Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Fransız bildirisini lanetlediler - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Fransız bildirisini lanetlediler 13.5.2018 - 13:52:11
İHH İnsani Yardım Vakfı Edirne Temsilciliği, Cuma Namazının ardından Eski Cami’de düzenlediği basın açıklamasında; “Fransa’da 300 kişinin bir bildiri hazırlayarak Kur’an-ı Kerim’den bazı ifadelerin çıkarılmasını istemesinin hadsiz bir tavır olduğunu söyleyerek, bu durumu en ağır şekilde lanetliyoruz” diyerek, yayınlanan bildiriyi protesto etti.Fransız bildirisini lanetlediler
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Edirne Temsilciliği, Cuma Namazı’nın ardından Eski Cami’de düzenlediği basın açıklamasıyla ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını ve Fransa’da Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkarılması için 300 kişinin imzasıyla yayınlanan bildiriyi protesto etti.
Basın açıklamasını İHH İnsani Yardım Vakfı Edirne Temsilcisi Abdülkadir Akdi okudu. Akdi, açıklamasında Kudüs’ün Müslümanların ilk kıblesi ve toprağı olduğunu belirterek; “ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki göstermek, Filistinli kardeşlerimizin düzenlediği Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne destek vermek, Büyük Felakaet olarak adlandırılan Nakba’nın 70’inci yılını protesto etmek ve Fransa’da yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim hakkında yayımlanan hadsiz bildiriyi lanetlemek için meydanlardayız” ifadelerine yer verdi. 
15 Mayıs tarihinin Büyük Felaket Nakba’nın 70’inci yıldönümü olduğunu söyleyen Akdi; “70 yıldan beri Siyonist İsrail, Müslümanları kışkırtmak amacıyla Mescid-i Aksa etrafında yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden katliamlarına devam ediyor. Sözde İsrail devleti ve askerleri, kirli postallarla Kıble Camii’nin içinde terör estirip ibadet eden insanlara gaz bombalarıyla ve plastik mermilerle saldırarak, camide bulunan Kur’an-ı Kerim’leri yerlere atıp üstlerine basarak hukuksuzluğa hız kesmeden devam etmektedir. Filistin’e, Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo, her geçen gün ağırlaşmaktadır. 70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları gasp edilen Filistinliler, İsrail zulmü altında yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar” dedi.
“48 şehit, 8 binin üzerinde yaralı var”
Filistinlilerin, kadınları ve çocuklarıyla son 1 aydır Büyük Dönüş Yürüyüşü gerçekleştirdiklerini söyleyen Akdi; “İşgalci İsrail ise ateş açıp masum insanları, çocukları ve yaşanan olayları dünyaya aktarmak isteyen basın mensuplarını şehit ediyor. Olayların başlangıcından bugüne kadar İsrail askerlerinin kurşunlarıyla ve müdahalesiyle 48 kişi şehit edildi, 8 binin üzerinde kişi de yaralandı” sözlerine yer verdi.
“Kudüs İslam’ın ve bizimdir”
Akdi, Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs ve Filistin’in 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan Siyonist İsrail işgali altında olduğunu söyleyerek; “Siyonist İsrail devleti, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim, hangi kararı alırsa alsın Kudüs İslam’ın ve bizimdir. Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs, Mekke ve Medine’den sonra bütün Müslümanların kutsal bildiği Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi ilk kıblemize; Peygamber Efendimizin (SAS) isra yürüyüşüne çıktığı, çevresi mübarek kılınan, peygamberler mirası bu beldeye sahip çıkma zamanıdır” dedi.
“Müslüman, zalim karşısında eğilmez”
Mekke ve Medine’nin Müslümanlar için ne kadar kutsalsa Mescid-i Aksa ve çevresinin de o kadar kutsal olduğunu belirten Akdi; “Çünkü bu belde, Allah’ın ayetlerinden ve peygamberlerimizden izler taşımaktadır. İşgalci İsrail ve taşeronları kutsallarımızı çiğniyor, değerlerimizi ayaklar altına alıyor, insanlığı katlediyor. Kutsallarımız çiğnenirken, değerlerimiz ayaklar altına alınırken, kardeşlerimiz katledilirken hiçbir şey yapmadan yerimizde durmak, seyretmek Müslümanlara yakışmaz Müslüman, zalim karşısında eğilmez; zillet içinde yaşamaktansa izzet içinde ölmeyi tercih eder” ifadelerine yer verdi.
“Netanyahu, Trump, Putin, Esed…”
Akdi, konuşmasında Filistinlilerin kutlu yürüyüşünü maddi ve manevi desteklediklerini açıklayarak; “Rabbimizden bu mücadeleyi muvaffak kılmasını niyaz ediyoruz. Rabbimiz, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de ‘inanıyorsanız galip gelecek sizsiniz. Yeryüzünde benim salih kullarım varis olacaktır’ diye buyuruyor. Bizler bu kitaba iman etmiş Müslümanlar olarak bir gün bu çekilen sıkıntıların ardından İslam’ın tüm dünyada hâkim olacağına, özgür Kudüs’te Mescidi Aksa’da toplu halde namaz kılacağımıza, zalimlerin korkulu rüyası olacağımıza iman ediyoruz. Bu uğurda malımızla, canımızla mücadele edeceğiz. Ey Netanyahu, Ey Trump, Ey Putin, Ey Esed, Ey Sisi, Ey zalimler; şunu bilin ki geçmişte firavun, nemrud, ebrehe nasıl helak olduysa sizin de saltanatınız son bulacak ve cehenneme sürüleceksiniz. Diri diri toprağa gömdüğünüz çocukların hesabını vereceksiniz” dedi.
Türkiye’de eşzamanlı düzenlendi
Tüm Türkiye’de eşzamanlı düzenlenen basın açıklamasında Edirne’de de ABD ve İsrail’in hukuksuz kararına ve uygulamalarına karşı çıktıklarını söyleyen Akdi; “Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi uluslararası mekanizmalara ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya çağırıyoruz. Fransa’da 300 kişinin bir bildiri hazırlayarak Kur’an-ı Kerim’den bazı ifadelerin çıkarılmasını istemesinin hadsiz bir tavır olduğunu söyleyerek, bu durumu en ağır şekilde lanetliyoruz” sözlerine yer verdi.
“Kur’an-ı Kerim’e iftira kampanyası”
Fransa’da yaşlı bir Yahudi kadının öldürülmesi üzerine ortaya çıkan birtakım tartışmalar sonucunda bazı odaklar tarafından Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’e karşı bir iftira kampanyası başladığını söyleyen Akdi; “Haddi aşan provokatif teklifler dile getirildiğini takip etmekteyiz. Söz konusu anlayışa sahip bir grup tarafından hadsiz bir tavırla Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkarılmasını teklif etme saygısızlığında bulunulmuştur. Bütün Müslümanların istisnasız ortak inancına göre Kur’an-ı Kerim, Allah’ın indirdiği son kitaptır. Bu ilahi kelam, hiçbir harfi değişmeden günümüze kadar gelmiştir, kıyamete kadar da değişmeyecek ve değiştirilemeyecektir. Kur’an-ı Kerim’e göre inancı ne olursa olsun insan hayatı değerlidir, dokunulmazdır hatta bir insanın haksız yere öldürülmesi bütün insanların öldürülmesi, bir insanın yaşatılması ise bütün insanlığın yaşatılması gibidir. Bütün bu gerçeklere rağmen münferit ve faili meçhul birtakım olaylar üzerinden algı oluşturarak İslam’a, Müslümanlara ve Kur’an-ı Kerim’e iftira edilmesi akla, ilme, tarihe, hakka, hukuka ve vicdana aykırıdır. Bu önyargılı çaba özellikle son zamanlarda Müslümanların temel hak ve hukukunu tehdit eden İslamofobiye hizmet etmekten başka bir iş yaramayacaktır. Bütün Müslümanları incitecek bu tür provokatif eylemleri şiddetle kınıyor ve tüm dünya kamuoyunu daha insaflı ve hakkaniyetli olmaya davet ediyoruz” dedi. 
Basın açıklamasının ardından grup, bir süre tekbirler eşliğinde “Siyonist İsrail Filistin’den defol”, “Aksa’ya selam direnişe devam” sloganları attı. Grup, sloganların ardından basın açıklamasına son verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 604 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.