Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Misafirhane zammına tepki - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Misafirhane zammına tepki 7.7.2018 - 12:13:39
Edirne İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayının son toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu’nun misafirhane ücretlerinin belirlenmesi raporunda 40 TL’ye yükseltilen konaklama ücretine CHP Edirne İl Genel Meclisi Enez üyesi Erol Açık ve CHP Edirne İl Genel Meclisi İpsala üyesi Mehmet Özkök tepki gösterdiler. Oylamada Özkök ret oyu verirken, rapora tepki gösteren Erol Açık’ın ise Meclis’in kararına uyacağını söyleyerek fiyat güncellemelerine kabul oyu vermesi dikkat çekti.Misafirhane zammına tepki
Edirne İl Genel Meclisi, Temmuz ayının son toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleşen toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu’nun misafirhane ücretlerinin belirlenmesi, Turizm Komisyonu’nun Hıdırlık Tabyaları ile Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun Keşan’ın Sazlıdere Köyü kanalizasyon hattı hakkındaki raporları görüşüldü. Yoklama ve toplantı tutanaklarının okunması ile başlayan toplantının ilk gündem maddesinde Plan ve Bütçe Komisyonu’nun misafirhane ücretlerinin belirlenmesi raporu görüşüldü. Raporu, Komisyon Başkanı Halil İbrahim Bulak okudu.Bulak, raporda Maliye Bakanlığı Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ’in Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, tebliğ gereğince Edirne İl Özel İdaresi Sosyal Tesisleri’nin 2018 yılı konaklama ücretlerinin güncellendiğini söyledi.
Bulak, raporda İl Valisi, İl Vali Yardımcıları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Edirne İl Özel İdaresi çalışanları ve emeklileri, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının personeli ve emeklileri ile bu kişilerin eşleri, birinci derecedeki üst soy ve alt soy akrabaları için sosyal tesislerde konaklamaları halinde günlük kahvaltı dahil kişi başı 25 TL olan konaklama ücretinin 40 TL olarak uygulanacağını açıkladı. Konaklamaya gelen diğer misafirler için sosyal tesislerdeki konaklama ücretinin kahvaltı hariç 60 TL olan fiyatın kahvaltı dâhil kişi başı 60 TL olarak uygulanacağını belirten Bulak, raporda süit odaların rezervasyonu halinde tutarların 2 katı fiyat uygulanacağına dikkat çekti. Bulak, söz konusu tesislerden 6 yaşından küçük çocuklardan konaklama bedeli alınmayacağını ifade ederek, sosyal tesisler için belirlenen bedellere Katma Değer Vergisi’nin dâhil olduğunu söyledi.
Komisyon; ‘Güncellensin’ dedi
Bulak, hesaptan yapılacak harcamalarda hizmetin sunumu açısından ihtiyaç duyulan döşeme ve demirbaş alımlarında Başbakanlık veya Maliye Bakanlığı’nca çıkarılmış ve çıkarılacak olan tasarruf önergesinin talimatı ve tebliğine uyulacağını belirterek; “Sosyal tesisler içerisinde yer alan misafirhaneye ilişkin olarak 2018 yılı konaklama ücretlerinin belirlendiği şekilde güncellenmesine ve 2019 yılı ücretlerinin tekrar İl Genel Meclisi’nce belirlenmesine Komisyon’umuzca karar verilmiştir” dedi.
“Bence uygun değildir”
Bulak’ın rapor sunumunun ardından raporla ilgili söz hakkı isteyen CHP Edirne İl Genel Meclisi Enez üyesi Erol Açık, Edirne’nin en uzak ilçesinden Meclis toplantılarına geldiğini söyleyerek; “Buraya tatil yapmak için ya da keyfi gelmiyorum. Gecelik 20 TL’den her ay 4 gece kalıyorum. Şu andaki bu tarife ile 160 TL vermem gerekiyor. Kasım ayından bu yana bu düzenleme 3’üncü kez geliyor. Biz de anlayamadık. Buraya vatandaşın işlerini yapmak için geliyoruz. Gönüllü de gelmiyoruz. Bence uygun değildir. Takdir Komisyon’un ve Meclis’indir” ifadelerine yer verdi.Açık’ın sözlerine cevap veren Komisyon Başkanı Bulak, fiyatların Resmi Gazete’de yayınlanan Maliye Bakanlığı Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ’e göre belirlendiğini söyleyerek; “Biz, bu fiyatları kafamıza göre uygulamıyoruz. Mecburen bunu yapmak zorundaydık. Resmi Gazete’ye göre burada çalışıyoruz” dedi.
“Bir bardak su bile konmuyor”
Bulak’ın konuşmasının ardından toplantıda bir söz de CHP Edirne İl Genel Meclisi İpsala Üyesi Mehmet Özkök aldı. Özkök, konuşmasında Meclis toplantıları için uzun yoldan geldiğini için sosyal tesislerde devamlı konakladığını belirterek; “Bu ne kadar adaletlidir? Bu bina yapıldı ama hizmet, buradakilerin istifade etmeleri için yapılmamış gibi gözüküyor. Bir bardak su bile odalarımıza konmamaktadır. Bugün, sabah kahvaltısı dahi verilmedi. İçerideki insan sayısı az olabilir ama burada zaruri kalmak zorunda olan bizler gibileri için eğer bu konu daha önce de konuşulup da rakamlar yazılmış olmasaydı değişik mütalaalarda bulunurduk. Misafir olarak gittiğimiz Ankara’da İl Özel İdaresi Tesisleri’nde kaldık. Her türlü hizmetin verildiğini gördük. Burada en basit bir otelde dahi kalsanız bir pet su konar. Bunu söylemekten sıkılıyorum. Biz, burada devamlı kalanlarız. Dışarıdan gelip kalanlar bile aynı durumda. Özel İdare resepsiyonunda bulunanlar, İŞKUR’dan dolayı otelde çalışanlardan daha fazla çalışıyorlar. Biz, bunu 80 TL de yapsak bu masrafı karşılamamız mümkün değil” sözlerine yer verdi.
Özkök ret, Açık kabul verdi
Özkök’ün konuşmasının ardından Meclis Başkanı Geçmiş, fiyat güncellemelerini Meclis’in oylamasına sundu. Oylamada Özkök ret oyu verirken, fiyat güncellemeleri oy çokluğuyla kabul edildi. Rapora tepki gösteren Erol Açık’ın ise oylamada Meclis’in kararına uyacağını söyleyerek fiyat güncellemelerine kabul oyu vermesi dikkat çekti.
6 Aralık 2011 yer teslimi yapıldı
Toplantıda Turizm Komisyonu’nun Hıdırlık Tabyaları hakkındaki raporunu ise Komisyon Başkanı Erol Açık okudu. Açık, Komisyon’un Hıdırlık Tabyaları ile ilgili araştırmalarını açıkladı. Açık, HıdırlıkTabyaları’nınrölöve, restitüsyon ve restorasyon projesinin İl Özel İdaresi tarafından yapıldığını belirterek; “Yapılan proje, Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 29 Nisan 2009 tarihli kararıyla onaylanmıştır. İhale, 10 Kasım 2011 tarihinde 7 milyon 260 bin 278 TL bedel ile İdekom Bilgisayar Yatırım İnşaat Turizm Gıda Tas. Paz. İth. San. Tic. Ltd. şirketi tarafından kazanılmıştır. 6 Aralık 2011 tarihinde yer teslimi yapılmıştır” dedi.
15 Temmuz 2019’da bitecek
HıdırlıkTabyaları’nın 55 bin metrekare üzerinde kurulu çeşitli bölümlerden oluştuğunu belirten Açık; “3 Ağustos 2017 tarihinde teşhir, tanzim ve çevre düzenlemesi işleri için ikinci ihale gerçekleşmiştir. Bu ihalenin sözleşme tarihi 8 Ağustos 2017 olup, işe başlama tarihi 9 Ağustos 2017’dir. Aynı firmanın kazandığı ihale bedeli 22 milyon 447 bin 579 TL’dir. Sözleşmeye göre işin bitirilme tarihi 15 Temmuz 2019’dur. Firma yetkilileriyle yaptığımız görüşmeye göre yapım işi hızla devam etmekte olup, zamanında bitirilmesi düşünülmektedir” ifadelerine yer verdi.
“Maliyeti 3 milyon TL”
Toplantıda Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun Keşan’ın Sazlıdere Köyü kanalizasyon hattı hakkındaki raporu ise Komisyon Başkan Yardımcısı Erol Açık okudu. Açık, raporda Keşan’a bağlı Sazlıdere Köyü’nün kanalizasyonu yapılmayan köyler arasında olduğunu belirterek; “Bu köyümüzün kanalizasyonu yapılan birçok köyden daha büyük olması ve Saros Körfezi’ne yakın olması köy halkı tarafından beklentileri oldukça arttırmıştır” dedi.Sazlıdere Köyü’nün 241 nüfusa sahip olduğunu söyleyen Açık; “Keşan’da kanalizasyonu bulunmayan 3 köyün en büyüğüdür. Köyde kanalizasyon yapılması isteği gün geçtikçe artmaktadır. Kazılması gereken alan yaklaşık 5 bin metre olup, biyolojik arıtma yapılması durumunda tahmini maliyet 3 milyon TL’dir. Ayrıca bu tip arıtmanın işletilmesi de bütçe imkanları dar olan bu köyümüze yapılması çok zordur. Bu köyümüzün kanalizasyonunun imkanlar el verdiğinde daha az maliyetli basit arıtmalı şekilde yapılması uygun olacaktır” sözlerine yer verdi.
Sorun var, çözüm yok
Açık’ın rapor sunumunun ardından raporla ilgili açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Geçmiş; “Komisyon, sorunu belirtmiş ama görüş belirtmemiş. Ne yapacağız? Burada çözüm ne? Burada Keşanlıların görüş belirtmesi gerekir. Keşan’ın kanalizasyon konusundaki en büyük sorunu ve problemli bir köyüdür. Oradaki en büyük sıkıntı, sahildeki kanalizasyon sorunu. Sahile de kanalizasyon yapılmasını istiyorlar ama bizim, sahile bir şey yapma şansımız yok” dedi. Geçmiş’in açıklamalarının ardından söz alan AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Keşan Üyesi Sebahattin Şengün, Sazlıdere Köy Muhtarının, kanalizasyonun doğal arıtma olarak sadece köye yapılması istediğini dile getirdi. 
“Birinci öncelik biyolojik arıtmadır”
Konuyla ilgili söz alan CHP Edirne İl Genel Meclisi Keşan Üyesi Abdülaziz Çıkıkçı ise Saros’a yakın bölgelerde yapılması gerekenin biyolojik arıtma olduğunu belirterek; “Biyolojik arıtmanın da sahili kapsayacak bir bütünlük içerisinde yapılması gerekir. Bunun için de 1/25.000’lik planların bitmesi gerekir. Planların çalışmaları devam ederken ve ne zaman biteceği belli olmadığından dolayı yapmak bu aşamada mümkün değil. İmkân olsa bile hangi kurum tarafından, ne zaman yapılacağı belli değil. Çok talep olduğu için olması gerekenin konuşulması gerekir. Yapılması gereken birinci öncelik biyolojik arıtmadır. Bu köyün bütçesinin de onu kaldırması mümkün değildir. Ama madem isteniyor, doğal arıtma yapılması da bizim için uygunsuz bir durum olmaz. Yapılmasını sağlayıcı kararı kendi başımıza almamız mümkün olmadığına göre, ilgili daire planlamasını yapsın, programına alsın ve yapılsın. Biyolojik arıtmayı beklerse ne zaman olacağı belli değil” ifadelerine yer verdi. Raporların sunumunun ardından Edirne İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı toplantıları sona erdi. 


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 475 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.