Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Engelleri fuar ile aşacaklar - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Engelleri fuar ile aşacaklar 5.7.2018 - 09:40:14
Tüm Engelliler Konfederasyonu, Fiziksel Engelliler Federasyonu, Edirne Belediyesi ve Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği’nin (EBED) işbirliğinde Yöresel Ürünler Fuarı, 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri kapsamında açılacak. Türkiye’deki ilk kez engellilerin düzenleyeceği yöresel ürünler fuarı olacak etkinlikte hem Edirne esnafı, hem de engelliler faydalanırken; EBED dernek binası da yenilenecek.Engelleri fuar ile aşacaklar
9-15 Temmuz tarihleri arasında 657’ncisi düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilecek. Tüm Engelliler Konfederasyonu, Fiziksel Engelliler Federasyonu, Edirne Belediyesi ve Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği (EBED)’nin işbirliğinde açılacak Yöresel Ürünler Fuarı ile ilk kez engelli bireylere ait fuar projesi hayata geçecek.
Sarayiçi’nde düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı’nda Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Edirne’den yöresel ürünler satışa sunulurken, stantlarda engelli bireyler ve aileleri görev alacaklar. Edirne’deki tüm esnaflara açık olacak stantlarda hem Edirne esnafı, hem de engelli bireyler maddi kazanç sağlarken; EBED dernek binasının da yenilenme çalışmaları tamamlanacak. 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ilk günü olan 9 Temmuz Pazartesi günü açılacak stantlar, Kırkpınar boyunca Edirnelilere ve ziyaretçilere hizmet verecek. Tüm Engelliler Konfederasyonu ve Fiziksel Engelliler Federasyonu Genel Başkanı Nedim Kılıç, Yöresel Ürünler Fuarı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Stantlarımıza esnaflarımız gelecek. Çağ kebapçısından tutun Türkiye’nin pek çok şehrinden yöresel ürün tanıtılacak. Türkiye’nin her yerinden engelli dernekleri katılarak Yöresel Ürünler Fuarı’mızı gerçekleştireceğiz. Tüm kurulacak stantlarımızda engelliler ve engelli aileleri çalışacaklar. Fuarı’mızın sonucunda derneğimiz kalkınacak. Şu anda dernek binamız sıfırdan yapılıyor. Cuma ya da Cumartesi günü açılışını yapmayı düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.
“İlk kez Edirne’de düzenliyoruz”
Tüm Engelliler Konfederasyonu’nun Türkiye’de ilk defa Yöresel Ürünleri Fuarı gerçekleştirdiğini söyleyen Kılıç;“Tarih şehri Edirne’de Kırkpınar’ın doğrultusunda Edirne Belediyesi’nin de desteğiyle derneğimizde insanlarımıza daha güzel bir şekilde hizmet etmek için Yöresel Ürünler Fuarı’mızı düzenliyoruz. İnsanlara hem bizim de hizmet ettiğimizi hem de balığı yemek için değil balığı tutmak için böyle bir mücadeleye girdik. Sosyal farkındalık yaratmak amacıyla sosyal bir proje düzenliyoruz. Türkiye’nin pek çok yöresel ürününü Edirne’de tanıtırken, Edirne’nin ciğeri gibi yöresel ürünleri de farklı şehirlerde tanıtacağız. Sivil Toplum Örgütü olarak projeyi Edirne’den başlattık. Türkiye genelinde de değişik illerde yapacağız” dedi.
Birlikten mutluluk doğacak
Yöresel Ürünleri Fuarı’nın özelliğine dikkat çeken Kılıç; “Fuarımızdaki en önemli özellik, engellilerin ve ailelerinin stantlarımızda çalışarak maddi kazanç elde etmeleridir. Esnaflar kendi ürünlerini getirecekler ama yanında çalıştıracağı eleman engelliler arasından seçilecek. Böylece hem esnaf, hem engelli, hem de derneğimiz mutlu olacak. Yıllardır yapılmayan, atıl olan, kimseye gidip boyun eğmediğimiz derneğimiz burasının geliri ile şu anda sıfırdan yapılıyor” sözlerine yer verdi.
“Duyarlı esnaflarımızı bekliyoruz”
Kılıç’ın açıklamalarının ardından Yöresel Ürünler Fuarı ile ilgili bir açıklama da EBED Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Öner yaptı. Öner, fuarın tanıtımı kapsamında afişler hazırladıklarını belirterek; “Edirne Belediyesi’nin tavsiye ettiği yerlere afişlerimizi astık. Duyarlı esnaflarımızı stantlarımıza bekliyoruz. Edirne esnafı hem bizim elimizden tutacak, hem de stantlarda hizmet edecek. Stantlarımızı 9 Temmuz Pazartesi günü açacağız. Yöresel ürünler fuarımızda yer almak isteyen esnaflarımız 05426076193 numaralı telefondan ulaşabilirler” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 647 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.