Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İdam çözüm değil - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İdam çözüm değil 7.7.2018 - 12:06:50
Türkiye’de son günler artan çocuk istismarı ve çocuğa karşı şiddet olayları Edirne Kadın Dayanışması tarafından protesto edildi. Yapılan açıklamada, son günlerde gündeme getirilen idam ve hadım etmenin sorunu çözmeyeceğine dikkat çekildi.İdam çözüm değil
Son günler artan çocuk istismarı ve çocuğa karşı şiddet vakaları, Edirne Kadın Dayanışması tarafından Edirne’nin Saraçlar Caddesi’nde protesto edildi.  Edirne Kadın Dayanışması adına, Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş’un okuduğu bildiride, “İdam veya hadım etmenin çözüm olmayacağı, konunun sadece kınama açıklamaları ile geçiştirilemeyecek kadar önemli olduğu gibi münferit kabul edilerek ya da nedenlerini yok sayarak sadece sonuca odaklanan çağ dışı ceza teklifleri ile önlenemeyecek toplumsal bir soruna dönüşmüştür” denildi.  Edirne Kadın dayanışması Adına Av. Nebahat Çavuş’un açıklaması;“Son dönemlerde artan ve görünür hale gelen çocuk istismarı ve en ağır çocuk hakkı ihlallerinden biri olan çocuğun cinsel istismarı; ‘münferit, sapık, hasta, idam ve hadım’ sözcükleri ile adeta çözümsüzlük üretilerek tartışılmaktadır.Çocuklar üzerinden yaşadığımız korkularımız siyasetler üstüdür, üreteceğimiz çözüm de toplumsal ayrışmadan uzak olmalıdır. Çocukların cinsel ve fiziksel istismarı sadece kınama açıklamaları ile geçiştirilemeyecek kadar önemli olduğu gibi münferit kabul edilerek ya da nedenlerini yok sayarak sadece sonuca odaklanan çağ dışı ceza teklifleri ile önlenemeyecek toplumsal bir soruna dönüşmüştür. Çünkü ülkemizde çocuklara yönelik istismar vakaları son 10 yılda yüzde 700 artmıştır. Sadece bu oran bile sorunun boyutlarının ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. Kamuoyunda can yakıcı çocuk istismarı vakaları tartışılırken konunun esasından uzak, anlık öfke ile dolu, ‘tarafgir’ bir dilin baskın olduğu görülmektedir. Oysa zaman ayrışılacak zaman değildir. Bu konuda öncelikli sorumluluk devletindir, tüm kişi ve kurumlar farklı alanlarda çalışan meslek kuruluşları, bu alanda çalışan sivil toplum örgütleri bir araya gelerek sorunun çözümü noktasında yol gösterici ve çözüm üretici olmalıdır” dedi.
“Zihniyet değişmeli”
Zihniyet değişmediği sürece, bireylerin şiddet ve suç işleme eğilimlerinin yaşandığı toplumsal çevreden bağımsız düşünmenin mümkün olmadığını belirten Çavuşşunları söyledi: “Toplum bu konularda eğitilmedikçe suçlar azalmayacaktır.Çocuğa, hayvana, kadına yönelik şiddet, toplumsal şiddetin güçsüz olanda yoğunlaşmasıdır. Gücün çürümüşlüğü her türlü insani değer yargısından uzak bir biçimde oluşmaktadır. Çözüm, eğitim programları, çocuk koruma politikalarını oluşturmak ve acilen ‘Çocuğa Yönelik Şiddeti Önleme Ulusal Eylem Planı’nı yasallaştırmak ve uygulamaktır.”
Kimler imza attı
Basın açıklamasına şu kuruluşlar imza attı: Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Edirne Çocuk Hakları Derneği, KESK Kadın Komisyonu, Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği(EKAME-DER), Edirne Cemevi Kadın Kolları,Türk Kadınlar Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi,Tüm Yerel-Sen Kadın Komisyonu, Trakya Üniversiteli Kadın Kolektifi, İYİ Parti Kadın Kolları.
İktidarı suçladılar
Ayrıca Trakya Öğrenci Kolektifi de bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Geçtiğimiz günlerde çocuk istismarına büyük bir tepki doğdu. Ne yazık ki; istismar, taciz ve çocuk ölümü haberleri git gide artmakta. İktidar ve yandaşları ise idam çağrıları ile çocukları siyasetlerine alet etmektedirler. Biliyoruz ki, tecavüzcüyü, tacizciyi, katili sokağa salarken, hayatlarına sahip çıkan kadınları, çocukları ve geleceği korumak isteyen üniversitelileri gözaltına alan da yine bu iktidardır” ifadeleri yer aldı.Kaynak: Şener ŞENTÜRK 293 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yakayı Hamzabeyli’de ele verdiler Yakayı Hamzabeyli’de ele verdiler 22.11.2018
Dolandırıcılıkta son nokta Dolandırıcılıkta son nokta 22.11.2018
6 kg esrara 30 yıl hapis istemi 6 kg esrara 30 yıl hapis istemi 22.11.2018
   Akmeşe’ye İSKİ’li cevap Akmeşe’ye İSKİ’li cevap 22.11.2018
Balon Hangarı kurtuluyor Balon Hangarı kurtuluyor 22.11.2018
Edirne imarla barıştı Edirne imarla barıştı 22.11.2018
‘Bakkal Amca’ doğanın farkında ‘Bakkal Amca’ doğanın farkında 22.11.2018
Meclis’te hatalı rakam krizi Meclis’te hatalı rakam krizi 22.11.2018
Tanıtım elçisi olacak Tanıtım elçisi olacak 21.11.2018
Dersimiz kan bağışı Dersimiz kan bağışı 21.11.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 38
Web Siteleri 58
Facebook 77
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 183 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Güle güle güzel insan
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
Kim başkan olacak?
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Farkındalığın Önemi
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.