Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gastronomide ‘komşu’ ortaklığı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gastronomide ‘komşu’ ortaklığı 3.7.2018 - 14:29:33
*Bulgaristan’ın Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa düzenlediği, Gurme ve Şarap Turizmini Bulgaristan ve Türkiye Sınır Ötesi Bölgesinde Geliştirilmesi ve Tanıtımı (TransGurmeTur) projesi ile Avrupa ve Avrupa dışındaki ülkelerden Edirne ve Haskovo’ya ‘Uluslararası Gurme’ler gelecek.Gastronomide ‘komşu’ ortaklığı
Bulgaristan-Türkiye Interreg sınır ötesi işbirliği programı kapsamında, Bulgaristan’ın Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa düzenlediği, Gurme ve Şarap Turizmini Bulgaristan ve Türkiye Sınır Ötesi Bölgesinde Geliştirilmesi ve Tanıtımı (TransGurmeTur) projesi tamamlandı. ETSO toplantı salonunda düzenlenen projen kapanış toplantısındaproje kapsamında 12 aylık yapılanlar hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya; Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt,Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi MakoArnaudov, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp ve Proje Koordinatörü Elif Yardımcı katıldılar. Alternatif turizm biçimlerini teşvik ederek, Avrupa’da bölgesel uyumu arttırmak amacıyla sürdürülebilir turizm alanında Bulgaristan ve Türkiye arasındaki sınır ötesi işbirliğini arttırmak ve geliştirmek için gerçekleştirilen projede, gurme ve şarap turizmi ile yeni güzergâhlar aracılığıyla Bulgaristan ve Türkiye sınır ötesi bölgesinde sürdürülebilir turizmi geliştirmek ve kapasitesini arttırmakamaçlanıyor. Projedeayrıca; gurme turizmini, bölgede bilişim teknolojileri aracılığıyla alternatif bir turizm çeşidi olarak geliştirmek ve tanıtmak hedefleniyor.
“Saray mutfağı çalışmaları devam edecek”
Toplantıda konuşma yapan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, projenin amacına dikkat çekerek; “ Amacımız; yöresel lezzetleri, yöresel tatları iki ülke insanlarının tatması ve sürdürülebilir olması. Bu tatlar, yöresel ve köylerimizde büyüklerimizin yaptığı tatlar. Bunu her yıl Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ile beraber, bir ayağını Bulgaristan, bir ayağını Edirne’de yapma kararı aldık. Şehrimize hem turist hem de gastronomi anlamında büyük ivme kazandıracağını umut ediyorum. 4 yıldan bu yana saray mutfağını geliştirmek adına ciddi emek harcadık ve önümüzdeki dönemde de bu çalışmalarımız devam edecek” ifadelerine yer verdi.
“Çok kültürlü yeme-içme anlayışı”
Zıpkınkurt’un konuşmasının ardından projedeki 12 aylık çalışmalarla ilgili bilgi veren Proje Koordinatörü Elif Yardımcı; “Bu bir yıllık bir süreçti. 12’nci ayına geldik ve tamamlamış bulunuyoruz. Haskovo Ticaret Odası bize böyle bir teklifle geldi. Hem bölgemizde şarap turizminin geliştirilmesi, hem de Edirne’de zengin bir saray mutfağı var. Saraymutfağından kalan çok kültürlü yeme-içme anlayışı var. ‘Bunu karşılıklı olarak geliştirelim, birbirimizle paylaşalım ve gastronomi turizmine katkıda bulunalım’ teklifiyle geldiklerinde bizlerde bu çalışmalara devam ettiğimiz için gayet sıcak baktık ve projemiz geçtiğimiz Temmuz ayında fiilen başladı.Projeyi HaskovoTicaret ve Sanayi Odası’yla ortak yürütüyoruz. Kendileri lider ortak, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ikinci ortak ve Trakya Sürdürülebilir Kalkınma Derneği de üçüncü ortaktır” dedi.
“Çok kapsamlı bir araştırma”
Yardımcı, proje ile sürdürülebilir turizme katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyleyerek; “Amacımız da ortak hedefler geliştirerek sınır ötesi bölgelerin turizm potansiyelini arttırmaktı. Hedef gruplarımız arasında KOBİ’ler, oteller, restoranlar, şarap mahzenleri, mandıralar, fırınlar yani bizim yeme içme kültürümüzü yansıtan tüm firmalar, yerel üreticiler bizim hedef kitlemizdi. Bunlara ulaştıktan sonra bu işin nihai faydalanıcılar kısmı vardı. Bunların dönüşü de turizm şirketlerine, tur operatörlerine, turizm derneklerine STK’lar ve yerel halk gibi binlerce kişiye dönüşü oldu. Ortaklarımızla neler yapabiliriz ve nasılçalışabilirizi hep tartıştık. Bulgaristan ve Türkiye olarak gastronomi ve şarap turizminde belli başlı yerlerin araştırılması ve yeni ortak turizm paketlerinin geliştirilmesini hedefledik. Bir araştırma yaptık. Bu araştırma Bulgaristan’da sınır bölgesini, Türkiye’de ise Edirne ve Kırklareli’ni kapsıyordu. Bu raporda, doğrudan gastronomi destinasyonu sayılan yerlerin hepsi var. Oteller,restoranlar ve buralardaki ne gibi yiyecekler var ve bunların tarifleri, reçeteleri gibi çok kapsamlı araştırma çalışması yayınladık. Bir turist eline bu çalışmayı aldığı zaman nerede, ne yiyebilir hepsini bulabileceği bir çalışma ortaya koyduk” sözlerine yer verdi.
“Turizm paketleri geliştirdik”
Proje kapsamında turizm paketlerinin geliştirildiğini söyleyen Yardımcı; “Bir turist Edirne’ye geldiğinde sabahtan akşama gününü nasıl geçirebilir? Hepsi bu raporda mevcut. Aynı şekilde karşı tarafta da bu çalışma yapıldı. Proje bitti ama bu çalışmalarımızın ve etkinliklerimizin bittiği anlamına gelmiyor. Amacımız sürdürülebilir kılmak” dedi.
“Projeyi zenginleştireceğiz”
Yardımcı’nın konuşmasının ardından toplantıda Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi MakoArnaudov yaptı. Arnaudov, konuşmasında proje fikrinin oluşmasından ve hayata geçirilmesinden çok memnun olduğunu belirterek; “Bize çok kazanımları olacak.2 devletin çok zengin bir tarihi geçmişi olduğundan dolayı sadece bizlere değil bütün dünyaya gösterecek çok şeyleri vardır.Ben, Avrupa’danTürkiye’ye çok misafirler getirdim ve buradaki restoranlarda, yiyecek içecek mekânlarında tattıklarına hayran kaldıklarını ve bunların nasıl hazırlandığını hep soruyorlardı. Ayrıca Bulgaristan şaraplarına da aynısını söyleyebiliriz. O yüzden projemize uluslararası gurme ‘Transgurme.eu’  adını verdik. Amacımız sadece 2 ülkeyle bu faaliyetleri gerçekleştirmek değil,Avrupa ve Avrupa dışındaki ülkelerden de buralara turist getirmek. Bu başlangıcı, faaliyeti zenginleştirmek amacındayız” ifadelerine yer verdi. 


Kaynak: Şener ŞENTÜRK 377 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.