Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Binicilikte hedef 2019 - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Binicilikte hedef 2019 9.7.2018 - 09:52:00
Trakya’daki tek İstanbul Üniversitesi At Antrenörlüğü Bölümü mezunu SellaTurcica At ve Binicilik Merkezi işletme sahibi ve at antrenörü Uğur Kırkuva, Türkiye Binicilik Federasyonu’nun çatısı altında düzenlenen ‘atlı dayanıklılık’ ve Balkan Şampiyonası’nın 2018 yılında ertelenmek zorunda kalındığına dikkat çekerek; “Önümüzdeki yıl Edirne’ye ve Edirne turizmine güzel etkinlikler kazandırmış olacağız” dedi.Binicilikte hedef 2019
Trakya’daki tek İstanbul Üniversitesi At Antrenörlüğü Bölümü mezunu olan ve Karaağaç Mahallesi Pazarkule Sınır Kapısı yolu üzerinde açtığı SellaTurcica At ve Binicilik Merkezi’nde yaklaşık 5 yıldır binicilik faaliyetlerine devam eden Uğur Kırkuva, Edirne ve Edirne turizmi için çalışmalarını geliştirmeye devam ediyor.
İstanbul Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Veliefendi Hipodromu’nda çalışan ve mesleğini geliştirmek için 7 ay boyunca İrlanda’da eğitim alan Kırkuva, Edirne turizmi ve binicilik faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla Türkiye Binicilik Federasyonu’nun çatısı altında düzenlenen ‘atlı dayanıklılık’ ve Balkan Şampiyonası için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.
Kırkuva, yaklaşık 5 yıldır binicilik faaliyetleri üzerine çalışmalar yaptığını belirterek; “Çeşitli aktiviteler düzenliyoruz. Yaz döneminde doğa kampı ve okulu türevi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 4 yaş itibariyle başlayıp üst yaş sınırı olmaksızın çalışmalarımız binicilik eğitimi adı altında devam ediyor” ifadelerine yer verdi.
“Sporcu hazırlayacağız”
2018 yılında çıtayı yükselterek binicilik sporunda sporcu hazırlayabilmek amacıyla çalışmaları hızlandırdığını söyleyen Kırkuva; “Artık Edirne’nin ve çiftliğimizin adını İstanbul başta olmak üzere bu işin yapıtaşı dediğimiz önemli şehirlerde düzenlenen müsabakalarda ilimizin adını duyurmak istiyoruz. 5 yıl çerçevesinde bu yıl itibariyle bu noktaya gelmiş bulunuyoruz. Amacımız, sporcu yetiştirip Edirne’nin adını yakın çevremiz başta olmak üzere çeşitli illerde gerek ulusal, gerek uluslararası anlamda öne çıkarmak istiyoruz” dedi.
“Yunanistan gerginliğinden uygun bulunmadı”
Türkiye Binicilik Federasyonu çatısı altında atlı dayanıklılık (endurance) çalışmaları yürütüldüğünü söyleyen Kırkuva; “Atlı dayanıklılık, atların süre ve hızına yönelik dayanıklılığını ölçen bir müsabaka çeşididir. Bireysel girişimlerimiz sonucunda Karaağaç bölgesinde yapılması planlanan müsabakalar için Nisan ve Ekim aylarında müsabaka takvimine girdik. Ancak Yunan askerlerin tutuklanması ile birlikte Yunanistan ile aramızdaki gerginlikten küçük talihsizlikler yaşadık. Askerlerin durumundan ötürü uygun bulunmadı. Çünkü güzergâhın bir kısmı Yunanistan sınırına yakındı” sözlerine yer verdi.
“Romanya’ya kaptırdık”
Kırkuva, Ekim ayında ise Balkan Şampiyonası ev sahipliği yapmak için hazırlık yaptıklarını ve şampiyonayı Romanya’ya kaptırılma nedenlerini açıklayarak; “Yaklaşık 300 civarında katılımın olacağını düşünüyorduk. Çiftliğimizde 50 tane at ağırlayacaktık. Arazide koşulan bir yarış türüdür. Ancak o da geçen yıl Adalar’daki atlarda ruam hastalığının tespit edilmesi nedeniyle ülkemiz at sevkiyatı bakımından yurtdışı giriş çıkışına kapandı. O yüzden onu da gelecek yıla sarkıttık ve Romanya’ya kaptırdık. Bireysel çabalarımızla bunu yapabildik. Ama önümüzdeki yıl mutlaka hayata geçirebiliyor olacağız diye planlıyorum. Çünkü sesimizi Federasyon’a duyurabildik. Edirne’de bu işin yapılabildiğini anlatabildik. En güzel tarafı buydu ve bunu da gerçekleştirebildik. Umarım önümüzdeki yıl Edirne’ye ve Edirne turizmine güzel etkinlikler kazandırmış olacağız. Bunun için uğraşıyoruz” dedi.


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 144 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Araçlarını bırakıp yürüdüler Araçlarını bırakıp yürüdüler 19.9.2018
Tܒde Balkan Kimya Kongresi Tܒde Balkan Kimya Kongresi 19.9.2018
ETUS yaşlı kadına çarptı ETUS yaşlı kadına çarptı 19.9.2018
Yeni adli yılda ilk ruhsat Yeni adli yılda ilk ruhsat 19.9.2018
Esnafın problemi eğitimsizlik Esnafın problemi eğitimsizlik 19.9.2018
Tartışmalı tuvalet kaldırıldı Tartışmalı tuvalet kaldırıldı 19.9.2018
Çevrimkaya’ya ocak izni yok Çevrimkaya’ya ocak izni yok 19.9.2018
“Şarbon şüphelisi hastamız yok” “Şarbon şüphelisi hastamız yok” 19.9.2018
On numara Edirne'ye çıktı On numara Edirne'ye çıktı 18.9.2018
Prostatta erken tanıya dikkat Prostatta erken tanıya dikkat 18.9.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 33
Web Siteleri 52
Facebook 68
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 163 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Mavi pazar
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Ha..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.