Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bir daha yaşanmasın - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Bir daha yaşanmasın 3.7.2018 - 14:28:09
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, 9-15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi Edirne Belediyesi Gıda Denetim Birimi’nin gerçekleştirdiği çalışmaları açıklarken, 5-6 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri’ndeki pilav dağıtımının ardından ortaya çıkan çöp yığınları hatırlatılması üzerine; “O görüntüler beni de çok üzüyor. Bu değişecek diye düşünüyorum. Hep birlikte eğitileceğiz” dedi.Bir daha yaşanmasın
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, 9-15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi Edirne Belediyesi Gıda Denetim Birimi’nin gerçekleştirdiği çalışmaları açıkladı. Dr. Tanrıkulu, açıklamasında Gıda Denetim Birimi’nin 3 ekiple çalıştığını açıkladı. Dr. Tanrıkulu’nun makamında düzenlediği toplantıda 5-6 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri’ndeki pilav dağıtımının ardından ortaya çıkan çöp yığınları hatırlatıldı. Sarayiçi’ndeki şenlik alanına vatandaşlar tarafından bırakılan çöpler sonucunda Edirne dışından gelen turistler tarafından tepki ile karşılanan görüntülerle ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Tanrıkulu, çevre kirliliğini engelleyemediklerini söyleyerek; “Pilav dağıtımı gelenek halini almış ama keşke öyle bir şey yapmasak. Halkımızı da o görüntülere maruz bırakmasak. Yapmadığımız zaman da çok ciddi tepki oluyor. Sonrası için belki bir gelenek oluşturup kendi çöpümüzü kendimiz toplasak. O görüntüler beni de çok üzüyor. Özellikle sonrası görüntüler, yerlere atılanlar. O durum ne yazık ki Kadir Gecesi iftarda da yapıldı. Selimiye’nin etrafında birçok iftar tabakları vardı. Bu değişecek diye düşünüyorum. Hep birlikte eğitileceğiz. Bunu yaşadık ve gördük. Daha büyük organizasyonlarda daha temiz olabildik. Belki halkımıza bu durumlarda birer poşet vererek çöpünü o poşetin içinde koymasını sağlayabiliriz. Sonrası görüntüler beni de çok üzüyor ama çözeceğiz” ifadelerine yer verdi.
Dr. Tanrıkulu, toplantıda 9-15 Temmuz 2018 tarihlerinde 657’nci Kırkpınar’ın yapılacağını söyleyerek;“Uzun bir süreçtir çalışıyoruz. Böyle bir organizasyonu eksiksiz ve hatasız yapabilen çok tecrübeli bir kadro ile çalışıyoruz. Kırkpınar’ın uzun yıllardır mutfağını biliyoruz ve ne kadar yorucu ve profesyonellik isteyen bir iş olduğunu görüyoruz. 9 yıldır Edirne Belediye Başkan Yardımcısıyım. Ondan önce de 1998-2001 yıllarında Sağlık Müdürlüğü’nde çalışırken Kırkpınar ile ilgileniyordum. Edirne yaşayan, çalışan bütün kurumlarla ortak bir çalışma yaptığımızı söyleyebilirim. Edirne Belediyesi olarak bu işin ana aktörü biziz” dedi.
“3 ekiple çalışıyoruz”
Gıda Denetim Birimi ile ilgili bilgi veren Dr. Tanrıkulu; “Edirne Belediyesi Gıda Denetim Birimi olarak halkın sağlığıyla ve temiz, ulaşılabilir, hijyen gıda maddelerine ulaşabilmeleri için de çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kırkpınar öncesi devam eden rutin işlerimizin ardından Kırkpınar’a yoğunlaşmak istiyoruz. Edirne Belediyesi olarak Gıda Denetim Birimi’nde 3 ekiple çalışıyoruz. Birinci ekipteki arkadaşlarımız özellikle fırınlar konusunda uzmanlaştılar. İkinci ekipteki arkadaşlarımız da daha çok marketler ve perakende satışlarla ilgili uzmanlaştılar. Üçüncü gruptaki arkadaşlarımız da tamamen gıda, yemek üretim merkezleri, catering firmaları ve lokantalar, restoranlar konusunda uzmanlaştılar. Yıl içerisinde rutin denetimlerini çok sık yapıyorlar” sözlerine yer verdi.
“Hak etmediğimizi düşünüyorum”
Dr. Tanrıkulu, hijyen ve gıda konusunda yerel yönetimin yeterli denetim yapmadığıyla ilgili eleştirilere cevap vererek; “Geçtiğimiz günlerde bir müdür arkadaşımız ne yazık ki Edirne’de turizm artarken, esas turizmin sorunlarını artıran şeyin yerel yönetimden kaynaklandığı gibi özellikle hijyen ve gıda konusunda yerel yönetimin yeterli bir şekilde denetim yapmadığıyla ilgili bazı söylemlerde bulunmuş. Bu beni çok üzdü. Çünkü hak etmediğimizi düşünüyorum. Bu konuda gerçekten çok çalışıyoruz. Sadece ekip arkadaşlarımdan 6 aylık bir liste istedim. Defalarca gittikleri lokantaların, restaurantların listelerini çıkarttılar. Toplamda 15 sayfayı bulan bir liste getirdiler. 6 ay içerisinde de rutin olarak gidiliyor. Hıdrellez ve Kakava’mızda, Ramazan Bayramı’mızda ve Kırkpınar’ımızda da bu artarak devam ediyor. Edirne Belediyesi olarak iddia ediyorum; hijyen konusunda benim yemeyeceğim hiçbir lokanta ve kafeterya yok. Çünkü ben denetliyorum” dedi.
“Hijyen sorunumuz yok”
Kırkpınar öncesi açıkta satılan gıdalar konusundaki sıkıntıların da çözüldüğünü söyleyen Dr. Tanrıkulu; Recep Gürkan başkanımız başladığından beri Kırkpınar içerisindeki gıda satıcılarını belirli bir yere topladık. Onları da çok iyi denetliyoruz. İddia ediyorum; gıda ile ilgili herhangi bir hijyen sorunumuz yok. Bence belli mevki ve makamlarda olan insanlar bir şey söyledikleri zaman çok ciddi dikkatli söylemeleri lazım. Edirne Belediyesi’nin Gıda Denetim Birimi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü art arda denetim yapıyor. Bazen restoranlara gidiyorum ve işletmeci bir saat önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden geldiklerini söylüyor. Bilmeden birbirimizi takip ediyoruz. 35 yıldır bu şehirdeyim. Birkaç tane çok ciddi olayı hepimiz biliyoruz. Çok eskiden yaşanan bazı sorunlar vardı. Ama son 15-20 senedir toplu zehirlenme, ciddi bir hijyen sorunu olmadı. Özellikle yetkili ve etkili belirli sorumluluk sahibi arkadaşlarımız, müdürlerimiz, çalışanlarımız sorumlu konuşurlarsa çok iyi olacak. Yoksa biz bu şehirde kimseyi ikna edemeyiz” ifadelerine yer verdi.
“Şehre zararını düşünsünler”
Gıda Denetim Birimi’nin denetim listesinin ardından turizm hattına gelen şikayetleri de incelediğini söyleyen Tanrıkulu;“Ekip arkadaşlarım bu konuda bana rapor gönderdiler. Orada da söylenen şey sadece ticari işletmelerle ilgili 4 adet şikâyet gelmiş. Onlar da fiyat tarifesi listesinin eksik olduğuyla ilgili. Hijyen ile ilgili gelen şikâyette de ciğercilerin kıyafetlerinin temiz olması ve Hıdrellez ve Kakava Şenliği’nde aynı kıyafeti giymeleri ile ilgili öneri gelmiş. Buraya gelen misafirlerimizde de bununla ilgili herhangi bir şikâyet olmamış. Edirne Belediye Başkanımız ile beraber bu konuya çok önem veriyoruz. Çünkü biz şehrimizi, tarih, kültür, turizm şehri diye dizayn etmek istiyoruz. O yüzden kirletici sanayi istemiyoruz. Çevremizi, toprağımızı kirleten sanayi istemiyoruz. Ama bu şehrin tarih, kültür, turizm kenti olması için Edirne Belediyesi elinden gelen her şeyi yapıyor.  Ne olur yetkili ve etkili insanlar bir konuya karar verdiklerinde önce şehre ne kadar zarar vereceklerini düşünmeleri gerekiyor. Çünkü biz aynı şehirde yaşıyoruz. İlgili arkadaşımız da Edirne ve turizm ile ilgili bir şey söylediği zaman Edirne’ye zarar verip vermeyeceğini ya da nasıl çözülebileceğini tartışması gerekiyor” dedi.
“Önce eğitim sonra denetim”
Dr. Tanrıkulu, konuşmasında devlet kurumları ile sinerji yaptığını söyleyerek; “Sinerji çok önemli bir şey ve oluşturmamız gerekiyor. Ama sadece kendi işimizi yaparsak sinerji olmaz. O yüzden daha fazla çalışmalıyız. Edirne’ye, Mimar Sinan’a, Selimiye’ye, Eski Cami’ye, 3 Şerefeli Camii’ne, Kaleiçi’ne, Karaağaç’a borcumuz var. Biz, etkili ve yetkili insanlar, bu şehre olan borcumuzu ödemek zorundayız. Kırkpınar’a, Kırkpınar’ı yaratanlara, bu güne getirenlere borcumuz var. Ama bu şehirde çalışırken de herkesin hakkını herkese vereceğiz. Edirne Belediyesi Gıda Denetim Birimi’nin yaptığı denetimlerde ciddi sorunlar yoktu. Eksik var mı? Var. Önce eğitim, sonra denetim. Fırsat eğitimi yapıyorum. Gittiğim her yerde de eğitimini veriyorum. Buradan hem Edirne halkına hem de gelecek misafirlerimize Kırkpınar’a geldiklerinde gönül rahatlığıyla restaurantlarımıza, ciğercilerimize, köftecilerimize, her yere gidebilirler. Hijyen ve gıda ile ilgili hiçbir sorunumuz yok” sözlerine yer verdi.
“Kırkpınar’ımıza herkesi çağırıyorum”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün denetimlerinin laboratuvarda gerçekleştiğini söyleyen Dr. Tanrıkulu; “Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün çok önemli bir laboratuvarı var. Onlarla beraber çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. 3 ekibimizde hepsinde birer tane Gıda Mühendisi ve bir tane de veteriner olmak üzere Gıda Teknisyenleri ile beraber denetim yapılıyor. Hepsinin elinde kontrol liseleri var. Bir kasaba girdikleri zaman nelerin olduğunu ve olmadığını işaretliyorlar. Daha geçen hafta bir tanesinde sorun vardı. Ekiplerimiz gidip görüştüler ve o sorunu hallettiler. Kırkpınar’ımıza herkesi çağırıyorum” dedi.
“Denetimleri artırıyoruz”
Kırkpınar denetimlerin daha da arttığını söyleyen Dr. Tanrıkulu; “Orada kısa süreli de olsa gıda satış reyonları da kuruluyor. İl Sağlık Müdürlüğü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile gerekli önlemleri alıyoruz. Geleneğimiz olan çevirmecilerden tutun da açık havada bir hafta boyunca satılan gıda malzemelerini hep birlikte denetliyoruz. Hijyeninden seyyar tuvaletlerine, giderine kadar hepsini birlikte denetliyoruz. Ekstra olarak da şehri de bu rutin denetlemelerin dışında, Kırkpınar öncesi de bir kere daha denetliyoruz. Açıkta gıda satışını ekiplerimizle beraber Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün Gıda Şube Müdürlüğü ve bizim gıda denetimimiz ile beraber gece yarısı da dahil olmak üzere günde 2 kere denetliyoruz. Kırkpınar danışmanın hemen yanına Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün Gıda Şikâyet Hattı 174 hattını da kuruyoruz. O hatla beraber de elimizden gelen her şeye müdahale ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
“En az 7-8 kez denetleniyor”
153 hattına şikâyet geldiğinde ekstra denetlemelerin yapıldığını söyleyen Dr. Tanrıkulu; “6 ay içerisinde bir yer en az 7-8 kere denetlenmiş oluyor. Bir kafeterya, köfteci, çay evleri, büfeler, kahvehaneler, unlu mamul satış yerleri durmadan denetleniyor. Hiçbir sorun çıkmasa bile ertesi ay yeniden denetleniyor. Çünkü denetlenmek, onu aynı zamanda kontrol altında tutmayı da sağlıyor” dedi.
Çöpler tepki çekmişti
5-6 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri sona ermesinin ardından şenlik alanında biriken çöpler dikkat çekerken, birçok katılımcının çöplerini yere atması tepki çekmişti. İstanbul’dan gelerek Kakava Şenlikleri’ne katılan Orhan Cibooğlu adlı vatandaş; “Biz buraya Kakava Şenliklerini görmek, eğlenmek için geldik. Beklentilerimizi de belki biraz yüksek tutmuş olabiliriz. Ancak buraya gelince gördük ki bir defa belediyenin organizasyonu sıfır ve buraya gelen insanlar için bu tip bir eğlence planlanmamış. Buraya gelen insanlar bu pisliği hak etmiyorlar. Bizlerin bir hafta sonu var. Edirne’ye katkı olsun, madem UNESCO bunu destekliyor biz de bir adım daha öne çıkartalım diye buraya geldik. Ancak UNESCO bu pisliğin içine mi geldi? Bu insanlar buraya nasıl böyle bir özellik verebiliyorlar? Belediye Başkanı da, Valilik de bunu böyle nasıl kabul edebiliyorlar? Bir sonraki sene gelmeyi planlamıyorum. Bu pisliğin içine gelmem” sözlerine yer vermişti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 611 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.