Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meclis’ten örnek karar - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meclis’ten örnek karar 7.7.2018 - 12:15:07
Edirne Belediye Meclisi, Temmuz Ayı Olağan Toplantısında 10 gündem içi ve 6 gündem dışı olmak üzere toplam 16 madde görüşülürken; Zabıta Müdürlüğünün “İçkili Yerler Bölgesi” ile ilgili yazısı AK Parti grubunun teklifiyle Başkan Recep Gürkan tarafından geri çekildi. Kararın bölgedeki çocuk parkındaki çocuklar için geri çekilmesi önemli bir örnek oldu. Gündemin sekizinci maddesinde; Belediye Vergi Resim, Harç ve Ücret Tarifeleri içerisinde ve Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Ücret Tarifesi başlığı altında yer alan Genel Hükümler Md. 23’ün kaldırılması hususu ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün yazısı görüşüldü. Madde ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, teklifte yer alan 23’üncü maddeye dikkat çekerek; “Maddede, ‘Kanuni mirasçısı oldukları kişilere ait su aboneliğini kullanan ve kullandıklarına dair belgelenen kişilerden talepleri halinde üzerlerine su abone kayıtlarını, borcunu kapatmak şartı ile ücretsiz olarak çevrilir.’ hükmünün iptalini düzenliyoruz. Daha önce herhangi bir abone vefat ettiğinde kanuni mirasçılarından herhangi biri diğer mirasçılardan muvafakat name alarak su abonesine sadece delil alıyor. Ancak bir sözleşme imzalamıyordu. Bu defa kişiye, sözleşme yapma hakkı vererek hem kendine ait bir abone sözleşmesi olacak, biz de daha sonra takipli borç olarak üzerlerine gittiğimizde diğer ortak mülkiyet sahiplerini rahatsız etmemiş olacağız. Çünkü çıkan borçlar sadece kullanana değil, kanuni mirasçıların hepsine çıkmaktadır. Bu konuda mahkemelerde sıkıntılar yaşamaktaydık. Aboneliğin yenilenmesi de sadece 15,35 TL vererek. Bu da sadece numara ve dosya bedelleridir. Onun dışında herhangi bir bedel alınmaksızın, abonenin kendi sözleşmesi olmasını sağlamak üzerine teknik bir düzeltme ihtiyacı duyduk” sözlerine yer verdi. Çakır’ın açıklamalarının ardından madde, oy birliğiyle kabul edildi. Muhtarlık İşleri’nin yeri belli oldu Gündem dışı üçüncü maddede; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin hizmetlerinde kullanılmak üzere kiralanan binanın Edirne Belediyesi bünyesinde kurulan Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne tahsisi görüşüldü. Madde ile ilgili açıklamalarda bulunan Gürkan, kiranın Emlak İstimlak Müdürlüğü tarafından ödeneceğini belirtti. Madde, oy birliğiyle kabul edildi. Engelsiz Yaşam Merkezi Tanrıkulu’na Gündem dışı dördüncü maddede ise Engelsiz Yaşam Merkezi’nin bütçe ve personeli ile birlikte Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlanması görüşüldü. Madde ile açıklamalarda bulunan Gürkan, Engelsiz Yaşam Merkezi’ni Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu’na bağlamak istediğini belirterek; “Bundan sonra yönetiminden o sorumlu olacak. O yüzden teknik bir değişiklik yapıyoruz. Kültür Müdürlüğü’nden Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlıyoruz” dedi. Madde oy birliğiyle kabul edildi.Meclis’ten örnek karar
Edirne Belediye Meclisi, Temmuz Ayı Olağan Toplantısını Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yönetiminde gerçekleştirdi. Toplantıda 10 gündem içi ve 6 gündem dışı olmak üzere toplam 16 madde görüşüldü. Toplantıda; Şükrüpaşa Mahallesi Lefkoşa Sokak No 10-10 adresindeki yerin içkili yerler bölgesi, 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri haftası boyunca vatandaşların Sarayiçi yerleşkesi Kırkpınar alanına ulaşımının sağlanması, Diyanet İşleri Başkanlığı Edirne İl Müftülüğü’nce yaptırılan Namazgâh Ovası Camii inşaatında kullanılmak üzere 500 metreküp C 30 betonunun Edirne Belediyesi tarafından karşılanması, Belediye Vergi Resim, Harç ve Ücret Tarifeleri içerisinde ve Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Ücret Tarifesi başlığı altında yer alan Genel Hükümler Md. 23’ün kaldırılması, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin hizmetlerinde kullanılmak üzere kiralanan binanın Edirne Belediyesi bünyesinde kurulan Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne tahsisi ve Engelsiz Yaşam Merkezi’nin bütçe ve personeli ile birlikte Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlanması ile ilgili maddeler dikkat çekti.Gündemin üçüncü maddesinde,Zabıta Müdürlüğünün “İçkili Yerler Bölgesi” ile ilgili yazısı görüşüldü. Şükrüpaşa Mahallesi Lefkoşa Sokak No 10-10 adresindeki yerin içkili yerler bölgesine alınmasının görüşüldüğü madde ile ilgili açıklama yapan Gürkan; “Emniyet Müdürlüğü’nün de uygun görüşü var. Metreler açısından da bir sakıncası yok” ifadelerine yer verdi. Gürkan’ın açıklamalarının ardından söz alan AK Parti Edirne Belediye Meclis Üyesi İsmail Arda, işletmenin yanında Edirne Belediyesi tarafından yapılan çocuk parkı olduğuna dikkat çekerek; “Geçmişte de bütün içkili yerler kararlarında bir grup kararı aldık. Çocuk parkının dikkate alınmadığını düşünüyoruz. Son dönemde çocuklarla ilgili çok önemli hassasiyetlerimiz var. Onun için bir tereddüdümüz var” dedi. Arda’ya cevap veren Gürkan ise Emniyet Müdürlüğü raporunda Çocuk Parkı ile ilgili yasal sorun bulunmadığı yazıldığını söyleyerek; “Ama söz konusu çocuklarsa bir kez daha bakmakta fayda vardır. 1 ay ile bir şey kaybedilmez. Arkadaşlarımız bir daha baksınlar” sözlerine yer vererek maddeyi geri çekti.
Geçici taksi durakları kurulacak
Gündemin altıncı maddesinde; 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri haftası boyunca vatandaşların Sarayiçi yerleşkesi Kırkpınar alanına ulaşımının sağlanması ile ilgili Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün yazısı görüşüldü. Ulaşımın sağlanması için Sarayiçi mevkiinin her 2 tarafına geçici taksi durağı oluşturulması, duraklarda çalışmak isteyen taksicilerin düzenlenen yerlerde sıra oluşturarak faaliyette bulunmaları, toplu taşıma hatlarından 2A ve 2B numaralı hatların Kırkpınar süresince 19.00’dan itibaren normal güzergahından gelerek Ziraat Bankası, Saraçhane ve Eski TOKİ şeklinde seferlerini tamamlamaları, Pazartesi Pazarı ve Kaleiçi bölgelerinden 2A ve 2B hatlarını kullanacak vatandaşların ise 3B numaralı araçlar ile Orduevi Durağı’na ücretsiz olarak taşınmaları görüşüldü. Madde, oybirliğiyle kabul edildi.
Namazgah Ovası Camii’ne destek
Gündemin yedinci maddesinde; Diyanet İşleri Başkanlığı Edirne İl Müftülüğünce yaptırılan Namazgâh Ovası Camii inşaatında kullanılmak üzere 500 metreküp C 30 betonunun Edirne Belediyesi tarafından karşılanması ile ilgili Fen İşleri Müdürlüğü’nün yazısı görüşüldü. Madde ile ilgili açıklama yapan Gürkan, Tarım Açık Cezaevi’ne yeni bir cami yapıldığını belirterek; “Hem Başsavcılığımız hem de Diyanet rica ettiler. Biraz sıkışmışlar. Caminin inşaatında kullanılmak üzere 500 metreküp beton yardımında bulunabiliriz” dedi. Gürkan’ın konuşmasının ardından madde oy birliğiyle kabul edildi. 
Mirasçıların su sorununa son


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 320 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Araçlarını bırakıp yürüdüler Araçlarını bırakıp yürüdüler 19.9.2018
Tܒde Balkan Kimya Kongresi Tܒde Balkan Kimya Kongresi 19.9.2018
ETUS yaşlı kadına çarptı ETUS yaşlı kadına çarptı 19.9.2018
Yeni adli yılda ilk ruhsat Yeni adli yılda ilk ruhsat 19.9.2018
Esnafın problemi eğitimsizlik Esnafın problemi eğitimsizlik 19.9.2018
Tartışmalı tuvalet kaldırıldı Tartışmalı tuvalet kaldırıldı 19.9.2018
Çevrimkaya’ya ocak izni yok Çevrimkaya’ya ocak izni yok 19.9.2018
“Şarbon şüphelisi hastamız yok” “Şarbon şüphelisi hastamız yok” 19.9.2018
On numara Edirne'ye çıktı On numara Edirne'ye çıktı 18.9.2018
Prostatta erken tanıya dikkat Prostatta erken tanıya dikkat 18.9.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 33
Web Siteleri 52
Facebook 68
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 163 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Mavi pazar
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Ha..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.