Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meclis’te söz düellosu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meclis’te söz düellosu 4.7.2018 - 09:57:34
Edirne İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı toplantılarının ikinci birleşimi, Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ile AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut’un söz vermeme tartışmasına sahne oldu. Birbirlerinin üzerine yürüyen ikiliyi meclis üyeleri sakinleştirirken; tartışmanın ardından Akbulut ve Geçmiş ayrı ayrı basın açıklaması yaptılar. Tartışmaya CHP İl Genel Meclis üyeleri Erdal Akgün ve Enver Erkan da katıldı.Meclis’te söz düellosu
Edirne İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı toplantılarının ikinci birleşimi, Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleştirildi. Yoklama ve tutanak özetlerinin okunması ile başlayan toplantıda Edirne Valisi Günay Özdemir’in talep dilekçesi görüşüldü. Özdemir, dilekçesinde Edirne ili Keşan ilçesi Mecidiye Köyü Uzunkum Sahili Mesire Yerinin içkili yer bölgesi kapsamına alınıp alınılmaması teklifine yer verirken; Meclis, Özdemir’in teklifini oybirliğiyle Araştırma ve İnceleme Komisyonu’na sevk etti. Özdemir’in dilekçesinin görüşülmesinin ardından Meclis Başkanı Geçmiş, toplantıyı kapattı. Geçmiş’in toplantıyı kapatmasının ardından parmak kaldırarak gündem dışı söz isteyen Adalet ve Kalkınma Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Nedret Akbulut, söz vermeyen Geçmiş’e tepki gösterdi. Akbulut’un tepkisine cevap veren Geçmiş; “Kitabı oku. 10 yıllık İl Genel Meclisi Üyesisin. Söz hakkı nasıl istenir? Nasıl söz hakkı talebinde bulunulur? Önce yasaları öğren. Ondan sonra ortada öylece parmağını kaldırırsın. Cami avlusu mu burası? Biraz Meclis’in saygınlığı olsun. Önce kuralları öğren. Sen bir kere saygısızsın. Tavrın ayıptır. Burada senden başka İl Genel Meclisi üyesi yok mu? Meclisi kapatmışım. Sana mı soracağım Meclis’i kapatıp kapatmayacağımı? Yazılı dilekçe vereceksin. Meclis çalışmaları nasıl olur öğrenmemiş. Kendi kendisine racon kesmeye çalışıyor. Git orada ne yapacaksan yap. Senin özgürlüğünü kısıtlayan mı var? Her seferinde aynı şey” ifadelerine yer verdi.
Meclis üyeleri araya girdi
  Geçmiş’e cevap veren Akbulut; “Sen insanla adam gibi konuş. Meclis Başkanı olmuşsun, ağzından çıkanı kulağın duysun. Bir kere saygı göster. Sen saygısızsın. Meclisi kapatmayacaksın. Basın toplantısı yapacağım” dedi. Tartışma sırasında Meclis Başkanı Geçmiş ile Meclis Üyesi Akbulut, birbirlerini üzerine yürürken; İl Genel Meclisi Üyeleri de araya girerek tarafları sakinleştirmeye çalıştılar.
“Oturumu kapatıp çekip gitti”
Tartışmanın ardından Meclis’teki AK Parti sıralarında basın açıklaması düzenleyen Akbulut, Meclis Başkanı Geçmiş’e tepki göstererek; “Temmuz ayının Meclis toplantıları dün itibariyle başladı. Dün toplantı bitiminde Sayın Meclis Başkanından gündem dışı söz hakkı istedim. Kendileri bunu kabul etmediler. Bugün itibariyle tekrar parmak kaldırarak gündem dışı söz hakkı istedim. Yine oturumu kapatıp, çekip gittiler. Böyle olunca da kendilerine, bunun saygısızlık olduğunu söyledim. Biz burada İl Genel Meclisi Üyesiyiz, seçilmiş insanlarız. Buranın bir yönetimi var. Meclis Başkanı, Kâtip Üyeleri, Grup Başkanvekilleri var. Bunlar düşüncelerini zaman zaman milletin kürsüsüne çıkmak suretiyle dile getirmeliler. Öteden beri yapılan bir şey ama ne olduysa Sayın Meclis Başkanı bu ayki toplantılarda söz hakkı vermeme gibi bir moda girdi ve saygısızlık gösterdi” dedi.
 “Başkanlıktan şikayetçi değildiler”
Akbulut, gündem dışı söz almak istemesinin nedenini açıklayarak; “Ülkemiz, 24 Haziran itibariyle Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir sistem değişikliğine geçti. Ülkemizde gayet güzel ve yüksek oranda katılımla güzel bir geçirdik. Seçmenlerimiz demokratik manada haklarını kullanarak tercihlerini yaptılar. Ortaya bir netice çıktı. Yine Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, devlet başkanı olarak ilan edildi. Seçim sürecinin bir başlangıcı vardı. Geçmiş yıllarda hep tartışılan; ‘Olmaz’, ‘Başkanlık sistemini yapamazsınız’, ‘Diktatörlük geliyor’ gibi bir sürü laflar üretildi. Ama gün geldi değişik partilerden adaylar belirlendi. Bunlar aday oldular, milletin önüne çıktılar, seçim süreci yaşandı. O süreçte hiç kimse başkanlık sisteminden de şikâyetçi değildi. Mesela; muhalefet partisinin lideri Sayın Muharrem İnce, başkan olursa yapacağı vaatlerde bulundu. Hiçbir zaman; ‘Ben gelirsem başkanlık sistemini kaldıracağım’ diye bir ifadesi olmadı. Demek ki önceden yapılan bu yaygaralar boşunaymış” sözlerine yer verdi. 
“Kaybetmeye devam ediyorlar”
24 Haziran seçimlerinde tasvip etmedikleri birtakım çalışmaların yaşandığını söyleyen Akbulut; “Mesela CHP adayı Sayın Muharrem İnce, burada HDP Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş’ı ziyaret ettiler. 5 tane birbirine benzemez parti başkanları birleştiler, millet ittifakı adı altında bu seçimi yaşadılar ve kaybettiler. Öteden beri kaybedilmeye alışılmış bir seyir halindeler. Bugüne kadar 14 tane seçime girildi ve girip kaybettiler. Kaybetmeye de devam ediyorlar. Ama seçim sonrasında da bir duvara tosladılar. Şimdi de yerel yönetim seçimlerinde; ‘Duvarı yıkacağız’ diyorlar. Duvarı kim yıkar, kim altında kalır? Onu da yakın bir zamanda göreceğiz” dedi.
“CHP kazansaydı ne olacaktı?”
Seçim sonrası yaşananlara da değinen Akbulut; “Sayın Muharrem İnce, Cumhurbaşkanımızı tebrik ettiler. Genel Başkanları; ‘Neyini tebrik edeceğim?’ gibi bir yaklaşım gösterdi. Buna benzer birtakım olumsuzluklar yaşamışız, yaşamaya da devam ediyoruz. Seçim sonuçları itibariyle ülkemiz kazanmıştır. Hayırlısı olsun diyoruz. AK Parti olarak güzel bir sonuç almışız. Biz, bu partinin bir parçasıyız. Dolayısıyla bunu paylaşmak doğal hakkımızdır. Eğer CHP, bu seçimlerde kazanmış olsaydı; acaba bu Meclis’e nasıl gelirlerdi? Davullu zurnalı gelirler, o gün de Meclis’i çalıştırmazlardı. Ama bize söz hakkı vermediler, vermemeye de devam ediyorlar. Bu neyin nesidir? Meclis Başkanını buradan şiddetle kınıyorum. Burası Meclis’in kürsüsü, burada herkesin konuşma hakkı var. Yoksa bu kürsüyü buradan kaldıralım, atalım. Bunu kabul etmem mümkün değildir. Seçimlerin ülkemize, milletimize, Edirne’mize hayırlı olmasını diliyorum. Edirne ilimiz de Türkiye’de AK Parti oylarını yükselten 10 vilayetten 4’üncüsü oldu. Trakya’da da ilk sırada yer alıyor. Bu da Edirneliler için bir başarıdır. Muhalefet partileri oy kaybetmişlerdir. Burada büyük bir hezimete uğramışlardır. Bu hezimetin 2019 Mart’ında da devam edeceği kanaatindeyiz” ifadelerine yer verdi.
“Dağdan teröristleri indirdiniz”
Akbulut’un açıklamasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Akgün, Akbulut’a tepki gösterdi. Akgün, Akbulut’un; “CHP adayı Sayın Muharrem İnce, burada HDP Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş’ı ziyaret ettiler’ sözlerine cevap vermek istediğini belirterek; “Senin liderin, PKK’nın başı Osman Baydemir’e el ense çekecek, şakalaşmalar yapacak. O süreçse bu da süreç. Bugün Cumhurbaşkanına hakaret edenler milletvekili olamıyorsa, eğer siz teröristi Cumhurbaşkanı adayı yapıyorsanız size yazıklar olsun. Ortaklık yapan namussuzdur, şerefsizdir. Megri, megri yapanları ne yapacağız? Bizim Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer; ‘Feto terör örgütüdür’ diyor. Burada imzalar var. Dağdan teröristleri indirdiniz. ‘Türkiye Cumhuriyeti terörist bir devlettir’ diyen şerefsizle megri, megri yaptınız. Utanın. Gün gelecek devran dönecek. O zaman görüşeceğiz. Allah inşallah sana da, bize de ömür verir. Sezer’in Cumhurbaşkanlığı gitti, bunlar ilk Bakanlar Kurulu kararında; ‘Mübarek insandır’ kararı aldılar. Eğer terörist bu ülkede Cumhurbaşkanı adayı olursa yazıklar olsun” dedi.
“Demokrasi hepimize lazım”
Akbulut, Akgün’ün sözlerine cevap vererek; “Biz burada hizmet için varız. Buradaki konuları bu kürsüden konuşmak hepimizin hakkıdır. Burada bir kişinin ağzına kalıp da iş yapılamaz. Diktatörlükse bu diktatörlüktür” derken, Meclis salonunu terk etti. Akbulut’un Meclis salonundan ayrılmasının ardından konuşma yapan CHP İl Genel Meclisi Üyesi Enver Erkan ise TBMM ile İl Genel Meclisi’ni benzeterek; “İşte yaşanılan Meclis budur. Ankara’daki Meclis de budur. Meclis’te sözlü önerge yok, yazılı önerge var. Burada da basit bir uygulaması uygulandı. Şikayet etmesin. Demokrasi hepimize lazım. Demokrasiye uygun olmadığı zaman nasıl bağırıyorlar. Ankara Meclisi de bunun gibi. Sözlü önerge veremeyecek, yazılı dilekçe verecek. İsterse kabul edecekler, istemezse kabul etmeyecekler” sözlerine yer verdi.
“Hoş olmayan bir tartışma”
Tartışmaların ardından bir basın açıklaması da Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş düzenledi. Geçmiş, basın açıklamasında Meclis’te hoş olmayan bir görüntü yaşandığını belirterek; “Hoş olmayan bir tartışma yaratıldı. Bunun sebebi Sayın Nedret Akbulut’un iddia ettiği gibi demokratik haklarının kullanılması amacıyla değildir. Birleşimde İl Özel İdaresi’ne ait iş ve işlemler gündemde konuşulurken kendisinin kesinlikle söz isteme talebi olmamıştır. Meclis toplantısını kapattıktan sonra Meclis Başkanı olarak kürsüden indim. Kürsüden indikten sonra parmak kaldırdı” dedi.
“Anarşist bir tavır”
İl Genel Meclisinin çalışma yönetmeliğindeki İl Genel Meclisinin görev ve yetkilerinin 5302 sayılı yasada açık olduğunu söyleyen Geçmiş; “Hiç kimse burada gündem dışı konularda Meclis Başkanı’na önceden Grup Başkanvekillerinin yazılı talepleri olmadığı sürece, söz verip vermeme hakkı Meclis Başkanı’na aittir. Meclis’in çalışmasında, huzurun ve güvenliğin tesis edilmesi anlamında Meclis Başkanı’na verilmiş bir haktır. Ben, olabildiğince özgürlükleri savunan bir partinin temsilcisiyim. Demokratik hakların, mevcut yasalar çerçevesinde hak ve özgürlüklerin kullanılması için yaşamım boyunca siyaset yaptım. Elbette herkesin, her alanda söz söyleme hakkı vardır. Düşüncelerini ve fikirlerini yaymak, bu fikirlerini toplumla paylaşma hakkı vardır. Ben bunlara saygı duyuyorum ama Meclis gündemi konuşulurken, kuralların dışına çıkıp anarşist bir tavır sergilemesi kimsenin hakkı da, haddi de değildir. Buna, Meclis Başkanı olduğum sürece müsaade etmem.Kim olursa olsun böyle bir hakkı yoktur. Bu hakkı da kendisine kullandırmam. Kendisini defalarca uyarmama rağmen aynı şova dönüşen tavırları Meclis toplantılarında devam ettirmektedir. Kendisini uyarmak mecburiyetinde kaldım. Belki biraz sert oldu ama Meclis Başkanı’nı diktatörlükle suçlaması halkın seçtiği bir başkana karşı büyük haksızlıktır. Bu haksızlığa tepkimi dile getirdim. Hoş değildi, doğru da değildi ama ben de insanım. Bazen bu gibi tavırları olan kişilere de aynı sertlikte cevap vermek mecburiyetindeyim” ifadelerine yer verdi.
“Yaptırımlar uygulayacağım”
Geçmiş, yasanın açık olduğunu söyleyerek; “10 yıldır İl Genel Meclisi üyeliği yapan Sayın Nedret Akbulut, 5302 sayılı kitaptan bugüne kadar bir tane Edirne’nin gündemi, Edirne halkının sorunlarıyla ilgili Meclis Başkanlığı’na bir gün ne yazılı bir talebi vardır, ne de bu konuyla ilgili görüş belirtmek üzere söz istemiştir. Tamamen genel politikalar üzerine söz istemektedir. Şova dönük hareketler yapmaktadır. Tabii ki herkes siyasi bir partinin düşüncelerini savunacak. Ama burada siyasetten çok, Edirne halkının bize vermiş olduğu bir sorumluluk vardır. Bu sorumluluk, Edirne halkının ekonomik, politik ve sosyal haklarını gün yüzüne çıkarabilmek, var olan haklarını biraz daha ileriye götürebilmek adına görev vermiştir. Bu hakların kullanılmasıyla ilgili hiçbir sıkıntım yok. Bununla ilgili 27 İl Genel Meclisi üyesinin bir sıkıntısı yaşanmamaktadır. Ama bir tek Nedret Akbulut, Meclis’in çalışmalarına ve Meclis’te bulunan Meclis Üyeleri’ne sıkıntı vermektedir. Her toplantıda gayrı resmi, konuya vakıf olmadan söz istemekte, söz hakkı verdiğimde de lafa söze getirilmeyecek kelimelerle Meclis’i ve kamuoyunu yanıltıcı bilgiler vermektedir. Meclis Başkanı olarak buna artık bir dur deme zamanı gelmişti. İl Genel Meclisi’nin yönetmeliğine uymayan tavırları dolayısıyla kendisine söz vermedim. Söz vermemin bir anlamı da yoktu. Çünkü birleşimi kapatıp kürsüden inmişim. Kürsüden indikten sonra parmak kaldırıyor. Bundan sonra bu tavırları devam ettirmesi halinde kendisine Meclis Başkanı olarak yaptırımlar uygulayacağım. Edirne kamuoyundan bu konuda şahsım adına özür diliyorum” dedi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 770 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.