Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sporda Ayıp'a dikkat çektiler - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sporda Ayıp'a dikkat çektiler 6.7.2018 - 10:47:18
Edirne İl Özel İdaresi’ni spor müsabakalarında temsil eden İl Özel İdaresi Spor Kulübü’nün maddi destek verilmemesi nedeniyle zor günler geçirdiği ortaya çıktı. İl Genel Meclisi’nde spor kulübü ile ilgili raporu okuyan Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Yetim, 13 sporcusu şehit ve gazi ailelerinden oluşan kulübün müsabakalara çıkamama tehlikesi yaşadığına dikkat çekti. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “Bu, hem İl Özel İdaresi'nin hem de İl Genel Meclisi’nin eksikliği ve ayıbıdır” dedi.Sporda Ayıp'a dikkat çektiler
Edirne İl Genel Meclisi, Temmuz ayı dördüncü toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleştirilen toplantı, yoklama ve toplantı tutanaklarının okunması ile başladı. Toplantıda Araştırma ve İnceleme Komisyonu’nun imar planı iptali, Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu’nun yerfıstığı yetiştiriciliğinde harman makinesi kullanımının üretime etkisi ve Gençlik ve Spor Komisyonu’nun İl Özel İdaresi Spor Kulübü hakkındaki raporları görüşülerek karara bağlandı. Toplantı gündeminin ilk maddesinde Araştırma ve İnceleme Komisyonu’nun imar planı iptali hakkındaki raporu Komisyon Başkanı Enver Erkan okudu. Erkan, raporda İl Genel Meclisi’nin 2018 yılı Haziran ayı ikinci toplantısında Komisyona havale edilen Edirne ili Keşan ilçesi Çamlıca Köyü Pırnallık Mevkii’nde yapımı planlanan Tarım ve Hayvancılık Tesis Alanı (Entegre Şarap Üretim Tesisi)’nın imar planının iptali konulu teklif ile ilgili Komisyon araştırma ve incelemelerini açıkladı.
Erkan, imar planının İl Genel Meclisi’nin 6 Haziran 20187 tarihli ve 155 sayılı kararı ile onaylandığını, 21 Haziran 2017 tarihinde askıya çıkarıldığını ve 21 Temmuz 2017 tarihinde askıdan indirildiğini belirterek; “Edirne İl Özel İdaresi, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü ve Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden onay ve görüş istemiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, Entegre Şarap Üretim Tesisi’nin Edirne İl Genel Meclisi’nin onayladığı planın entegre tesis olduğundan üst ölçekli planlarda sanayi alanı olarak ayrılan yerde olması gerektiğini ayrıca söz konusu planın ilişkin üst ölçekli plan kararları ve 3194 sayılı imar kanunuyla ilgili yönetmelikler çerçevesinde görüş alınmadığını belirtmektedir” ifadelerine yer verdi.
“Kabul edilemeyeceği belirtilmiş”
Söz konusu alanın Trakya alt bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında Edirne ili 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planında orman alanı olarak tanımlandığını belirten Erkan, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’nün sanayi alanları, tarımsal sanayi, tarımsal amaçlı entegre yapılar ve su ürünleri muhafaza tesisleri ile ilgili yazısına dikkat çekti. Erkan, söz konusu taşınmazın 5403 sayılı toprak koruma ve arazi kullanım kanununun 13’üncü maddesi kapsamında 8 Mart 2016 tarihinde mahalinde tarımsal etüt yapılması sonucunda arazi sınıfının kuru marjinal tarım arazisi olarak tespit edildiği şarap üretim tesisi yapılmasında tarım dışı amaçlı kullanılmasının belirtildiğini söyleyerek; “Şarap üretim tesisi olarak imar planı hazırlanmış, fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Müdürlüğü Şarap Üretim Tesisi’nin entegre nitelikli olması sebebiyle tarımsal amaçlı yapı olarak kabul edilemeyeceği belirtilmiştir” sözlerine yer verdi.
“Yapabileceğimiz bir şey yok”
Taşınmaz malikinin alanda Tarımsal Amaçlı Depo ve Bağevi yapmak istediğini bildirdiğini ve Tarım ve Hayvancılık Tesis Alanı (Entegre Şarap Üretim Tesisi) yapmaktan vazgeçtiğini belirten Erkan; “Toplanan bilgiler neticesinde İl Genel Meclisi kararı ile onaylanmış imar planlarının iptaline Komisyon’umuzca karar verilmiştir” dedi.Erkan, raporu okumasının ardından karara tepki göstererek; “Ne gariptir ki burada ‘Şarabı size izin vermiyorum. Diğer entegre alana alıyorum’ denilmektedir. Fakat kanun belirleyici ve kanun var. Bu konuda bizim yapabileceğimiz pek bir şey yok. Burada bir algı var; ‘Şaraba, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak izin vermiyoruz’ diyorlar. Biz şarabın üretimine aslında yasak getirmeye çalışıyoruz. Peki; Fransa’dan, İtalya’dan lüks otellerimize şarap ithal ediyoruz. Buradaki tesisin, Türkiye’mize veya bölgemize 8-10 kişiye istihdam edeceğini göz ardı ederek bunu yasaklıyoruz” ifadelerine yer verdi. Erkan’ın sözleri Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) grubunda tepkiyle karşılanırken, imar planının iptali oybirliğiyle kabul edildi.
Meclis’ten 50 bin TL katkı
Toplantının ikinci gündem maddesinde ise Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu’nun yerfıstığı yetiştiriciliğinde harman makinesi kullanımının üretime etkisi hakkındaki rapor görüşüldü. Raporu, Komisyon Başkanı Erdinç Can okudu. Can, raporda İl Genel Meclisi’nin Meriç İlçesi Alibey ve NasuhbeyKöyleri’ne kullanılmak amacıyla yer fıstığı harman makinesi desteği verdiğini belirterek; “Bu makinenin desteklenmesindeki amaç; çiftçilerimizin gelir seviyesini yükseltmek, bölgenin fıstık söküm ve temizleme ihtiyacını karşılamak, başka ürünlerde ekonomik olmayan arazileri değerlendirmek, erozyonu önlemek ve fıstık ekim dekar miktarını artırmaktır” dedi. Komisyon’un öngörülen hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı hakkındaki araştırma ve incelemeleri açıklayan Can; “Edirne ili Meriç Kaymakamlığı’nca hazırlanan toplam proje bedeli 85 bin TL olan yerfıstığı yetiştiriciliğinde harman makinesi kullanımının üretime etkisi konulu projeye Edirne İl Özel İdaresi olarak 50 bin TL katkı verilerek harman makinesi alınmış ve proje hayata geçirilmiştir” sözlerine yer verdi.
Yıllık gelir 42 bin TL
Meriç ilçesinde yer fıstığı üretiminin 2016 yılında 324 ton iken 2017 yılında 450 ton olarak bir önceki yıla oranla yüzde 39 arttığını açıklayan Can; “Projenin uygulandığı 212 dekar alanda 2016 yılında 47 ton ürün alınmışken, projenin uygulanması ile 2017 yılında hasat kayıpları önlenmiş ve 53 ton ürün ile ilk yıldan itibaren üretim artmıştır. Yer fıstığı ortalama satış fiyatı 7 TL’dir. Meriç ilçesindeki yer fıstığı yetiştiriciliği yapan üreticilere 42 bin TL ilave yıllık gelir getirmiştir” dedi. Can, Meriç ilçesinde 2017 yılı yer fıstığı hasat sezonunun Eylül ayının 2’nci haftasından itibaren başladığını belirterek; “Ekim ayında yoğun şekilde devam etmiştir. Hasat sırasında meydana gelen yağışlar sebebiyle belli günlerde hasada ara verilmiştir. Hasat sırasında yer fıstığının topraktan sökülen bitkileri bir süre toprak üzerinde kurumaya bırakılmaktadır. Bu sırada yağışın olması, yer fıstığı kapsüllerinin kararmasına ve kalite ile Pazar değerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle hasat sırasındaki kayıpların önlenmesi için çiftçilere gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Proje kapsamında temin edilen yer fıstığı harman makinesinin günlük iş verimi maksimum 50 dekarla sınırlı kalmaktadır. Harman makinesi ile 2017 yılında toplam Bin 500 dekora ekilişin yalnızca 22 çiftçiye ait 212 dekar alanda üretilen yer fıstığı, harman makinesi kullanılarak hasat edilmiştir” ifadelerine yer verdi.
Ekimdeki artış yüzde 25
Yer fıstığı yetiştiriciliğinin kumsal arazilerde yapıldığını söyleyen Can; “Bu tür arazilerde katma değeri en yüksek ürün olarak yer fıstığı üretilebilmektedir. Çapa bitkisi olan yer fıstığı, toprağın temiz kalmasını sağlamakta ve  tane veriminin 2-2,5 katı elde edilen sapları yüzde 20-25 oranında protein içeriğine sahip olması nedeniyle hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kök sisteminde bulunan nozozite bakterileri sayesinde toprağa azot sağlamakta ve toprağın yapısını düzenleyerek verimliliği arttırmaktadır. Meriç ilçesinde 2016 yılında Bin 200 dekar yer fıstığı ekilmiştir. 2017 yılında Bin 500 dekar ekilmiş olup, bir önceki yıla oranla yüzde 25 artış sağlanmıştır” dedi.
“Müsabakalara çıkmama tehlikesi var”
Toplantının son gündem maddesinde ise Gençlik ve Spor Komisyonu’nun İl Özel İdaresi Spor Kulübü hakkındaki raporu görüşüldü. Komisyon Başkanı Mehmet Ali Yetim tarafından okunan raporda, İl Özel İdaresi Spor Kulübü’nün maddi durumuna dikkat çekildi. Yetim, İl Özel İdaresi Spor Kulübü’nün genel kurul üyelerinin İl Özel İdaresi personellerinin içinden seçilerek 3 yıl süreyle yönettiklerini belirterek; “Kulübün amacı, Edirne İl Özel İdare ismini her yerde başarı ve sosyal sorumluluk projelerinde ön planda bulundurmaktır. Gerek belediyeden, gerekse Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden resmi kulüp sınıfında olmasından dolayı yardım alamamaktadır. Maalesef İl Özel İdaresi’nden de hiçbir yardım sağlanamamıştır. Bu nedenle de 2018-2019 sezonunda resmi müsabakalara çıkamama tehlikesiyle karşı karşıyadır” sözlerine yer verdi.
“13 sporcu şehit ve gazi ailelerinden”
Yetim, İl Özel İdare Kulübü’nün futbol ve judo branşları olmak üzere toplam 2 aktif branşta faaliyet gösterdiğini açıklayarak; “Futbol, 2017-2018 sezonunda 2. Amatör Ligi’nden 1. Amatör Ligi’ne yükselmiştir. Kulüpte; A futbol takımında 21, alt yapıda 26 toplamda 47 lisanslı futbolcu, TFF C diplomalı ve B belgeli 2 antrenör görev yapmaktadır. Ülkemiz ve ilimizde örnek proje olarak Edirne İl Özel İdaresi Kulübü tarafından verilen bir proje vardır. Bu projede futbol okulumuzun şehit, gazi ve dezavantajlı gruplara ücretsiz olarak hizmet verilmektedir. Temmuz 2018 tarihi itibariyle 34 faal altyapı oyuncusu bulunmaktadır. Bunları 13 tanesini şehit ve gazi aileleri oluşturmaktadır” dedi.İl Özel İdaresi Spor Kulübü Judo branşında da Türkiye ve dünya şampiyonalarında büyük başarılara imza atıldığına dikkat çeken Yetim; “Bunun örneği, şu anda antrenörlüğünü yürüten İlknur Kobaş Tepe, Avrupa Şampiyonu olmuştur. Ancak 2016 yılında 87 olan lisanslı sporcusu varken maddi sıkıntılardan dolayı şu anda 1 tane lisanslı sporcu bulunmaktadır. Yüzme branşının ise Temmuz 2018 tarihi itibariyle yazışmaları yapılmış olup, Yüzme Federasyonu tarafından aktif hale getirilmesi beklenmektedir” ifadelerine yer verdi. 
“Eksiklik ve ayıptır”
Komisyon raporunun ardından bir konuşma yapan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, konuşmasında İlknur Kobaş Tepe’nin Avrupa Şampiyonluğu’na ve lisanslı judo branşısporcularının sayısının 87’den 1’e düşmesine dikkat çekerek; “Tüm Türkiye’de kamu kurumları, kendi isimlerini yaşattıkları spor kulüplerine her türlü yasal katkı vermektedirler. Bu, hem İl Özel İdaresi'nin hem de İl Genel Meclisi’nin eksikliği ve ayıbıdır. İnşallah bundan sonra gerekli katkıları kendi kurumumuzun ismini taşıyan spor kulübüne yaparız diye düşünüyorum” dedi. Geçmiş, konuşmasının ardından toplantıya son verdi.


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 361 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.