Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Vali’den 3 komisyona iade - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Vali’den 3 komisyona iade 5.6.2018 - 13:33:12
Edirne İl Genel Meclisi’nin Haziran ayındaki ilk toplantısında Edirne Valisi Günay Özdemir’in iade kararları dikkat çekti. Özdemir, İl Genel Meclisi’nin 4’ü zorunlu olmak üzere toplam 15 komisyonundan 3’ünü iade etti. Özdemir’in iade kararları sonucunda Kadın Hakları ve Kız Çocuklarını Koruma Komisyonu, Özürlü ve Engelli Vatandaşları Koruma Komisyonu ve Şehitlikler ve Şehit Ailelerini Koruma Komisyonu hukuken kurulamadı. ,Vali’den 3 komisyona iade
Edirne İl Genel Meclisi, Haziran ayının ilk toplantısını gerçekleştirdi. İl Genel Meclisi’nin 6’ncı toplantısının 1’inci birleşimi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde yoklama ile başladı. Edirne Belediye Başkanlığı’ndan Meclis’e gelen davetlerin okunmasının ardından toplantıda tutanak özetleri okundu.
Toplantının ilk gündem maddesinde Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından iade edilen kararlar okundu. Özdemir, kararda kurulması zorunlu olan 4 ve kurulabileceği belirtilen 11 ihtisas komisyonundan zorunlu 4 komisyon ile İdari ve Mali İşler Komisyonu, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu, Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu, Sivil Savunma ve Tabii Afetler Komisyonu, Turizm Komisyonu, Gençlik ve Spor Komisyonu, Araştırma ve İnceleme Komisyonu’nun oluşturulmasının uygun görüldüğünü belirtti, Vali Özdemir, oluşturulan Kadın Hakları ve Kız Çocuklarını Koruma Komisyonu, Özürlü ve Engelli Vatandaşları Koruma Komisyonu ve Şehitlikler ve Şehit Ailelerini Koruma Komisyonu’nun kurulmasının 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanunun 10’uncu maddesi kapsamında İl Genel Meclisi’nin görev ve ilgi alanına girmediğini ifade ederek komisyonların kurulması yönündeki kararları iade etti.
Özdemir’in iade kararıyla birlikte İl Genel Meclisi’nin 15 olan komisyon sayısı 4 zorunlu komisyonlarla birlikte 12’ye düştü. İade edilen komisyonlarda kadın, kız çocukları, engelliler, şehitlikler ve şehit ailelerinin olması dikkat çekti. Kararda ayrıca iade edilen komisyonlara seçilen İl Genel Meclisi üyelerinin seçimleri iade edildi.
Üretici kararına iade
Gündemin ikinci maddesinde ise İl Mahalli İdareler Müdürlüğü tarafından iade edilen kararlar okundu. Kararlarda; Edirne merkez ve ilçelerinde hububat ekiminde, otla mücadelede ve hastalıkla mücadelede eksik kalındığı, buğday çeşitlerinin zarar görüp görmediği hususlarında verilen önergenin gündeme alınması üzerine gerekli inceleme yapılması için Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na havale edilmesi kararı iade edildi.
Süt önergesi iade edildi
Kararlarda ayrıca Edirne’de kaç adet süt işleme tesisi bulunduğu, peynir başta olmak üzere süt mamullerinin markalaşması hususunda bir çalışma yapılıp yapılmadığı hususlarında verilen önergenin gündeme alınması üzerine gerekli incelemelerin yapılması için Çevre ve Sağlık Komisyonu’na havale edilmesi kararı iade edildi. Kararların 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanunun 10’uncu maddesi kapsamında İl Genel Meclisi’nin görev ve ilgi alanına girmediği belirtilirken iade edildiği açıklandı.  
Engelli kararına ‘komisyon’ iadesi
Edirne’de engellilere yönelik özel ve tüzel kuruluşların bulunup bulunmadığı, bu kuruluşlarda devam eden engelli sayısının kaç olduğu hususlarında verilen önergenin gündeme alınması üzerine gerekli incelemelerin yapılması için Özürlü ve Engelli Vatandaşları Koruma Komisyonu’na havale edilmesi kararı iade edildi. Kararın, Özürlü ve Engelli Vatandaşları Koruma Komisyonu’nun hukuken oluşmaması ve kararın 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanunun 10’uncu maddesi kapsamında İl Genel Meclisi’nin görev ve ilgi alanına girmemesi nedeniyle iade edildiği açıklandı. Kararların okunmasının ardından açıklama yapan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Özdemir’in iade kararlarıyla birlikte İl Genel Meclisi’nin ihtisas komisyonlarının 15’ten 12’ye düştüğünü açıkladı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1328 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
O muhtara ödül O muhtara ödül 22.2.2020
Rapor aldı, duruşmaya gelmedi Rapor aldı, duruşmaya gelmedi 22.2.2020
Yusuf Güney Edirne’den duyurdu Yusuf Güney Edirne’den duyurdu 21.2.2020
Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı 21.2.2020
Yapmadıklarını bırakmadılar Yapmadıklarını bırakmadılar 21.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.