Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
100 bin TL’lik iade - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
100 bin TL’lik iade 3.7.2018 - 14:27:35
Edirne İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayındaki ilk toplantısında Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından iade edilen kararlar tartışıldı. Kararlarda ödeneği 100 bin TL olan Ortakçı Köyü Kurban Kesim Binası yapım işi dikkat çekerken; Özdemir’in yüksek ödeneği nedeniyle iade ettiği kararı İl Genel Meclisi Üyeleri oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk etti.100 bin TL’lik iade
Edirne İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı toplantıları başladı. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde dün gerçekleşen ilk toplantıya İl Genel Meclisi Üyeleri’nin yanı sıra Türk Hava Kurumu Genel Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Aydın Uzun da katıldı. Yoklama ve bir önceki toplantının tutanak özetlerinin okunması ile başlayan toplantıda Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından iade edilen Meclis kararları görüşüldü. Edirne İl Genel Meclisi’nin 7 Haziran 2018 tarihinde aldığı kararla2018 yılı yatırım programına dahil edilen Lalapaşa ilçesi Ortakçı Köyü Muhtarlığı tarafından yapılan Köy Konağı’nın yapılması nedeniyle yatırım programından çıkarılması yerine Ortakçı Köyü Kurban Kesim Binası yapım işi, Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından iade edildi. İade kararında, programın aktarılması hususunda gerekli aciliyetin olup olmadığı hususlarında gerekli teknik inceleme yapıldıktan sonra karar alınması gerektiği belirtildi.
Özdemir, Edirne’de başlayan hububat hasadı ile piyasa fiyatlarının oluşumunda önemli rol oynayan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım politikaları ve fiyat politikalarının araştırılması hususlarında verilen önergenin İl Genel Meclisi tarafından gündeme alınması ve gerekli inceleme yapılması için Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na havale edilmesi yönünde kararı iade etti.
Tarım zararları ve geri kabul anlaşmasına iptal
Edirne ili Lalapaşa ilçesi Vaysal ve Ömeroba Köylerinde yağan dolunun başta ekili alanlar ve tarım arazilerinde olmak üzere oluşan zararın boyutlarının araştırılması için İl Genel Meclisi’ne verilen önergenin gündeme alınması üzerine gerekli incelenme yapılması için Sivil Savunma ve Tabii Afetler Komisyonu’na havale edilmesi yönünde kararı da iade eden Özdemir, ayrıca Yunanistan ile yapılan ikili geri kabul antlaşmasının Türkiye tarafından durdurulmasının Türkiye’den Yunanistan’a geçen mültecilerin geri dönüşlerini nasıl etkileyeceği, bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği ve bu konuların etkilerinin Edirne’ye etkilerinin nasıl olacağı hususlarında İl Genel Meclisi’ne verilen önergenin gündeme alınması üzerine gerekli inceleme yapılması için Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu’na havale edilmesi yönünde kararı da iade etti.
Geçmiş’ten ‘titiz’ uyarı
Özdemir, iade kararında İl Genel Meclisi kararlarının 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 10’uncu maddesinde belirtilen İl Genel Meclisi’nin görev ve yetkileri alanına girmediğini belirtti. İade kararlarının okunmasının ardından konuşma yapan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Komisyon çalışmaları ile ilgili kararların süresinin geçtiğini söyleyerek; “Bundan sonraki komisyon önergelerini Grup Başkanvekilleri ve Komisyon Başkanlarının biraz daha titiz davranarak önergeleri hazırlamasını rica edeceğim” ifadelerine yer verdi.
“100 bin TL heba olmasın”
Geçmiş’in konuşmasının ardından Özdemir tarafından iade edilen, 2018 yılı yatırım programına dahil edilen Lalapaşa ilçesi Ortakçı Köyü Muhtarlığı tarafından yapılan Köy Konağı’nın yapılması nedeniyle yatırım programından çıkarılması yerine Ortakçı Köyü Kurban Kesim Binası yapım işi kararı görüşüldü. Geçmiş, kararla ilgili Edirne Valisi Günay Özdemir’in ciddi bir araştırma yapılarak sayısal verilerin ortaya koyulmasını istediğini belirterek; “O bölgede kaç hayvanımız var? Ne kadar hayvan kesimi var? İhtiyaç var mı, yok mu? Bir daha inceleyerek sağlıklı bir karar verelim. Yoksa 100 bin TL’lik bir yatırımı da boşuna heba etmiş olmayalım” dedi.
Karar tartışmaya açıldı
Geçmiş’in konuşmasının ardından Edirne İl Genel Meclisi’nin 7 Haziran 2018 tarihinde aldığı kararla2018 yılı yatırım programına dahil edilen Lalapaşa ilçesi Ortakçı Köyü Konağı yapım işi kararı okundu. Kararda, köy konağının köy muhtarlığı tarafından yapıldığı ve 100 bin TL’lik ödeneğin Ortakçı Köyü Kurban Kesim Binası yapım işinde kullanılmasına Edirne İl Genel Meclisi tarafından oy birliğiyle karar verildiği belirtildi. Kararın okunmasının ardından Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, kararı tartışmaya açtı.
100 bin TL ödenek tartışma yarattı
Kararla ilgili söz alan Adalet ve Kalkınma Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Secaattin Uyur, konuyla ilgili bilgiyi Ortakçı Köyü Muhtarından alınabileceğini önerdi. Uyur’un önerisinin ardından söz alan Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Zafer Bahşi ise 100 bin TL’lik ödeneğin yüksek bir rakam olduğuna dikkat çekerek; “Bunun maliyeti 20-25 bin TL olabilir. Lüks bir yer yapmanın bir anlamı yok” sözlerine yer verdi. Toplantıda söz alan Adalet ve Kalkınma Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Suiçmez ise kararla ilgili Komisyon çalışmalarına bölgedeki İl Genel Meclisi Üyelerinin de katılmasını teklif etti. Suiçmez, 100 bin TL’nin yüksek bir rakam olduğunu belirterek aşağıya çekilebileceğini söyledi. 
Çevre düzenlemesine dikkat çekti
Konuyla ilgili söz alan Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Akgün ise konuşmasında lda bir defa kullanılacak bir yerin yapımı için devletin ve milletin parasına yazık olacağını söyleyerek; “100 bin TL az bir para değil. Hepimizin bazı konularda kendisine çekidüzen vermesini diliyorum. Küçücük köylere düğün salonları yapılıyor. Köylerde kış aylarında insan kalmıyor. Şahsen üzülüyorum. Bu yardımlar köylerimize çıksın. Ama bunların tamamı çevre düzenlemesi için harcansın. Bizim köylerimizde çok büyük eksiklikler var. Çevre düzenlemesi ile ilgili eksiklerimiz çok var. Bu köylere giden yardımlar, bu gibi yerlere harcanacağına çevre düzenlemesi için harcanması daha isabetli olacaktır” ifadelerine yer verdi. Akgün’ün açıklamasının ardından söz alan Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Enver Erkan da karardaki 100 bin TL’lik ödeneğin miktarının yüksek olduğunu söyledi.
Komisyona sevk edildi
İl Genel Meclisi Üyeleri’nin görüşlerini açıklamasının ardından karar, üyelerin oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. Sevk kararının ardından Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, toplantıya son verdi. İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı toplantıları bugün devam edecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 684 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.