübeler de var. Yoğurdu üfleyerek yiyeceğiz. Bu ilde bir noktada hizmet alanı bulmak ve bunu milletle paylaşmak, milletin buradan bir fayda çıkarmasını sağlamak. Gün gelir, şartlar uygun olur, bizim varlığımız ile birlikte siyasetlerini zenginleştirmek isteyen insanlar olur. Biz de yoğurdu üfleyerek yiyerek düşünebiliriz” dedi. AK Parti’de siyaset yapıp yapmayacağı sorulması üzerine Şimşek; “Öyle bir şey söylersem yalan olur. Çünkü artık bu işi yeni bırakmış durumdayız. Biraz dinlenmek de lazım. Bir hayal kırıklığı var” ifadelerine yer verdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 710 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çevreye de hayvanlara da zarar Çevreye de hayvanlara da zarar 22.2.2019
İşçi adaydan ücretsiz ulaşım sözü İşçi adaydan ücretsiz ulaşım sözü 22.2.2019
Uymaz, Meclis’i topladı Uymaz, Meclis’i topladı 22.2.2019
Kozan’dan gururlu veda Kozan’dan gururlu veda 22.2.2019
İttifak dışı adayları açıkladı İttifak dışı adayları açıkladı 22.2.2019
Adli Tıp, muayene tarihi verdi Adli Tıp, muayene tarihi verdi 22.2.2019
Çözüm; aile işletmeleri Çözüm; aile işletmeleri 22.2.2019
İkinci kez zarar verildi İkinci kez zarar verildi 21.2.2019
Fahiş fiyat beze de yansıdı Fahiş fiyat beze de yansıdı 21.2.2019
Cinsiyetçi kavrama yer yok Cinsiyetçi kavrama yer yok 21.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 64
Facebook 84
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 206 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pazar tezgâhı
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Toprak, çocuk, doğa… Çöp
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.