Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İdam çözüm değil - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İdam çözüm değil 7.7.2018 - 12:06:50
Türkiye’de son günler artan çocuk istismarı ve çocuğa karşı şiddet olayları Edirne Kadın Dayanışması tarafından protesto edildi. Yapılan açıklamada, son günlerde gündeme getirilen idam ve hadım etmenin sorunu çözmeyeceğine dikkat çekildi.İdam çözüm değil
Son günler artan çocuk istismarı ve çocuğa karşı şiddet vakaları, Edirne Kadın Dayanışması tarafından Edirne’nin Saraçlar Caddesi’nde protesto edildi.  Edirne Kadın Dayanışması adına, Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş’un okuduğu bildiride, “İdam veya hadım etmenin çözüm olmayacağı, konunun sadece kınama açıklamaları ile geçiştirilemeyecek kadar önemli olduğu gibi münferit kabul edilerek ya da nedenlerini yok sayarak sadece sonuca odaklanan çağ dışı ceza teklifleri ile önlenemeyecek toplumsal bir soruna dönüşmüştür” denildi.  Edirne Kadın dayanışması Adına Av. Nebahat Çavuş’un açıklaması;“Son dönemlerde artan ve görünür hale gelen çocuk istismarı ve en ağır çocuk hakkı ihlallerinden biri olan çocuğun cinsel istismarı; ‘münferit, sapık, hasta, idam ve hadım’ sözcükleri ile adeta çözümsüzlük üretilerek tartışılmaktadır.Çocuklar üzerinden yaşadığımız korkularımız siyasetler üstüdür, üreteceğimiz çözüm de toplumsal ayrışmadan uzak olmalıdır. Çocukların cinsel ve fiziksel istismarı sadece kınama açıklamaları ile geçiştirilemeyecek kadar önemli olduğu gibi münferit kabul edilerek ya da nedenlerini yok sayarak sadece sonuca odaklanan çağ dışı ceza teklifleri ile önlenemeyecek toplumsal bir soruna dönüşmüştür. Çünkü ülkemizde çocuklara yönelik istismar vakaları son 10 yılda yüzde 700 artmıştır. Sadece bu oran bile sorunun boyutlarının ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. Kamuoyunda can yakıcı çocuk istismarı vakaları tartışılırken konunun esasından uzak, anlık öfke ile dolu, ‘tarafgir’ bir dilin baskın olduğu görülmektedir. Oysa zaman ayrışılacak zaman değildir. Bu konuda öncelikli sorumluluk devletindir, tüm kişi ve kurumlar farklı alanlarda çalışan meslek kuruluşları, bu alanda çalışan sivil toplum örgütleri bir araya gelerek sorunun çözümü noktasında yol gösterici ve çözüm üretici olmalıdır” dedi.
“Zihniyet değişmeli”
Zihniyet değişmediği sürece, bireylerin şiddet ve suç işleme eğilimlerinin yaşandığı toplumsal çevreden bağımsız düşünmenin mümkün olmadığını belirten Çavuşşunları söyledi: “Toplum bu konularda eğitilmedikçe suçlar azalmayacaktır.Çocuğa, hayvana, kadına yönelik şiddet, toplumsal şiddetin güçsüz olanda yoğunlaşmasıdır. Gücün çürümüşlüğü her türlü insani değer yargısından uzak bir biçimde oluşmaktadır. Çözüm, eğitim programları, çocuk koruma politikalarını oluşturmak ve acilen ‘Çocuğa Yönelik Şiddeti Önleme Ulusal Eylem Planı’nı yasallaştırmak ve uygulamaktır.”
Kimler imza attı
Basın açıklamasına şu kuruluşlar imza attı: Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Edirne Çocuk Hakları Derneği, KESK Kadın Komisyonu, Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği(EKAME-DER), Edirne Cemevi Kadın Kolları,Türk Kadınlar Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi,Tüm Yerel-Sen Kadın Komisyonu, Trakya Üniversiteli Kadın Kolektifi, İYİ Parti Kadın Kolları.
İktidarı suçladılar
Ayrıca Trakya Öğrenci Kolektifi de bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Geçtiğimiz günlerde çocuk istismarına büyük bir tepki doğdu. Ne yazık ki; istismar, taciz ve çocuk ölümü haberleri git gide artmakta. İktidar ve yandaşları ise idam çağrıları ile çocukları siyasetlerine alet etmektedirler. Biliyoruz ki, tecavüzcüyü, tacizciyi, katili sokağa salarken, hayatlarına sahip çıkan kadınları, çocukları ve geleceği korumak isteyen üniversitelileri gözaltına alan da yine bu iktidardır” ifadeleri yer aldı.Kaynak: Şener ŞENTÜRK 161 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
"Zaman" davası sürüyor 18.7.2018
Evlâd-ı Fâtihân’ın torunları Edirne’de Evlâd-ı Fâtihân’ın torunları Edirne’de 18.7.2018
Bozkurt’tan ‘değişim’ çağrısı Bozkurt’tan ‘değişim’ çağrısı 18.7.2018
Yunan askerlerine tahliye yok Yunan askerlerine tahliye yok 18.7.2018
Okulu, ‘Başpehlivanlar Diyarı’nda Okulu, ‘Başpehlivanlar Diyarı’nda 17.7.2018
Çevreyi kim koruyacak? Çevreyi kim koruyacak? 17.7.2018
Çakırlar komisyona seçildi Çakırlar komisyona seçildi 17.7.2018
15 Temmuz’a ‘özel’ gündem 15 Temmuz’a ‘özel’ gündem 17.7.2018
Düğümü 'ses analizi' çözecek Düğümü 'ses analizi' çözecek 17.7.2018
Kazaya davetiye gibi yol Kazaya davetiye gibi yol 17.7.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 30
Web Siteleri 36
Facebook 63
Twitter 4
Instagram 1
Youtube 3


Ankete 137 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BEN KAZANDIM, CHP KAYBETTİ
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK…
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.